wibako

rejestracja koparko ładowarki

rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasz19893cx » 07 Maj 2014 18:23

Marka i model maszyny: 3cx sitemaster
Rok produkcji: 2000

Witam kolegów mam nietypowe pytanie czy jcb 3cx poruszający się po drogach musi być zarejestrowany i mieć dowód rejestracyjny ? Bo OC maszyny posiadam ??

lukasz19893cx
Fizol

  • Posty: 29
  • Rejestracja: 07 Lut 2013 22:04
  • Miejscowość: wadowice
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX SITEMASTER 2000ROK BEZ TURBA vin;slp3cxtsye0489910

Firma: firma budowlana


Reklama

simmet

rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasb » 07 Maj 2014 19:01

kolego, maszyny budowlane nie mają tablic rejestracyjnych ani dowodów rejestracyjnych.

Do poruszania się po drodze koparkoładowarką (czy inną MB) potrzebne Ci będą: uprawnienia na koparkoładowarki (w przypadku innych maszyn to uprawnienia na daną maszynę), prawo jazdy (min kat B), OC oraz KMB (z wpisanymi danymi właściciela maszyny oraz danymi operatora, odpowiedzialnego za maszynę w dniu przejazdu).


A maszyna musi być wyposażona w trójkąt ostrzegawczy i "kogut" (włączony w czasie jazdy). O tym, że osprzęt ma być w pozycji transportowej, a maszyna ma być oczyszczona nie wspominam :P

Szerokości :)

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


Re: rejestracja koparko ładowarki

Postprzez nowik86 » 07 Maj 2014 20:03

Kogut włączony tylko i wyłącznie w czasie wykonywania pracy na drodze / ulicy. W czasie przejazdu nie trzeba koguta.

nowik86
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 20 Sty 2010 21:07
  • Miejscowość: Olsztyn
  • Pochwały: 1

Maszyna: CAT M318D


rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasb » 07 Maj 2014 20:07

Od ok 2 lat jest przepis, że w trakcie przejazdu maszyny wolnobieżnej ma być wysyłany sygnał ostrzegawczy, czyli kogut ma być włączony nie tylko w czasie pracy na drodze, ale również w trakcie przejazdu.

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


Re: rejestracja koparko ładowarki

Postprzez Jarewa » 07 Maj 2014 20:09

Zapodaj paragraf?

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasb » 07 Maj 2014 20:28

art. 54
3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.


oczywiście jest to art z tekstu ustawy – Prawo o ruchu drogowym z 2012 roku

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasz19893cx » 07 Maj 2014 22:26

czyli koledzy uważacie ze nic trzeba rejestrować maszyny :) bo widziałem kilka 3cx-ów z rejestracja i dlatego pytam :)

lukasz19893cx
Fizol

  • Posty: 29
  • Rejestracja: 07 Lut 2013 22:04
  • Miejscowość: wadowice
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX SITEMASTER 2000ROK BEZ TURBA vin;slp3cxtsye0489910

Firma: firma budowlana


Re: rejestracja koparko ładowarki

Postprzez Mar.jcb3cx » 07 Maj 2014 22:52

lukasb napisał(a):art. 54
3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.


oczywiście jest to art z tekstu ustawy – Prawo o ruchu drogowym z 2012 roku


Podejrzewam że sama Policja nie jest zorientowana czy pojazd wolnobieżny na przejazdach powinien wysyłać sygnały błyskowe czy nie, jedni używają inni nie.

Mar.jcb3cx
Pomocnik operatora

  • Posty: 60
  • Rejestracja: 04 Maj 2011 18:05
  • Miejscowość: łódzkie
  • Pochwały: 1

Maszyna: JCB 3CX ECO 2010r.

Firma: Trans-kop


Re: rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasb » 08 Maj 2014 09:52

Mar.jcb3cx napisał(a):
Podejrzewam że sama Policja nie jest zorientowana czy pojazd wolnobieżny na przejazdach powinien wysyłać sygnały błyskowe czy nie, jedni używają inni nie.


no niestety, jak to w Polsce, nic do końca nie jest jasne. Ale ja uważam, że lepiej jest mieć włączone to światło, niż nie mieć. A dodatkowo warto właśnie znać ten artykuł, by w razie kontroli móc się na niego powołać.
Z tego co zauważyłem w swojej okolicy to jednak zdecydowana większość operatorów na przejazd włącza "koguta"

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


Re: rejestracja koparko ładowarki

Postprzez Jarewa » 08 Maj 2014 19:15

lukasb napisał(a):art. 54
3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.


oczywiście jest to art z tekstu ustawy – Prawo o ruchu drogowym z 2012 roku



ale to nic nie świadczy

Bo jeżeli dajmy przykład koparko ładowarka by miała konstrukcie zagrażające bezpieczeństwu nie dostała by certyfikatu do poruszania się po drogach publicznych wtedy na przejazdy by musiały być specjalne zezwolenia. Są artykuły o tym mówiące było to poruszane na forum.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasb » 08 Maj 2014 19:54

Czemu nic nie świadczy???

Maszyny budowlane są maszynami wolnobieżnymi (mogą się poruszać z prędkością do 25 km/h), czyli mamy do czynienia z zachowaniem nietypowym na drodze. Stąd konieczność wysyłania dodatkowego sygnału, by inni użytkownicy drogi mogli taką maszynę odpowiednio wcześnie dostrzec.

Jeśli chodzi o samą konstrukcję, to bardziej należało by się skupić na tym, że maszyny budowlane są pojazdami nietypowymi i często zajmują znacznie więcej miejsca na drodze niż zwykłe samochody, stąd też konieczność dodatkowego ostrzegania innych użytkowników.



"Nawiasem mówiąc": koparkoładowarka a nie koparko ładowark czy koparko-ładowarka ;)

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


Re: rejestracja koparko ładowarki

Postprzez Jarewa » 08 Maj 2014 20:33

Nie do końca pojazd wolnobieżny to typowy pojazd jedzie z zasadami ruchu drogowego tylko wolno. Co do szerokości puki nie przekracza 2,5m to mieści się w normie i też jest zwykłym pojazdem a jak przekracza to tym bardziej nie wolno jeździć.

Tak czy siak nie do czego się doczepić że koparkoładowarka jest jakimś pojazdem innym i wymaga ostrzegania innych użytkowników została przecież dopuszczona do ruchy publicznego według prawa drogowego. Twoim tokiem myślenia to wszystkie pojazdy wolnobieżne by musiały wysyłać sygnał świetlny ciągniki rolnicze itd. a jakoś oni nie używają.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasb » 08 Maj 2014 21:58

Co do typowości, to bym się sprzeczał. Bo jakoś nie widziałem samochodu osobowego z łyżką z przodu albo z lemieszem z tyłu ;)

Skoro piszesz, że "pojazd jedzie z zasadami ruchu drogowego tylko wolno" to właśnie zachowuj się na drodze w sposób nietypowy i dlatego o swoim zachowaniu powinien ostrzegać innych.

Ciągniki rolnicze, te nowe są już wyposażane w "koguty" przez producentów. Poza tym ich też dotyczy ten przepis.
Niestety w Polsce z przestrzeganiem przepisów bywa różnie, a to że ktoś czegoś nie przestrzega to nie znaczy że tego nie ma :)

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


rejestracja koparko ładowarki

Postprzez Jarewa » 09 Maj 2014 06:03

lukasb napisał(a):Co do typowości, to bym się sprzeczał. Bo jakoś nie widziałem samochodu osobowego z łyżką z przodu albo z lemieszem z tyłu


Ale co to ma do rzeczy? Skoro pojazd dopuszczono do poruszania się po drogach publicznych i ma certyfikat to musi spełniać prawo ruchu drogowego i właśnie za to policjant ma prawo udupić za włączonego koguta za nadużywanie świateł ostrzegawczych.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasb » 09 Maj 2014 13:03

To ma do rzeczy, że właśnie ze względu na konstrukcje oraz nietypowe zachowanie na drodze maszyny budowlane zgodnie z prawem o ruchu drogowym mają mieć włączone światło ostrzegawcze.


Z resztą zawsze możesz napisać do IMBiGSu o interpretację.

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


rejestracja koparko ładowarki

Postprzez Jarewa » 09 Maj 2014 17:01

lukasb napisał(a):To ma do rzeczy, że właśnie ze względu na konstrukcje oraz nietypowe zachowanie na drodze maszyny budowlane zgodnie z prawem o ruchu drogowym mają mieć włączone światło ostrzegawcze.



No to takim razie połowa pojazdów poruszających po drogach powinna mieć światełka ostrzegawcze włączone. Pan z samochodu ciężarowego z hds-em przecież to też nietypowa konstrukcja, pan z dłużnicy ta samo pan z z rampą rozładowczą itd przypadków można mnożyć na potęgę a droga by była oświetloną samymi światłami ostrzegawczymi bo przecież pan na podwójnym gazie może nie typowo się zachowywać na drodze albo pan który wstał lewą nogą.

Po prostu nie nie nie. A jak się policjant doczepi czemu nie włączone to mu powiedzieć że maszyna ma certyfikat i spełnia prawa ruchu drogowego kropka i koniec. I każdy robi jak uważa bo nawet mając włączonego koguta w razie "w" i tak będziesz udupiony bo 100% JCB koparoładowarek jeżdżących po drogach publicznych nie stosuje się do DTR jak i do BHP.

No chyba że Zdzisiu w stodole wyklepał maszynę, to inna bajka.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

rejestracja koparko ładowarki

Postprzez lukasb » 09 Maj 2014 19:29

Tylko, że prawo o ruchu drogowym wymusza włączenie "koguta".

"bo 100% JCB koparoładowarek jeżdżących po drogach publicznych nie stosuje się do DTR jak i do BHP"

Nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć tak pisząc. Ale mnie nie przekonuje to, że ktoś czegoś nie robi to tak wszyscy mają robić.
To, że ktoś nie stosuje się do DTR i BHP świadczy o braku wyobraźni takiej osoby. Braku wyobraźni, który przechodzi w głupotę.


Często przejeżdżałem maszynami obok patroli policji z włączonym kogutem i jakoś mnie nie zatrzymywali. Za to byłem świadkiem jak zatrzymali koparkoładowarkę, właśnie za nie włączonego "koguta" (zjechał na bok z wyłączonym światłem, dalej pojechał z włączonym).

Także ja zostaje przy swoim zdaniu o konieczności włączenia pomarańczowego światła ostrzegawczego w czasie przejazdu po drodze publicznej.
A dyskusję zakończmy, bo autor tematu o coś innego pytał.

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


rejestracja koparko ładowarki

Postprzez Jarewa » 10 Maj 2014 06:41

lukasb napisał(a):Nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć tak pisząc.



Kto stosuje nakładki na lemiesz przedni lub zęby? i nic nie przewozi podczas przejazdu? Gdzie jasno w DTR w rozdziale przygotowanie maszyny do jazdy po drogach publicznych jest o tym napisane tak samo w polskim prawie jest pisane o ostrych krawędziach.

Ja jestem zdania że co policjant powie tak robić prawo nie jest jeszcze jednoznacznie określone co region to inaczej i można dostać mandat za włączonego jak i za wyłączonego. A jeszcze jestem zdania że mandat lepiej przyjąć i nie wdawać się w dyskusje z policjantem bo jak zobaczy że łamiemy jeszcze BHP itd. to możemy beknąć jeszcze gorzej mi za to groziło wiezienie tłukłem się po sądach latami.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

rejestracja koparko ładowarki

Postprzez Hipo » 10 Maj 2014 19:54

Wszystko rozbija sie u nas zawsze o interpretacje bo w polskich przepisach nic nie jest sprecyzowane.

Awatar użytkownika
Hipo
Fachoperator

  • Posty: 922
  • Rejestracja: 18 Kwi 2007 21:05
  • Miejscowość: Jarosław
  • Pochwały: 9

Maszyna: 3CX Contractor '08
4CX Sitemaster '07
8030 ZTS '06

Firma: ..,,__--(::) - -__,,..


rejestracja koparko ładowarki

Postprzez bartifeeli » 10 Maj 2014 22:11

lukasb napisał(a):Do poruszania się po drodze koparkoładowarką (czy inną MB) potrzebne Ci będą: uprawnienia na koparkoładowarki

Na samą jazdę k-ł wystarczy prawo jazdy kat B a uprawienia na pracę maszyną potrzebne są podczas pracy ;)
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej