wibako

jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez driverv8 » 02 Mar 2013 21:26

Marka i model maszyny: jcb3c

Witam,
jak fachowo sprawdza się olej w skrzyni biegów na bagnecie skrzynia półautomat??
na odpalonym silniku??
czy zgaszonym??

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Reklama

simmet

jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez Jarewa » 02 Mar 2013 22:50

A widziałeś czy czytałeś kiedyś żeby sprawdzać olej na uruchomionym? :idea:

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez Piotrek8912 » 03 Mar 2013 11:12

W sumie Kolego Jarewa ja na kursie dowiedziałem się ze olej w skrzyni biegów w pojazdach z przekładnią hydrokinetyczną sprawdza się na właczonym silniku. :crazy: szczerze to teraz juz sam zgłupiałem i nie wiem.. moze mi się coś porąbało w wprowadzam chaos poprzez ten post..to przepraszam.. :D :wall:
...kiedy jesteś na zakręcie....redukcja, but i odcięcie!!:)
..zapraszamy na czacik.. http://xat.com/Kopaczka

Awatar użytkownika
Piotrek8912
Operator

  • Posty: 204
  • Rejestracja: 04 Lut 2011 11:16
  • Miejscowość: Krynica-zdrój

Maszyna: Jcb 3cx ; Jcb 8032 ; Mercedes-Benz 1722 ; Benford ps 6500


Re: jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez dawidk » 03 Mar 2013 11:40

W skrzyni możesz sprawdzać na zgaszonym, to ta miarka w pokrywie koło wajchy :-) a w zmienniku teraz dokładnie nie pamiętam, ale też jest miarka, sprawdzalismy na zgaszonym to było około max i jest ok -) po odpaleniu nie znacznie się obniża poziom :-)

bo w tych maszynach skrzynia i zmiennik mają osobne oleje :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez bartifeeli » 03 Mar 2013 13:05

Jarewa napisał(a):A widziałeś czy czytałeś kiedyś żeby sprawdzać olej na uruchomionym? :idea:

mnie też uczono, że automaty sprawdza się na włączonym silniku a dodatkowo trzeba pamietać, że przy zimnym oleju jest inny stan i przy rozgrzanym inny a ta różnica bywa dość duża.
Tutaj jednak jest procedura troche inna i sprawdza się na zimno przy wyłączonym silniku ale przed sprawdzeniem trzeba na minutę włączyć silnik, żeby napełnić układ jak trzeba i dopiero wtedy wyłączyć i sprawdzać.
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez cichy10 » 03 Mar 2013 14:17

Skrzynia biegów
Sprawdzanie poziomu oleju
1 Zastartować, a następnie pozostawić silnik na niskich
obrotach na biegu jałowym przez cztery minuty. Czas
ten pozwala na wypełnienie olejem filtru olejowego,
pompy, przemiennika momentu obrotowego,
chłodnicy oleju i węży.
2 ZGASIĆ silnik i wyjąć klucz ze stacyjki.
3 Otworzyć pokrywę silnika. Proszę odnieść się do
Panele dostępu, Maska silnika.
Przed zakończeniem sprawdzania poziomu oleju,
należy poczekać 20 sek, jak pokazane na naklejce A.
4 Sprawdzić, czy poziom oleju jest pomiędzy końcem
prętowego wskaźnika poziomu B, a oznaczeniem
Maks.
5 Uzupełnić olejem, jeżeli to konieczne. Uzupełniać
przez rurkę prętowego wskaźnika poziomu do
maksymalnego poziomu na prętowym wskaźniku
poziomu. Używać tylko zalecany olej.

tak jest w dtr wydaje mi sie że na kursach uczą tego co było kiedyś a nie tego co jest z doświatczenia wiem że są nawet silniki w autach w których sprawdza sie poziom oleju na zapalonym. nieudało mi sie wkleić obrazków a niewiem jak wleić zdjecie.

cichy10
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 22 Lut 2010 00:32
  • Miejscowość: Żory

Maszyna: 3CX Contractor 2009


Re: jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez Jarewa » 03 Mar 2013 16:48

Punkt 2 i 3 mówi jasno. Ja nie wyobrażam sobie jak można sprawdzać na uruchomionym silniku olej są dwie typu miarki jedna bez osłony co powoduje że przy pracującym silniku ciągle jest cała w oleju bo w komorze bryzga po wszystkim i odczytanie poziomu graniczy z cudem. Drugi typ to z osłona gdzie nie bryzga na miarkę ale tam tym bardziej nie wolno bo ciśnienie w silniku może spowodować wyrzucenie oleju przez miarkę.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez driverv8 » 03 Mar 2013 18:31

Jarewa napisał(a):A widziałeś czy czytałeś kiedyś żeby sprawdzać olej na uruchomionym? :idea:


tak widziałem
tak czytałem

tylko tak się sprawdza w samochodach ze skrzynią automatyczną :D nawet w ciężarówkach
czyli tylko na odpalonym silniku

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Re: jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez driverv8 » 03 Mar 2013 18:40

dawidk napisał(a):W skrzyni możesz sprawdzać na zgaszonym, to ta miarka w pokrywie koło wajchy :-) a w zmienniku teraz dokładnie nie pamiętam, ale też jest miarka, sprawdzalismy na zgaszonym to było około max i jest ok -) po odpaleniu nie znacznie się obniża poziom :-)

bo w tych maszynach skrzynia i zmiennik mają osobne oleje :-)


u mnie niema pokrywy w podłodze żadnej ,jest tylko miarka oleju w skrzyni a wyciąga się ją po otwarciu maski silnika
i tylko jest jedna skrzynia biegów pomiędzy silnikiem a tylnym mostem
jak pytałem poprzedniego właściciela to też mówił że jest jeden olej dla całej skrzyni i miarkę zawsze sprawdzał na odpalonym silniku

driverv8
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 15 Sty 2013 13:30

Maszyna: jcb 3c

Firma: transport


Re: jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez cichy10 » 03 Mar 2013 20:19

Jarewa napisał(a): Ja nie wyobrażam sobie jak można sprawdzać na uruchomionym silniku olej są dwie typu miarki jedna bez osłony co powoduje że przy pracującym silniku ciągle jest cała w oleju bo w komorze bryzga po wszystkim i odczytanie poziomu graniczy z cudem. Drugi typ to z osłona gdzie nie bryzga na miarkę ale tam tym bardziej nie wolno bo ciśnienie w silniku może spowodować wyrzucenie oleju przez miarkę.

Ja kiedyś też bym tak powiedział ale są silniki które nieposiadają miski mowa o samochodach marki Porsche carerra nie pamiętam z którego roku silnik wiadomo boxer chłodzony powietrzem miał w tylnym nadkolu zbiornik na olej połanczony z silnikiem dosc grubym wężem, pojemnosci około 20 litrów i w tym zbiorniku była miarka i dopiero jak sie silnik zapaliło można było poziom sprawdzić.

cichy10
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 22 Lut 2010 00:32
  • Miejscowość: Żory

Maszyna: 3CX Contractor 2009


jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez Jarewa » 03 Mar 2013 21:42

cichy10 napisał(a):Skrzynia biegów Sprawdzanie poziomu oleju 1 Zastartować, a następnie pozostawić silnik na niskich obrotach na biegu jałowym przez cztery minuty. Czas ten pozwala na wypełnienie olejem filtru olejowego, pompy, przemiennika momentu obrotowego, chłodnicy oleju i węży. 2 ZGASIĆ silnik i wyjąć klucz ze stacyjki. 3 Otworzyć pokrywę silnika. Proszę odnieść się do Panele dostępu, Maska silnika. Przed zakończeniem sprawdzania poziomu oleju, należy poczekać 20 sek, jak pokazane na naklejce A. 4 Sprawdzić, czy poziom oleju jest pomiędzy końcem prętowego wskaźnika poziomu B, a oznaczeniem Maks. 5 Uzupełnić olejem, jeżeli to konieczne. Uzupełniać przez rurkę prętowego wskaźnika poziomu do maksymalnego poziomu na prętowym wskaźniku poziomu. Używać tylko zalecany olej.



I jeszcze jedno podejrzewam że to procedura po wymianie oleju.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez dawidk » 03 Mar 2013 22:00

sorki zapomniałem ze to troszeczkę nowsze jest :-) jeden olej, poziom sprawdzamy na uruchomionym silniku :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


jcb 3c stan oleju w skrzyni biegów

Postprzez cichy10 » 03 Mar 2013 22:08

Z tego co wiem to instrukcja do sprawdzania poziomu bo wymiana jest osobno opisana, po kupnie maszyny dzwoniłem do serwisu i dokładnie mi tak samo kazali zrobić bo dtr-ke dostałem po angielsku oczywiscie i dopiero zamówiłem nową w serwisie. Ja tak robie a najlepiej jak z roboty zjeżdżam to sprawdzam na to samo wychodzi.

cichy10
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 22 Lut 2010 00:32
  • Miejscowość: Żory

Maszyna: 3CX Contractor 2009


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej