wibako

Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Moderator: peckiel

Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez operator2000 » 26 Lis 2013 21:47

Panowie, ile powinno kosztować:
wykopanie 18,5m/b na 1m głęboko i 18,5m/b na 1,5m głęboko, teren bez utrudnień, szer 40 cm
wrzucenie, poskładanie tych 37 m/b rur fi 200 pcv, dł jednej 3m,
w ciągu tych 37 m/b montaż ''osadnika'' 30 cm niżej niż rury który trzeba sobie zrobić z rury karbowanej fi 600, osadnik ''chłonny'' bez dna. Trzeba uciąć te 160 cm rury i wyciąć w niej 2 otwory na wejścia rur 200. Zamontować.
Na końcu instalacji zamontować taki sam osadnik, ten drugi otwór zostaje zaślepiony
Wszystko zasypać. Nie występuje zagęszczanie i bez użycia piasku.
Prosto do 1 studzienki, od niej lekko w bok o te 30 stopni w prawo, prosto.
Chodzi mi tylko za koszt robocizny, bez materiału, koparka swoja


Bardzo proszę o propozycje kwoty za taką usługę.

operator2000
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 03 Maj 2013 18:03

Reklama

simmet

Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez biedron » 26 Lis 2013 23:40

Szacowałbym samą robociznę na pułapie około 3 tysięcy złociszy. Pozdrawiam i powodzenia;
tel. 608-671-374 http://www.rbud-rumia.pl

Pomogłem? Zajrzyj do linku podanego poniżej: Forumowa Akcja Charytatywna!

http://kopaczka.pl/viewtopic.php?f=6&t=13175&p=68915#p68915

Awatar użytkownika
biedron
Operator

  • Posty: 347
  • Rejestracja: 22 Lut 2013 20:08
  • Miejscowość: Kaszuby
  • Pochwały: 21

Maszyna: JCB 3CX Super
Takeuchi TB-15

Firma: R-Bud Rumia


Re: Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez PRI2013 » 25 Sie 2014 22:14

Witam,

Podepnę się pod temat bo mam do wyceny podobną robotę :)

Byłem dziś u klienta, który chce aby zrobić mu odprowadzenie wody z rynien. Deszczówka ma być wykorzystywana do podlewania ogródka poprzez odprowadzenie jej z rynien do dwóch zbiorników betonowych o pojemności 5m3 każdy. Obydwa zbiorniki będą umieszczone w dwóch różnych miejscach działki. Nadmiar wody w zbiorniku chce odprowadzać sobie pompą z pływakiem.

Do mnie należy:

Ułożenie rur ponad 70m z rur pcv fi 1600 i fi 200- Odprowadzenie z 8 rynien
Wykopanie dwóch wykopów pod zbiorniki 5m3, zasypanie, zagęszczenie zbiorników, podłączenie się odwodnieniem pod nie, ustawienie włazu na poziomie terenu, zamontowanie w nich pompy.
Zbiorniki w wykopie osadza hds od firmy produkującej zbiorniki.

Głębokość układania rur ze spadkiem od dość płytkiego poziomu do max 70-80 cm. - zależnie jak wyjdzie ze spadków.

Kostka ma być układana na wiosnę więc na odpowiednim poziomie zostawiam kolano pod rynną, a potem już brukarze podepną się pod to i zamontują osadniki do rynien.

Ile wycenić z metra za ułożenie rury fi 1600, a ile za fi 200?
Ile za wykop pod studnie, jej zasypanie, zagęszczenie, ustawienie włazu ?

40 zł mb netto średnio za rurę + 1000 zł za resztę robót będzie ok czy za drogo :) ? Licząc, że wyjdzie równe 70 metrów robocizna wyszłaby 3800zł netto. Myślę, że w trzy dni powinienem się z tym uporać.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
PRI2013
Operator

  • Posty: 231
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 21:17
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo ecr25d

Firma: Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych


Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez biedron » 26 Sie 2014 10:14

Witaj;
Jeżeli rozchodzi się o robociznę wyliczyłbym to tak:
-Kolektor zbiorczy wykop + montaż + zasyp z zagęszczeniem: 50 zł / mb * 70 mb = 3500 zł
-Studzienka rewizyjno-osadnikowa na trasie kolektora, ja proponowałbym minimum dn400 z rury trzonowej jak do kinet, kupujesz zatem z metra taką trzonówkę, wiercisz otwory wlotowe i wstawiasz uszczelki czterowargowe zeby nie muliło piachu, wbijasz od spody dno (pipelife ma gotowe dna studni wciskane od spodu), od góry zwieńczasz manszetą i włazem na teleskopie 1,5t; za montaż takiej jednej studzienki ja biorę w okolicach 300 zł, bez materiału oczywiście
-Wykop pod zbiorniki betonowe: licz, że dwa zbiorniki to wykop musi mieć jakieś 18 m^3 łącznie wyjętego urobku (z uwzględnieniem spulchnienia ziemi i tego, że góra zbiornika będzie niżej niż poziom ziemi), z czego do wywozu będziesz miał ze 12 metrów sześciennych, reszta wsypana na górę zbiornika. Takie wykopy pod dwa zbiorniki minikoparką to minimum 1000 zł. Pamiętaj kolego, że sam tego nie wykopiesz bez pomocnika do poprawki dziury i spoziomowania pod posadowienie prefabrykatów.

Co do zrzutu wody z pompy przelewowej ze zbiorników trzeba pamiętać o montażu pompy nie z giętkim wężem, ale normalnie z podpiętą rurą PE i zaworem zwrotnym zaraz za pompą. Zrzut jeżeli nie odbywa się do otwartego cieku / zbiornika wodnego, musisz poprwadzić do takiej soczewki przelewowej zrobionej z 2 kręgów dn1200 posadowionej na poduszce ze żwiru płukanego 16-32 mm separowanego geowółkniną. W razie dużej iliości wody ze zrzutu będzie się tam rozlewać w jednym miejscu bez płukania bruzd w trawniku jka by to miało miejsce gdyby rura dyndała obok studni luźnym końcem. Nie próbuj zrzutu wody z pomp przelewowych pakować do drenażu, bo jak się drenaż napełni to kich ai nigdzie się nie przeleje, zaś instalacja po prostu się zatka, zaś drenaż rozdupcy. Pozdrawiam i powodzenia!
tel. 608-671-374 http://www.rbud-rumia.pl

Pomogłem? Zajrzyj do linku podanego poniżej: Forumowa Akcja Charytatywna!

http://kopaczka.pl/viewtopic.php?f=6&t=13175&p=68915#p68915

Awatar użytkownika
biedron
Operator

  • Posty: 347
  • Rejestracja: 22 Lut 2013 20:08
  • Miejscowość: Kaszuby
  • Pochwały: 21

Maszyna: JCB 3CX Super
Takeuchi TB-15

Firma: R-Bud Rumia


Re: Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez PRI2013 » 26 Sie 2014 20:32

Witam,

Dziękuję bardzo za szczegółową odpowiedź :)

Mam jeszcze kilka pytań -
1. Proponowałem również klientowi taką studzienkę osadnikową lecz stwierdził, że nie chce pchać się w dodatkowe koszty i, że jak mu się nabierze liści to śmiało może wejść do zbiornika i wyczyścić dno. Poza tym studzienka wychodziłaby dosłownie metr może półtora metra przed zbiornikiem na wodę ze względu na dość małą ilość miejsca w okół domu. Stwierdził także, że liści leci niewiele bo dom jest w polach i wystarczą mu wpusty rynnowe z osadnikiem, które zamontują już brukarze.

2. Ze względu na to, że dom jest w polach śmiało rurę PE może położyć między cokolikiem i ogrodzeniem i w przypadku nadmiaru wody w zbiorniku może być ona pompowana w krzaki za płot. Tak więc studni przelewowej też zapewne będzie chciał aby nie robić.

3. Z doświadczenia jaki spadek na rurach proponujesz przy odwodnieniu ? Myślę, że śmiało 0,5% na metrze będzie ok bo nie chciałbym aby zbiornik wyszedł mi zbyt głęboko bo najlepiej byłoby abym rurami wszedł w niego od góry :)

To byłoby tyle - czy sądzisz, że śmiało mogę odpuścić budowę studzienki osadnikowej i studni przelewowej ?

Pozdrawiam! :)

Awatar użytkownika
PRI2013
Operator

  • Posty: 231
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 21:17
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo ecr25d

Firma: Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych


Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez biedron » 27 Sie 2014 18:01

PRI2013 napisał(a):1. Proponowałem również klientowi taką studzienkę osadnikową lecz stwierdził, że nie chce pchać się w dodatkowe koszty i, że jak mu się nabierze liści to śmiało może wejść do zbiornika i wyczyścić dno. Poza tym studzienka wychodziłaby dosłownie metr może półtora metra przed zbiornikiem na wodę ze względu na dość małą ilość miejsca w okół domu. Stwierdził także, że liści leci niewiele bo dom jest w polach i wystarczą mu wpusty rynnowe z osadnikiem, które zamontują już brukarze.


Oczywiście nie polemizuj z klientem skoro jest tak pomysłowym dobromirem, po prostu oświadcz mu, ze rękojmia na wykonane prace wówczas nie obowiązuje, gdyż trudno jest Ci gwarantować za poprawne działanie instalacji nie zrobionej zgodnie ze sztuką wykonawczą.

PRI2013 napisał(a):2. Ze względu na to, że dom jest w polach śmiało rurę PE może położyć między cokolikiem i ogrodzeniem i w przypadku nadmiaru wody w zbiorniku może być ona pompowana w krzaki za płot. Tak więc studni przelewowej też zapewne będzie chciał aby nie robić.


Poinformuj klienta, że zgodnie z ustawą prawo wodne, a także zapewne zgodnie z zapisami mijescowego planu zagospodarowania przestrzennego, wody opadowe winny być zagospodarowane na terenie jego posesji, zaś "ukierunkowany przepływ" poza teren posesji łamie prawo - chyba, że działka za płotem też jest jego. Jak jakiś nerwowy sąsiad to odkryje, to może być kolorowo.

PRI2013 napisał(a):3. Z doświadczenia jaki spadek na rurach proponujesz przy odwodnieniu ? Myślę, że śmiało 0,5% na metrze będzie ok bo nie chciałbym aby zbiornik wyszedł mi zbyt głęboko bo najlepiej byłoby abym rurami wszedł w niego od góry :)


Zależy jak kładziesz kolektor. Jeżeli robisz pod rurą zagęszczaną podsypkę, a później zasypując warstwowo zagęszczasz, to może by i starczyło |(chodzi o osiadanie rur po montażu). Bezpieczniej jest zastosować wiekszy spadek - pozwala to na efektywniejsze samooczyszczenie kolektora dzięki większej prędkości przepływu wody, czyli dłuższa żywotność całej instalacji bez awarii, a także pozwala na skompensowanie ewentualnego osiadania koelktora, jak ci gdzieś posiada. Dla przewodów kanalizacyjnych tego typu zalecany jest spadek nominalny rzędu 2,5%. Wiadomo, że musisz tutaj brać pod uwagę posadowienie zbiornika betonowego, niemniej to do Ciebie należy odnalezienie tego "złotego środka". Czasem lepiej wygrzebać o 40 centów więcej niż później martwić się po wiekszym opadzie...

PRI2013 napisał(a):To byłoby tyle - czy sądzisz, że śmiało mogę odpuścić budowę studzienki osadnikowej i studni przelewowej ?


Jak wspominałem chwil temu kilka, jeżeli klient zrzeknie się rękojmi gwarancyjnej na instalację, to czemu nie? Ja w sytuacjach gdy klient narzeka wolę się czasem wycofać niż zakopywać bubla wykonawczego, który posłuży krócej jak dwa sezony. Pamiętaj, że dobrze zrobiona instalacja to taka, która przy niewielkim nakładzie konserwacyjnym raz w roku (odmulanie osadników) potrafi działąć 20 lat i dłużej. Zapytaj klienta, czy chce za 5 lat wracać do tematu, jak juz ogród będzie zagospodarowany a żona na hasło "ryjemy trawnik" spakuje się i ucieknie do teściowej... ;-D
tel. 608-671-374 http://www.rbud-rumia.pl

Pomogłem? Zajrzyj do linku podanego poniżej: Forumowa Akcja Charytatywna!

http://kopaczka.pl/viewtopic.php?f=6&t=13175&p=68915#p68915

Awatar użytkownika
biedron
Operator

  • Posty: 347
  • Rejestracja: 22 Lut 2013 20:08
  • Miejscowość: Kaszuby
  • Pochwały: 21

Maszyna: JCB 3CX Super
Takeuchi TB-15

Firma: R-Bud Rumia


Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez PRI2013 » 28 Sie 2014 09:46

Witam,

Oferta już przygotowana :)
Co do tej studzienki osadnikowej rozumiem, że chodziło o coś dokładnie takiego jak na zdjęciu, a więc woda wpada od góry rurami kanalizacyjnymi ( na zdjęciu drenażowymi) liście opadają na dnie studzienki, a woda z studzienki przelewa się do rury kanalizacyjnej zamontowanej na niższym poziomie i leci sobie do zbiornika : ?
Image



Ostatnio chyba przez deszcze ludzie obudzili się, że chcą zrobić sobie odprowadzenie wody z rynien bo dzwoniło do mnie dwóch gości w tej sprawie. Z jednym się spotkałem ale chyba odpuszczę robotę bo jak to ująłeś chce aby zrobić mu "bubla wykonawczego". Ewentualnie ja mam mu kopać, a on sam sobie to zrobi :wall:

Chce zrobić sobie coś takiego jak w tym artykule ale nie do studni chłonnej.
http://ladnydom.pl/budowa/51,106581,11037423.html?i=6
A więc wodę z rynny odprowadzić od domu 2-4m rurą PCV z osadnikiem rynnowym, a dalej już pociągnąc rurą drenarską z dziurami w warstwie żwiru i geowłókniny do dwóch studzienek PP bez dna z ponawieranymi dziurami, a obsypanych żwirem co na pewno przy ulewie będzie gejzerem albo będzie wybijać osadnikiem rynnowym.

Ewidentnie widać, że chce to zrobić najtaniej. Ja powiedziałem mu, że w taki sposób tego nie zrobię bo to nie zda egzaminu.
Stwierdził abym przygotował mu ofertę na wykonanie tego w sposób, który będzie działać ale nie chce zbiornika na wodę, głębokiej studni chłonnej itp ze względu na koszty.

Co w takim razie byś proponował bo szczerze to już sam nie wiem ?

Awatar użytkownika
PRI2013
Operator

  • Posty: 231
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 21:17
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo ecr25d

Firma: Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych


Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez biedron » 28 Sie 2014 18:09

Wykopać dziurę 4 x 4 m, 2,5 m głęboko, wsypać do niej 20 ton żwiru płukanego w separacji geowłókniną, na to 3 kręgi dn1200 + dekiel pełny z odpowietrzeniem, zasypać po uprzednim podłączeniu kolektorów od rynien. Jeżeli grunt jest piaszczysty, taka instalacja powinna zadziałać. Jak są gliny lub inne kurestwo, może być gorzej.
tel. 608-671-374 http://www.rbud-rumia.pl

Pomogłem? Zajrzyj do linku podanego poniżej: Forumowa Akcja Charytatywna!

http://kopaczka.pl/viewtopic.php?f=6&t=13175&p=68915#p68915

Awatar użytkownika
biedron
Operator

  • Posty: 347
  • Rejestracja: 22 Lut 2013 20:08
  • Miejscowość: Kaszuby
  • Pochwały: 21

Maszyna: JCB 3CX Super
Takeuchi TB-15

Firma: R-Bud Rumia


Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez PRI2013 » 28 Sie 2014 20:45

Pan, który chciał odprowadzać sobie wodę do szczelnych zbiorników po zobaczeniu wyceny ile kosztują te zbiorniki i rury kanalizacyjne oczywiście stwierdził, ze za drogo. Stwierdził, że nie chce żadnej rury kanalizacyjnej tylko rurę do drenażu, która kosztuje grosze i ewentualne odprowadzenie tego do dwóch studni z dwóch kręgów. Oczywiście tez bez studzienki rewizyjno-osadnikowej.
Jakby zmienił zdanie to ma dzwonić więc można powiedzieć, że zmarnowany czas na pojechanie do niego i robienie oferty :)

Byłem dziś też u trzeciego klienta o odprowadzenie z rynien. Ogólnie trzech na trzech chce jak najtaniej i najlepiej całość rurami drenażowymi w żwirze do ewentualnej studni z dwóch kręgów, ewentualnie część przy budynku zrobić kanalizacyjnymi rurami, a resztę drenażowymi.

Ogólnie ręce opadają...i już sam nie wiem co proponować takim ludziom aby było i dobrze i tanio (przynajmniej jeśli chodzi o materiały :D)

Awatar użytkownika
PRI2013
Operator

  • Posty: 231
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 21:17
  • Miejscowość: Żyrardów
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo ecr25d

Firma: Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych


Przyłącze odprowadzenia wody, deszczówki

Postprzez biedron » 28 Sie 2014 21:30

Początki na rynku usług instalacyjnych nie są łatwe, niemniej musisz mieć świadomość, że tylko trzymając jakiś poziom merytoryczny tego co robisz możesz perspektywicznie na rynku się utrzymać. Uwierz mi, że znajdzie się klient, który chce mieć instalację zrobioną dobrze i jest gotów za to uczciwie zapłacić. Próbuj reklamy w internecie, gdzie tylko się da. Fachowcy są dzisiaj w cenie, gdy w około hektary papudraków, dla których wszystko można odprowadzić żółtą rurą karbowaną do ziemi... :wink:
tel. 608-671-374 http://www.rbud-rumia.pl

Pomogłem? Zajrzyj do linku podanego poniżej: Forumowa Akcja Charytatywna!

http://kopaczka.pl/viewtopic.php?f=6&t=13175&p=68915#p68915

Awatar użytkownika
biedron
Operator

  • Posty: 347
  • Rejestracja: 22 Lut 2013 20:08
  • Miejscowość: Kaszuby
  • Pochwały: 21

Maszyna: JCB 3CX Super
Takeuchi TB-15

Firma: R-Bud Rumia


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej