wibako

Stuki w tylnym moscie 3CX Super '00

Stuki w tylnym moscie 3CX Super '00

Postprzez Wojciech954 » 24 Sty 2013 23:12

Marka i model maszyny: jcb 3cx super
Rok produkcji: 2000

witam mam problem z maszyna, mianowicie cos strasznie stuka w moscie przy zmianie kierunku, przód tył, nie ma znaczenia czy sa 2 czy 4 napedy włączone, a stuk sie nasila jesli most sie zagrzeje po kilku godzinach jazdy. dzis zauwazyłem że takze jest mały luz na frezie wału napędowego około pół centymetra. czy to normalne??

Wojciech954
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 17 Wrz 2011 11:45
  • Miejscowość: Dolnośląskie

Maszyna: Kazda

Firma: Inko


Reklama

simmet

Stuki w tylnym moscie 3CX Super '00

Postprzez bartifeeli » 25 Sty 2013 11:51

Podnieś tył i niech ktoś kręci kołami przod tył a Ty patrz czy wszystko lekko i gładko sie kreci. Możesz też leżeć pod maszyną a niech ktoś odpali na podniesionej włącza jazde przod tył i bedziesz widział czy to ten wał stuka. Myśle, ze ten luz na wałku ataku może powodować stuki. Niestety żeby ocenić czy się coś psuje trzeba otworzyć most a jeśli to jest luz na przekładni, to radze czym predzej to zrobić bo może być bałagan...

Autor postu otrzymał pochwałę
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Stuki w tylnym moscie 3CX Super '00

Postprzez siekla1 » 26 Sty 2013 10:52

Ja bym zaczął najpierw od wału napędowego. Luz 0,5 cm to bardzo dużo, po nasmarowaniu kompensacji nie powinno go być wcale. Wymień wał albo daj go regeneracji, jak objawy nie ustąpią to idz dopiero dalej w kierunku mostu. W tym modelu masz 4 koła skrętne więc przy każdym kole masz też koszyki i krzyżaki półosi-weź drugą osobę aby kręciła wałem a najlepiej samą flanszą przy moście i zobacz jak się zachowują krzyżaki w każdym z koszyków-jak będzie luz to też będzie stukać. Ingerencja w most to już ostateczność jak to co ci napisałem będzie dobre.

Autor postu otrzymał pochwałę

siekla1
Operator

  • Posty: 453
  • Rejestracja: 23 Lis 2008 18:23
  • Miejscowość: Bytom
  • Pochwały: 5

Stuki w tylnym moscie 3CX Super '00

Postprzez Wojciech954 » 26 Sty 2013 11:48

dzieki koledzy za podpowiedz od poniedziałkku na ostro bede sprawdzał, pozdrawiam:)

Wojciech954
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 17 Wrz 2011 11:45
  • Miejscowość: Dolnośląskie

Maszyna: Kazda

Firma: Inko


Stuki w tylnym moscie 3CX Super '00

Postprzez marcin.jasinski2 » 10 Lut 2013 21:40

Ja stawiam na krzyżaki na przegubach. Nieduży luz i zaczynają się stuki zwłaszcza pod obciążeniem. Jak podniesiesz maszynę to może nie być słychać. Mam też taki temat tyle że z przodu. Nie groźne jeśli to to. Obracając kołem w powietrzu możesz nie usłyszeć bo one zazwyczaj cicho siedzą bez obciążenia.

marcin.jasinski2
Pomocnik operatora

  • Posty: 50
  • Rejestracja: 02 Lis 2011 10:12

Maszyna: JCB Cat


Stuki w tylnym moscie 3CX Super '00

Postprzez bartifeeli » 13 Lut 2013 14:07

marcin.jasinski2, a Ty czasem nie mylisz tych krzyżaków z podkładką sworznia osi? Krzyżaki nie stukają tylko raczej grzechoczą ;)
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Stuki w tylnym moscie 3CX Super '00

Postprzez marcin.jasinski2 » 13 Lut 2013 16:26

Puka jak rusza do tyłu - do przodu
Myślałem że jak skręca (pokręciło mi się)
Dobrze piszesz bartifeeli żeby tak zrobił
Z tym stukaniem to może być też wałek ataku.Tam jest jakaś regulacja aaa jak śruba się odkręci (poluzuje) z ataku to może za głęboko w zęby wchodzić. Wałek musi się dobrze zazębiać na koło talerzowe.
Niech sprawdzi czy różnicówka działa. Bo od tego bym zaczął.


Jak grzechocze to naprawa mostu się kłania-wiem bo już rozbierałem. Złożyłem na nowych częściach i cichutko a jak puka przy skręcie zwłaszcza z napędem na 4 koła to skręt wytwarza pewne naprężenia między jednym kołem a drugim mimo układu różnicowego. Te naprężenia powodują że jak krzyżak ma luz tu przeskakuje (przesuwa) z dobiciem. Wymienić nowe krzyżaki i powinno być cicho.

marcin.jasinski2
Pomocnik operatora

  • Posty: 50
  • Rejestracja: 02 Lis 2011 10:12

Maszyna: JCB Cat


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej