wibako

Czy można awaryjnie dojechac na 3 kołach?

Czy można awaryjnie dojechac na 3 kołach?

Postprzez Andrzej61 » 18 Maj 2015 22:53

Witam, moze pytanie które zadam wyda się dziwne ale chciałbym zapytać czy jest mozliwa jazda koparką w przypadku przebicia przedniego koła? Ostatnio zmuszony byłem załozyc dętki do przodu gdyż opony bezdetkowe niestety przepuszczały i trzeba było często dobijac powietrza. Ostatnio" złapałem gumę" i oczywiście powietrze zeszło natychmiast. Zastanawiam się czy byłaby mozliwa jazda na 3 kołach po zablokowaniu np kawałkiem twardego drewna między mostem a ramą maszyny tak jak to kiedyś robiło sie np w ostrówku. Czy nie grozi to uszkodzeniem mostu? Czy ktos moze praktykował taki sposób jazdy? Ponieważ gumę złapałem w szczerym polu i oczywiście znikąd pomocy czy nastepnym razem w taki opisany sposób dojechac do domu?

Andrzej61
Fizol

  • Posty: 48
  • Rejestracja: 26 Lut 2007 19:40
  • Miejscowość: Kalwaria Zebrzydowska
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 3Cx Contractor ,

Firma: Własna dzialalność


Reklama

simmet

Czy można awaryjnie dojechac na 3 kołach?

Postprzez Pisak312 » 19 Maj 2015 10:05

Jeśli to koparka i potrafisz to żaden problem ;) a jeśli to koparko ładowarka to nie wiem :oops:

Pisak312
Operator

Maszyna: Liebherr 316

Firma: usługi sprzętowe


Czy można awaryjnie dojechac na 3 kołach?

Postprzez dawidk » 19 Maj 2015 17:59

Koparką kołową da się bez problemu. Przechylasz odpowiednio, blokujesz stabilizatory i jedziesz po mału < czasem trzeba niestety do tyłu>

Koparko - ładowarką próbowałem kiedyś 3C, złapałem w lesie, zasięgu brak, niestety przód za ciężki i uszkodzone koło i tak jechało po ziemi, ale nie na tyle mocno żeby zniszczyć oponę, w 2cx jak na razie pana zawsze z tyłu.... Ale czasem mi się zdarza jechać po nierównościach chwilowo na 3 kołach i jakoś zadem most nie pęka...

Autor postu otrzymał pochwałę

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Czy można awaryjnie dojechac na 3 kołach?

Postprzez dawidg2 » 19 Maj 2015 21:12

Można ramię tylnie dać do tyłu to odciąży trochę przód. Do drogi dojedziesz. Kolega już tak pewnie sobie poradził.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Czy można awaryjnie dojechac na 3 kołach?

Postprzez manius » 21 Maj 2015 20:26

według mnie,przechylając tylne ramię w tył, i blokując np: tym kawałkiem drewna przedni most,powinno się dać jechać spokojnie tylko pomału, myślę że jadąc z paletą kostki po ciężkich nierównosciach przód ma znacznie większe obciążenie niż na pusto na jednym kole. trzeba tylko uważać i tyle. :wink:
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Król Julian

manius
Fachoperator

  • Posty: 1025
  • Rejestracja: 16 Maj 2010 12:18
  • Miejscowość: brzesko
  • Pochwały: 17

Maszyna: cat 442d ;)


Re: Czy można awaryjnie dojechac na 3 kołach?

Postprzez dawidk » 21 Maj 2015 21:01

Tak, da się spokojnie kilkaset metrów przejechać, nawet na upartego kilka kilometrów, po prostu te koło będzie dotykać ziemi ale nie na tyle żeby felga niszczyła oponę... Jak będę miał maszynę z powrotem, to normalnie z ciekawości sprawdzę czy 2cx tez da rade...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Czy można awaryjnie dojechac na 3 kołach?

Postprzez dawidg2 » 21 Maj 2015 21:05

Ciagnikiem tak zjezdzalismy. Ładowarka tak nie zrobię bo wahliwy tylni most. Ale dało by się podnieść tył i zablokowac.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej