wibako

Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 09 Kwi 2016 19:44

Dobry wieczór
Zakupiłem koparko ładowarkę do gospodarstwa rolnego, żeby poprawić melioracje itp. z racji wieku maszyny nie nastawiałem się na usługi. A więc problem pojawił się nagle po zakopaniu się maszyny w błotu zapaliła się kontrolka od ciśnienia oleju w skrzyni biegów (skrzynia 4 biegowa z lewarkiem w kabinie i rewersem elektrohydraulicznym). Co mnie zastanowiło kontrolka pali się ciągle po przekręceniu kluczyka jak się odpali gaśnie i zapala się po jakiś 15 min. jazdy i już nie gaśnie, chyba że zgaszę koparkę uruchomię to na chwilę zgaśnie ale zapala się ponownie. Ciśnienie mierzyłem na zimnej skrzyni na wolnych obrotach między 8 a 9 bar na wysokich 10 bar, w czasie jazdy było takie samo. Po rozgrzaniu się oleju na obrotach ciśnienie 7 bar natomiast na wolnych 4 bary, na bardzo wolnych obrotach takich że silnik prawie gaśnie 2 bary. Dodam że olej wymieniłem jak kupiłem maszynę na oryginalny JCB jak również filtr olejowy oryginał JCB. Po wymianie oleju maszyna przepracowała jakieś 20 godzin. Zastanawia mnie czy nie uległ awarii czujnik ciśnienia bo logicznie jak wrasta do 7 bar powinna lampka zgasnąć. Proszę o jakieś sugestie fachowców bo z takimi skrzyniami nie miałem do czynienia.
Dodam nr skrzyni:
JCB 1:14997
445/080/5/5936

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Reklama

simmet

Re: Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez Jarewa » 09 Kwi 2016 20:15

Masz liche ciśnienie, nie obwiniał bym czujnika. No ale skoro tobie to przeszkadza to odepnij wtyczkę.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 09 Kwi 2016 20:31

Nie o taką pomoc mi chodziło, tylko np jakie ciśnienia powinny być. Tylko mnie to zastanowiło bo wcześniej nie paliła się kontrolka jak się przekręcało kluczyk. A o sprzęt dbam i nie pracuje w taki sposób jak sugerujesz Jarewa, z zawodu i wykształcenia jestem mechanikiem tylko właśnie z takimi skrzyniami nie miałem styczności w naprawie. Jeszcze pytanie jak sprawdzić zmiennik momentu czy kwalifikuje się do wymiany?

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez zeppelin zm 15 » 09 Kwi 2016 21:49

"Skoro tobie to przeszkadza to odepnij wtyczkę" :bangin: to nie jest rozwiązanie problemu. Jak czytam takie posty to nie wiem czy śmiać się czy płakać...
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 09 Kwi 2016 22:05

tak samo pomyślałem z tą porada o "wtyczce" zeppelin zm 15, człowiek stara się doprowadzić 30 letni sprzęt do stanu co najmniej dobrego a tu o. Jeszcze pytanie może koledzy z forum posiadają dokumentację do takiej starej kopaczki? było by znacznie łatwiej się poruszać

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez zeppelin zm 15 » 09 Kwi 2016 22:11

Ja niestety Ci nie pomogę bo nie miałem do czynienia z taką maszyną, ale czytając taką "poradę" to musiałem to skomentować. Też mam stare maszyny i próbuje je doprowadzić do stanu dobry plus a tutaj takie rady. To tak samo jakby coś w silniku klepało a ktoś by poradził "jak Ci to przeszkadza to weź głośniej radio" żal..Ktoś się pewnie odezwie i Ci pomorze w sprawie twojej kopaczki :D
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 09 Kwi 2016 22:18

zeppelin zm 15 dzięki. Właśnie przez zimę dużo już zrobiłem w niej: siłowniki część nowych tłoczysk toczyłem bo były porysowane najgorsze te gwinty calowe ale jakoś daję radę, instalacja elektryczna itp. Został jeszcze przedni most do przesypania i skrzynia ale liczyłem że skrzynia wytrzyma do zimy a tu zdziwienie i trzeba będzie na dniach te 150 kg wyciągnąć z koparki :?

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez MARIO/MECALAC » 10 Kwi 2016 11:12

karskr, wpisz w forumową szukajkę STALL TEST będziesz wiedział jak sprawdzić skrzynię, oraz dla pewności wykonaj jeszcze KROPLÓWKĘ to wszystko jak wykonasz będziesz wiedział na czym stoisz.

Moje zdanie jest takie że wytarganie skrzyni Cie i tak nie ominie.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez Jarewa » 10 Kwi 2016 19:19

karskr napisał(a):Zastanawia mnie czy nie uległ awarii czujnik ciśnienia bo logicznie jak wrasta do 7 bar powinna lampka zgasnąć.



Przecież logiczne że jak się świeci kontrolka to oznaka niskiego ciśnienia. A ty z góry zakładasz już uszkodzony czujnik a nie słabe ciśnienie, jesteś mechanikiem a o takie pierdoły się pytasz a jak byś się ci chciało to byś się dowiedział ze ciśnienie powinno być w okolicach 14-18bar było wielokrotnie powtarzane i nie tylko dla tych skrzyń.

zeppelin zm 15 napisał(a):"Skoro tobie to przeszkadza to odepnij wtyczkę" to nie jest rozwiązanie problemu. Jak czytam takie posty to nie wiem czy śmiać się czy płakać...

karskr napisał(a): Zastanawia mnie czy nie uległ awarii czujnik ciśnienia bo logicznie jak wrasta do 7 bar powinna lampka zgasnąć.


Ja też nie wiem czy się śmiać czy płakać, bo wymiana czujnika tez nie jest rozwiązaniem problemu.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez Brandix » 10 Kwi 2016 19:28

Dane z nowszej skrzyni biegów, ale ciśnienia w skrzyniach raczej są w podobnych zakresach:
Ciśnienie główne (mierzone na luzie):
Temp. oleju 50 stopni:
1000 RPM 11.0 - 13.0 bar
2000 RPM 13.0 - 15.6 bar
100 stopni:
1000 RPM 10.2 - 12.2 bar
2000 RPM 11.4 - 14.0 bar

Ciśnienie na sprzęgłach - takie samo jak główne, ale różnica może wynosić ok. 0,7 bar.

Przyjrzałbym się pompie oleju skrzyni biegów lub zaworowi regulującemu ciśnienie. Jeśli ciśnienie w skrzyni jest za niskie, to nie radzę korzystać z maszyny - może dojść do uszkodzenia sprzęgieł przez zbyt słaby docisk (będą się ślizgać i grzać), a może dojść do sytuacji, że sprzęgła się wcale nie włączą, ponieważ ciśnienie będzie zbyt niskie.

Jak wymieniałeś olej - czyściłeś sitko na spodzie skrzyni biegów? Jakieś opiłki niepokojące były?
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 10 Kwi 2016 20:55

Brandix dziękuję za informację o ciśnieniu. A więc nie ulega wątpliwości że skrzynia w dół bo ciśnienie na zimnym oleju przy prędkości około 1500 RPM to 10 bar, natomiast przy rozgrzanym na maksymalnych obrotach to 7 bar z tego co piszesz zdecydowanie mało. Jeżeli chodzi o wymianę oleju i czyszczenie sitka to tak oczywiście czyściłem i niestety były opiłki. Tylko nie wiem jak dokładnie zdiagnozować zmiennik momentu, po zakupie koparki wykonywałem stall test i obroty nie znacznie spadały na czwartym biegu, nie potrafię powiedzieć o ile bo licznik nie działa, co mnie również irytuje i chciałbym to naprawić. Silnik chyba ok po kupnie niewielki dymek puszczał i miał problemy wejść na obroty maksymalne pod obciążeniem, powietrzny filtr był w bardzo złym stanie jak również turbina, wymieniłem wszystkie filtry powietrza, paliwowe i sitko w pompie wtryskowej, karkas turbiny i silnik odżył zero dymku i bez problemu z obrotami pod obciążeniem, ale po kilkunastu godzinach pracy pojawił się problem ze skrzynią.

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez Brandix » 10 Kwi 2016 21:06

Drobne opiłki się mogą zdarzyć przy czyszczeniu sitka - to wypłukane przez olej elementy okładzin tarczek ciernych, problem jest gdy są jakieś większe płaty lub jakieś grubsze odłamki. Miałem w mojej maszynie przypadek (uszkodzone zabezpieczenie kosza sprzęgłowego) - w ciągu kilku minut jazdy skrzynia "naprodukowała" tyle opiłków, że filtr siateczkowy praktycznie nie był w stanie już przepuszczać oleju. Z tą diagnozą zmiennika - ciężko jednoznacznie to jakoś określić... Specjalistą nie jestem, ale sądząc po twoim opisie (spadek ciśnienia) - problem raczej nie będzie tkwił w zmienniku...
Jakbyś wyciągał skrzynię (najlepiej zmiennik odkręcić od silnika i wyciągać ze skrzynią, montaż odwrotnie - ważne jest, żeby zmiennik został na skrzyni).

Autor postu otrzymał pochwałę
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez zeppelin zm 15 » 10 Kwi 2016 21:07

Jeśli chcesz podziękować koledze Brandix to daj mu pochwałę. W taki sposób się tutaj wyraża wdzięczność :piwo:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 10 Kwi 2016 21:12

Jasne już się robi z pochwałą
Jutro może spuszczę olej i odkręcę filtr siatkowy zobaczę co tam się dzieje. Czyli z tego co rozumiem najpierw ściągam skrzynię robię remont uszczelnienia, łożyska, pompa, montuję i dopiero sprawdzam zmiennik jak się ciśnienie poprawi czy tak? Najgorsze że mam zaczętą robotę jakieś 500m od domu i jakieś 30m poprawić drenaż bo rozkopałem i się zakopałem w błocie i wtedy mi kontrolka się zapaliła a remont skrzyni trochę potrwa.

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 16 Kwi 2016 19:22

Witam kolegów ponownie
Miałem chwilę czasu dziś wyjąłem skrzynię i chyba jest pierwszy winowajca niskiego ciśnienia mianowicie pompa ma mocno porysowaną powierzchnię jak by coś przez nią przeszło i muszę sprawdzić co się dzieje w środku, co tą pompę uszkodziło. Rozkręcić i zajrzeć do środka już nie zdążyłem to w poniedziałek mam w planie.
Załączniki
IMG_20160416_184629.jpg
IMG_20160416_184643.jpg

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 17 Kwi 2016 18:57

Koledzy mam jeszcze pytanie odnośnie zmiennika momentu mianowicie znalazłem oznaczenie kolorami:
1. purpurowy
2. chyba żółty albo biały bardzo słabo widać
3. od strony blachy mocującej jest kolor zielony
Nigdzie nie mogę w internecie znaleźć zmiennika o takim oznaczeniu i proszę kolegów o pomoc w dobraniu według nr VIN maszyny jaki tam powinien być zmiennik.
Nadmienię jeszcze że jak rozkręciłem pompę transmisji to na wałku pompy były trzy kropki: zielony, żółty, purpurowy. Czy zmiennik będzie miał właśnie takie oznaczenia?

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 19 Kwi 2016 08:36

Czy ktoś z kolegów z forum posiada schemat do tej skrzyni łatwiej by było poskładać to wszystko. Nadmienię iż rozebrałem tą skrzynię w środku wszystko ok poza 3 łożyskami które miały trochę większy luz już mam je zdemontowane i idą do wymiany. Pytanie do kolegów tarcze mam wszystkie w miarę równe nie przypalone ale grubości 1.58mm 1.6mm trochę chyba już cienkie. Pozdrawiam i czekam na pomoc w sprawie schematu skrzyni karskr1@gmail.com.

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 21 Kwi 2016 21:59

Witam kolegów
Zamówiłem zmiennik do mojej kopaczki, dziś pojechałem po odbiór i co się ukazało moim oczom po rozpakowaniu w sklepie?
Zmiennik oryginał JCB a cały skorodowany w środku masakra człowiek w sklepie był oburzony że zamówiłem a nie kupiłem. Polecił przepłukać i montować do koparki :crazy:

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez zeppelin zm 15 » 22 Kwi 2016 20:46

Ja bym też tego nie wzioł. Używka pewnie lepiej wizualnie wyglądałaby :patyk:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Problem z ciśnieniem w skrzyni biegów

Postprzez karskr » 22 Kwi 2016 21:30

Oczywiście nie wziąłem tego zmiennika momentu, i właściciel sklepu zagroził że nie zamówi drugiego bo ponosi koszty więc dla pana podziękowałem i powiedziałem że zakupie u kogoś innego i że traci klienta bo tak nie zamierzam współpracować, finalnie dziś zadzwonił przed południem że reklamuje zmiennik wadliwy a na poniedziałek już ma zamówiony dla mnie drugi. Pan myślał chyba że się go przestraszę i z pocałowaniem ręki kupię wadliwy zmiennik :lol: .
A na marginesie prace remontu skrzyni posuwają się do przodu jak bym miał zmiennik to jutro najprawdopodobniej bym montował po południu skrzynie do koparki a tak się trochę przeciągnie w czasie, ale mam nadzieję że kopaczka zrekompensuje dobrą pracą.
Pozdrawiam

karskr
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 17 Lis 2015 23:27

Maszyna: Jcb 3cx

Firma: gospodarstwo


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej