wibako

Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez wojtuchna19 » 03 Kwi 2013 18:20

Marka i model maszyny: JCB 3cx
Rok produkcji: 2012
Numer seryjny: JCB3CXAPH02107190

Witam szanownych forumowiczów.

Mój problem to LSD w tylnym moście.
Kupiłem właśnie nową Jcb 3cx SM.W specyfikacji mam wyszczególnioną blokadę tylnego mostu LSD .
Chodzi o to, że nie jestem w stanie określić, czy urządzenie jest zamontowane w maszynie czy nie. Serwis i dostawca maszyny również tego nie potrafi...chcą rozbierać most na kawałki.
Opuszczam jedną podporę tak aby jedno koło oderwało się od ziemi, drugie stoi na śniegu, załączam tylko tylny napęd i koło uniesione zapitala, drugie oparte o ziemię ani drgnie.
Zapieram się przednią łyżką o urobek, tylne koła na śniegu, tylko tylny napęd i niby oba tylne koła idą równio, ale wystarczy tylko ramię koparki odkręcić do tyłu, tak aby obciążyć jedno z kół i to bardziej obciążone staje. Jak dla mnie jest to żadna blokada, skoro nawet na śniegu nie pomaga (na twardym gruncie też tak jest).
Jest to już moja trzecia "dzejka", pierwsza natomiast z LSD. Mam jeszcze kilka maszyn i z naprawami generalnie radzę sobie sam, lecz z LSD nie miałem nigdy do czynienia.
Może ktoś z forumowiczów posiada maszynę wyposażoną w LSD i zechciałby się wymienić spostrzeżeniami na temat działania LSD w praktyce?
Nie udało mi się znaleźć takich informacji na forum.

Będę bardzo wdzięczny i pozdrawiam.

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Reklama

simmet

Działanie LSD tylnego mostu

Postprzez Mirek » 03 Kwi 2013 20:16

LSD nie jest blokadą sztywną nie 100%, nie taka jak w starych URSUSACH, to jest przekładnia z ograniczonym poślizgiem, większość aut terenowych jest w takową blokadę wyposażonych. Brakiem działania LSD może być niewłaściwy lub już zużyty olej w tylnym moście. Przy podniesionej koparce na podporach i pokręcaniu wałem napędowym tylnego mostu oba koła powinny obracać się w tą samą stronę a jeżeli obracają się w przeciwne to oznacza brak LSD.
Tu przykład jak sprawdzić LSD :
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... m9Jvj4Bdjw

Mirek
Młodszy operator

  • Posty: 137
  • Rejestracja: 04 Paź 2007 08:32
  • Miejscowość: Tuszów

Maszyna: JCB 3CX
KUBOTA KX 36-3
MTZ ETC-165A

Firma: JUMIKO


Re: Działanie LSD tylnego mostu

Postprzez wojtuchna19 » 03 Kwi 2013 21:59

Nie spodziewam się 100% blokady, ale liczyłem na to że koło, które stoi na śniegu, obróci się.
Opisaną powyżej próbę wykonywał człowiek z serwisu (odkręcił wał i kręciliśmy kołem, najpierw jednym potem obydwoma) ale dla pewności jutro z samego rana powtórzę test i napiszę o efektach.
Z opisu działania LSD,jaki otrzymałem od firmy Jcb wynika, że należy unieść oba koła, obracać jednym i drugie musi się kręcić w tym samym kierunku-u mnie kręci się w przeciwnym(wał napędowy stoi).
Przy podniesionej tylnej osi i włączonym napędzie,kiedy oba koła kręcą się w tym samym kierunku, spokojnie mogę podejść i ręką zatrzymać jedno koło,drugie obraca się wtedy ze zdwojoną prędkością.
Ponieważ testy te nie dają oczekiwanych efektów, liczę na praktyczne spostrzeżenia użytkowników takich maszyn.Chciałbym wiedzieć, czy podczas pracy da się wyczuć, że ten mechanizm działa.

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Re: Działanie LSD tylnego mostu

Postprzez filipo » 03 Kwi 2013 22:50

Mam dwie maszyny rok po roku 2010 i 2011 jedna posiada LSD natomiast druga nie (obie od nowości), jak najbardziej idzie odczuć działanie blokady która według mnie spisuje się całkiem ok, najłatwiej odczuć to przy spychaniu gliny, gruzów itd. najlepiej jak są duże pryzmy bez blokady dupa zawsze ucieka na bok szczególnie na mokrym materiale natomiast z blokadą idzie tak jak chcesz nie jak po sznurku ale jest naprawdę odczuwalne działanie. Kilka razy przychodzili do mnie na budowie inni że coś dzieje mi się z tylnym mostem bo jak jeździłem po mocno zabłoconej kostce do był efekt że tak nazwę "driftu" szczególnie do tyłu potrafiło złapać. Wsiadając z jednej do drugiej nie ma możliwości żeby nie zauważyć różnicy, pożyczałem ją również koledze na dzień, braliśmy tego samego miesiąca od różnych dilerów nowe maszyny i on nie ma lsd również potwierdził odczuwalną różnicę.
www.materialy-sypkie.pl
Zmechanizowane roboty ziemne, transport drogowy

filipo
Operator

  • Posty: 357
  • Rejestracja: 09 Paź 2008 23:50
  • Miejscowość: okolice Piaseczna
  • Pochwały: 3

Maszyna: 3CXCECO'14 3CXCECO'11 2x KERAX'09 Volvo ew160B, DAF CF85.410

Firma: Roboty Ziemne Filip Olejnik


Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez wojtuchna19 » 04 Kwi 2013 07:36

Trochę się tego spodziewałem, że odczuwalne działanie może da się zauważyć dopiero podczas intensywnej pracy i przy wyczulonej obserwacji.
Różnego rodzaju testy nie przynoszą żadnego potwierdzenia.
Zrobiłem tak jak jest na filmiku z postu Mirka - nie potwierdziło się :( odłączyłem wał napędowy i kręcąc jednym kołem,kręci się tylko wałek ataku, drugie koło stoi.
Kręcąc samym wałem (wałkiem ataku), oba koła obracają się w tym samym kierunku, ale tak też raczej jest w standardowym moście, ponieważ wiem, że w poprzedniej maszynie unosiłem tyle koła i włączałem 4 bieg, żeby oczyścić opony i zawsze oba koła kręciły się równo, chyba że przyhamowałem jedno.

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Re: Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez Mirek » 04 Kwi 2013 10:20

Poczytaj na forach aut terenowych 4x4 ponoć najbardziej czuć ten napęd w jeździe po łuku drogi na asfalcie. U mnie w oplu Monterey-u jest lsd i w czasie zawracania lub wolnej jeździe po łuku czuć delikatne hamowanie właśnie tyłem auta, olej wymieniałem na shella LS : http://www.fhprogress.pl/sklep/shell-pr ... ls-1l.html. Może przy wymianie oleju ktoś zalał olej do normalnych mostów JCB spełniający tylko kryteria mokrych hamulców. Proponuję zadzwonić do którejś z hurtowni części JCB podać numer maszyny lub mostu i zapytać czy jest jakiś specjalny olej do LSD czy taki sam jak do zwykłych tylnych mostów JCB HP PLUS

Mirek
Młodszy operator

  • Posty: 137
  • Rejestracja: 04 Paź 2007 08:32
  • Miejscowość: Tuszów

Maszyna: JCB 3CX
KUBOTA KX 36-3
MTZ ETC-165A

Firma: JUMIKO


Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez mechanior » 08 Kwi 2013 23:39

mokre hamulce i LSD wymagają takiego samego oleju, w obydwu przypadkach chodzi głównie o wyeliminowanie niepokojących dźwięków i zabezpieczenie okładzin
na rynku jest mnóstwo zamienników...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez Nazar » 09 Kwi 2013 22:00

wojtuchna19 napisał(a):Chodzi o to, że nie jestem w stanie określić, czy urządzenie jest zamontowane w maszynie czy nie. Serwis i dostawca maszyny również tego nie potrafi...chcą rozbierać most na kawałki.


Nie wiem kolego jaki to cudowny serwis i dostawca, skoro nie jest w stanie stwierdzić, jaka jest faktyczna kompletacja fabryczna maszyny....

Powiem CI tylko jedno - z fabryki maszyna wyjechała z tylnym mostem wyposażonym w LSD - sprawdziłem to (nie pytaj jak, ale wiem to na 100% aczkolwiek nie musisz mi wierzyć), natomiast słyszałem o przypadkach, kiedy w Polsce tzw. dostafffca podmieniał podzespoły - a skoro nie jesteś tego w stanie stwierdzić, to..... Sam sobie dokończ zdanie.
Pzdr

Nazar
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 08 Wrz 2006 14:50
  • Miejscowość: Mazowsze
  • Pochwały: 3

Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez mechanior » 09 Kwi 2013 23:11

jak sobie wyobrażasz "wyjęcie LSD" z tylnego mostu?
możesz rozszerzyć tą myśl? opisać techniczne możliwości i koszty?
tylko teraz nie próbuj się wykpić że nie chcesz udzielać jakichś kompromitujących informacji
skoro jesteś dobrze poinformowany to chyba wiesz jak to zrobić i zdajesz sobie sprawę że jest to w tym konkretnym przypadku ZUPEŁNIE NIEOPŁACALNE...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez Nazar » 10 Kwi 2013 07:13

A czy ja napisałem coś o "wyjęciu LSD"???? Może przeczytaj ze zrozumieniem, a dopiero potem atakuj! Napisałem o wymianie PODZESPOŁÓW - bo znam przypadek, gdzie został zamieniony CAŁY MOST w nowej maszynie - czy takie wyjaśnienie Ci wystarcza?

Nazar
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 08 Wrz 2006 14:50
  • Miejscowość: Mazowsze
  • Pochwały: 3

Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez mechanior » 10 Kwi 2013 18:09

aaaaa tak, to wystarcza, przepraszam... ale i tak nie chce mi się wierzyć...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez wojtuchna19 » 10 Kwi 2013 18:43

Przepracowałem tą maszyną 40 godzin i jakoś nie udało mi się wychwycić działania tej blokady :( tylko informacje, jakich udzielił mi kolega z forum filipo ( wykonał testy na swojej maszynie z kręcenim uniesionych kół itd. i wszystko zachowuje sie tak samo jak w mojej ) powstrzymują mnie przed wezwaniem serwisu do rozebrania i sprawdzenia mostu, czy lsd jest i czy działa prawidłowo. Ale obawiam się tego, że nie będą potrafili określić, czy wszystko jest OK.
Może jeszcze w sytuacji, kiedy maszyną będzie pracował mój operator, a ja będę obserwował tylne koła, uda się coś zauważyć...

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Re: Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez Nazar » 10 Kwi 2013 19:31

mechanior napisał(a):nie chce mi się wierzyć...

Powiem szczerze, że dopóki o tym nie usłyszałem, też mi było ciężko uwierzyć - ale jak się okazuje czasami cena sprzedaży maszyny przeważa uczciwość - co nie znaczy, że kolega nie ma maszyny z LSD - żeby było jasne - wiem, że przeprowadzałeś testy - ale jak czytam posty to tak naprawdę do końca nikt nie jest w stanie ocenić, czy masz tą blokadę czy nie - czyli przysłowiowa czarna dupa (sorry za słowo - ale nie nie lubię jak ktoś wyda kupę kasy, a potem zastanawia się, czy ma to za co zapłacił :/)

Nazar
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 08 Wrz 2006 14:50
  • Miejscowość: Mazowsze
  • Pochwały: 3

Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez cichy10 » 10 Kwi 2013 22:41

Ja jak zamawiałem pierwszy raz olej do mostu to w sklepie mi sprawdzili po numerach mostu czy posiada on LSD a wydaje mi się że jakby ktoś most zmienił to i tabliczke by musiał przenitować bo bysie na taliczce na ramie niezgadzały

cichy10
Pomocnik operatora

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 22 Lut 2010 00:32
  • Miejscowość: Żory

Maszyna: 3CX Contractor 2009


Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez mechanior » 11 Kwi 2013 10:42

jedno koło w powietrzu, a drugie lekko oparte o glebę
powinno wyraźnie być widać że most ciągnie również tym kołem które jest oparte
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez dawidg2 » 11 Kwi 2013 18:28

Też mam LSD i zimą auto wyciągałem i niestety na lodzie dwa koła się kreciły a reszta co miała przyczepność stała. Latem się kopałem 4 kołami po osie, ostatnio też się włączała blokada. nie wiem od czego to zależy.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez adx999 » 11 Kwi 2013 18:41

Z tego co się dowiedziałem w interhandlerze pytając o nowego Contractora to LSD występuje w maszynach wyposażonych w AEC.

Awatar użytkownika
adx999
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 20 Sty 2012 20:18
  • Miejscowość: lubelskie

Maszyna: JCB 3CX Contractor
Liebherr A-904 Litronic


Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez wojtuchna19 » 11 Kwi 2013 18:55

Coś czuję, że ta blokada jest zamontowana w moim moście, ale jest tak słaba, że ciężko ją zauważyć :cry: W trakcie negocjacji przy zakupie, handlowiec kilka razy mi mówił, że będę miał blokadę mostu, a inni mi tego nie dają... A teraz się okazuje, że o kant d... taką blokadę :cry: liczyłem na blokadę typu jak w Catach.

wojtuchna19
Fizol

  • Posty: 31
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 19:22
  • Miejscowość: łódzkie

Maszyna: Atlas,Cat,Jcb,Mecalac,Stalowa Wola

Firma: Kerim


Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez mechanior » 11 Kwi 2013 20:57

mechanik to mechanik... ale niektórzy zarzynają mosty nadużywając takich blokad
no cóż, znam takich co twierdzą że blokada to przesada, w końcu masz łyżkę więc się wypchniesz

LSD nie musi blokować całkiem osi by pomagać, wystarczy że reaguje OD RAZU na utratę przyczepności (przenosząc chwilowo moment między kołami) co zazwyczaj wystarcza, więc pracy blokady nie widać nawet gdy wierząc folderom reklamowym maszyny zagrzebiesz się w tzw gó...e po samego koguta, a wtedy nawet blokad 4 kół niewiele jest w stanie pomóc...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Działanie LSD tylnego mostu 3CX '12

Postprzez Nazar » 11 Kwi 2013 21:41

adx999 napisał(a):Z tego co się dowiedziałem w interhandlerze pytając o nowego Contractora to LSD występuje w maszynach wyposażonych w AEC.


Nieprawda - ih ściągał maszyny tak skonfigurowane - LSD można zamówić do każdej maszyny.

A co do sprawności LSD - maksymalna wartość momentu, która może być przerzucona na drugie koło to 75%

Nazar
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 08 Wrz 2006 14:50
  • Miejscowość: Mazowsze
  • Pochwały: 3

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej