wibako

Widły na rekinie

Widły na rekinie

Postprzez malyslon » 23 Wrz 2017 15:15

Co znaczy ze rozwalę siłowniki ? wygną się ? , ułamią ? a co do siły to przecież w pierwszej fazie podnoszenia ciężaru robię to na otwartym "rekinie" i dopiero zamykam go jak jestem już pewien że wszystko dobrze jest ułożone więc siła do przewozu nie jest mi potrzebna nawet jak jest rekin otwarty bo raczej nie ruszam już niczym do czasu dotarcia do ceku . Porównam łyżkę do dźwigu , i tak max udźwig jest podawany dla najdalej wysuniętego punktu na ramieniu czyli np. 3 tony a im krótsze ramię tym możemy więcej unieść , czy więc czasem i w koparko ładowarce jeśli mamy określone np. 1 tonę to dotyczy właśnie najdalej wysuniętego punktu i najbardziej wysuniętego siłownika ? . A widomo ze nie dźwigamy końcami wideł nawet w czasie przewożenia . Nie sądzę tez by producent określając max ciężar nie daje co najmniej trzykrotnego zapasu obliczeniowego by nie urwać czy uszkodzić konstrukcję siłownika czy ramienia/mocowania nie mówiąc o wywróceniu się maszyny gdy podniesiemy towar na max wysokość . Wracając do możliwości uszkodzenia siłowników , to które siłowniki mogę uszkodzić najłatwiej ?

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Reklama

simmet

Widły na rekinie

Postprzez MARIO/MECALAC » 23 Wrz 2017 15:41

Od rekina rozwalisz, mogą się wygiąć, a na 100% rozwalisz uszczelnienia wewnątrz siłowników. Jak nie wierzysz to jeździj z otwartym rekinem. Jak masz otwartego rekina nawet do połowy to nie siły by zamknąć łyżkę na siebie ( tak miała ta na której z doskoku robiłem ). Wjeżdżając z otwartym rekinem i zamykając go jak już się jest pewnym że widły weszły w paletę to nic się nie dzieje.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Widły na rekinie

Postprzez malyslon » 23 Wrz 2017 15:43

A tak jeszcze dla przypomnienia , łyżka ma pojemność ok 1 m3 a
1m3 suchego piasku = ok.1500 kg
1m3 mokrego piasku = ok.1600 kg
1m3 suchego żwiru = ok. 1700 kg
1m3 mokrego żwiru = ok. 2000 kg
Czyli żwiru już nie bierzemy do pełnego wypełnienia łyżki przy załadunku na samochód bo przekraczamy zalecane ciężary ?

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Widły na rekinie

Postprzez MARIO/MECALAC » 23 Wrz 2017 15:47

malyslon, Jakie masz siłowniki od rekina i od podnoszenia całego ramienia? Masz te same wielkości ? Nie? dziwne no nie. Jak nie wierzysz to pracuj jak chcesz ale nie mówi później że Ci nikt tego nie mówił.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Widły na rekinie

Postprzez malyslon » 23 Wrz 2017 16:22

MARIO/MECALAC napisał(a):Od rekina rozwalisz, mogą się wygiąć, a na 100% rozwalisz uszczelnienia wewnątrz siłowników. Jak nie wierzysz to jeździj z otwartym rekinem. Jak masz otwartego rekina nawet do połowy to nie siły by zamknąć łyżkę na siebie ( tak miała ta na której z doskoku robiłem ). Wjeżdżając z otwartym rekinem i zamykając go jak już się jest pewnym że widły weszły w paletę to nic się nie dzieje.


Tu nie chodzi o to czy wierzę czy nie . Próbuję zrozumieć siły jakie działają w czasie takiego używania łyżki i wg mnie to jest tak . Główne obciążenie jest widłach które są zamocowane do wałka na łyżce ( średnica wałka w porównaniu z siłownikiem rekina jest mniejsza a siły zdecydowanie większe ) . Górne siłowniki są wysunięte prawie na max tak jak w przypadku gdy unosimy maszynę ( trochę więcej wazy niż 1 tona) najczęściej przy równaniu lub stabilizacji do pracy tyłem . Dolne siłowniki praktycznie są mniej niż do połowy wysunięte bo staramy się mieć towar jak najniżej ziemi . I ostatnie , siłowniki od rekina , te siłowniki powodują tylko odpychanie wideł bo przecież widły nie leżą w łyżce tylko są poniżej łyżki wiec tu nie ma aż takich sił by złamać siłownik i to jeszcze taki krótki . Nie kłócę się a tylko rozważam wszystkie za i przeciw .

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Widły na rekinie

Postprzez MARIO/MECALAC » 23 Wrz 2017 16:40

To teraz spójrz i przemyśl kiedy siłowniki od rekina są obciążone i czemu można je skrzywić. Wystarczy spojrzeć na powierzchnię styku i zaparcia.

Dziękuję za uwagę
Załączniki
rekin.jpg
widły.jpg
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Widły na rekinie

Postprzez malyslon » 23 Wrz 2017 17:51

Ok dzięki za opinię :)

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Re: Widły na rekinie

Postprzez dzierzan » 24 Wrz 2017 13:36

malyslon napisał(a):A tak jeszcze dla przypomnienia , łyżka ma pojemność ok 1 m3 a
1m3 suchego piasku = ok.1500 kg
1m3 mokrego piasku = ok.1600 kg
1m3 suchego żwiru = ok. 1700 kg
1m3 mokrego żwiru = ok. 2000 kg
Czyli żwiru już nie bierzemy do pełnego wypełnienia łyżki przy załadunku na samochód bo przekraczamy zalecane ciężary ?


Nie wziąłeś jeszcze pod uwagę, że środek ciężkości towaru na widłach jest około metra dalej niż środek ciężkości towaru w łyżce.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Widły na rekinie

Postprzez malyslon » 24 Wrz 2017 16:12

Brałem , brałem dlatego napisałem że uważam ze ta 1 tona z instrukcji to jest na samym końcu wideł opartych o łyżkę a im bliżej maszyny tym więcej można bezpiecznie unieść . W dyskusji chodziło o skutki jazdy z ciężarem na widłach przy otwartym rekinie

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


Poprzednia Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej