wibako

Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Moderator: peckiel

Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 09 Lut 2019 21:54

Witam. Potrzebuję waszego doradztwa, a mianowicie zakupiłem ostatnio wywrotke i zarejestrowałem na Tate gdyż ubezpieczenie niższe dużo (tak mi doradzil poprzedni właściciel). Tacho nie jest zalegalizowane bo poprzednik miał też na Tate pojazd i go nie wciągnął w firmę, i koparke na niej wozil, ziemie i takie tam i wtedy działał jak coś typu na potrzeby własne. Pojazd nie ma zalegalizowanego Tacha bo mówił że nie trzeba i tak jeździł, tak samo mówił z viatoolem, że nie trzeba. Jak to w końcu jest z tym wszystkim? Jak najlepiej ominąć podatki i różnego rodzaju płatności?
Pozdrawiam!

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Reklama

simmet

Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez TRANSKOP81 » 10 Lut 2019 00:01

Taa a Ty wierzysz we wszystko co mówi sprzedający

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 10 Lut 2019 00:05

TRANSKOP81 napisał(a):Taa a Ty wierzysz we wszystko co mówi sprzedający


Gdybym wierzył nie pytał bym się was jak to wszystko wygląda :)

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez TRANSKOP81 » 10 Lut 2019 00:31

Po pierwsze tachograf obowiazuje. Po drugie jeżeli auto jest zarejestrowane na tatę to Ty nie możesz używać go na potrzeby własne.po trzecie jeżeli nie jeździsz po drogach platnych to viatol możesz olac. Jezeli się mylę prosze mnie poprawić

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez dawidg2 » 10 Lut 2019 01:03

TRANSKOP81 napisał(a):Po drugie jeżeli auto jest zarejestrowane na tatę to Ty nie możesz używać go na potrzeby własne.

Może jeśli je wynajmie/wypożyczy. Przecież biorąc auto w leasing nie jest nasze a używać na potrzeby własne można.

Musisz się udać do wydziału komunikacji albo starostwa i wyciągnąć wypis ze auto na potrzeby własne i wozić to w aucie.

Ogólnie nie takie hop siup z własnym autem.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 10 Lut 2019 01:19

dawidg2 napisał(a):
TRANSKOP81 napisał(a):Po drugie jeżeli auto jest zarejestrowane na tatę to Ty nie możesz używać go na potrzeby własne.

Może jeśli je wynajmie/wypożyczy. Przecież biorąc auto w leasing nie jest nasze a używać na potrzeby własne można.

Musisz się udać do wydziału komunikacji albo starostwa i wyciągnąć wypis ze auto na potrzeby własne i wozić to w aucie.

Ogólnie nie takie hop siup z własnym autem.


OK czyli reasumując tacho tak czy siak muszę mieć zalegalizowane nawet jeżeli pojazd mam na potrzeby własne? Na potrzeby własne kwalifikuje się też jeżeli mam firmę i będę ogólnie wozil na niej koparke lub tam ziemię oczywiście pod pretekstem że to moja ziemia?

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez dawidg2 » 10 Lut 2019 02:42

Możesz wozić swoją koparke i materiały zakupione do własnych celów czy tam robót do których Ci są potrzebne. Poszukaj sobie na goglle tam wszystko jest co się kwalifikuje pod transport na potrzeby własne.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 10 Lut 2019 02:46

dawidg2 napisał(a):Możesz wozić swoją koparke i materiały zakupione do własnych celów czy tam robót do których Ci są potrzebne. Poszukaj sobie na goglle tam wszystko jest co się kwalifikuje pod transport na potrzeby własne.


Mniej więcej tam szperalem, czytałem... Z tego co pamiętam była podana też odległość do 50 km od swojego adresu czy jakoś tak ale nie mogłem zrozumieć czy to tyczy się osób prywatnych czy też osoby posiadająca działalność gospodarczą

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Pavlo1 » 10 Lut 2019 11:50

Może zacznij od tego jaka to wywrotka. Jakie ma DMC?
Co do tachografu i jego legalizacji to pojedź na przegląd techniczny auta to pierwsza rzecz którą sprawdzają jest legalizacja tachografu i bez tego przeglądu nie podbiją, bo każda rzecz zamontowana w aucie ma być sprawna a sprawność tachografu potwierdza legalizacja.
Jak chcesz kombinowac i omijać podatki to najpierw zadaj dobre pytania, bo nie wiesz do końca czy chcesz wozić na potrzeby własne czy na użytek osobisty.

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 10 Lut 2019 12:41

Ogólnie cały czas siedzę na internecie i czytam i czytam.. I widzę tylko osoby przekrzykujace się kto ma rację a kto nie i nieraz informacje na temat co to jest przewóz na potrzebny własne lub użytek własny się równały że sobą więc myślałem że te pojęcia znaczą to samo. Mógłbyś mi napisać czym to się różni w skrócie i które mógłbym zastosować do prowadzonej działalności? Wiem że może być dużo pisania ale no sory, ja już się gubilem po wpisach niektórych osób.
Pozdrawiam

-- 10 Lut 2019 11:41 --

A wywrotka ma 10t DMC. A co do tacho i przeglądzie... Gość robił w październiku chyba przegląd i bez legalizacji mu przeszło i on mnie zapewniał że dla siebie jak chce tak jeździć Chyba do 50 km to nie muszę mieć. Ale dla mnie to dziwne więc chcę informacji zaczerpnąć jak napewno jest. Do ITD dzwonię i dzwonie i dodzwonić sie mogę

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Luka » 10 Lut 2019 12:56

Musisz mieć tachograf i przestrzegać przepisów o czasie pracy kierowcy.

Jak masz koparkę, samochód, bierzesz zlecenia to zacząłbym od założenia działalności gospodarczej, bo ją właśnie prowadzisz w sposób nielegalny. US lubi takich.

viaTOLL też cię obowiązuje, oczywiście na drogach płatnych.

Nigdy mnie to nie przestanie zadziwiać, że ktoś kupuje sprzęt, a później się zastanawia jak go legalnie używać. Nie myślałeś o takich pytaniach przed zakupem? Ciężarówka to trochę co innego niż osobówka, czy bus.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 10 Lut 2019 13:21

Ja ogólnie czytałem i sprawdzałem jak to wygląda przed zakupem, i wiem że jest takie coś na użytek własny lub potrzeby własne już nie wiem które to się tyczy że mogę do 50 km jeździć od swojego adresu tylko muszę to zgłosić do wydziału komunikacji i mam jeździć z tym zezwoleniem. To ja wiem tylko sprawa z Tacho była zawsze dla mnie zagadka bo ile ludzi tyle opinii. Spotkałem się też z takimi opiniami że jeżdżąc dla Siebie nie muszę mieć uprawnień nawet... :D

-- 10 Lut 2019 12:21 --

Co do viatolla drogi płatne mam od Siebie dopiero ponad 100 km, działalność będzie prowadzona za Nowym Saczem w stronę granicy słowackiej, więc drogi tutaj nie są płatne. Czyli reasumując jeżdżąc tylko na miejscu nie potrzebuje go?

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Luka » 10 Lut 2019 13:25

Masz samochód o DMC większym niż 3,5t, to musisz mieć tachograf i przestrzegać CPK. Koniec, kropka. Są wyjątki, ale do wożenia urobku cię nie dotyczą.

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakl ... eby-wlasne

Tylko tutaj uwaga, o której zawsze mówię. Na potrzeby własne, tzn. że potrzebujesz przywieźć sobie piasek, bo masz zlecenie, do wykonania którego ci będzie potrzebny. Jak zadzwoni sąsiad Kazio i będzie chciał, żebyś mu przywiózł piasek, bo masz ciężarówkę, to potrzebujesz licencji na transport zarobkowy rzeczy. Wykonywanie transportu bez licencji to 8 tys. zł kary.

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 10 Lut 2019 13:31

Właśnie miałem się Ciebie pytać o podobna rzecz. A jeżeli wioze ziemię która ja ze tak powiem wykopalem i działam na zasadzie jak wykopie i ta ziemia nie bd potrzebna właścicielowi i chce ją wziąć czyli w gruncie rzeczy może już być moja to mogę ją przewozić? Np do siebie. A co jeżeli z tym piaskiem zrobić taką scieme że wioze temu i temu piasek ale jak coś jest mi potrzebna do wykonywania usługi która będę niby wykonywał u tego Pana. Co wtedy? Da się tak przykombinowac?

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Luka » 10 Lut 2019 13:34

Podstawą udanego biznesu jest "przykombinowanie" i próba ruchania wszystkich tutaj zgromadzonych. Nie życzę powodzenia.

Autor postu otrzymał pochwałę

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 10 Lut 2019 14:16

Dobra, czaje :wink:

-- 10 Lut 2019 13:16 --

A mam pytanie jeszcze. Ważność tachografu analogowego jest w środku w tachografie? Bo mam naklejkę serwisu tachografu że badanie było robione 2017.10.12 a ważność badań jest na 2 lata, tak?

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez zeppelin zm 15 » 10 Lut 2019 15:51

Tak dwa lata
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 10 Lut 2019 15:54

Czyli ta data na naklejce jest data wykonania badania czy terminem następnego? A to prawda że przy zmianie właściciela czy też tablic rejestracyjnych jest potrzeba ponownie zalegalizować tachograf analogowy?

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez arturhhh » 10 Lut 2019 16:55

ojciec pewnie teżprzy oc nie powdział że auo będzie użyczane ?

arturhhh
Operator

Maszyna: case 695 iveco eurotrakker atlas 1304 iveco daily

Firma: usługi


Re: Jazda na potrzeby własne i nie tylko

Postprzez Krzygom » 10 Lut 2019 16:58

Póki co auto nie jest przerejestrowane a ubezpieczenie jest poprzednie. Tylko umowa jest podpisana na niego bo niby taniej. Nie bd to dobre to podjadę i wpisze się jako współwłaściciel bo niedaleko mam

Krzygom
Pomocnik operatora

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 02 Sty 2019 20:38

Maszyna: Poszukuje

Firma: Na własną rękę


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej