wibako

JCB 3C hamulec nożny

JCB 3C hamulec nożny

Postprzez driverv8 » 19 Sty 2013 11:13

Marka i model maszyny: jcb 3c
Rok produkcji: ok 85r
Numer seryjny: 3c111137920/5

Witam
czy zna ktoś schemat działania hamulców w jcb 3c z przekładnią hydrokinetyczną
tzn, czy rzeczywiście są one zamoczone w oleju?? razem z tylnym mostem bo tak mi powiedzieli w serwisie ale nie są pewni na 100%
a podobno w tych modelach były i hamulce bębnowe i tarczowe, u mnie z tego co patrzyłem wystają po obu stronach centralnie u góry pomiędzy kabiną a obudową hamulców jakieś dźwignie mechaniczne w osłonach gumowych ale raczej nie wydaje mi się żeby te hamulce pracowały w oleju
a jak przyszły mrozy to lewe koło jakby trzymało gdzieś w środku spuściłem cały olej z mostu po rozgrzaniu sprzętu bo myślałem że może jest woda w oleju ale olej był czysty jak łza i podejrzewam że lewy hamulec tak jakby przymarzał bo jak było ciepło czyli powyżej 0 stopni to tego nie było ale hamulce nożne nie działają bo poprzedniemu właścicielowi wyleciał olej i wlał zwykły płyn hamulcowy i działały mu niedługo a nawet musiał je popuścić całkiem na śrubach reg, przez otwory w podłodze kabiny bo mu się niby strasznie grzały ale po czasie płyn mu wyciekł
proszę o rozkodowanie rocznika po num vin 3c111137920/5

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Reklama

simmet

Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez dawidk » 19 Sty 2013 15:29

Jak dobrze kojarzę, hamulce są mechaniczne, to te puszki przy skrzyni, tam są tarczki i przekładki i to jest uruchamiane tym cięgnem, tam nie powinno być oleju. chyba... a przy kołach te bębny to jest hamulec ręczny :-) tam są tradycyjne szczęki :-)

Jeżeli masz ze zmiennikiem momentu, to musi być około 86 rocznik, 80 były jeszcze ze sprzęgłem na pedał, a masz łyżkę przednią otwieraną a tylne ramie z teleskopem ??

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez driverv8 » 19 Sty 2013 16:43

ale jakie puszki przy skrzyni ? przy skrzyni biegów niema nic ona jest bezpośrednio połączona z silnikiem a do tylnego mostu poprzez wał pomiędzy wałem a skrzynią jest normalna tarcza hamulcowa i zacisk i to jest hamulec ręczny czyli na linkę

a przy tylnym moście a w sumie to bardziej za nim są właśnie te tzw okrągłe puszki są one jako pojedyncze obudowy przykręcane do całej obudowy tylnego mostu okrągłe i po jednej na każdą stronę i właśnie nad nimi są te dźwignie

przednią łyżkę ma nie otwieraną , a co chodzi z tym tylnym ramieniem z teleskopem??
sorki ale w temacie koparek jestem dopiero od niedawna

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez dawidk » 19 Sty 2013 19:11

To w takim razie te dźwignie zobacz w jaki sposób są połączone z pedałem hamulca. te "puszki" właśnie odpowiadają za hamowanie twojej maszyny :-) Twoja jest po prostu nowsza od naszych i z tąd te różnice... U nas czasem jadąc w przód, po zahamowaniu do zera, trzeba z pół metra cofnąć aby puściły... nie próbowałem jeszcze stwierdzić czemu tak jest.

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez driverv8 » 20 Sty 2013 15:56

właśnie nie dopatrzyłem dokładnie bo nie mam takiego garażu żeby nią wjechać a trochę mrozy cisną sprawę naprawy nożnego zostawiam sobie do wiosny
ale:

na pewno są dwa siłowniki hamulcowe po zegarami i góry desce rozdzielczej zaślepka a pod nią zbiorniczek do płynu hamulcowego

i co może być przyczyną że w mróz lewe koło jakby gdzieś w środku trzymało ,nieraz trzeba pokombinować tył-przód lub więcej gazu i jest takie uczucie jakby hamulec odpuścił i później wszystko jest ok jak już pisałem,
raz nawet nagrzałem całą lewą stronę tylnego mostu palnikiem do papy i normalnie mogłem ręką koło obracać jak stała na łapach podniesiona a przed zapomnij żeby obrócić
jest tylko taki jałowy luz na przekładniach troszkę w lewo i prawo

dlatego coś nie chce mi się wierzyć że hamulce są całe w oleju tak jak mówili w serwisie i jeszcze w drugim sklepie jcb



i co chodzi z tym tylnym ramieniem z teleskopem???

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez dawidk » 20 Sty 2013 20:00

Ja chciałem ci porobić zdjęcia tych hamulców, ale cyfrówki chwilowo nie mam a telefonem ciężko zrobić zdjęcie pod koparką, szczególnie pod wieczór...


Tylne ramie z teleskopem, to jest tą częśc ramienia na której jest zamocowana łyżka z możliwością wydłużania przy pomocy pedału w kabinie, można wydłużyć około 1,5 metr, ostatnie roczniki 3c miały ten bajer już :-) Można spokojnie kopać 5 metrów w dół jak nikt nie widzi :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez driverv8 » 20 Sty 2013 21:06

a to u mnie na pewno tego niema szczerze to u mnie w okolicy jest trochę tych 3cx i 4cx ale w żadnej tego nie widziałem jeszcze

Można spokojnie kopać 5 metrów w dół jak nikt nie widzi :-)

:lol: :lol: :lol: a czemu jak nikt nie widzi???

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez dawidk » 20 Sty 2013 22:39

Gdybyś miał uprawnienia to byś wiedział dlaczego nie wolno :-) Nazywa się to fachowo" klin odłamu gruntu".

Ramię z teleskopem ma każdy 3cx i 4 cx obecnie:-) Nasz pierwszy zabytek też miał :-)

Aha, hamulce mokre mają nowsze wersje, od pierwsych 3cx zaczynając, starsze 3C mają suche :-) w serwisie, to oni JCB 3C nie widzieli jeszcze...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez driverv8 » 21 Sty 2013 10:55

ale ich nie mam więc chyba można wytłumaczyć?? :)


znajomy ma 3cx i niestety niema ramienia z teleskopem więc chyba nie każdy :)


Jak dobrze kojarzę, hamulce są mechaniczne, to te puszki przy skrzyni, tam są tarczki i przekładki i to jest uruchamiane tym cięgnem, tam nie powinno być oleju. chyba... a przy kołach te bębny to jest hamulec ręczny :-) tam są tradycyjne szczęki :-)

Aha, hamulce mokre mają nowsze wersje, od pierwsych 3cx zaczynając, starsze 3C mają suche :-) w serwisie, to oni JCB 3C nie widzieli jeszcze..


to więc chyba czy na pewno?? a jeśli chodzi o serwis to może widzieli ale na zdjęciach ,więc po co się wypowiadać jak się nie wie i wprowadzać kogoś w błąd no nie :)

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez dawidk » 21 Sty 2013 14:28

Jak się zrobi normalna pogoda to odkręcę co trzeba i porobie ci fotki :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez driverv8 » 21 Sty 2013 21:21

ok dzięki wielkie trzymam za słowo :)

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez driverv8 » 29 Sty 2013 21:22

temat już ogarnąłem
pod obudowami hamulców z dwóch stron są małe otworki tzw spustowe :)

u mnie one były zalepione błotem a szczególnie ten właśnie z lewej podgrzałem palnikiem obudowę i dosyć sporo wody z syfem wyleciało i jest teraz ok nie przymarza już hamulec lewy
tzn że te hamulce są suche tak jak myślałem bo inaczej nie mogłoby tam być oryginalnie otworków żeby woda zlatywała :)

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Re: JCB 3C hamulec nożny

Postprzez dawidk » 29 Sty 2013 22:44

No czyli nie muszę już robić fotek :-) Pisałem ci że suche to kolega nie chciał uwierzyć....

Jeśli pomogłem, kliknij przycisk " POMÓGŁ"

Autor postu otrzymał pochwałę

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej