wibako

Przyczepa 3 osiowa

Moderator: peckiel

Przyczepa 3 osiowa

Postprzez johnson23 » 25 Sty 2019 22:23

Witam kolegów, zamierzam kupić przyczepe niskopodwoziową 3 osiową. Chcę ją ciągnąć 6x4, w dowodzie mam, że mogę ciągnąć przyczepe o dmc 18t. Zakup przyczepy chcę zrobic w Niemczech. Lecz tam ta przyczepa ma dmc 30t. I tu moje pytanie. Czy jak ja ściągnę to nie bede mial problemu żeby ja zarejestrowac na nasze dmc? Np:
https://www.mobile.de/pl/Przyczepy/Inne-Kloeden-Tieflader-TLÜ-DH/vhc:trailer,pgn:2,pgs:10,srt:price,sro:asc,prx:10000,vcg:lowloadertrailer,lcp:10001-20000/pg:viptrailer/258983694.html

johnson23
Młodszy operator

  • Posty: 113
  • Rejestracja: 21 Lis 2009 21:35
  • Miejscowość: Zach-Pom
  • Pochwały: 2

Reklama

simmet

Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez zeppelin zm 15 » 25 Sty 2019 22:29

Dmc 30 ton to jest konstrukcyjne. U nas w Polsce administracyjne jest 24t na 3 osie.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez johnson23 » 27 Sty 2019 08:23

Ok, rejestruje ją na 24t. W moim przypadku mogę ciągnąć 18t dmc. Przyczepa waży ok 6,5t, Czyli mogę brać legalnie maszyny max 11,5t?
Druga sprawa, zeby ją przywieźć z niemiec na kołach co potrzebuję? Przyczepa ma ważny przegląd.

johnson23
Młodszy operator

  • Posty: 113
  • Rejestracja: 21 Lis 2009 21:35
  • Miejscowość: Zach-Pom
  • Pochwały: 2

Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez zeppelin zm 15 » 27 Sty 2019 10:29

Tylko nie jesteś w stanie zmienić w papierach dmc przyczepy na mniej i może się ktoś doczepić że dmc przekracza . Musisz mieć prubne tablice. Wykupują je np na miesiąc oraz ważne ubezpieczenie.

Popraw link bo nie da rady wejść w ogłoszenie.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez peckiel » 27 Sty 2019 18:36

Jest opcja rejestracji takiej przyczepy na dmc jakie jest na tabliczce czyli te 30 ton. Nie pamiętam dokładnie, ale trwa to około miesiąca. Trzeba wysłać papiery do ministerstwa i wystąpić o odstępstwo od warunków technicznych.
Tutaj możesz poczytać: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/j ... h-pojazdow

Rok temu kupowałem niskopodwozie 4 osie. Ciągam to autem 6x6. Miałem występować o odstępstwo, ale raczej mi nic to nie da, bo w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak przyczepa 4 osie. Wożę koparki tak jak jest i póki co nikt do mnie się nie przyczepił, a nasza szanowna władza wie o tym dokładnie, że w w naszym krajowym prawie jest problem z takimi pojazdami.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Luka » 27 Sty 2019 18:45

Rzecz jest jeszcze w maksymalnej masie całkowitej, którą może holować samochód. Ja w 3 ośce mam 18t. Koparka 11, pytanie czy przyczepa waży mniej niż 7.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez dawidg2 » 27 Sty 2019 19:02

Luka napisał(a):Rzecz jest jeszcze w maksymalnej masie całkowitej, którą może holować samochód. Ja w 3 ośce mam 18t. Koparka 11, pytanie czy przyczepa waży mniej niż 7.

tym się nie przejmuj, ważne by auto miało odpowiednią belkę i zaczep. A bardziej to nie możesz 40DMC przekroczyć. Jak masz więcej to zezwolenie potrzebne. No i długość składu maks 18,75m na dłuższy zezwolenie.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Pisak312 » 30 Sty 2019 16:11

Przyczepa ciagnieta przez samochod nie może przekroczyc 24ton macy calkowitej to jest przyczepa 7ton zostaje Ci 17ladownosci mielismy taka sprzedalismy bo wieczny strach jechac nie.jechac stoja nie stoją

-- 30 Sty 2019 17:11 --

http://poradnikspedytora.pl/2018/wymiar ... z-wyglada/ tu fajnie jest wszystko opisane

Pisak312
Operator

Maszyna: Liebherr 316

Firma: usługi sprzętowe


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Luka » 30 Sty 2019 20:03

Ale gdzie ten strach? Koparkę chce wozić 11t, więc ma 6t zapasu.
Trzeba tylko brać jeszcze pod uwagę DMC zestawu = 40t. Samochód 13 (jeśli 3 ośka), przyczepa 7, razem 20, więc zostaje 20t ładowności.
Przyczepa może być cięższa od samochodu o 40%, czyli na pusto max 18,2t. Ale jako, że koparka waży 11+ przyczepa 7, to idealnie się mieści. Jakby trochę więcej chciał wrzucić na przyczepę, to pasuje dociążyć auto.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Pavlo1 » 31 Sty 2019 00:19

Jakie masz dmc tego 6x4?? W 3-ośkach jest zwykle 26 i 14 ton przyczepa.

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Luka » 31 Sty 2019 00:29

DMC samochodu jest 26, a Maksymalna Masa Całkowita holowanej przyczepy może być większa i sięgać technicznej DMC zestawu. Oczywiście administracyjne DMC zestawu nadal jest 40.

Przerabiałem to niedawno jak rejestrowałem sprowadzony samochód. Diagnosta chciał zrobić MMC przyczepy 14t, ale po rozmowach z Sebą oraz po odpowiednim uporze i wytłuszczeniu sprawy diagnoście, MMC przyczepy mam wbite 18t, zgodnie z technicznym DMC zestawu.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Pavlo1 » 31 Sty 2019 01:50

Z tego ci się orientowałem to zgodnie z przepisami suma dmc samochodu i przyczepy nie może przekroczyć 40 ton a nie masa rzeczywista.
O ile wiele osób się tego nie czepia o tyle w razie kłopotów w dowodzie masz dmc auta =26 i dmc zestawu 40 ton i choćbyś jechał na pusto to mogą Cię nieźle uwalić.
Powinni te przepisy wreszcie zmienić ale na czym by zarabiali..

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez johnson23 » 31 Sty 2019 07:48

Nie napisalem ze chcę wozić koparke o masie 11t. Dopinam kupno koparki o masie 17,5t i głownie o to mi chodzi czy bede mogl ja wozic legalnie zestawem 3osiowym? Wywrotka ma w dowodzie tak: samochód dmc 26t, dmc ciagnietej przyczepy z hamulcami 18t, dmc zestawu 40t.

johnson23
Młodszy operator

  • Posty: 113
  • Rejestracja: 21 Lis 2009 21:35
  • Miejscowość: Zach-Pom
  • Pochwały: 2

Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez zeppelin zm 15 » 31 Sty 2019 08:13

Przy wadze koparki 17.5 T zostaje ci pół tony na wagę niskopodwozia :mrgreen:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Luka » 31 Sty 2019 11:53

Pavlo1 napisał(a):Z tego ci się orientowałem to zgodnie z przepisami suma dmc samochodu i przyczepy nie może przekroczyć 40 ton a nie masa rzeczywista.
O ile wiele osób się tego nie czepia o tyle w razie kłopotów w dowodzie masz dmc auta =26 i dmc zestawu 40 ton i choćbyś jechał na pusto to mogą Cię nieźle uwalić.
Powinni te przepisy wreszcie zmienić ale na czym by zarabiali..

Poważnie? Nigdy o tym nie słyszałem. Masz więcej informacji na ten temat? W końcu po kraju lata trochę zestawów 3 ośka + 2 osiowa przyczepa (choćby popularne ostatnio BDFy, czy zestawy przestrzenne), a suma DMC pojazdów przekracza 40t.
W ciągnikach też masz DMC ciągnika 18 + DMC naczepy zawsze większe niż 22t, ale DMC zestawu jest 40t i ładuje się do RMC 40t.


zeppelin zm 15 napisał(a):Przy wadze koparki 17.5 T zostaje ci pół tony na wagę niskopodwozia :mrgreen:

Nie tak do końca. Trzeba znać masę samochodu, którym to będzie holował i masę przyczepy. Może być tak, że z ładunkiem i masą przyczepy nie zmieści się w DMC przyczepy - 24t DMC -17,5t koparki = 6,5t na masę przyczepy.
Jest to dość skomplikowane, bo ładowność zestawu trzeba rozdzielić na obydwa pojazdy, jednocześnie nie przekraczając ładowności żadnego z nich.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Pavlo1 » 31 Sty 2019 17:52

Takie informacje mam z ITD. Też interesuję się przyczepą tylko dwie osie i głównie są dmc 18 ton a mam masę przyczepy 14 ton i przy rejestracji stwierdzono że ich interesuje tylko polskie prawo a nie masy konstrukcyjne itp.
DMC samochód plus DMC przyczepa= 40 Ton DMC. Jak więcej to odpinamy przyczepę przy kontroli i odbiera ją odpowiednie auto.
Przy innych wpisach dowód do zabrania.
Wspominałem o tym że dużo przyczep zestawów nawet na miedzynarodówkę tak jeździ, odpowiedź jest taka że przepisy mówią inaczej... no i c*uj... z koniem się nie będziesz kopał.
Przepisy są niejasne i na niekorzyść przewoźników

Nie tak do końca. Trzeba znać masę samochodu, którym to będzie holował i masę przyczepy. Może być tak, że z ładunkiem i masą przyczepy nie zmieści się w DMC przyczepy - 24t DMC -17,5t koparki = 6,5t na masę przyczepy.
Jest to dość skomplikowane, bo ładowność zestawu trzeba rozdzielić na obydwa pojazdy, jednocześnie nie przekraczając ładowności żadnego z nich.



Przyczepa może być cięższa maksymalnie o 40% od auta.
40000kg/2,4=16666 - masa rzeczywista auta
40000-16666=23333 maksymalna masa rzeczywista przyczepy
23333-17500=5833 masa przyczepy
Co do wagi koparki to trzeba wjechać na wagę legalizowaną bo tabliczka a rzeczywistość to w wielu przypadkach różnica do 1 tony.

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Seba350 » 31 Sty 2019 21:43

Pavlo1 napisał(a):Takie informacje mam z ITD. Też interesuję się przyczepą tylko dwie osie i głównie są dmc 18 ton a mam masę przyczepy 14 ton i przy rejestracji stwierdzono że ich interesuje tylko polskie prawo a nie masy konstrukcyjne itp.


I w polskim prawie jak byk pisze czym jest masa haku i kto to ustala - w skrócie - USTALA JĄ PRODUCENT pojazdu a nie jakie kolwiek inne przepisy i choćby przekraczało to o 50 ton dmc 40 - nikogo to nie ma prawa obchodzić.

Zaden ciągnik siodłowy nie mógłby poruszać się po drogach - 98% naczep 3 osiowych w dowodach ma minimum 35t DMC + koń standardowe 18 - ile to daje w sumie ?? A no tyle, że nikogo to nie obchodzi - kierowca odpowiada za ładunek i ma wiedzieć ile załadować by 40 DMC zestawu nie przekroczyć
W aucie ciężarowym tylko dochodzi zależność masy auta do przyczepy (rzeczywistej) którą również musi pilnować kierowca. Ale jak na haku masz 14 to zobacz na tabliczce znamionowej ile masz dmc zestawu (technicznego) - może masz też 40 - no i to faktycznie producent w tym momencie ograniczył hak
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Luka » 31 Sty 2019 21:52

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 162022.pdf

§ 3. 1. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2–13, nie może przekraczać w przypadku:
1) pojazdu składowego zespołu pojazdów:
a) przyczepy dwuosiowe – 18 ton,
b) przyczepy trzyosiowe – 24 tony;
2) zespołu pojazdów mających 5 lub 6 osi:
a) dwuosiowy pojazd samochodowy i trzyosiowa przyczepa – 40 ton,
b) trzyosiowy pojazd samochodowy i dwuosiowa przyczepa – 40 ton;
3) pojazdów członowych mających 5 lub 6 osi:
a) dwuosiowy ciągnik siodłowy i trzyosiowa naczepa – 40 ton,
b) trzyosiowy ciągnik siodłowy i dwu- lub trzyosiowa naczepa – 40 ton,
c) trzyosiowy ciągnik siodłowy i trzyosiowa naczepa przewożąca 40-stopowy kontener ISO w transporcie kombinowanym – 44 tony;
4) zespołu pojazdów mających 4 osie, składających się z dwuosiowego pojazdu samochodowego i dwuosiowej przyczepy – 36 ton;
5) pojazdu członowego mającego 4 osie, składającego się z dwuosiowego ciągnika siodłowego i dwuosiowej naczepy,
jeżeli odległość pomiędzy osiami naczepy:
a) wynosi co najmniej 1,3 m, ale nie więcej niż 1,8 m – 36 ton,
b) jest większa niż 1,8 m – 36 ton + 2 tony tolerancji, jeżeli oś napędowa jest wyposażona w opony bliźniacze i zawieszenie pneumatyczne lub równoważne, o którym mowa w § 5c;
6) dwuosiowego pojazdu samochodowego – 18 ton;
7) trzyosiowego pojazdu samochodowego – 25 ton albo 26 ton, jeżeli oś napędowa jest wyposażona w opony bliźniacze
i zawieszenie pneumatyczne lub równoważne, o którym mowa w § 5c, albo jeżeli każda z osi napędowych jest wyposażona w opony bliźniacze, a maksymalny nacisk każdej z tych osi nie przekracza 9,5 tony;

Mi to nadal wygląda trochę na sytuację, że DMC razem (czyli zespół pojazdów) wynosi 40t, a nie, że sumuje się obydwie wartości dla auta i przyczepy. Chociaż teraz mam taki mętlik, że sam nie wiem.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez Seba350 » 31 Sty 2019 22:01

Nie ważne ile ma przyczepa i ile auto i jaka suma wychodzi z dowodów - ta suma nie może przekroczyć 40t w masie rzeczywistej.
Fiat-Kobelco FB200.2
Hanomag 55D

Seba350
Fachoperator

  • Posty: 726
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 17:31
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 12

Re: Przyczepa 3 osiowa

Postprzez zeppelin zm 15 » 31 Sty 2019 22:01

Najlepiej kupić traktor i tym lawetę targać :lol:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej