wibako

informacje na temat jcb 3c

informacje na temat jcb 3c

Postprzez szymon86_22 » 21 Mar 2018 20:18

Marka i model maszyny: JCB 3C mkII???

Witam zakupiłem sprzęt jak ze zdjęcia jest to JCB 3C prawdopodobnie MKII. Koparko ładowarka posiada zmiennik przy kierownicy silnik leyland na pompie CAV .
Pytania:
-który to może być rok?
-gdzie sprawdza się olej w zmienniku ?
-gdzie leje się olej do wspomagania
-gdzie leje sie do skrzyni i hydrauliki
-czy da się uszczelnić rozdzielacze bo leci od góry przy dźwigni podczas kopania?
-czy da się dokupić uszczelniacze do siłownika wspomagania oraz do siłowników ramienia? (gdzie i za ile)
-jakie są łożyska w przednich zwrotnicach?
-może ma ktoś jakąś literaturę, katalog instrukcja itd

dziękuję za przeczytanie i proszę o pomoc.
Ostatnio edytowany przez szymon86_22, 26 Mar 2018 12:49, edytowano w sumie 1 raz

szymon86_22
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 13 Sty 2016 22:37

Maszyna: JCB 3C

Firma: Prywat


Reklama

simmet

informacje na temat jcb 3c

Postprzez ezsimo » 21 Mar 2018 20:57

Czy masz tabliczkę znamionową i numer maszyny ? Bez tego określenie rocznika jest dosyć trudne.
Kilka rzeczy, które pomogą:
- czy siłownik wspomagania masz wzdłuż czy w poprzek maszyny ?
- czy zmiennik ma filtr z prawej strony w zewnętrznej obudowie ?
- czy masz z przodu rurową chłodnicę oleju zmiennika ?

Na tą chwilę zakładam, że masz wersję biuld /3 (pewnie okolice lub do kilku lat wstecz przed rokiem 1980).

Co do pozostałych:
-gdzie sprawdza się olej w zmienniku ?
Bagnet na połączeniu podłogi z przednią ścianką na lewo od kolumny kierownicy. Poziom sprawdza się przy silniku pracującym na wolnych obrotach.

-gdzie leje się olej do wspomagania
Nie leje się ; ). Olej wspomagania pobierany jest z głównego obiegu hydraulicznego do osobnej pompy napędzanej z rozrządu silnika.

-gdzie leje sie do skrzyni i hydrauliki
Masz 3 różne oleje: do zmiennika, do skrzyni i jednocześnie przekładni głównej oraz do głównego układu hydraulicznego.

Do zmiennika dolewasz pod śrubą na lewo od skrzyni biegów mniej więcej w jej połowie.
Do skrzyni biegów będziesz widział gdzie, skrzynia ma swój bagnet.
Do głównej hydrauliki wlewasz przez rurę sterczącą z głównego filtra hydrauliki (prawa strona maszyny tam gdzie łączą się przewody elastyczne z metalowymi).

-czy da się uszczelnić rozdzielacze bo leci od góry przy dźwigni podczas kopania?
Da się rozebrać i wymienić oringi. Ale jeśli leje się olej to sprawa może być o wiele bardziej poważna - tam są docierane suwaki do każdego cylindra w rozdzielaczu, jak jakiś barbarzyńca nie umiał rozmontować i poharatał suwaki to wymiana oringów nic nie da, wtedy naprawa nie będzie prosta.

-czy da się dokupić uszczelniacze do siłownika wspomagania oraz do siłowników ramienia? (gdzie i za ile)
Da się dokupić zestaw uszczelnień do każdego siłownika, szukaj w sklepach z częściami do JCB. Cena około +/- 100 PLN / komplet uszczelnień na siłownik.

-jakie są łożyska w przednich zwrotnicach?
Z tego co kojarzę to były dwa typy zwrotnic. To temat który mam do zrobienia u siebie. Podstawowa sprawa to rozmontować zwrotnice. U mnie był już palnik, ściągacze mechaniczne i jak na razie wynik 1:0 dla JCB. Muszę dorobić końcówkę do ściągacza hydraulicznego bo inaczej kiepsko to widzę....

Autor postu otrzymał pochwałę

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


informacje na temat jcb 3c

Postprzez szymon86_22 » 21 Mar 2018 21:24

Szacunek Kolego. Siłownik wspomagania jest wzdłuż osi z prawej strony siedząc w koparce, jest chłodnica z przodu takie rurki jak pomniejszone ,,FAWIRY'' Bardzo Ci dziękuję.

szymon86_22
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 13 Sty 2016 22:37

Maszyna: JCB 3C

Firma: Prywat


informacje na temat jcb 3c

Postprzez zeppelin zm 15 » 21 Mar 2018 21:25

Klikaj mu pochwałę
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: informacje na temat jcb 3c

Postprzez dawidk » 21 Mar 2018 23:12

1978 miał zwykłe sprzęgło, skrzynię piątkę ze wstecznym, i reduktorem :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


informacje na temat jcb 3c

Postprzez ezsimo » 22 Mar 2018 00:54

Od 1980 produkowali już 3cx ze zmiennikiem i napędem na obie osie, wcześniej była wersja build /5, która była można powiedzieć przygotowaniem do produkcji 3cx. Na pewno już w latach 70-tych występowała wersja build /3 ze zmiennikiem (zwana "powertrain"), przy czym był to inny zmiennik niż w późniejszych wersjach. Od wykonania ze zwykłym sprzęgłem i skrzynią 2x5 wersja build /3 różniła się tym, że między silnik a skrzynię biegów wrzucili rewers i zmiennik. Skrzynię biegów natomiast odchudzili o pierwszy bieg, wsteczny bieg i reduktor wejściowy (stąd jedna wajcha zamiast dwóch i cztery biegi zamiast pięciu).

Można powiedzieć, że maszyna kolegi szymon86_22 jest wersją "lux", bo ma zmiennik i dodatkowo krokodyl (przez JCB nazwyane wtedy "6in1 bucket"). Była jeszcze wersja "bardziej lux" z wyjściami na młoty hydrauliczne i teleskopowym tylnym ramieniem (do tego była dodatkowa sekcja w pompie hydraulicznej). Krokodyl pojawił się jako opcja koło roku 1973. W tym samym roku zostało zmodyfikowane przednie zawieszenie i siłownik skrętu umocowany poprzecznie do osi maszyny (czyli wzdłuż przedniej belki zawieszenia). Około roku 1977 wlew paliwa został przeniesiony z lewego schowka na maskę. U kolegi wlew jest chyba w schowku, stąd szacuję datę produkcji między 1973 a 1977 rokiem. Trzeba jeszcze brać pewien margines błędu, bo widywałem te maszyny poskładane z kilku innych i wtedy oszacowanie rocznika to prawdziwe wyzwanie.

Autor postu otrzymał pochwałę

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


informacje na temat jcb 3c

Postprzez andrew8 » 22 Mar 2018 08:23

Ezsimo, jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy na temat starszych maszyn JCB. Off topowo zapytam, pracowałeś jako serwisant przy tych maszynach czy po prostu masz taki przekrój jeśli chodzi o ich użytkowanie?
Serwis maszyn.
511-750-769

andrew8
Operator

  • Posty: 389
  • Rejestracja: 27 Maj 2013 23:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 20

Maszyna: jcb.

Firma: mała własna.


informacje na temat jcb 3c

Postprzez ezsimo » 22 Mar 2018 21:33

JCB w wersji 3c to taki mój konik. Swoją 3c traktuję bardziej jako zabytek motoryzacji niż narzędzie do pracy. Za granicą (szczególnie w UK) jest to dosyć popularna maszyna "projektowa". Ludzie to kupują i traktują jako hobby. Jest to nawet uzasadnione, bo z jednej strony JCB 3C była pierwszą na świecie hydrauliczną koparko - ładowarką, a z drugiej strony, ze względu na zastosowane całe podwozie od ciągników Nuffield/Leyland, części są jeszcze w miarę do zdobycia.

Ponieważ moja 3c jest bez krokodyla i zmiennika to używam jej głownie do wyrywania korzeni i podobnych prac. Do pracy przodem za bardzo się nie nadaje ze względu na napęd na dwa koła, brak blokady mechanizmu różnicowego i brak zmiennika. Natomiast bardzo szanuję tą maszynę za jej prostotę i trwałość. Myślę że obecnie produkowane maszyny w wieku 40 lat dawno będą już na złomie, a 3c lepiej bądź gorzej ale nadal się w takim wieku trzymają...

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


informacje na temat jcb 3c

Postprzez szymon86_22 » 26 Mar 2018 12:52

Gdyby coś mam już trochę literatury do tego sprzęta.

szymon86_22
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 13 Sty 2016 22:37

Maszyna: JCB 3C

Firma: Prywat


informacje na temat jcb 3c

Postprzez asknm72 » 15 Kwi 2020 16:17

cześć wszystkim,
posiadam jcb 3? rok ? olej idzie przez ramę, nie ma chłodnicy rurowej jak Kolega szymon86_22
silnik leylanda... kolor żółty :D jak zidentyfikować model bez tabliczki ?? co powinienem ustalić ?
biegi 5 przód + reduktor napęd tył
Ezsimo, jest szansa pogadać tel jestem z okolic Mińsk Maz

Pozdr
Krzysiek

asknm72
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 24 Mar 2020 17:52

Maszyna: jcb 3c, jumz d65

Firma: priv


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej