wibako

JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 12 Mar 2017 22:02

Marka i model maszyny: JCB 3C
Rok produkcji: 1980

Witam, mam problem ,koła nie skrecaja mi w czasie postoju, tylko kiedy jade i to bez ładunku w przedniej łyżce jak dojdzie
ładunek to tez nie skreca, olej jest i to bardzo duzo w zbiorniku

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


Reklama

simmet

JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez zeppelin zm 15 » 12 Mar 2017 22:04

Jeśli masz osobną pompę od wspomagania to mogła skończyć już swój żywot.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 12 Mar 2017 22:12

tak wg mnie jest osobna przy silniku po prawej stronie,czy ona chodzi na tym samym obiegu hydrauliki co łyżki ? czy tą pompe da sie regenerować ?

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez zeppelin zm 15 » 12 Mar 2017 22:21

Zapewne tak . Sprawdź czy wąż którym ciągnie olej jest podłączony do głównego zbiornika. Jeśli to zwykła pompa zębata to się da ale w zależności w jakim jest stanie czy po prostu "jest co regenerować".

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 12 Mar 2017 22:28

ktoś dorobił dodatkowy zbiornik i przewód do niej, nie wiem po co i nie wiem jak ona działa jesli nie jest w jednym układzie,
dodatkowo chyba odpowietrznikiem przy dłuższej pracy wycieka zawsze troche oleju

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez dawidk » 13 Mar 2017 22:22

Ona musi być podłączona do zbiornika hydrauliki, który de facto jest wbudowany w ramę...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 13 Mar 2017 23:03

to już jakiś trop, a nie wiesz w którym miejscu szukać przyłacza do zbiornika?, zastanawiam sie bo przez jakby odpowietrznik
wycieka przez nią czesto olej, wiec moze dlatego ktoś rozłaczył ją z układu i dolewał tylko troche oleju, żeby nie zgubic przez nią dużej ilości oleju

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez zeppelin zm 15 » 13 Mar 2017 23:16

Jak gdzieś jest za dużo tzn że gdzieś ubywa no nie?

-- 13 Mar 2017 22:16 --

Może zasysa silnikowy i dodatkowo się pieni i rośnie w zbiorniku. Olej co wycieka jest czysty czy spieniony? Ściągaj pompę i załóż inną lub tą zregeneruj.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 13 Mar 2017 23:20

dokładnie : pieni sie i rośnie , jest spieniony , moze ktoś wie jaka jest rożnica w cenie nowego zamiennika i regenerowanej ?

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez zeppelin zm 15 » 13 Mar 2017 23:22

W silniku oleju nie brakuje? Są jakieś numery na pompie?

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 13 Mar 2017 23:42

olej w silniku ok, numerów nie odczytałem, w zalaczeniu zdjecie , nie moge umieścić za duzy plik.........

-- 13 Mar 2017 22:42 --

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez dawidk » 20 Mar 2017 22:36

pompa bierze olej z hydrauliki, ma przyłącze do ramy po prawej stronie silnika, łożyska w zwrotnicach są ??

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 20 Mar 2017 22:44

łożyka są ok, ktoś zrobił dolewanie oleju z dodatkowego zbiornika, + wylatuje ten olej przez odpowietrznik pompy,
jesli jest olej i nie zdąrzy wylecieć to troche skreca, gorzej pod obciazeniem łyżki przedniej
wymienie teraz odpowietrznik , nie wiem tylko gdzie podłaczyć zasilanie olejem pompy bo nie moge znalesc oryginalnego
przyłaczenia nie wiem jaka była idea kogos kto ten zbiornik dodatkowy zrobił , nie moge znalesc oryginalnego przewodu / przyłacza

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez ezsimo » 21 Mar 2017 00:42

We wszystkich JCB 3C zasilanie układu kierowniczego jest z głównego zbiornika oleju wbudowanego w ramę (hydra frame). Jest to jednak zupełnie inny układ hydrauliczny niż główny obieg. Pobór oleju jest z ramy po lewej stronie silnika. W starszych wersjach w ogóle nie było filtra oleju na obiegu wspomagania, w nowszych dodali skrzynkę z filtrem. Powrót do głównego zbiornika jest w dwóch miejscach - raz z pompy wspomagania za zaworem przelewowym, drugi raz z rozdzielacza orbitrolowego przy kierownicy.

Przy takich objawach jak piszesz, warto byłoby zmierzyć ciśnienie w układzie wspomagania. Kilka razy słyszałem o problemie z ciśnieniem którego przyczyną był zawieszony zawór przelewowy w pompie - ponieważ nie ma tam filtra to mogą dostawać się śmieci z głównego zbiornika (np. szczątki starego filtra głównego obiegu jeśli ktoś nie wymienił na czas i się rozsypał).

Ogólnie to do sprawdzenia masz: czy pompa dostaje wystarczającą ilość oleju na ssaniu, czy zawór przelewowy w pompie nie jest zawieszony, czy pompa daje dobre ciśnienie, czy problem nie jest z rozdzielaczem orbitrolowym oraz czy nie masz wewnętrznego przecieku w siłowniku (zakładam że zwrotnice się obracają i nie stawiają nadmiernego oporu).

Przykład jak to wygląda w starszej wersji poniżej - z lewej części hydra frame idzie przewód metalowy, potem giętki 1", potem znowu metalowy i wchodzi od góry do pompy.

Image

Image

Autor postu otrzymał pochwałę

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 21 Mar 2017 08:19

super dziekie za zdjecia, teraz widze jak to powinno być , natomiast u mnie ktoś pod trzecia na zdjeciu (najbardziej od góry) wąż , ktorym ma dochodzić olej podłączył oddzielny zbiornik (nie wiem czemu) teraz musze odszukać gdzie on powinien wchodzić/wychodzić ze zbiornika w ramie i co sie tam stało czy został zaślepiony czy, powoli zaczynam rozumieć wiecej, teraz mam tak ze w pierwszej wymienie zawór odpowietrzajacy pompy bo przez niego wylatuje mi olej ( u mnie jest po prawej stronie u góry pompy za tym przewodem którym przychodzić ma olej), pozniej musze wg mnie odnaleść połaczenie i polaczyć pompe ze zbiornikiem w ramie, bo jesli jest to na niezaleznym zbiorniku do którego nie ma powrotu z pompy to przeciez pompa "wypije" olej z tego zbiornika ale zwróci go do centralnego zbiornika przez orbitrol albo przez rozdzielacz i zawsze po chwili bedzie brakowało oleju na zasilaniu pompy jesli nie jest on brany ze zbiornika w ramie tam gdzie on wraca

-- 21 Mar 2017 06:50 --

moze ma ktos schemat lub zdjecie żeby wiedzieć gdzie ze zbiornika w ramie powinien wychodzić przewód z olejem do pompy ze wspomaganiem ?

-- 21 Mar 2017 07:06 --

u Ciebie ten przewód zasilajacy wchodzi chyba w środek ramy ?

-- 21 Mar 2017 07:19 --

u mnie to ktoś przerobił tak jak na zdjeciu, tam gdzie zaznaczyłem zawór to z niego leci mi spieniony olej, myśle ze jest uszkodzony spróbuje go wymienić, a drugie zaznaczenie to przewód dolotowy oleju ktory ktos podłaczył z dorobionego zbiornika co teraz rozumiem jako nonsens bo on nie ma powrotu i jest chyba tak ze pompa wypije z niego olej ale zwróci do zbiornika głównego
i zawsze bedzie w nim brakowało oleju
Załączniki
JCB zbiornik.JPG

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez ezsimo » 21 Mar 2017 09:38

Zasilanie olejem ze zbiornika masz tak jak widać na moim zdjęciu - z lewej belki hydra frame przed chłodnicą. Powrót jest z kolei do prawej belki ramy - jeśli dobrze pamiętam to oba powroty idą bezpośrednio do prawej belki, tyle że już bardziej z tyłu (gdzieś na wysokości sprzęgła / zmiennika). W JCB 3C wnętrze ramy jest wypełnione olejem, jest jednocześnie zbiornikiem i chłodnicą. Olej idący do lewej belki z przodu powinien jeszcze przechodzić przez sitko-smoka (strainer) w lewym zbiorniku obok kabiny. Dostęp do tego sitka jest od spodu maszyny przez odkręcaną płytkę - rewizję w dnie zbiornika.

Obieg zrobiony tak jak piszesz nie ma najmniejszego sensu - olej zostanie raz przepompowany ze zbiornika i nie wróci do niego, nie wiem po co ktoś taki patent zrobił. Jedyne chyba logiczne wytłumaczenie to, że miał taki śmietnik w głównym zbiorniku (hydraframe) że nie mógł sobie poradzić i kombinował z osobnym zbiornikiem. Ale to też nie ma sensu bo wtedy miałby problem z innymi elementami w głównym obiegu. Albo może miał za niski poziom oleju w głównym zbiorniku (jakiś wyciek ?) i w ten sposób chciał rozwiązać problem, bo wspomaganie to pierwsza rzecz, która przestanie działać przy obniżonym poziomie oleju w głównym zbiorniku.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 21 Mar 2017 11:26

bede szukał zasilania, bo coś z tym ktoś namącil, sądziłem ze idzie od zbiornika, ale jak idzie od belki to tam musze popatrzeć teraz, powroty mam podłaczone, problem mam jedynie z zasilaniem, widziałem tą rewizje w dole zbiornika (okragły dekiel z wieloma śrubami na około) ale bałem sie go odkrecać bo myślałem ze tam jest olej , ale jesli jest to tylko rewizja do sitka, to zaczne od odkrecenia tego i zobacze co sie dzieje na tym przejściu

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez ezsimo » 21 Mar 2017 11:43

Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiałeś - w JCB 3C jest hydra frame czyli nie ma jednego zbiornika, tylko połączone ze sobą elementy ramy, w których w środku jest olej i które razem tworzą zbiornik. Olej masz m.in. w zbiorniku po prawej stronie obok filtra, po lewej stronie z przodu kabiny, w belkach ramy po prawej i lewej stronie silnika. Te elementy są połączone i olej przepływa między nimi. W tej maszynie w obiegu łącznie masz ok. 180 litrów oleju hydraulicznego.

Po lewej i prawej stronie na dole masz rewizje zbiorników. W nich jest olej, więc zanim to odkręcisz to musisz przygotować się na zebranie kilkudziesięciu litrów oleju. Przy okazji warto od razu wymienić główny filtr hydrauliczny z uszczelką (koszt około 200 PLN), oczyścić sitko smoka (zbiornik po lewej stronie) i zrobić nowe uszczelnienia dla rewizji. Jeśli filtr głównego obiegu jest bardzo zapchany to w tych maszynach zdarza się że się rozpada i potem zapycha sitko smoka i inne elementy instalacji (szczególnie potrafi blokować zawory przelewowe).

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez Jizu » 21 Mar 2017 11:49

o ja.........,czyli wiele zbiorników połaczonych ze sobą, czyli to nie jest takie "hop" dobrze ze napisałem ze jest tam olej, bo chciałem to odkrecać , rozumiem juz teraz jak to działa, czyli głowny filtr ten co sie rozpada jest po lewej stronie pod deklem ktory jest od dołu lewego zbiornika ?

Jizu
Młodszy operator

  • Posty: 121
  • Rejestracja: 05 Mar 2017 20:38

Maszyna: JCB 3C II

Firma: Miklosz


JCB 3C 1980 nie skreca na postoju

Postprzez ezsimo » 21 Mar 2017 11:57

Pod deklem po lewej stronie masz tylko smoka - sitko metalowe, taki filtr bardzo zgrubny na stronie ssawnej pompy. Tam osadzają się tylko największe zanieczyszczenia. Filtr główny (podstawowy) jest na zewnątrz po prawej stronie maszyny pod odchylaną klapą, w dużej okrągłej obudowie.

To nie tak, że ten filtr się często rozpada, ale czasem się to zdarza. To leciwe maszyny i czasami są tak zaniedbane, że filtr potrafi mieć 10 lat i być tak zapchany, że w końcu się rozleci. Główny filtr jest na powrocie oleju do zbiorników.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej