wibako

Słaba jazda do tyłu '89

Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez ekorob » 14 Gru 2011 19:04

Marka i model maszyny: JCB CX
Rok produkcji: 1989

Witam mam problem z koparką JCB 3cx 1989r po rozgrzaniu nie chce jechać w tył. Do przodu jeszcze jeździ jako tako ale do tyłu sama siebie nie uciągnie. Jakiś czas temu przestała reagować zmianę przód tył, po zmianie kierunku jazdy trzeba dać obroty i wtedy zaczyna jechać. Co w takiej maszynie jest odpowiedzialne za moc jazdy? Wie ktoś co jej dolega? Proszę o pomoc.

ekorob
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 11 Wrz 2008 15:05
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Reklama

simmet

Słaba jazda

Postprzez Gienek_A » 16 Gru 2011 14:58

Kolego jazda czyli skrzynia biegów, rozgrzany olej - czyli jest wtedy najprościej mówiąc nie tak gęsty. Przyczyn może być wiele najbardziej prawdopodobna to przepuszczają uszczelniacze na tłoczkach dociskowych i wałkach. Może być za duży luz na tarczach sprzęgłowych. Przy czym wytarcie się tarcz zazwyczaj wiąże się z koniecznością wymiany pompy skrzyni.
Moim zdaniem bez wyciągania sie nie obejdzie. Mało prawdopodobne wydaje się być problem z zaworami przeciążeniowymi w bloku zaworowym bądź też w zaworku kulkowym znajdującym się przy flanszyn obudowy zmiennika.
części i serwis maszyn
www.alparts.pl

Gienek_A
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 09 Gru 2011 10:08
  • Miejscowość: Olsztyn

Maszyna: cat, jcb, volvo, komatsu


Słaba jazda

Postprzez mechanior » 16 Gru 2011 18:09

ja bym jednak proponował sprawdzić zawór zmiany kierunku i pomierzyć ciśnienia...

a jakim sposobem wytarcie tarcz łączy się z wymianą pompy?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Słaba jazda

Postprzez hy mac » 16 Gru 2011 19:19

słaba pompa jazdy=slaby docisk tarcz=szybsze ich zuzycie.generalnie lepiej wymienic wszystko co w srodku i zapomnieć o temacie.

Awatar użytkownika
hy mac
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 21 Lut 2007 00:04
  • Miejscowość: dolnyśląsk
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX


Słaba jazda

Postprzez mechanior » 16 Gru 2011 21:08

noo... najlepiej od razu całą skrzynię wymienić...
taka filozofia kolego jest może dobra w twojej okolicy
u moich klientów to się najpierw sprawdza co nawaliło a potem wymienia NIEZBĘDNE komponenty, bo jak kilka razy pojedziesz po bandzie to roboty będziesz szukał w okolicach Elbląga
więc ja mówię tak: pomiar ciśnienia na pompie, przegląd zaworów, pomiar ciśnienia na sprzęgłach jazdy NAPRAWA
jeśli trzeba rozbierać skrzynię bo ciśnienia są OK a maszyna dalej słabo jeździ to wtedy weryfikujemy tarcze sprzęgłowe, kosze, tłoki i uszczelnienia...
poza tym to zazwyczaj nie "słaba pompa => wytarte tarcze" tylko "gruz z uszkodzonych sprzęgieł w oleju => zarżnięta pompa"
po drodze jeszcze są zawory regulacyjne ...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Słaba jazda

Postprzez hy mac » 16 Gru 2011 22:19

Może troche nie jasno się wyraziłem, chodzilo mi bardziej o fakt wymiany elementów współpracujących ze sobą i żeby np. nie było tak że np. widać zużyte tarcze to tylko one do wymiany,bez wcześniejszego ustalenia dla czego uległy uszkodzeniu.
Idealnie jest gdy robiąc naprawe we wlasnym zakresie mamy mozliwość pomierzyć ciśnienie...
Ja w poprzedniej maszynie przy pierwszej naprawie sprzęgła niestety nie miałem takiej możliwości więc wymienilem wszystko w środku... tarcze, słoneczko, pompe jazdy wszystkie uszczelnienia, simmeringi...
mechanior napisał(a):poza tym to zazwyczaj nie "słaba pompa => wytarte tarcze" tylko "gruz z uszkodzonych sprzęgieł w oleju => zarżnięta pompa"

no i w takiej sytuacji koleżka rozbiera skrzynie bo nie jedzie, widzi zużyte tarcze wiec je wymienia nie zagladajac do pompy (i nie mierząc wcześniej ciśnienia) usterka za niedlugi czas powraca...

Awatar użytkownika
hy mac
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 21 Lut 2007 00:04
  • Miejscowość: dolnyśląsk
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX


Słaba jazda

Postprzez mechanior » 17 Gru 2011 10:15

dlatego trzeba pomierzyć ciśnienia a nie naprawiać i wymieniać wszystko na pałę PRAWDA ?
i jeszcze jedno: nie należy pchać łap do sprzętu o którym się nie ma zielonego pojęcia, ani jak funkcjonuje, ani jak go zdiagnozować a tym bardziej jak naprawić...
I DO TEGO CAŁY CZAS ZMIERZAM, ale widzę że podzielasz moje zdanie :faja:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Słaba jazda

Postprzez hy mac » 17 Gru 2011 14:20

tak sie sklada że od zawsze sam grzebie w tym co mam ,czy to samochód czy to koparka,powiem więcej...przez kilka lat naprawiałem samochody zarobkowo prowadząc mały warsztat...nie raz poprawiałem po autoryowanych serwisach więc mam mieszane uczucia co do nich...oczywiście nie generalizuje...ale z perspektywy czasu moge smialo powiedziec że żeby diagnoza była trafna,a naprawa skuteczna niezbędny wręcz jest sprzęt diagnostyczny a jeszcze bardziej potrzebna wiedza i doświadczenie które pozwoli dzięki pomiarom ustalić przyczyne usterki...jezeli czegoś sie nie miało w łapach to ciężko zrozumieć jak to działa...

Na dzień dzisiejszy zaopatrzyłem sie we wszystkie możliwe manometry potrzebne do zdiagnozowania czy to hydrauliki czy jazdy w mojej maszynie,ale kiedys niestety moją i kolegi maszyne naprawialiśmy na piechote na podstawie wlasnie zurzytych częśći czy objawów ... z tąd moje podejscie....

Awatar użytkownika
hy mac
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 21 Lut 2007 00:04
  • Miejscowość: dolnyśląsk
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX


Słaba jazda

Postprzez mechanior » 17 Gru 2011 17:41

mam do tego tylko jeden komentarz: PO-PIE-RAM
skoro potrafisz sobie to sam zrobić to bardzo dobrze, natomiast często na forum pojawiają się ludzie nie mający zielonego pojęcia o mechanice maszyn i wymagający by problem rozwiązać skutecznie, szybko i to jeszcze na odległość... o tym że za darmo to nie wspomnę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez Gienek_A » 19 Gru 2011 09:08

Panowie informacji mało od człowieka który ma problem, natomiast odpowiedzi i przekomarzeń w temacie multum. Hy mac może mieć rację mechanior też, poczekajmy na informacje od samego zainteresowanego. Nikt przecież nie ma zamiaru wymieniać wszystkiego na tzw "pałę" a po prostu pisze o własnych doświadczeniach w temacie. Poczekajmy na więcej informacji ze strony zainteresowanego ...
części i serwis maszyn
www.alparts.pl

Gienek_A
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 09 Gru 2011 10:08
  • Miejscowość: Olsztyn

Maszyna: cat, jcb, volvo, komatsu


Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez gienua » 19 Gru 2011 13:05

Ja mam odwrotny problem... Teraz jak sa zimne noce to jak rano odpale i jak jest zimna to taki muł ze masakra... w czym moze byc problem?? a moze tak musi być??:D z czego bym sie bardziej cieszył:D
http://koptrans.info - Prace ziemne

Awatar użytkownika
gienua
Młodszy operator

  • Posty: 115
  • Rejestracja: 22 Cze 2010 17:42
  • Miejscowość: świętokrzyskie
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX, LIEBHERR A900, IVECO EUROTRAKKER 260e34

Firma: KopTrans


Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez hy mac » 20 Gru 2011 09:16

ale muł na czym?? na hydraulice? czy na jeździe?
generalnie w zimie ja robie tak ze 20 min przed wyjazdem zapalam maszyne, oczywiscie jest uniesiona w góre, wolne obroty 4 i jazda do przodu... w ten sposób wszystko ładnie sie rozgrzewa... jazda, oleje w mostach, hydrauliczny a i cieplej w srodku :)

Awatar użytkownika
hy mac
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 21 Lut 2007 00:04
  • Miejscowość: dolnyśląsk
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX


Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez gienua » 20 Gru 2011 12:35

Na jezdzie. To normalne?? Hy Mac a nic sie nie dzieje od takiego czegoś?? Bo kiedyś gdzieś czytalem ze nie powinno sie włączać jazdy bez obciążenia tzn w górze bo coś tam sie moze popsuć...
http://koptrans.info - Prace ziemne

Awatar użytkownika
gienua
Młodszy operator

  • Posty: 115
  • Rejestracja: 22 Cze 2010 17:42
  • Miejscowość: świętokrzyskie
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX, LIEBHERR A900, IVECO EUROTRAKKER 260e34

Firma: KopTrans


Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez mechanior » 20 Gru 2011 20:09

gienua napisał(a):nie powinno sie włączać jazdy bez obciążenia tzn w górze bo coś tam sie moze popsuć...

stwierdzenie pasuje do publikacji w temacie DOWCIP DNIA zaraz obok dzisiejszego również hasła:
olej FUCHS rozpuszcza przewody hydrauliczne od środka


możesz spokojnie w taki sposób rozgrzewać maszynę przed wyjazdem do pracy, nic nie uszkodzisz
jedyne czego nie wolno robić to blokowanie jednego koła tylnego mostu hamulcem na pełnym gazie (głównie na wysokich biegach)
grozi to uszkodzeniem łożysk przekładni przeciwległej osi (zbyt duże obroty)
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez siekla1 » 20 Gru 2011 20:18

Ja podnoszę maszynę i daję 2 lub 3 zależnie od mrozu i napęd na 4 koła(4 bieg ma załączony napęd na 2 koła= zimny przedni most)

siekla1
Operator

  • Posty: 453
  • Rejestracja: 23 Lis 2008 18:23
  • Miejscowość: Bytom
  • Pochwały: 5

Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez hy mac » 20 Gru 2011 22:42

no moja maszyna akurat nie rozłacza 4x4 na ostatnim biegu :) jest z 96 roku :wink:
A odpowiedź na twoje pytanie jest zawarta w moim ostatnim poście- maszyna jak zimna to jest mniej "żwawa" na jeździe, to normalne ponieważ wszystkie oleje sa po prostu gęste.... można to zaobserwować właśnie jak maszyna jest podniesiona, zaraz po zapaleniu, włączeniu biegu i jazdy kola na wolnych obrotach kręcą sie bardzo powoli ale już po chwili zaczynają się rozpędzać.
Ostatnio edytowany przez hy mac, 20 Gru 2011 22:48, edytowano w sumie 1 raz

Awatar użytkownika
hy mac
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 21 Lut 2007 00:04
  • Miejscowość: dolnyśląsk
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX


Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez gienua » 20 Gru 2011 22:46

Spoko. Wolalem dopytać... Bo naprawde gdzies tak czytalem. Dzisiaj tak zrobilem i bylo troche lepiej ale nie wiele. Z tym że krótko chodzila podniesiona moze z 5minut..
http://koptrans.info - Prace ziemne

Awatar użytkownika
gienua
Młodszy operator

  • Posty: 115
  • Rejestracja: 22 Cze 2010 17:42
  • Miejscowość: świętokrzyskie
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX, LIEBHERR A900, IVECO EUROTRAKKER 260e34

Firma: KopTrans


Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez volvina1234 » 20 Gru 2011 22:53

W temacie słabej jazdy, zajrzeć do zaworu zmiany kierunku jazdy, wyjąć i obejrzeć czy nie jest powycierany, jeżeli tak to zawór i obudowa do regeneracji. Podejrzewam że rewers jest do wyjęcia.

volvina1234
Fizol

  • Posty: 21
  • Rejestracja: 06 Lis 2011 20:45
  • Miejscowość: Centralna polska

Maszyna: volvo Bl71,komatsu pc210


Re: Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez ekorob » 30 Gru 2011 00:10

jeszcze nie robilem jak zrobie dam znac pozdrawiam dieki za pomoc ......SZESLIWEGO NOWEGO ROKU KOPACZE ZYCZE DUZO KOPANIA I DUZO SIANSKA :lol:

ekorob
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 11 Wrz 2008 15:05
  • Miejscowość: świętokrzyskie

Re: Słaba jazda do tyłu '89

Postprzez jelonek » 13 Mar 2012 12:33

volvina1234 napisał(a):W temacie słabej jazdy, zajrzeć do zaworu zmiany kierunku jazdy, wyjąć i obejrzeć czy nie jest powycierany, jeżeli tak to zawór i obudowa do regeneracji. Podejrzewam że rewers jest do wyjęcia.

Nie zwracać na te słowa bo on na temat rewersu to jest czarny jak moja podeszwa w bucie.

jelonek
Pomocnik operatora

  • Posty: 63
  • Rejestracja: 07 Lis 2010 19:44
  • Miejscowość: gołdap

Maszyna: Case 580GT


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 15 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej