wibako

Dodawanie gazu i hamowanie

Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez Lukasz4CX » 15 Mar 2016 21:45

Witam.

Mam pytanie odnosnie sposobu operowania maszyna. Posiadam 4CX'a z 2011 AEC ECO, Powershift skrzynia.
Czy mozna jednoczesnie hamowac i dodawac gazu? Np. celem szybszego zamkniecia sie krokodyla bez przelaczania dzwigni kierunku jazdy? Usprawnia to prace znaczaco ale mam jakies dziwne odczucie ze to nie jest zbyt dobre dla maszyny...

Pozdrawiam

Lukasz4CX
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 29 Paź 2012 11:03

Maszyna: JCB4CX


Reklama

simmet

Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez Brandix » 15 Mar 2016 22:08

Maszyna się niby nie rozpadnie od tego, ale zbytnio zdrowe, czy wygodne to to nie jest.
A nie masz na Joysticku (tym, którym sterujesz ładowarką) przycisku, który neutralizuje (wrzuca na luz na czas jego wciśnięcia)? Nawet w podstawowych wersjach (dźwignie) jest taki przycisk, więc tutaj też powinien.
Przypadkowe zdjęcie maszyny z AEC - może to ten przycisk?
jcb.png
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez Lukasz4CX » 16 Mar 2016 08:40

Tak, jest taki przycisk. Probowalem go uzywac ale jakos wymaga to wiekszej wprawy bo czasami puszczam przycisk zanim obroty zejda i wtedy maszyna szarpnie... Niemniej jednak bede staral sie opanowac rozlaczanie tym przyciskiem ;)

Lukasz4CX
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 29 Paź 2012 11:03

Maszyna: JCB4CX


Re: Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez Jarewa » 16 Mar 2016 21:28

Użwymam tak hamulca przeszło 10lat nic się nie dzieje ale nie gazuje ile fabryka dała.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez bartifeeli » 21 Mar 2016 23:26

Ja też tak robię i też nic się złego nie dzieje. Mało tego, wiekszość robót gdy muszę użyć 4x4, załaczam ten napęd "dotkniętym" hamulcem (mało kiedy pracuję stałym 4x4). Ten przycisk N przy dźwigni używam często przy podnoszeniu przodu w trakcie załadunku przez burtę.
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez Brandix » 22 Mar 2016 13:08

Ja pracuje w taki sam sposób jak wy - rzadko tego używam, ale tak jak Jarewa - dodaję gazu, ale z umiarem. Pisząc o tym, że za zdrowe to to nie jest miałem na myśli dużą ilość gazu i hamulec do oporu.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez bartifeeli » 22 Mar 2016 22:48

Jak juz wciśniesz hamulec do końca, to raczej automatycznie gaz puścisz :)
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez dawidg2 » 22 Mar 2016 23:10

W nowych kop-ład może już montują rewers w dżoju wtedy można na luz wrzucić, ja tak mam w JCB ale to ładowarka, praktycznie mając rewers w dżoju to przy załadunku automatycznie wrzuca się na luz. Mam też guzik sprzęgła na dżoju ale żeby go użyć przy załadunku musiałbym już nie używać wysięgu ramienia czy otwierania szczęki. Bo praktycznie nie da się kciukiem zrobić tych dwóch czynności. Przy podjeżdżaniu używam hamulca na biegu. Przy jeżdżeniu z paletami też używam do ruszenia bo nieraz to szarpnie więc można coś rozsypać jak nie stabilnego.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez Brandix » 22 Mar 2016 23:22

Rewers w Joy'u to już inna bajka (bardzo wygodne). Przy podjeżdżaniu też często delikatnie naciskam hamulec (wysprzęglik wciskam, gdy wiem, że muszę szybciej podnieść łyżkę dodając gazu a jestem blisko burty), niemniej jednak duszenie maszyny na gazie i hamulcu jest dość niewygodne. Są maszyny, w których po wciśnięciu pedału hamulca rozłączana jest jazda (nawet poczciwa Ł-34 ma takie rozwiązanie - powietrze z zaworu (pedału) hamulcowego idzie m.in. do płyty sterującej skrzyni biegów i zawór odcina dopływ oleju na sprzęgła), w teleskopach CAT'a o ile się nie mylę jest przełącznik, który po włączeniu powoduje, ze po wciśnięciu hamulca rozłączana jest jazda a po puszczeniu znowu jest uruchamiana, ale ze względu na szarpanie - mało kto z tego korzysta.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez dawidg2 » 22 Mar 2016 23:27

A zapomniałem też wciskam lekko hamulec by załączyć 4x4 jak nie potrzebuje wciąż. Muszą zacząć montować rewers w dżoju i tyle, dziwne że nie montują jak jest dżoj.

Chociaż rewers przy kierownicy nie jest jakiś uciążliwy. Chodź praktycznie go nie używam.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Dodawanie gazu i hamowanie

Postprzez Jarewa » 23 Mar 2016 00:11

Brandix napisał(a):ze po wciśnięciu hamulca rozłączana jest jazda a po puszczeniu znowu jest uruchamiana, ale ze względu na szarpanie - mało kto z tego korzysta.


I to jest główna wada dawania neutrala.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: kmit2 oraz 13 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej