wibako

Actros MP1 szwankuje EPS

Moderator: peckiel

Actros MP1 szwankuje EPS

Postprzez dzierzan » 09 Kwi 2017 10:10

Marka i model maszyny: Mercedes Actros MP1
Rok produkcji: 2002
VIN: WDB9521431K738255
Od jakiegoś czasu mam problem z EPS, a mianowicie raz na jakiś czas nie chce zmieniać biegów. Ostatnio zdarza mu się to co raz częściej, zazwyczaj przy redukcji, przy wbijaniu wyższych biegów o wiele rzadziej. Nie zauważyłem prawidłowości żeby to się działo przy konkretnym biegu. Wrażenie jest takie jakby do końca nie wysprzęglał, ale sprzęgło nie ciągnie. Problem polega na tym, że daję gałkę do tyłu żeby redukował, pokazuje na wyświetlaczu jaki bieg przygotował, wciskam sprzęgło i nic się nie dzieje. Zazwyczaj pomaga kilkukrotne wciśnięcie sprzęgła, ale czasem muszę go zgasić, popompować sprzęgłem i dopiero wtedy zaczyna działać. Znalazłem w internecie procedurę uczenia skrzyni biegów i ją przeprowadziłem, ale nie widzę poprawy, tzn. uczyłem skrzynię w piątek wieczorem, a wczoraj wyjechałem dosłownie na chwilę i na odcinku może 12km raz wystąpił ten problem. Gdzie jeszcze można szukać przyczyny :?:

Jak w MP1 sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów :?: Ostatnio mieliśmy problem z pompą hydrauliczną i mechanicy ją wyciągali, wylało się sporo oleju hydraulicznego bo stał przez noc bez pompy, ale może ubyło też oleju ze skrzyni.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Reklama

simmet

Re: Actros MP1 szwankuje EPS

Postprzez MARIO/MECALAC » 09 Kwi 2017 16:43

Może być przyczyna oleju jak i niesprawnego/zawieszania się zaworu.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Actros MP1 szwankuje EPS

Postprzez Luka » 09 Kwi 2017 21:37

Mercedesy mają zdaje się procedury małego i dużego uczenia skrzyni. Sprzęgło w jakim stanie, nie będzie się kończyło?

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Actros MP1 szwankuje EPS

Postprzez dzierzan » 09 Kwi 2017 22:49

Sprzęgło raczej w porządku, nie wyczuwam żadnych objawów kończenia się, a i auto ma niecałe 240k przebiegu.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Actros MP1 szwankuje EPS

Postprzez Piotr mc 85 » 11 Kwi 2017 13:20

Przeważnie z boku skrzyni jest korek wlewu, sprawdza się nim również poziom - tak jak w mostach. Ok. 15L wchodzi, ja leję 80W90 GL-5 czyli typowy przekładniowy, zalecany jest 85W90 lub 75W90.
Sprzęgło reguluje się samo, przy nadmiernym zużyciu w krótkim czasie (kopanie się w terenie), trzeba ustawić procedurą - ale wtedy żadnego biegu nie wbijesz - chyba że pokrętłem awaryjnie ale i to ciężko - ja takiej sytuacji nie miałem, znam ze słyszenia - gość w 8x8 tak miał.
Nie jeździj bez stanu oleju, bo skrzynie biegów to nie tanie rzeczy. :!:
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej