wibako

JCB 3D główny siłownik

JCB 3D główny siłownik

Postprzez luc01as » 04 Sie 2014 22:43

Marka i model maszyny: jcb 3d

Witam!
Posiadam taką maszynę od niedawna dopiero co udało mi się uruchomić jazdę i przyszedł czas na kopanie i tu pojawia się pewien problem.

Maszyna ma więcej siły kopiąc łyżką i końcowym ramieniem niż z głównego siłownika czyli z tego bliżej obrotnicy, dziś próbowałem zapiąć pod łyżkę krąg o wadze około 700 kg, i sytuacja jest taka, że ramię idzie do góry zaczyna podnosić krąg ale główny siłownik (ten zaczepiony od obrotnicy do środka całego ramienia kopiącego) zaczyna opadać, jak chcę do podnieść dźwignią nie przynosi to żadnego efektu, jakby coś było nieszczelne , czy zadziałał jakiś zawór bezpieczeństwa.

Na postoju podniesione ramie,łyżka itp stoi jak skała w miejscu.

Nie wiem czy to po prostu jest to ponad siły tej maszyny czy coś jest spitolone w hydraulice?? chociaż wydaje mi się, że główny siłownik powinien dawać radę skoro ten mniejszy podnosi praktycznie taki ciężar.

miał ktoś taką maszynę lub wie gdzie szukać przyczyny?? bo nie mam chęci rozbierać wszystkiego po kolei i szukać po omacku
pozdrawiam łukasz

luc01as
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 26 Maj 2014 22:07

Maszyna: JCB 3D 1982

Firma: Prywata


Reklama

simmet

JCB 3D główny siłownik

Postprzez mechanior » 05 Sie 2014 00:30

Zawór nadmiarowy/liniowy do funkcji podnoszenia.
Następny szczęśliwy posiadacz hinduskiego wynalazku?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


JCB 3D główny siłownik

Postprzez luc01as » 05 Sie 2014 09:56

Cześć!
to jest sprzęt z lat 80 nie wiem czy był produkowany przez hindusów wygląda na produkcję UK przynajmniej tak jest wszystko sygnowane, nie wiem gdzie ma się znajdować ten zawór liniowy tam przewody idą bezpośrednio z siłownika na rozdzielacz.

luc01as
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 26 Maj 2014 22:07

Maszyna: JCB 3D 1982

Firma: Prywata


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez dawidk » 05 Sie 2014 17:08

Do sprawdzenia zawór liniowy funkcji podnoszenia boom - trzeba sprawdzić stan sprężyny, ewentualnie delikatnie podkręcić, co by nie opadało ramię podczas podnoszenia :-)

te maszyny dźwigają więcej niż współczesne, ale podnosząc ciężar, musisz podnieść pierwsze ramie ile się da do góry, i ciężar dźwigać przy pomocy tego drugiego :-) Tak już jest i tego nie przeskoczysz, nie podniesie ci 700 kilogramów na wyciągniętym ramieniu żadna koparko - ładowarka...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez luc01as » 05 Sie 2014 17:28

dawid dzieki za odpowiedz, ten zawór to taka większa śruba z lewej strony rozdzielacza?? i drugie pytanie czy stal oleju hydrauliki sprawdzamy na tym węzyku w srodku kabiny, i czy jak jest go przymało (na dole wężyka) to objawiac się może opadaniem tego ramienia???

i jeszcze jedno pytanie jak jade i pcham przodem na srednich obrotach chcę unieśc przednie ramie do gory to silnik slabnie jakby chcial zgasnac, jak wylacze jazde czyli jestem na luzie daje gazu to silowniki ida ogniem w gore, czy ten typ tak ma czy cos jest jeszcze do zrobienia???

luc01as
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 26 Maj 2014 22:07

Maszyna: JCB 3D 1982

Firma: Prywata


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez luc01as » 05 Sie 2014 23:58

Podkrecilem ten zaworek po lewej stronie zero reakcji. Jak chce dzwignac to mam te ramie blizej kabiny w pionie drugim ide w gore i jak krag chce sie podnosic to ramie glowne blizej kabiny puszcza i nic z tym nie moge zrobic nawet jak kontruje rozdzielaczem.

luc01as
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 26 Maj 2014 22:07

Maszyna: JCB 3D 1982

Firma: Prywata


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez dawidk » 06 Sie 2014 16:45

Wsadź no zdjęcie tego rozdzielacza - pokażemy palcem który to zaworek :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez luc01as » 09 Sie 2014 10:26

Nie mam możliwości podjechania do maszyny bo jestem na wyjeździe ale wrzucam schemat z serwisówki . Kręciłem tymi zaworami oznaczonymi jako A, B nie ruszałem. Image

luc01as
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 26 Maj 2014 22:07

Maszyna: JCB 3D 1982

Firma: Prywata


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez dawidk » 09 Sie 2014 13:31

Guzik tu widać. Nie da się powiększyć, zrobię fotki na maszynie ale nie wiem kiedy...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez luc01as » 11 Sie 2014 20:26

Cześć!
Wymieniłem zawory liniowe podnoszenia i opuszczania i efekt bez zmian siłownik dale opada ! nie wiem gdzie dale szukać. Mało tego zobaczyłem jeszcze kolejny problem ramie na obrocie w lewo działa normalnie w prawo jakoś luźno, po zatrzymaniu ruchu jeszcze idzie w bok z pół metra nie wiem czym jest to spowodowane.

luc01as
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 26 Maj 2014 22:07

Maszyna: JCB 3D 1982

Firma: Prywata


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez dawidk » 11 Sie 2014 21:10

zamień miejscami na próbę przewody od obrotu. Inapisz co wtedy :-)

Jak zamieniłeś zawory liniowe - podkręć troszkę ciśnienie na nich, cudów nie ma,tylko tamtędy może przepuszczać...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez luc01as » 11 Sie 2014 21:27

Dawid tylko tamtędy może puszczać???? a jakieś zużycie rozdzielacza czy coś w tym kierunku ??? siłownik zregenerowany uszczelnienia nówki. Zawory wymieniłem na nówki niby ustawione na ciśnienie 185 bar więc powinno grać.

Co jeśli po zamianie przewodów od obrotu będzie efekt w drugą stronę??? czego się doszukiwać??

luc01as
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 26 Maj 2014 22:07

Maszyna: JCB 3D 1982

Firma: Prywata


Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez jaskowadolina » 27 Paź 2014 22:29

Witam Kopaczy,
przeglądając forum natrafiłem na temat który mnie dotyczy. Posiadam 3DMk2 i takie objawy, które opisuje luc01as wystąpiły teraz u mnie:
1. opadające ramie na siłowniku pierwszym to chyba BOOM;
2. słaby lub brak ruchu ramieniem na boki (nastąpiło w jednym dniu).
Piszecie o zaworach liniowych, zabezpieczeniach itp. W tym miejscu pozwolę sobie dla ułatwienia zapodać foto z instrukcji.

Image
Image

Ad. 1 który z przedstawionych zaworków może być odpowiedzialny za opadające ramię myślę, że chyba któryś z B. Dziś wymieniłem o ringi w B ale samych zaworków nie mogę wyciągnąć. Jak je wyjąć bo rozumiem, że na nich trzeba trochę podciągnąć sprężynkę.
Ad. 2 wyjąłem listwę z pierwszej sekcji od lewej. Nie wyczułem żadnych luzów, zarysowań lub innych. To nie uszkodzenie listwy i cylindra. Podczas próby słychać w rozdzielaczu ruch oleju ale ramie nie porusza się (tylko na zimnym oleju troszkę chodzi). W instrukcji są jeszcze inne zaworki A,C, E. Które z nich są odpowiedzialne za ruch ramienia.
Pozdrawiam

jaskowadolina
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 17 Lut 2008 20:12
  • Miejscowość: Górowo Iławeckie

JCB 3D główny siłownik

Postprzez WN-TECH » 31 Paź 2014 18:58

przydało by się najpierw zmierzyć ciśnienia a dopiero potem grzebać w zaworach.
serwis maszyn budowlanych.
tel 785939252

WN-TECH
Operator

  • Posty: 315
  • Rejestracja: 08 Sie 2013 21:13
  • Miejscowość: kielce
  • Pochwały: 12

JCB 3D główny siłownik

Postprzez Jarewa » 31 Paź 2014 20:17

Może ja wtrącę trzy grosze.

dawidk napisał(a):cudów nie ma,tylko tamtędy może przepuszczać


A siłownik?

luc01as napisał(a):Dawid tylko tamtędy może puszczać???? a jakieś zużycie rozdzielacza czy coś w tym kierunku ??? siłownik zregenerowany uszczelnienia nówki. Zawory wymieniłem na nówki niby ustawione na ciśnienie 185 bar więc powinno grać.


To że regenerowany nie oznacza 100% szczelności. przy dużym udźwigu może inaczej być.

100% pewność może potwierdzić tylko zamek na siłowniku.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: JCB 3D główny siłownik

Postprzez dawidk » 01 Lis 2014 23:28

Uszkodzony siłownik, opadał by podczas postoju maszyny. nasza opadała w oczach, a podnieść mordę do góry przy wyrywaniu korzenia - żaden problem :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej