wibako

Hydroburta

Moderator: peckiel

Hydroburta

Postprzez dzierzan » 08 Kwi 2015 20:48

Panowie mam problem związany z hydroburtą, a w internecie ciężko znaleźć cokolwiek. Dziś kierowca zjechał z niedomkniętą burtą, tzn. sama burta się zamknęła, ale zabezpieczenia już nie. Pierwsza myśl była taka, że może któryś zawór się zacina, ale zawory były czyste, a próby regulacji nie przyniosły efektu. Szczerze mówiąc nie mam już pomysłów co się tam mogło wydarzyć, na przewodach zasilającym i powrotnym od "kostki" (nie wiem jak to nawać :szczerbaty: ) z zaworami są jeszcze chyba zawory kierunkowe i do nich będziemy się dobierać, ale może ktoś z was miał podobny problem, albo ma jakiś pomysł co jeszcze można sprawdzić :?:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Reklama

simmet

Re: Hydroburta

Postprzez wojtas4327 » 08 Kwi 2015 21:43

a to burta tylna czy może boczna? Jeśli tylna to widziałem przypadek kiprowania gdy zamki nie otworzyły się. Nic się nie stało tylko po "cudownym" opuszczeniu poszedł w ruch kolega "KUBUŚ 5kg" więc regulacje mogą być poza skalą :)

wojtas4327
Młodszy operator

Maszyna: BENMAC 3.08 R, HANOMAG 55C, LIEBHERR 902, SCANIA T143H

Firma: Ciasna


Re: Hydroburta

Postprzez dzierzan » 08 Kwi 2015 21:52

To jest burta boczna. Trochę mało dokładnie opisałem jak to jest u mnie rozwiązane (być może typowe rozwiązanie, ale wcześniej nie miałem auta z hydroburtą): jest rozdzielacz dwusekcyjny sterowany pneumatycznie, jedna sekcja do podnoszenia kipra, druga obsługuje burtę. Z rozdzielacza przewody idą do tej "kostki", są na niej zamontowane zawory, które napierw podnoszą zabezpieczenia, a później przekierowują ciśnienie na opuszczanie burty. Z tą regulacją to sam już nie rozumiem o co biega, raz burta podnosiła dobrze, to znów nie opuszczała, albo podnosiła do pewnego momentu, a potem nic, w końcu (bez ruszania regulacji) się zamknęła :crazy: Moim zdaniem problem leźy gdzieś w tej "kostce", ale dopiero jutro ją zdemontujemy i przejrzymy. Te zawory kierunkowe nie są rozbieralne. Tak to wygląda:
Image
K - "kostka z zaworami", 1 - siłownik opuszczający burtę, 2 - siłownik podnoszący zabezpieczenia
Ostatnio edytowany przez dzierzan 08 Kwi 2015 21:57, edytowano w sumie 2 razy

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Hydroburta

Postprzez wojtas4327 » 08 Kwi 2015 21:55

a to jak nie "dzwieć" to nie wiem :P

wojtas4327
Młodszy operator

Maszyna: BENMAC 3.08 R, HANOMAG 55C, LIEBHERR 902, SCANIA T143H

Firma: Ciasna


Re: Hydroburta

Postprzez dawidg2 » 08 Kwi 2015 22:04

Kostka pewnie reguluje ciśnienie żeby najpierw się zamki otworzyły a potem burta dopiero.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Hydroburta

Postprzez wojtas4327 » 08 Kwi 2015 22:08

a zabezpieczenia są pneumatyczne czy hydrauliczne? bo jeśli pneumatyczne to może ciśnienie w układzie wchodzić w grę, ale to tylko moje gdybanie.

wojtas4327
Młodszy operator

Maszyna: BENMAC 3.08 R, HANOMAG 55C, LIEBHERR 902, SCANIA T143H

Firma: Ciasna


Re: Hydroburta

Postprzez dzierzan » 08 Kwi 2015 22:16

dawidg2 napisał(a):Kostka pewnie reguluje ciśnienie żeby najpierw się zamki otworzyły a potem burta dopiero.


dzierzan napisał(a): Z rozdzielacza przewody idą do tej "kostki", są na niej zamontowane zawory, które napierw podnoszą zabezpieczenia, a później przekierowują ciśnienie na opuszczanie burty.


:wink:

wojtas4327 napisał(a):a zabezpieczenia są pneumatyczne czy hydrauliczne? bo jeśli pneumatyczne to może ciśnienie w układzie wchodzić w grę, ale to tylko moje gdybanie.


Wszystko hydraulika.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Hydroburta

Postprzez peckiel » 09 Kwi 2015 20:08

Nigdzie nic nie siedzi? U mnie kiedyś kamień w jedno miejsce tak wlazł, że nie było go widać a cały problem w nim leżał.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Hydroburta

Postprzez dzierzan » 01 Maj 2015 07:05

Problem został "prawie" rozwiązany. Okazało się, że uszkodzeniu uległ jeden z siłowników podnoszących burtę (urwane tłoczysko), najgorsze w tym wszystkim jest to, że przyjechało 2 mechaników specjalistów, narobili szkód i stwierdzili awarię sprawnego elementu ("kostki") :roll: Napisałem "prawie" bo siłownik czeka jeszcze na montaż.

BTW "kostkę" zastąpiliśmy dwoma elektrozaworami sterowanymi przełącznikiem przy rozdzielaczu (przełączamy nim funkcje podnoszenia zabezpieczeń i samej burty), co nie przyniosło efektu więc szukaliśmy problemu dalej.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej