wibako

Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez gruszon18 » 17 Lis 2017 21:07

Marka i model maszyny: JCB 4CX Super

No tak jak w temacie.. Chciałbym porozmawiać o zmienniku bo gdy spadnie pierwszy śnieg koparka idzie na serwis a ma wiele mankamentów nad którymi serwis będzie musiał pracować.. I jednym z nich wydaje mi się zmiennik momentu.. Mianowicie, o ile podczas jazdy nie ma to znaczenia ( wolno się zbiera i słabnie pod górę ale to raczej standard) to przy pracy przednia łyżka są cholerne problemy. Mianowicie przy załadunku piachu albo kruszywa maszyna zwyczajnie nie ma siły wbić się w materiał.. Obroty w pewnym momencie słabną koła stają przestają się kręcić i nie ma wtedy mowy o pracy hydrauliką bo dusi silnik wtedy ale to już raczej wina pompy która tez swoje przeżyła.. Miarka się przebrała dziś gdzie szef wysłał mnie do znajomego na budowę aby obsypac fundamenty a koparka nie miała siły nabrać materiału do łyżki. Gdy pod kołami było tylko trochę piachu lub błota maszyna rwie koleiny ale mimo wszystko w pryzme lyzki nie wbija.. Gdy podłoże jest suche koła stoją i nic nie idzie zrobić.. Co gorsze mam na maszynie założona łyżkę bez krokodylka co tylko zwiększyło nerwy moje i klienta..
A więc. Czy winny może być zmiennik czy raczej tarcze sprzęgła bo jest to skrzynia power shift..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Reklama

simmet

Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez zeppelin zm 15 » 17 Lis 2017 21:18

Po pierwsze gdzie są wypełnione wszystkie wymagane pola dotyczące maszyny? Jak bardzo spadają obroty? Jeśli silnik zadusza to wina raczej leży po jego stronie. Zrób. STALL TEST i napisz jak wyszedł. Silnik kopci jak go dusi?
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez ezsimo » 17 Lis 2017 22:22

gruszon18 - Twój opis problemu na pierwszy rzut oka wygląda na problem z układem zasilania. Jaki rocznik, przebieg maszyny i kiedy ostatnio były sprawdzane lub robione wtryski oraz pompa wtryskowa ?

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez gruszon18 » 17 Lis 2017 23:09

Rocznik 2005.. Przebieg maszyny to ponad 8k mth, dokładnie nie wiem bo gdy kupiliśmy już nie działał licznik motogodzin a taki stan się wyświetlił gdy się samoczynnie na kilka chwil naprawił.. A kto wie ile faktycznie ma ta maszyna.. Wtryski i pompa były sprawdzane zaraz po zakupie, i dodatkowo przy wymianie pompki paliwa. Według serwisanta było ok, a data tego przeglądu to przełom czerwca i lipca a maszyna już wtedy miała ten problem także to nie stało się teraz niedawno..
Co do obrotów. Przy próbie nabrania materiału obroty ok 2 tys i przy zamykaniu łyżki spadają do 1.3 tys.. Zdarza się że na pusto przy wykonywaniu jakiejś czynności np domykania przedniej łyżki albo składania wysiegnika tylniego silnik zgaśnie.. Sugeruje się wypowiedzią serwisanta że to pompa obciąża silnik bo jakiś zawór jest przykrecony aby podnieść wydajność pompy.. Nie wiem dokładnie o czym mówił bo akurat przyjechałem na bazę i pół zdania zdążyłem wychwycić i tyle też przekazuję.. Napomkne jeszcze ze czasem rano przy opalaniu gdy rozrusznik nie ma siły przełamać, wystarczy rozdzielacz któryś ruszyc nie ważne w która stronę i pali..

Dodatkowo powiem że zdaje sobie właśnie sprawę że maszyna nie jest nowa i ma swoje najlepsze lata za sobą. Ale tak jak wspominałem maszyna idzie z pierwszym śniegiem na serwis (wyciek płynu chłodniczego na rozrządzie) więc zamierzam dodać parę rzeczy które muszą być zrobione.. Mój szef jest niestety z tych co się potrafią zapytać "da się z tym jechać i pracowac"? Jeśli odpowiedź brzmi tak to nie ma co liczyć że powie "ok to skoro się da to jedz zrób a jak skończysz to stajemy i naprawiamy" tylko będzie kazał robić aż się nie spier*oli konkretnie.. Niestety...

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez ezsimo » 19 Lis 2017 11:21

W pierwszej wiadomości pytałeś o zmiennik, teraz dodałeś że problem jest także z normalną pracą na hydraulice - wnioskuję z tego że masz problem z silnikiem i jego mocą. Czy kiedy maszyna jest zimna to z mocą jest trochę lepiej a po zagrzaniu problem się pogarsza ?

Przy uruchamianiu silnika hydraulika nie powinna mieć znaczenia, bo jak rozdzielacze są w pozycji neutralnej to olej powinien iść na przelew praktycznie bez żadnych oporów dla silnika. Jeśli jednak masz co do tego wątpliwości albo co do ustawienia zaworu MRV to warto zmierzyć ciśnienia w układzie hydraulicznym (jeśli nie macie to odpowiedni zestaw do pomiaru kosztuje w granicach 200 PLN a przyda się na pewno wiele razy).

Jak były sprawdzane wtryski i pompa ? Sprawdzano na stole probierczym ? Czy przynajmniej wyciągnięte były wtryski i sprawdzone ciśnienia otwarcia, czy nie ciekną oraz prawidłowość rozpylania paliwa ?

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez gruszon18 » 19 Lis 2017 12:50

Nie ma znaczenia czy zimny silnik czy nie.. Osobiście sam nie wiem co myśleć na temat pracy tej maszyny.. Bo jest cholernie wysłużona.. Pompa była sprawdzana wtryski nie były wyjmowane.. W temacie zaworu MRV to wypowiadał się serwisant, powiedział że pompa jest wypracowana a ktoś podkręcił zawór przeciążeniowy aby zwiększyć wydajność przed sprzedażą ..

CO do zmiennika to chce się upewnić z tego względu że mam dużo pracy właśnie gdzie trzeba coś przepchnąć załadować i etc .. I własnie utrudnieniem jest że maszyna nie ma na to siły... Silnik daje obroty a nie ma przeniesienia na koła chyba że jest podłoże delikatne i wtedy kołami obraca.. Dlatego uważam że osłabienie nie jest zależne od silnika, bo pracując tylnią łyżką obroty nie spadają a jednak maszyna ma problemy czasem z 2metrów wykopu liniowego na pełnym wysięgu łyżkę z urobkiem wyrwać z wykopu ..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez MARIO/MECALAC » 19 Lis 2017 13:26

Jak można robić układ paliwowy bez wtrysków? :wall: :wall: :wall: :wall:
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez ezsimo » 19 Lis 2017 14:17

Proponuję zrobić tak:
- w pierwszej kolejności pomiar ciśnienia w układzie hydrauliki i ewentualnie regulacja zaworu MRV. Przy dobrze ustawionym zworze MRV przy dojściu do końca siłownika silnik może zmniejszyć obroty ale nie powinien się zdławić
- sprawdzenie wtrysków i pompy (ale porządne, wyjąć wszystko zawieźć do do zakładu gdzie się tym profesjonalnie zajmują)

Regulacja MRV i w razie potrzeby regeneracja pompy wtryskowej i wtryskiwaczy powinna rozwiązać ten problem. Pompa hydrauliki, zmiennik i inne elementy przy właściwym użytkowaniu i serwisowaniu są bardzo trwałe, a diagnozując zaczyna się zawsze od tego co pada najczęściej i co najlepiej pasuje do objawów. Oczywiście jest możliwość, że masz problem gdzie indziej, ale najpierw wyklucz to co powyżej, wtedy jest sens iść z diagnostyką dalej.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez gruszon18 » 19 Lis 2017 15:27

A gdzie ja napisałem że robiony był układ paliwowy ? Jedyne co było robione to pompka paliwa która podaje paliwo ze zbiornika. A przy tym jedynie serwisant sprawdzał co może być nie tak..
I dodatkowo nie rozumiem co się czepiliście tego układu paliwowego.. Przy załadunku kruszywa jest problem gdy ustawiam przednią łyżkę aby nabrać urobek dojeżdżam do urobiska próbuje nabrać materiał obroty nie spadają, silnik pracuje na wysokich obrotach ale maszyna nie porusza się do przodu, koła się nie kręcą. Obroty spadają dopiero gdy zaczynam manewrować łyżką aby móc co kol wiek nabrać do niej.. Może ja tak opisuje problem, może i jestem laikiem w temacie ale idiotą też nie jestem.. Skoro mi serwisant powiedział że jakiś zawór został przykręcony aby zwiększyć wydajność pompy i że to obciąża silnik to z tym założeniem wychodzę.. Tym bardziej że stary ostrówek ma lepsze przełożenie siły na koła bo grzebnie kołami ale przynajmniej wbije łyżkę w kruszywo ... A skoro tu silnik koparki pracuje na wysokich obrotach i nie ma siły dopchnąć łyżki aby co kolwiek w nią nabrać to na mój chłopski rozum winne jest coś w układzie przekazania napędu a nie układ paliwowy ... Dlatego właśnie pytałem jakie są objawy gdy zmiennik już się nadaje do regeneracji..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez zeppelin zm 15 » 19 Lis 2017 16:05

Wszystko dobrze tylko że sam napisałeś w pierwszym poście że w pewnym momencie obroty silnika słabną i nie ma siły obrócić kołami. Czyż nie? W ostatnim poście piszesz coś innego. Nie widzisz że przeczysz sobie? Powinno się zrobić pomiar ciśnień w skrzyni na sprzęgłach aby co kolwiek stwierdzić.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez MARIO/MECALAC » 19 Lis 2017 17:18

Układ paliwowy to serce całego układu. Jak jest wyrobione to brak siły na resztę. Najpierw zacznij od najtańszego czyli układu paliwowego później stopniowo do przodu
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez ezsimo » 19 Lis 2017 17:38

Przyznam, że trochę się gubię, ale postarajmy wyjaśnić sobie jakie są faktycznie objawy:

Obroty w pewnym momencie słabną koła stają przestają się kręcić i nie ma wtedy mowy o pracy hydrauliką bo dusi silnik wtedy ale to już raczej wina pompy która tez swoje przeżyła..

Typowy objaw braku mocy, najczęściej winny jest układ paliwowy (za mało paliwa, powietrze, wtryski, pompa wtryskowa).

Przebieg maszyny to ponad 8k mth

Przy takim przebiegu wtryski i pompa powinny być już robione przynajmniej raz jak nie kilka razy (uśredniam, bo wiadomo że różnie to bywa, zależy od czystości paliwa, czy filtry wymieniane na czas, czy nie było błędów serwisowych - widziałem wtryski co zostały zajechane po kilkuset mth bo ktoś źle zmontował filtr paliwa).

Co do obrotów. Przy próbie nabrania materiału obroty ok 2 tys i przy zamykaniu łyżki spadają do 1.3 tys..

Jeśli jednocześnie dojechałeś którymś siłownikiem do oporu i trzymasz na oporze to może tak być, inaczej takiego spadku nie powinno być. Albo źle ustawiony zawór MRV albo brak mocy. Uszkodzenie zmiennika najczęściej daje odwrotny efekt - silnik ma wysokie obroty a zmiennik się ślizga nie przenosząc momentu obrotowego na koła.

Zdarza się że na pusto przy wykonywaniu jakiejś czynności np domykania przedniej łyżki albo składania wysiegnika tylniego silnik zgaśnie.

Tu z kolej objaw typowy dla zbyt wysoko ustawionego zaworu MRV choć brak mocy silnika może dać ten sam efekt.

W temacie zaworu MRV to wypowiadał się serwisant, powiedział że pompa jest wypracowana a ktoś podkręcił zawór przeciążeniowy aby zwiększyć wydajność przed sprzedażą ..

To bzdura, podniesienie ciśnienia nie zmieni wydajności pompy. Zajechana pompa daje inne objawy - silnik kręci a pompa nie daje odpowiedniego ciśnienia i wydatku. Podniesienie ciśnienia na MRV może mieć na celu tylko zwiększenie "siły" maszyny przy pracy osprzętem koparkowym, ale to działa na krótką metę bo po to producent ustawił właściwe ciśnienie aby zabezpieczać elementy menchaniczne przed zbyt wysokimi obciążeniami i w efekcie zniszczeniem lub przedwczesnym wyeksploatowaniem.

pracując tylnią łyżką obroty nie spadają a jednak maszyna ma problemy czasem z 2metrów wykopu liniowego na pełnym wysięgu łyżkę z urobkiem wyrwać z wykopu ..

Tu z kolei sprzeczność z opisami poprzednich objawów. Jeśli byłoby tak, że obroty nie spadają a nie ma siły na osprzęcie koparkowym to jest objaw zbyt niskiego ciśnienia na MRV, wtedy po osiągnięciu pewnego ciśnienia siłownik dalej nie pójdzie bo MRV zredukuje ciśnienie kierując olej na przelew.

obroty nie spadają, silnik pracuje na wysokich obrotach ale maszyna nie porusza się do przodu, koła się nie kręcą.

To z kolei byłby objaw problemu ze zmiennikiem lub skrzynią biegów. Ale biorąc pod uwagę to co pisałeś wcześniej to nic tu nie pasuje.

Reasumując - podajesz tak różne i sprzeczne objawy że nie da się z tego wykonać jednoznacznej diagnostyki. Mam nadzieję że powyższym nieco rozjaśniłem co oznaczają poszczególne objawy i jaka może być ich przyczyna.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez gruszon18 » 20 Lis 2017 07:19

Mhm. No dobra. Skoro tak każdy stwierdza że winny może być układ paliwowy i że to jest bardziej prawdopodobne to tym się zajmę.. Póki co dziękuję.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez zeppelin zm 15 » 20 Lis 2017 08:30

Komu chcesz podziękować dajesz pochwałę. Musisz być też jednoznaczny w objawach jak opisujesz bo trochę są sprzeczne. Na początek kieruj się wskazówkami które ci podaliśmy.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez gruszon18 » 20 Lis 2017 19:33

No dobrze. Ale tak póki co to nikt mi nie odpowiedział na to co mnie ciekawi.. Jakie są objawy gdy np uszczelnienia na zmienniku już nie trzymają?

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez ezsimo » 20 Lis 2017 19:54

Może wyciekać olej do obudowy zmiennika, mogą być problemy z ciśnieniem oleju zmiennika/skrzyni (to jedna pompa), znikający olej, ślizganie się zmiennika (nie przenosi momentu obrotowego), w skrajnych przypadkach opiłki metalu w filtrze. Przyczyną uszkodzenia uszczelnień jest często przegrzanie zmiennika.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez gruszon18 » 21 Lis 2017 18:22

Czyli zwyczajnie należy sprawdzić czy zmiennik daje ciśnienie.. A jest możliwość to zrobić? Wymaga to wyjęcia zmiennika? Bo to raczej jest inwazyjne..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez zakub » 21 Lis 2017 18:48

Patrząc na te objawy to dochodzę do wniosku że przyczyny tego stanu rzeczy są dwie pod warunkiem, że przy jeździe obroty nie spadają a spadają jedynie przy pracy hydrauliką. Ale że te niejasności wciąż nie zostały rozjaśnione to ciężko coś powiedzieć.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez gruszon18 » 21 Lis 2017 19:33

Przy jeździe obroty nie spadają.. Spada prędkość np przy podjazdach pod górkę.. Przy załadunku obroty spadają tylko i wyłącznie podczas użycia hydrauliki. Obroty nie spadają gdy wbije łyżkę w materiał, ale tym bardziej koparka nie jedzie do przodu ..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Jakie są objawy wysłużonego zmiennika?

Postprzez zakub » 21 Lis 2017 19:58

Więc problemy są dwa i ich punktem wspólnym nie jest silnik. Gdyby problem był spowodowany niską mocą silnika obroty spadały by w każdym przypadku gdy jest on obciążony. Nie wyklucza to faktu że problemy z pracą hydrauliki mogą wynikać z niskiej mocy silnika lecz powód słabej jazdy jest w układzie przeniesienia napędu. Sam zmiennik nie ma możliwości się zużyć bo to po prostu trzy metalowe elementy. Jedyna możliwość jego złej pracy wynikającej z samego zmiennika to urwanie łopatek. Praca jego jest jednak ściśle zależna od oleju i jeśli olej zamienił się w masło to nie pojedzie. Tak samo jeśli olej będzie miał zbyt niskie ciśnienie to nie pojedzie ale o tym zostało już wspomniane. Skrzyni także nie można wykluczyć ale ze względu na to że to ten sam olej od tego oleju należy zacząć Co do hydrauliki się nie wypowiem bo nigdy nie miałem jej w rękach. Jednak od jazdy bym zaczął bo mając sprawną jazdę będzie można wykluczyć silnik bo albo maszyna zacznie normalnie jeździć przy normalnej pracy silnika albo będzie chciała jechać ale silnik będzie tracił obroty.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej