Przełącz do głównego szablonu
Wyślij odpowiedź

4CX '06 Nie działa rekin

03 Lut 2017 22:31

Marka i model maszyny: JCB 4CX
Rok produkcji: 2006

Witam
Mam problem z rekinem :) a mianowicie nie otwiera się i nie zamyka. Sterowanie to przycisk na dźwigni taki góra dól od przedniej łyżki. Od czego i gdzie zacząć poszukiwania? Natomiast przycisk rozłączania skrzyni działa bez zarzutu. I jeszcze jedno nie wiem czy tak powinno być sama gałka dźwigni obraca się o 360 stopni. Jak kupowałem maszynę to też nie działało - usiadł koleś kilka razu w górę dół dał przycisk i rekin odpalił - mi to się nie udało. Dajcie Panowie jakiś trop. Dzięki

Re: Nie działa rekin

05 Lut 2017 16:58

Panowie nie macie żadnych pomysłów z -help

Nie działa rekin

05 Lut 2017 18:01

Skoro gałka kręcił się na około to możesz mieć kable uwalone. Posprawdzaj elektrykę bezpieczniki, instalacje, przekaźniki. Zapewne sprawa elektryki. Wrzuć fot jak wygląda twoja manetka co się kręcił w koło.

Nie działa rekin

05 Lut 2017 18:35

Gałka nie powinna się obracać "jak jej się podoba". Przyjrzałbym się dokładniej manetce i samemu przełącznikowi, skoro po kilkukrotnym "zasterowaniu" rekin zaczął działać, to może być problem gdzieś ze stykami.

4CX '06 Nie działa rekin

07 Lut 2017 00:18

A macie może Panowie jakiś schemacik jak się dobrać do tej gałki? Nie widzę tam żadnej śrubki torksa czy imbusa a nie chce pourywać zaczepów jeśli takowe tam są.

4CX '06 Nie działa rekin

07 Lut 2017 15:27

O ile się nie mylę, to musiałbyś podważyć ten "kapsel" z góry (tą pokrywkę, na której jest opis funkcji dźwigni) - chyba z przodu powinien być otworek, do którego coś możesz włożyć, żeby podważyć, ale jeszcze sprawdzę...

Przypuszczam, że masz taką dźwignię, bo bez nr seryjnego mogę sobie tylko "strzelać" o jaką serię chodzi...

jcb.png
jcb.png (41.21 KiB) Obejrzany 6284 razy

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 20:54

Dzięki za schemacik - właśnie jestem po rozbiórce gałki i powiem szczerze że nie widzę żadnych mechanicznych uszkodzeń. Czy jest sens kupić nowy przełącznik czy można sprawdzić działanie rekina przez zwarcie kabelków. W przełączniku są trzy czerwony biały czarny. Z których kabelków można zrobić przeszczep :D ??

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 21:22

Sprawdź miernikiem (funkcją z brzęczkiem) która Ścieszka zwiera się z którą w momencie przełączenia funkcji. Zazwyczaj czerwony kabel to napięcie i może zwierać się raz z białym a raz z czarnym ale trzeba by to sprawdzić. A nie idzie to przez jakiś przekaźnik? Może tam leży wina.

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 21:32

W sumie nie spr jeszcze ani przekaźników ani bezpieczników, a jak fachowo się nazywa ten przełącznik rekina bo szukam po necie i nie mogę nigdzie tego dostać. Macie może jakiś link do sklepu gdzie takie ustrojstwo można dostać.

I przy okazji do czego jest taki przycisk koło zapalniczki z pionowymi strzałkami jedna do góry druga do dołu. Nie załącza on się tylko to jest tak jak by przycisk dzwonkowy że odbija po wciśnięciu ??

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 21:41

Podaj nr vin maszyny, bo w zależności numeracji maszyn instalowano przełączniki o różnych numerach (nie mam pewności czy nie zmienia się coś w zasadzie działania).

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 21:48

vin sli4cxfs6e0968042

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 21:51

Tak w sumie to powinieneś zacząć od bezpieczników i przekaźników. . .

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 21:55

A możesz napisać jeszcze który to bezpiecznik czy dobrze celuję że to r21 ??
Jeszcze pytałem o ten przycisk jak mógłbyś napisać do czego jest taki przycisk koło zapalniczki z pionowymi strzałkami jedna do góry druga do dołu. Nie załącza on się tylko to jest tak jak by przycisk dzwonkowy że odbija po wciśnięciu ??
Z góry dziękuję

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 22:03

Z informacji, do których udało mi się dotrzeć wynika, że:
Jeśli element 2 (zaślepka) jest srebrny, to nr przełącznika - 128/14911
Jeśli element 2 (zaślepka) jest czarny, to nr przełącznika - 128/G6893
Może taki przełącznik uda się dobrać w sklepie z elektroniką... Ale zanim go wymienisz, spróbuj zastosować się do instrukcji kolegi zeppelin zm 15.

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 22:07

dzięki wielkie panowie za info dam znać jak postępy :) pozdr

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 22:12

Tu nie musisz pisać wielkie dzieki tylko przyciskasz taki magiczny przycisk "pochwała" :D

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 22:17

Czekamy na info o postępach. Co do przełączników - z opisu by wynikało, że chodzi o układ SRS - amortyzacja przedniej łyżki (system łagodnej jazdy), tylko, że oprócz strzałek jest jeszcze ikona łyżki, ale powinien się chyba zablokować... A nawet jeśli odbije - podświetla się?

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 22:20

srs to mam taki przycisk i jest on na konsoli obok zegarów natomiast ten niewiadomy to jest obok siedzenia po prawej stronie :) ale czy podświetla się hmm nie wiem bo spr go jak miałem odpalone światła pozycyjne wiec był cały czas podświetlony :)

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 22:21

Nie chodziło mi o podświetlenie od świateł, tylko o podświetlenie mówiące o załączonej funkcji (taki czerwony pasek).

4CX '06 Nie działa rekin

09 Lut 2017 22:26

a to nie zwróciłem uwagi sprawdzę i dam znać :D
Wyślij odpowiedź