wibako

1CX hamulec postojowy

1CX hamulec postojowy

Postprzez krys » 02 Kwi 2014 20:54

Marka i model maszyny: jcb 1cx
Rok produkcji: 1997

Mam problem z hamulcem gdy wyłącznik jest włączony to hamulec nie działa, a gdy wyłączony to działa "działa to za dużo powiedziane zaczyna hamować po przejechaniu około 500 metrów" w instrukcji napisane jest ze przy włączonym przycisku ma działać a tu mam na odwrót. Proszę o podpowiedzenie jak wyregulowywać, naprawić hamulec żeby działał natychmiast. Drugie moje pytanie to nie mam siły na otwarciu łyżki kopiącej, nie ma siły odepchnąć ziemi w momencie otwarcia łyżki.

krys
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 01 Kwi 2014 08:47

Maszyna: jcb 1cx

Firma: aaa


Reklama

simmet

hamulec postojowy

Postprzez krys » 05 Kwi 2014 19:21

??

krys
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 01 Kwi 2014 08:47

Maszyna: jcb 1cx

Firma: aaa


1CX hamulec postojowy

Postprzez Specjalista JCB » 26 Kwi 2014 15:17

Witam
Widzę że 1CX nie jest popularną maszyną i niewielu coś o niej wie. W dużym skrócie opiszę zasadę działania hamulca w tej maszynie.
W każdym silniku jazdy są tarcze hamulcowe, cały czas ściskane mechanicznie przez sprężynę. Zluzowanie hamulca odbywa się o dostarczenie ciśnienia do tłoka sprężyny i zluzowanie tarcz.
W Twoim przypadku trzeba sprawdzić przełącznik, cewkę i najważniejsze zawór który przepuszcza ciśnienie do hamulca.
Po podaniu nr seryjnego mogę podać więcej szczegółów gdzie szukać poszczególnych elementów.

Specjalista JCB
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 26 Kwi 2014 14:57
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 1

Maszyna: Wszystkie JCB

Firma: Serwis


1CX hamulec postojowy

Postprzez krys » 28 Kwi 2014 08:48

może uda sie wskazac na zdjęciach te elementy

http://speedy.sh/FJ8Re/IMG-1075.JPG
http://speedy.sh/FJ8Re/IMG-1074.JPG
SLP1CXSATE751380
SERIAL NO F06637/R06687

krys
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 01 Kwi 2014 08:47

Maszyna: jcb 1cx

Firma: aaa


Re: 1CX hamulec postojowy

Postprzez Specjalista JCB » 28 Kwi 2014 15:43

Już z zdjęcia widać że z cewką hamulca jest coś nie tak. Poniżej zamieszczam zdjęcie jak wygląda Cały zawór hamulcowy.
Zawór hamulca.jpg

Polecam sprawdzić czy dochodzi napięcie do cewek i czy działa zawór (pozycje 1C i 1A)
Obstawiam że wykrzywiony jest rdzeń w zaworze. W razie potrzeby proszę o kontakt.

Specjalista JCB
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 26 Kwi 2014 14:57
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 1

Maszyna: Wszystkie JCB

Firma: Serwis


Re: 1CX hamulec postojowy

Postprzez krys » 29 Kwi 2014 13:55

Witam
Okazało się że nie dochodzi napięcie do przełącznika. Po podaniu +12V bezpośrednio na kostkę zawór przełącza. Po ciężkim szukaniu doszedłem że przewód z przełącznika idzie na przekaźnik 1 z prawej strony w skrzynce bezpieczników później na bezpiecznik i z bezpiecznika nie mogę znaleźć gdzie. Dziwne bo na tym bezpieczniku jest potencjał masy. Proszę o jakieś sugestię gdzie dalej szukać a może kawałek schematu. Pozdrawiam

krys
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 01 Kwi 2014 08:47

Maszyna: jcb 1cx

Firma: aaa


Re: 1CX hamulec postojowy

Postprzez Specjalista JCB » 29 Kwi 2014 23:39

Z opisu działań wnioskuję że nie za bardzo masz pojęcie o elektryce "potencjał masy". Jeżeli chcesz opierać się na tym co proponuję to należy sprawdzić zawór czy działa prawidłowo i czy napięcie dochodzi do cewek. Są dwie i do każdej napięcie dochodzi osobno. Bez wątpienia zawór działa i w jakiś sposób w którymś momencie przepuszcza ciśnienie do hamulca bo inaczej nie ruszył byś z miejsca. Takie działanie możemy porównać do zegarka który stoi i dwa razy na dobę pokazuje prawidłową godzinę. Jeżeli do żadnej cewki nie dochodzi prąd przy różnych położeniach przełącznika i załączenia jazdy, to sprawdzamy przełącznik na pulpicie przekaźnik, bezpiecznik nr 3 (5A) i czujniki D. Jeżeli układ jest sprawny to po załączeniu hamulca postojowego powinny świecić światła stopu.
Sensing Switches.JPG

PS. Jeżeli opisujemy co zrobiliśmy to należy posługiwać się rozległymi opisami np. na złączkach 1 i 2 lub przewodach 829 i 830 dochodzących do cewek nie było napięcia. Po podaniu napięcia na przewód 830 zawór działa i hamulec postojowy działa. ...itd.
Forum jest po to aby więcej ludzi w przyszłości mogło z rozwiązania problemu skorzystać i dowiedzieć się w miarę dokładnie jakie były objawy i usterki.

Specjalista JCB
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 26 Kwi 2014 14:57
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 1

Maszyna: Wszystkie JCB

Firma: Serwis


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej