wibako

Brak mocy podczas kopania

Brak mocy podczas kopania

Postprzez rezoonator » 03 Cze 2017 20:31

Marka i model maszyny: 3CX
Rok produkcji: 2002

Witam szanownych kolegów, jestem nowy na forum i zwracam się do Was z prośbą o pomoc.
Od pewnego czasu zauważyłem że moja maszyna osłabła podczas kopania tylnym ramieniem. Przy wysuniętym ramieniu ciężko podnieść z wykopu o głębokości ok. 2 metrów pełną łyżkę. Dodam, że wtedy silnik dławi się kiedy otwieram dźwignie do pełna.
Czy może to być już skończona pompa czy szukać jeszcze gdzie indziej np. regulacji ciśnienia na rozdzielaczu? Silnik bez turba, ale o ile dobrze pamiętam maszyna była dużo mocniejsza.
Proszę o pomoc i sugestie.
Pozdrawiam serdecznie ;)

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Reklama

simmet

Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez dawidk » 04 Cze 2017 14:32

Jezeli nie jest to lyzka od gasienicowki 24 tony to powinna dzwigac na max wysiegu bez zadnego problemu. Jesli posiada zamek na silowniku podnoszenia to go na probe omin a jesli nie ma to zamien na probe przewody z jakas inna funkcja np zamykanie lyzki. I daj znac co sie dzieje.

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez rezoonator » 04 Cze 2017 16:46

Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź ;)
Jeśli chodzi o zamek na siłowniku to nie mam takiego, a co do przepinania węża to próbowałem przepiąć ten od łamania ramienia z tym od podnoszenia głównego. Specjalnej różnicy nie zauważyłem, może trochę lepiej łyżka wgryzała się w ziemię, ale nadal maszyna była tak samo słaba.
Dziękuję i czekam na kolejne sugestie

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Brak mocy podczas kopania

Postprzez zeppelin zm 15 » 04 Cze 2017 17:02

A jak nabierasz przodem to maszyna nie słabnie? Jakby pompa się kończyła to problem byłby z podniesieniem łyżki ale silnik trzymał by obroty. Ja bym szukał po stronie układu zasilania silnika. Filtry paliwa powietrza wymienione?
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez rezoonator » 04 Cze 2017 17:26

Z przodem jest ta sama sytuacja. Filtry wymieniałem, ale już jakiś czas temu. Jeśli to może mieć jakieś znaczenie to dodam, że pompa paliwa delikatnie mi cieknie na łączeniu z korpusem pompy i silnika co czas pada kropelka. Z tymi obrotami to jest tak że jak chcę wyciągnąć pełną łyżkę przy w miarę optymalnych obrotach(przynajmniej wg obrotomierza :)) to silnik najzwyczajniej się dławi, typowe buu. Zwiększenie obrotów niewiele pomaga. Wyciąga wtedy, ale motor nadal jest dławiony. Nie wiem już na co bardziej stawiać, czy hydraulika czy sam motor?

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Brak mocy podczas kopania

Postprzez ezsimo » 04 Cze 2017 18:00

Zacznij od pomiaru ciśnień w układzie hydraulicznym, sprawdź w pierwszej kolejności prawidłowe ustawienie ciśnienia na głównym zaworze przeciążeniowym (MRV) w przednim rozdzielaczu. Objawy, które opisujesz, to albo problem z mocą silnika (a tutaj powodów może być wiele) albo ze zbyt wysokim ciśnieniem w układzie hydraulicznym. Jeśli wykluczysz to drugie (co jest prostsze) to będziesz mógł skupić się na diagnozowaniu problemu z silnikiem. Z Twojego opisu nie sądzę aby był to problem z pompą hydrauliczną.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Brak mocy podczas kopania

Postprzez zeppelin zm 15 » 04 Cze 2017 18:12

Wtryski i pompa wtryskowa na stół. Maszyna kopci jak się dusi? Zrób kroplówkę.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez rezoonator » 04 Cze 2017 18:50

ezsimo zbyt wysokiego ciśnienia? Obstawiałbym, że może być zbyt niskie jeśli oba podzespoły są słabe? Czy możecie mi podać Panowie prawidłowe wartości ciśnień jakie powinna ładować pompa bezpośrednio przed i za rozdzielaczami? Zarówno przednim jak i tylnym. Będzie mi wtedy łatwiej to sprawdzić

zeppelin zm 15 Czy kopci przy duszeniu nie zauważyłem, ale czasami ma problem z paleniem. Jesli już odpala wtedy przez jakiś czas kopci, ale po chwili przestaje (być moze przez zalanie). W ogóle czy normalne jest to, że pod wpływem obciążenia motor się dławi? Pompa jest na sztywno na przegubie z wałkiem silnika, więc jeśli silnik współpracuje z pompą to wychodzi na to że nie daje rady pociągnąć pompy przy większym natężeniu przepływu przez nią?

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez Brandix » 04 Cze 2017 19:02

rezoonator napisał(a):ezsimo zbyt wysokiego ciśnienia? Obstawiałbym, że może być zbyt niskie jeśli oba podzespoły są słabe? Czy możecie mi podać Panowie prawidłowe wartości ciśnień jakie powinna ładować pompa bezpośrednio przed i za rozdzielaczami? Zarówno przednim jak i tylnym. Będzie mi wtedy łatwiej to sprawdzić

zeppelin zm 15 Czy kopci przy duszeniu nie zauważyłem, ale czasami ma problem z paleniem. Jesli już odpala wtedy przez jakiś czas kopci, ale po chwili przestaje (być moze przez zalanie). W ogóle czy normalne jest to, że pod wpływem obciążenia motor się dławi? Pompa jest na sztywno na przegubie z wałkiem silnika, więc jeśli silnik współpracuje z pompą to wychodzi na to że nie daje rady pociągnąć pompy przy większym natężeniu przepływu przez nią?


Zbyt wysokie ciśnienie = wysoki opór dla silnika, przy zbyt niskim silnik utrzymywałby obroty bez problemu, ale sama hydraulika nie miałaby siły.

A na jaki kolor kopci po odpaleniu?
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez rezoonator » 04 Cze 2017 19:12

kopci na czarno jak smok

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Brak mocy podczas kopania

Postprzez zeppelin zm 15 » 04 Cze 2017 21:31

Nie grzeb przy hydraulice tylko ogarnij układ paliwowy. Długo masz maszynę? Robiłeś już kiedyś wtryski i pompę wtryskową? Możesz jeszcze zrobić kroplówkę przed demontażem. Za samo sprawdzenie wtryskiwaczy i pompy wtryskowej nie zapłacisz majątku a jeśli się okaże że jest do dupy to przynajmniej trafiłeś najprawdopodobniej w przyczynę. Jeśli pompa hydrauliczna była by zużyta a silnik ok to nie zduszało by go. Jesli pompa jest ok a silnik słaby to będzie go dławić. Normalnym zjawiskiem jest że hydraulika "przydusza" silnik ale nie w takim stanie aby obroty znacząco spadały.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Brak mocy podczas kopania

Postprzez ezsimo » 05 Cze 2017 00:14

Kolego rezonator - nie ma czegoś takiego jak ciśnienia za i przed rozdzielaczem. W stanie jałowym hydraulika działa w taki sposób, że olej przepływa przez przelew w rozdzielaczach, ciśnienie w układzie jest niskie. Kiedy uruchamiasz jakąś funkcję to rozdzielacz zaczyna odpowiednio podawać olej do siłownika, wtedy ciśnienie w układzie wzrasta. Przed nadmiernym wzrostem chronią układ zawory MRV (główny zawór przeciążeniowy) i ARV (zabezpieczenia poszczególnych funkcji). Jeśli będziesz miał źle ustawiony MRV to w czasie kiedy aktywujesz rozdzielaczem jakaś funkcję ciśnienie w układzie może wzrosnąć nadmiernie i wtedy zdusisz silnik. Ten zawór właśnie chroni z jednej strony silnik przed zaduszeniem a z drugiej cały układ hydrauliczny przez skutkami zbyt wysokiego ciśnienia.

Krótkie dymienie na czarno przy odpalaniu jest OK. Jeśli nie dymi w czasie zaduszania silnika to w pierwszej kolejności pomierz ciśnienia w układzie. Jeśli nie masz czym zmierzyć to sprawdź zasilanie silnika (filtry, ewentualnie kroplówka) bo to nie generuje kosztów. Wtryski, pompa itd po potwierdzeniu że masz ciśnienie właściwie ustawione i kroplówka nic nie dała.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez rezoonator » 05 Cze 2017 09:01

Dziękuję Panowie za odpowiedzi i pomoc. Uświadomiłem sobie, że ani pompa ani wtryski nie były robione odkąd maszynę kupiłem a to już kawał czasu. Od jutra zabieram się za silnik, jeśli to nie pomoże będe szukał przy hydraulice.
Prosiłbym moderatora o nie zamykanie tematu, w razie gdyby na bieżąco coś wyskoczyło chciałbym móc szybko zaczerpnąć rady :)

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez dawidk » 05 Cze 2017 09:53

Za duze cisnienie moze zaduszac silnik dopiero jak funkcja dojdzie do konca i bedziesz dalej trzymal. Wiem cos o tym bo gadalem z barmanen ostatnio i tez dusilo jak przesadzilem.

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez rezoonator » 05 Cze 2017 10:07

No ale jeśli już mówimy o zbyt wysokim ciśnieniu to co mogłoby spowodować jego wzrost, jeśli do tej pory wszystko było ok? Czy może w takim wypadku być przyczyną któryś z zaworów regulujących ciśnienie? Jeśli tak, to jak mogę to sprawdzić? Pomijając juz teraz temat samego silnika, bo jak koledzy wcześniej mówili od tego zacznę

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Re: Brak mocy podczas kopania

Postprzez dawidk » 05 Cze 2017 13:17

Samo to moze sie jedynie obnizyc...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej