wibako

Mercedes Atego brak świateł cofania

Moderator: peckiel

Mercedes Atego brak świateł cofania

Postprzez w.fubar » 14 Sty 2016 16:48

Marka i model maszyny: Mercedes Atego 818K 972.02
Rok produkcji: 2005

W małej wywrotce padły mi światła cofania. Bezpieczniki ok, czujnik w skrzyni nowy. Miałem pod ręką dziadowski multimetr i na wtyczce czujnika wyszło mi około 3V napięcia (nie powinno być 24?)? Czy orientuje się ktoś, czy jest jakiś przekaźnik do sprawdzenia, czy też trzeba pruć wiązkę :wall: ?

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Reklama

simmet

Re: Mercedes Atego brak świateł cofania

Postprzez Kamal » 14 Sty 2016 22:24

Z tego co kojarzę przekaźnika brak.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: Mercedes Atego brak świateł cofania

Postprzez Piotr mc 85 » 11 Lut 2016 10:37

w.fubar napisał(a):Miałem pod ręką dziadowski multimetr i na wtyczce czujnika wyszło mi około 3V napięcia (nie powinno być 24?)?

3V to pewnie napięcie kontrolne przepalonej żarówki - jak się przepali masz komunikat na pulpicie.
Ja bym podpiął pod komputer, jak mi gość robił przegląd (kompresja, wtryski, błędy, inspekcje itp) to załączał z kompa światła stop i cofania, wnioskując z tego przekaźnik musi być.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Re: Mercedes Atego brak świateł cofania

Postprzez w.fubar » 11 Lut 2016 21:25

Może i tak, ale żarówki były dobre. ledowe. Założyłem zwykłe i zmiany nie było. Przeryłem w kokpicie wszystko, co można było przeryć i odpowiedniego przekaźnika nie znalazłem. Ale pamiętając przygody z przyciskiem opuszczania szyb (kierowca nie przymknął szyby, napadało i przycisk złom), który nie jest samym przyciskiem ale ma całą, scaloną. elektroniczną maszynownie pod spodem, to układ do świateł cofania też będzie gdzieś scalony z innym niezbędnym badziewiem. Wizualnie wiązka cała, a że sprzęt nie mógł za długo stać, więc puściłem dodatkowe przewody do roboczych tylnych przez dodatkowy bezpiecznik i kierowca załącza sobie je dodatkowym przyciskiem (bagatelka ori zwykły przycisk mercedesa załącz/ wyłącz 250 zł :wall:).


Acha, i komputer wyświetlał przepaloną żarówkę cały czas (kierowca - totalna olewka :patyk: :wall: ) Ale okazało się, że to przez te ledowe, które wsadził też w pozycyjne. Po zmianie na zwykłe przestało wyświetlać. Na komputer pójdzie na przeglądzie na jesieni, ale za bardzo w zdolności lokalnych serwisantów Mercedesa nie wierzę. :winko:

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Re: Mercedes Atego brak świateł cofania

Postprzez Kamal » 12 Lut 2016 00:06

Szło bezpośrednioa od któregoś numeru przez FR.

Autor postu otrzymał pochwałę
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: Mercedes Atego brak świateł cofania

Postprzez w.fubar » 12 Lut 2016 08:15

Cholera z takimi skrótami od rana, musiałem googla na elektrodzie odpalić... :-) Ale to by mi pasowało. Tak, czy inaczej to wykracza po za moje kompetencje i będzie się z tym gimnastykował ktoś w serwisie.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Re: Mercedes Atego brak świateł cofania

Postprzez Kamal » 12 Lut 2016 10:32

Daj numer VIN to ci koledzy z elektrody dadzą schemat. A jak nie to zadzwonie do nich i mnie dadzą.
No wiesz co to ja tu zrywam ścięgna palców uderzając w klawiaturę a ty mi pochwała nie chcesz kliknąć? Tego to się po tobie nie spodziewałem Popraw to Następnym razem tego błędu nie zrobię
Klikaj tylko się nie tłumacz że ci lewy klawisz myszy wysiadł

Awatar użytkownika
Kamal
Fachoperator

Maszyna: Atlas 65 x5


Re: Mercedes Atego brak świateł cofania

Postprzez Piotr mc 85 » 12 Lut 2016 13:20

w.fubar napisał(a):) Ale okazało się, że to przez te ledowe, które wsadził też w pozycyjne.

No tak to jest - musisz wsadzić to co zaleca producent. W Actrosie jest tak, że przepala się pozycja w lampie tył i masz komunikat o tym. Zakładasz 5W żarówkę i jest ok - dopóki nie włączysz świateł, jak włączysz lampa działa a i tak masz komunikat o defekcie żarówki, dlatego że jest za mały pobór prądu - ma być 10W i basta.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej