wibako

Koła jadą w różną stronę

Koła jadą w różną stronę

Postprzez rafalzagdan » 12 Cze 2019 20:59

Marka i model maszyny: JCB 4CX '96
Rok produkcji: 1996

Witam Szanownych użytkowników.

Jestem tu nowy, jak i jestem zupełnie świeży w branży. Nie mam wiedzy ani praktyki, ale chcę spróbować...

Proszę o wyrozumiałość względem pewnie niektórych "głupich" pytań :)

Mój aktualny problem pojawił się podczas gdy miałem skręcone koła w prawo, przełączając tryb ze sztywnej osi tylnej na skrętną. Tu ważne info, że tylna oś nie blokowała się wcześniej, zawsze skręcały się obie osie, chyba, żę włączyłem tryb "psi" wtedy działał jak powinien. Po przekręceniu pokrętła na obie skrętne osie, włącza się czerowna kontrolka, która też pokazuje osie sktętne i wcześniej też tak było.

Aktualna koparka jeśli ma prosto przednie koła, tylne ma skręcone w lewo, a jak tylne są prosto to przedni są w prawo. Osie się skręcają, ale jak chce jechać prosto to jestem "czterośladem". Przednie koła wg mnie nie skręcają do końca w prawo.

Proszę o jakieś porady, bo zupełnie nie wiem od czego zacząć.

rafalzagdan
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 12 Cze 2019 20:47

Maszyna: JCB 4CX '96

Firma: prace-koparkami


Reklama

simmet

Koła jadą w różną stronę

Postprzez Jarewa » 13 Cze 2019 05:46

Sprawdź czujnik na osi...

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Koła jadą w różną stronę

Postprzez rafalzagdan » 03 Lip 2019 21:11

To był uszkodzony czujnik- Dzięki!

rafalzagdan
Nowicjusz

  • Posty: 13
  • Rejestracja: 12 Cze 2019 20:47

Maszyna: JCB 4CX '96

Firma: prace-koparkami


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez samael76 » 11 Paź 2019 19:45

rafalzagdan napisał(a):To był uszkodzony czujnik- Dzięki!

Mam podobny problem gdzie jest ten czujnik w którym miejscu ???zdjęcie jakieś ??/

samael76
Pomocnik operatora

  • Posty: 67
  • Rejestracja: 07 Lip 2018 17:51
  • Miejscowość: Trzebiatów

Maszyna: JCB 4CX

Firma: ROM-KOP


Koła jadą w różną stronę

Postprzez dawidg2 » 11 Paź 2019 19:57

samael76,
Jarewa napisał(a):czujnik na osi...

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez samael76 » 18 Paź 2019 19:03

dawidg2 napisał(a):samael76,
Jarewa napisał(a):czujnik na osi...

Jutro poszukam gdzie to ustrojstwo jest . Jak zrobię osiowanie kół to raz jest ok a innym razem nic to nie daje pewnie ten czujnik .

-- 18 Paź 2019 18:03 --

A ja mam jeszcze jedno pytanie przed wymianą czujników . Mianowicie chodzi o to ze przestał działać przełącznik jazdy mam ustawiony na wprost czyli skręt tylko przednie koła i jak przełączam na inną pozycje nic się nie dzieje czy to aby czujniki czy może co inne .

samael76
Pomocnik operatora

  • Posty: 67
  • Rejestracja: 07 Lip 2018 17:51
  • Miejscowość: Trzebiatów

Maszyna: JCB 4CX

Firma: ROM-KOP


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez dawidg2 » 18 Paź 2019 20:18

Jak przelaczysz to zmieniaja sie kontrolki?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez gruszon18 » 18 Paź 2019 22:03

Bezpieczniki sprawdź najpierw. Potem dopiero szukaj przyczyny. Sprawdź dojście prądu na przełącznik.. To nie jest takie hop siup jak łyżkę zupy zjeść. Jest dodatkowo sterownik od skretów ale z kim nie rozmawiałem to każdy mi mówi że to się nie psuje.. Układ elektryczny sterowania ustawieniem kół sprawdzisz poprzez przyłożenie metalu do czujników zblizeniowych które są umieszczone przy siłownikach odpowiadajacych za skręt. Wtedy maja Ci się kontrolki zapalić na tablicy rozdzielczej. Po za tym. Jeśli koła nie popadają się w ślady warto "ręcznie" napchnac. Odkrec węże od silownika skrętu kół tylnivh i ustaw na wprost.. Chyba że masz pewność że 2ws nie działał już wcześniej to tylko tyle że mając koła na wprost coś będziesz mógł działać. Dodatkowo, jeśli wcześniej 4ws działał bez problemu a teraz nagle maszyna zaczyna iść bokiem to należy przyjrzeć się silownikom być może przepuszczaja wewnętrznie co powoduje drugi ślad.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez samael76 » 20 Paź 2019 11:10

dawidg2 napisał(a):Jak przelaczysz to zmieniaja sie kontrolki?

No właśnie nie zaświeca się kontrolka żadna a wcześniej działała sprawdziłem żaróweczki są ok .

-- 20 Paź 2019 10:08 --


Kiedys robiłem na CASE tam trzeba było po robocie osiować koła i były na wprost teraz jak zrobię w JCB to jest ok ale na jakąś chwile kilometr jazdy i spowrotem to samo .Jutro sprawdzę wszystko jak podpowiedziałeś mam nadzieje że znajdę przyczynę usterki . A te czujniki często padają ??

samael76
Pomocnik operatora

  • Posty: 67
  • Rejestracja: 07 Lip 2018 17:51
  • Miejscowość: Trzebiatów

Maszyna: JCB 4CX

Firma: ROM-KOP


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez dawidg2 » 20 Paź 2019 14:54

W jcb tez trzeba było osiowac co jakiś czas przynajmniej w 531-70, przez 2900h od nowości maszyny miałem spokój nic się nie działo.

Może jeszcze siłownik mieć przeciek wewnętrzny jeśli po czasie koła same skracają.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Koła jadą w różną stronę

Postprzez samael76 » 21 Paź 2019 16:44

rafalzagdan napisał(a):Aktualna koparka jeśli ma prosto przednie koła, tylne ma skręcone w lewo, a jak tylne są prosto to przedni są w prawo. Osie się skręcają, ale jak chce jechać prosto to jestem "czterośladem". Przednie koła wg mnie nie skręcają do końca w prawo.


Problem jak u mnie taki sam poczytałem instrukcję jak prawidło należny wykonać osiowanie jutro z rana sprawdzę czy to coś da i oczywiście dam odpowiedz .

dawidg2 sprawdziłem wszystkie bezpieczniki na razie ok wymontowałem przełącznik sprawdziłem zero śniedzi na stykach wszystko jest ok sprawdzę jutro czy faktycznie dochodzi prąd do niego .

-- 21 Paź 2019 15:44 --

Witam ponownie dziś rozebrałem cały przełącznik sprawdziłem miernikiem czy dochodzi prąd i wygląda to wszystko prawidłowo . Podłożyłem kawałek metalu do czujnika i nic się nie dzieje żadne kontrolki się nie świecą . Co do siłowników to myślę że jak by przepuszczały do skrecały by coraz mocniej same a tu u mnie jak skręciły w prawo o 7 cm tak jest cały czas do tego nie reaguje na przełączanie .

samael76
Pomocnik operatora

  • Posty: 67
  • Rejestracja: 07 Lip 2018 17:51
  • Miejscowość: Trzebiatów

Maszyna: JCB 4CX

Firma: ROM-KOP


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez gruszon18 » 21 Paź 2019 19:41

Z tego co mi tłumaczono sygnał przechodzi przez moduł sterowania.. Ale mogę się mylić bo nie masz maszyny z tego roku co ja wiec może być coś inaczej zbudowane.. Ustawiając koła z 4ws na 2ws gdy tylna os tylko ustawi się na wprost to czujnika idzie sygnał na moduł sterujący który daje impuls na odpowiednią cewke na bloku zaworowym nad tylnim mostem gdzie blokowany jest przepływ oleju na siłownik lub przesyłany jest odwrotnie w przypadku opcji krab.. Najczęściej padają czujniki. Moduł to raczej rzadkość. Kolejna przyczyną są zawieszajace się wypracowane palce od cewek sterujących.. Z kolei najbardziej prawdopodobna opcja jest problem z wiązka, przetarty kabel lub przerwany. Spróbuj koniecznie z upuszczeniem oleju z tylnego silownika, i ustaw koła na wprost.. Wyjaśnij mi jeszcze jak wygląda sytuacja obecnie? Masz zablokowane koła na jakiej opcji skrętu? Dwie osie skrętne? Nie działa żadna inna opcja? Czy jak wyjmiesz bezpiecznik od skrętów to czy zapalają się wszystkie kontrolki od skretów?

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez samael76 » 21 Paź 2019 20:11

W tej chwili na zadnej opcji nie dział tak jak powinno nie działa opcja 4ws ani krab tylko 2ws ale z tym ze skręcając w lewo jest ok ale w prawo koła skręcają tylko w jakieś 60% jak przełączam na inne opcji nie reaguje .

-- 21 Paź 2019 19:11 --

gruszon18 napisał(a): Czy jak wyjmiesz bezpiecznik od skrętów to czy zapalają się wszystkie kontrolki od skretów?


No jak wyjęty nie próbowałem przy załączonym silniku jutro sprawdzę.

samael76
Pomocnik operatora

  • Posty: 67
  • Rejestracja: 07 Lip 2018 17:51
  • Miejscowość: Trzebiatów

Maszyna: JCB 4CX

Firma: ROM-KOP


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez gruszon18 » 21 Paź 2019 21:02

Przy skrętnej tylko przedniej osi nie kręcą koła w prawo? Nie bardzo widzę inny powód niż coś z słownikiem lub zwrotnicami.. Przy 4 kołach skretnych to co innego, bo jak Ci koła robią dwa ślady to wiadomo, dupa koparki nadgania jedna stronę więc i w jedną stronę mniej możesz skręcić wtedy.. Nie kombinowałes nic więcej? Ja miałem cuda jak zamieniłem kable ktore steruja cewkami.. Ale to miałem problem tylko i wyłącznie na 4 kołach skretnych bo kręciły mi się koła jak na 4ws a kontrolki mi pokazywały kraba, i nie mogłem skręcić z prostych kół albo w prawo albo w lewo ale tylko dlatego że kombinowałem z kablami. Po za tym mój problem dotyczył tego że nie blokowało mi osi na tryb 2ws

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez samael76 » 22 Paź 2019 08:17

Mi się wydaje że to jednak nie jest wina siłownika skoro kontrolki się nie zapalają na żadnym trybie jazdy . Tak jak mówisz przy 2ws koła w lewo skręcają max ale w prawo już nie nic nie kombinowałem z elektryka bo się na tym nie znam to nie padło tak cyk tylko stopniowo się zaczęło pierniczyć zamówiłem czujnik sprawdzę zobaczymy po wymianie co się będzie działo . A jaka przyczyna tej awarii była w twoim sprzęcie ?

samael76
Pomocnik operatora

  • Posty: 67
  • Rejestracja: 07 Lip 2018 17:51
  • Miejscowość: Trzebiatów

Maszyna: JCB 4CX

Firma: ROM-KOP


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez gruszon18 » 22 Paź 2019 17:41

U mnie był winny czujnik z przodu i dodatkowo wiązka przetarta. Ciągle muszę fazowac koła bo siłownik z przodu mi przepuszcza, mam wyciek zewnętrzny ale pracodawca ma ograniczone środki więc robię to co jest bardziej uciążliwe. Co do Twojego problemu, nie wiem jak było w starszych wersjach bo aż takim znawcą nie jestem ale u mnie jest tak że jak przełącze nie ważne na jaki tryb to zawsze mimo wszystko jakaś kontrolka od któregoś trybu jazdy jest włączona. Od 2ws zapala mi się przy kierownicy a od kraba i 4ws na konsoli bocznej.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: Koła jadą w różną stronę

Postprzez samael76 » 23 Paź 2019 08:11

Sporo mi podpowiedziałeś dzięki za to wczoraj miałem już spuszczać olej z siłownika ale coś mnie podkusiło i załączyłem silnik i co ? wszystko działa hehe nie wiem ja długo ale działa z tego co wyczytałem w DTR jak ustawia się koła np na 2ws z np kraba czy 4ws to trzeba tylne ustawić na wprost i odczekać 5 sekund żeby czujnik załapał .potem dopiero przełącza się na tryb 2 ws . A le wiem ze u mnie coś jest walnięte i trzeba to naprawić dziś stawiam na warsztat do znajomego mam nadzieje ze on coś zweryfikuje i naprawi te usterkę .

samael76
Pomocnik operatora

  • Posty: 67
  • Rejestracja: 07 Lip 2018 17:51
  • Miejscowość: Trzebiatów

Maszyna: JCB 4CX

Firma: ROM-KOP


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 6 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej