wibako

Jak dostać sie do hamulców?

Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez firma EL-KOP E-g » 12 Lip 2011 16:57

Marka i model maszyny: JCB 3 CX Contractor
Rok produkcji: 2003

WITAM SERDECZNIE FACHOWCÓW
Jestem, że tak powiem "świeżakiem". Mam słabe hamulce i pomału ucieka mi olej hamulcowy. Zdjąłem tylne koło i jest problem, żeby sprawdzić okładziny trzeba zdjąć ten "bęben"... jest w nim korek od oleju z napisem "oil level" (poziom oleju). Moje pytanie: Co to za olej? czy jak go zleje mogę wlać z powrotem? Kiedy już zdejmę ten bęben dostanę sie do elementów hamulcowych??
Pod przednią szybą nie mam wycieku, za akumulatorem też nie, sprawdziłem według RAD udzielonych na forum...
Będę wdzięczny za pomoc, chciałbym poprawić sprawność hamulców bez interwencji serwisu, ponieważ są to jednak spore koszta.
Dziękuje z góry za rady.

firma EL-KOP E-g
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 01 Maj 2011 21:38
  • Miejscowość: Elbląg

Maszyna: JCB 3CX contractor 2003r.


Reklama

simmet

jak dostać sie do hamulców?

Postprzez piotr 40 » 12 Lip 2011 17:18

Witam. Ubytek oleju hamulcowego spowodowany może być zużyciem zacisków hamulcowych tzn. elementów uszczelniających zaciski, zbyt dużym zużyciem tarcz ciernych lub zużyciem i nieszczelnością pom hamulcowych. Piszesz Kolego że pompy masz w porządku ,więc pozostaje sprawa z zaciskami. Czeka Cie zdjęcie tylnego mostu i demontaż, wtedy dostaniesz się do hamulców, musisz rozdzielić obudowy półosiek od obudowy mechanizmu różnicowego,
pozdrawiam Piotr
p.s. olej po naprawie oczywiście świeży.

Dodano Dzisiaj, o 16:20

zapomniałem, w Twojej maszynie są tzw. mokre hamulce, pracujące w oleju przekładniowym, a umiejscowione są nie w kołach, lecz własnie wewnątrz mostu.
pozdrawiam Piotr

Autor postu otrzymał pochwałę

piotr 40
Młodszy operator

  • Posty: 132
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 09:09
  • Miejscowość: wlkp.
  • Pochwały: 2

Re: Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez bartifeeli » 12 Lip 2011 23:28

firma EL-KOP E-g napisał(a):Marka i model maszyny: JCB 3 CX Contractor
Rok produkcji: 2003

WITAM SERDECZNIE FACHOWCÓW
Jestem, że tak powiem "świeżakiem".
...
proponuje poczytać instrukcje obsługi maszyny. Jeżeli takich rzeczy nie wiesz, to ja bym Cie chyba na maszyne nie wpuścił. Pod korkiem przy kołach jest zwykły olej przekładniowy a hamulce sa w tylnym moście w środku i trzeba go otworzyć aby coś sprawdzić. Tego oczywiście w instrukcji nie ma ale Twoje pytanie mnie lekko ścieło z nóg :P
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez piotr 40 » 13 Lip 2011 08:11

Kolego bartifeeli,tak się zastanawiam,czy uważasz,że każdy rodzi sie z wiedzą dotyczącą maszyn budowlanych? EL-Kop wyraznie napisał że nie jest fachowcem,więc popisywanie się wiedzą zostaw na inne okazje.Pozdrawiam Piotr.

piotr 40
Młodszy operator

  • Posty: 132
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 09:09
  • Miejscowość: wlkp.
  • Pochwały: 2

Re: Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez bartifeeli » 13 Lip 2011 12:11

A kto tu sie popisuje wiedzą? To są podstawy wiedzy operatora maszyny (jej budowa również) a nie fachowca, więc to, że ktoś napisze, że jest żółtodziób siadając za kierownicą maszyny za kilkaset tysięcy nie znaczy, że może nic nie wiedzieć. Może nie wiedzieć jak sie naprawia ale myśleć, że hamulce są w zwolnicach? :wall:
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez firma EL-KOP E-g » 14 Lip 2011 12:16

Bardzo dziękuję panie Piotr 40 za te radę, za podzielenie się wiedzą!!jestem wdzięczny.
Koleżko bartifeeli , do tej pory nie była mi taka wiedza niezbędna!! nie narzekam na swoje umiejętności pracy, ale o maszynie muszę sie jeszcze wiele nauczyć..Jeżeli masz zamiar mnie obrażać, zaby podreperowac swoje ego, to lepiej sie od komentarzy powstrzymaj..Zarozumiałość nie jest ciekawą cechą!!

firma EL-KOP E-g
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 01 Maj 2011 21:38
  • Miejscowość: Elbląg

Maszyna: JCB 3CX contractor 2003r.


Re: Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez bazi » 15 Lip 2011 00:43

firma EL-KOP E-g napisał(a):Bardzo dziękuję panie Piotr 40 za te radę, za podzielenie się wiedzą!!jestem wdzięczny.
Koleżko bartifeeli , do tej pory nie była mi taka wiedza niezbędna!! nie narzekam na swoje umiejętności pracy, ale o maszynie muszę sie jeszcze wiele nauczyć..Jeżeli masz zamiar mnie obrażać, zaby podreperowac swoje ego, to lepiej sie od komentarzy powstrzymaj..Zarozumiałość nie jest ciekawą cechą!!


niestety zgadzam sie z kolegą bartifeeli

można być żółtodziobem ale Ty nie posiadasz elementarnej wiedzy o budowie maszyny

szukałeś tych hamulcy na pewno zaglądałeś (?) pod maszyne tu nie trzeba sie niczego uczyć wystarczy patrzeć, myśleć, spojrzeć gdzie idą przewody - to już tak naprawde łopatologicznie. To sie po prostu rzuca w oczy nie ma technicznej możliwości by hamulce znajdowały sie w zwolnicach

taka wtopa absolutnie Cie dyskwalifikuje

a co do problemu to jest jescze możliwość że ucieka Ci olej z którejs pompy do serwa i to najprędzej

tylko już nic nie szukaj :P

bazi
Operator

  • Posty: 277
  • Rejestracja: 25 Paź 2006 20:14
  • Miejscowość: W-wa

Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez piotr 40 » 15 Lip 2011 01:04

Koledzy,bez urazy,ale naprawdę to co tu wypisujecie to już jest przesada,czego sie człowieka czepiacie?? ,że się nie zna i szuka wiedzy? to ma byc zarzut?
Człowiek grzecznie pyta i trzeba mu odpowiedzieć,chyba taka jest intencja tego forum,a może sie mylę.?

piotr 40
Młodszy operator

  • Posty: 132
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 09:09
  • Miejscowość: wlkp.
  • Pochwały: 2

Re: Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez TOMPOL » 15 Lip 2011 08:31

Witam.
Bywają i w zwolnicach.
Załączniki
chamulec w zwolnicy.JPG

TOMPOL
Młodszy operator

  • Posty: 125
  • Rejestracja: 23 Cze 2009 10:22
  • Miejscowość: Lublin
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB TAKEUCHI BOMAG

Firma: Tompol Maszyny Budowlane


Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez piotr 40 » 15 Lip 2011 08:56

Witam. Tak przez ciekawość, takie hamulce których rysunek Kolego TOMPOL załączasz w jakiej maszynie występują?
Tak mi sie wydaję że to chyba przedni most, z góry dzięki za informację. Pozdrawiam Piotr

piotr 40
Młodszy operator

  • Posty: 132
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 09:09
  • Miejscowość: wlkp.
  • Pochwały: 2

Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez mechanior » 16 Lip 2011 17:39

a mnie się wydaje że to most z koparki kołowej albo ładowarki bo tam są takie rozwiązania
nie znam koparko-ładowarki która by miała hamulce z przodu (w wersji z różnymi kołami przód /tył)
niestety na kursach uczy się bzdetów, zamiast rzetelnej wiedzy karmi się operatorów stekiem przeterminowanych wiadomości rodem z lat 50tych i 60tych, nawet starzy operatorzy z wieloletnią praktyką posiadają wiedzę bardziej pasująca do zabytkowych maszyn rolniczych niż do nowoczesnych sprzętów budowlanych

most tylny w JCB jest skonstruowany tak że bez jego wyjęcia z maszyny i zdemontowania na elementy nic nie da się ani sprawdzić ani naprawić a już na pewno nie da się inaczej wymienić tarcz hamulcowych i uszczelnień tłoków...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez firma EL-KOP E-g » 16 Lip 2011 20:07

DZIĘKUJĘ BARDZO KOLEDZY

firma EL-KOP E-g
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 01 Maj 2011 21:38
  • Miejscowość: Elbląg

Maszyna: JCB 3CX contractor 2003r.


Re: Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez bartifeeli » 18 Lip 2011 22:01

firma EL-KOP E-g napisał(a):Bardzo dziękuję panie Piotr 40 za te radę, za podzielenie się wiedzą!!jestem wdzięczny.
Koleżko bartifeeli , do tej pory nie była mi taka wiedza niezbędna!! nie narzekam na swoje umiejętności pracy, ale o maszynie muszę sie jeszcze wiele nauczyć..Jeżeli masz zamiar mnie obrażać, zaby podreperowac swoje ego, to lepiej sie od komentarzy powstrzymaj..Zarozumiałość nie jest ciekawą cechą!!

A czym ja cie obraziłem "koleżko"? Tym, że powiedziałem głośno o braku podstawowej wiedzy? I w jaki sposób ma to podreperować moje ego? Mnie to raczej załamuje, jak spotykam takich operatorów. Koniec ot.
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez korba71 » 18 Lip 2011 22:33

A mnie załamuje robienie z operatora serwisanta, czemu kierowca tira nie wozi ze soba szafy z narzedziami i nie naprawia auta na parkingu tylko jedzie do warsztatu, moze bede musiał kupic komputer diagnostyczny dla siebie bo jakis ciołek napisze ze brak mi wiedzy elementarnej, czasy lezenia pod białoruska albo ostrówkiem sie skonczyły do naprawy sprzetu budowlanego trzeba miec ogromną wiedze mnóstwo szkolen i kursów, cwaniactwo i nic wiecej, gosc prosi o pomoc a co dostaje jakies załamujace komentarze, to pogwałcenie zasady tego forum :crazy: kolega chyba był na czacie i pomylił okienka, prosze sie bardziej koncentrowac :mrgreen:

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Re: Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez mechanior » 18 Lip 2011 22:43

brak wiedzy jest niestety spowodowany brakiem odpowiednich jej źródeł, w praktyce każdy z operatorów poznaje maszynę jedynie z powodu awarii... jesteście coraz mądrzejsi z każdym następnym problemem który przychodzi wam rozwiązać, a kolega widocznie dopiero zaczyna swoją przygodę... trzeba to rozumieć, mnie zatrważa brak podstawowej wiedzy u STARYCH operatorów, jeden z nich ostatnio kazał mi remontować pompę hydrauliki bo maszyna "słabo jeździ" (CAT 428) i jak robił na Komatsu to jazda była mocna bo pompa hydrauliki była mocna, na moje pytanie o zmiennik momentu odpowiedział "no przecież zmiennik jest napędzany olejem!"... zaprzestałem dalszej dyskusji... do niektórych wiedza nie trafia żadną drogą, ani praktyką, ani nauką...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez korba71 » 18 Lip 2011 23:03

Nie chce odbiegac od tematu ale skad mamy ta wiedze czerpac mam terminowac u jakiegos mechanika 2 lata ,na kursie ucza takich bzdur ze jestem szczesliwy jak juz jestem po jakims egzaminie i moge wrócić do pracy. Sam pisze bzdury własnie z powodu braku niekiedy elementarnej wiedzy, dlatego trafiłem na to forum pisze czytam moze kiedys cos bede wiedział, wtedy nie bede narazony tak jak kolega EL KOP na niewybredne komentarze.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez mechanior » 18 Lip 2011 23:33

Panowie Operatorzy, ta branża ma funkcjonować w taki sposób że wy macie maszynami kierować a my mechanicy mamy je naprawiać - ja wiem że jeszcze wiele nam brakuje do spełnienia tych założeń, przede wszystkim mądrych szefów i godnych zarobków ale niestety czasem sami sobie (i nam) robicie krzywdę angażując się w mniej lub bardziej w usuwanie usterek...
ja nie próbuje dorabiać jako operator... a samochód przeważnie oddaję do warsztatu bo nie mam czasu ani wiedzy bo go dobrze naprawić... za wyjątkiem przeglądów, te robię sam bo wstyd żeby filtry wymieniał mi jakiś szczeniak po szkole, albo bez... a jak zapomni zakręcić korka? albo wpadnie mu podkładka ??
ale wracając do maszyn: w praktyce pozostają mi naprawy bardziej skomplikowane za które będę kasował pojebane stawki bo na czymś w końcu muszę zarobić, skoro proste naprawy z pomocą forum i moją własną przez telefon próbujecie skutecznie robić sami...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez firma EL-KOP E-g » 19 Lip 2011 22:52

A ile proszę panów mechaników "zabulę" za serwis,naprawę tych hamulców?? bo jak tak sobie poczytałem, to raczej nie ma opcji żebym spróbował naprawić sam tę "usterkę".......?

firma EL-KOP E-g
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 01 Maj 2011 21:38
  • Miejscowość: Elbląg

Maszyna: JCB 3CX contractor 2003r.


Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez mechanior » 20 Lip 2011 00:50

większość z kolegów na forum posiadających maszyny JCB ma to już za sobą, zabieg jest średnio skomplikowany, jeśli masz podstawową wiedzę techniczną i doświadczenie oraz nie boisz się na co dzień używać narzędzi (oczywiście trzeba je mieć w gamie nieco bogatszej niż w normalnym warsztacie domowym) to dasz radę, jeśli nie... cóż, ja za wyjęcie i włożenie mostu biorę 1200-1500 pln netto, cena zawiera również wymianę tarcz, łożysk i uszczelnień
oczywiście części zamienne nie są objęte tą kwotą...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Jak dostać sie do hamulców?

Postprzez korzek » 02 Wrz 2011 23:03

Witam
Otóż moi szanowni koledzy wszyscy jesteście w błędzie ,bądz jesteście bardzo młodzi i los nie dał wam możliwośći pracować na koparko-ładowarce k 162 Ostrówek.Ja też jestem jeszcze młody ale mialem przyjemność posiadać taką koparke i tam są właśnie hamulce w zwolnicach choć w zasadzie to są one wtej maszynie prawie zupełnie zbędne ....tak z praktyki wam powiem.A kolega z El kopu ma prawo pytać jak nie wie bo nie wszyscy leżą godzinami pod swoimi koparkami a do tego właśnie jest to forum zeby sobie pomóc.pozdrawiam :D :faja:
radek

korzek
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 25 Mar 2007 23:24
  • Miejscowość: Płock

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej