wibako

Biegi Volvo A30D

Moderator: peckiel

Biegi Volvo A30D

Postprzez tomaszkk20 » 06 Gru 2017 22:26

Marka i model maszyny: Volvo A30D
Rok produkcji: 2003

Witam. Mam pytanie odnośnie biegów w Volvie A30D. Podczas jazdy na 3 biegu na wyświetlaczu obok nr biegu pojawia się naprzemiennie literka L lub C. Natomiast na pierwszym i drugim biegu jest tylko jedna litera L. Rozmawiałem z kierowcą z podobnego wozidła i u niego dzieje się to także na 1 i 2. Czyli biegi są przełączane jakby na zasadzie połówek w ciężarówkach. U mnie tak jak by przerzucał co jeden bieg. Dodam że czuć wtedy szarpnięcia. Czy tak powinno być? Dzwoniłem do serwisu Volvo nie za bardzo wiedzą o co chodzi.

tomaszkk20
Młodszy operator

  • Posty: 188
  • Rejestracja: 12 Mar 2009 16:43
  • Miejscowość: łódzkie
  • Pochwały: 3

Reklama

simmet

Re: Biegi Volvo A30D

Postprzez Rekin 83 » 07 Gru 2017 23:31

Cześć. Litera C na pulpicie oznacza , że jedziesz w danym momencie na zmienniku , natomiast litera L oznacza (locap) i wtedy włącza sie blokada i napęd jest przenoszony bezpośrednio z silnika na skrzynie biegów bez udziału zmiennika momentu. Jeżeli silnik ma dosyć mocy , to na pierwszym i drugim biegu locap od razu sie załącza jak tylko ruszysz , kiedy ma ciężej , to włącza sie zmiennik momentu i na pulpicie masz litere C. Co do stuków i szarpnięć , to zależy jak mocne one są , bo może być kilka rzeczy. Kiepski olej w skrzyni , wybite jakieś poduszki (silnika , skrzyni , reduktora) Jeżeli wszystkie mocowania są ok , to faktycznie może dziać sie coś ze skrzynią , lub zmiennikiem. Co ile wymieniacie olej w skrzyni ? U mnie w Volvo A35D skrzynia chodzi płynnie , ale staram sie pod obciążeniem jeździć na blokadzie (żeby non stop nie przebijała biegów) , bo wtedy najbardziej dostaje w kość , a jak pod góre zapniesz jeden bieg , to tak nie mieli w niej.

Rekin 83
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 07 Paź 2017 11:30

Maszyna: Volvo A35D

Firma: KOS-BUD


Re: Biegi Volvo A30D

Postprzez tomaszkk20 » 14 Gru 2017 16:10

Dzięki za odzew. Mamy tą maszynę od 6 miesięcy. Olej wymieniany był w skrzyni raz. Teraz nadchodzi druga wymiana ( co 1000 godz. ). Zalewamy ją Spiraxem S4 ATF HDX.

tomaszkk20
Młodszy operator

  • Posty: 188
  • Rejestracja: 12 Mar 2009 16:43
  • Miejscowość: łódzkie
  • Pochwały: 3

Re: Biegi Volvo A30D

Postprzez Rekin 83 » 14 Gru 2017 16:17

Ja też jeżdże na Spiraxie. Czystość oleju w tych skrzyniach ma bardzo duże znaczenie i koszt oleju plus filtry , to pryszcz w porównaniu do jakiejkolwiek naprawy skrzyni.

Rekin 83
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 07 Paź 2017 11:30

Maszyna: Volvo A35D

Firma: KOS-BUD


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej