wibako

3CX ciężko pali po nocy

3CX ciężko pali po nocy

Postprzez rezoonator » 05 Sty 2018 12:52

Witam.
Mam problem ze swoim 3cx z 2002 roku, mianowicie po nocy nie odpala, kręci ledwo co, tak jakby nie dostawał odpowiedniej ilości prądu na rozrusznik. Trzeba palić poprzez prostownik rozruchowy, wtedy odpala. Akumulator nowy, o większej pojemności, rozrusznik kilka miesięcy temu po regeneracji, alternator miesiąc po, nowa stacyjka, sprawdzone bezpieczniki i podstawowe przewody - a problem nadal ten sam... Dodam, że po odpaleniu przez rozruch i rozgrzaniu silnika przez kilka minut, po zgaszeniu normalnie ładnie sama odpala.
Gdzie jeszcze szukać przyczyny Panowie? Miał ktoś może podobny problem?
Proszę o pomoc

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Reklama

simmet

3CX ciężko pali po nocy

Postprzez zeppelin zm 15 » 05 Sty 2018 13:51

Próbowałeś np opuszczać podpory w momencie kiedy kręcisz rozrusznikiem?
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez rezoonator » 05 Sty 2018 14:14

nie, nie próbowałem. Próbowałem jedynie spuszczać ciśnienie z przedniego rozdzielacza, kiedy obróciło kilka razy, ale nic to nie daje.
Rozwiń myśl zeppelin, co z tymi podporami?

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez gruszon18 » 05 Sty 2018 16:43

Podpory albo wysuw.. O ile jest pompa wielotloczkowa, bo przy zebatej ten efekt pomocy hydraulika jest gorszy..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez rezoonator » 05 Sty 2018 17:02

Pompa zębata, niedawno wymieniana.
Metody o których mówicie Panowie mogą pomóc w rozruchu, to zrozumiałe, aczkolwiek i bez tego maszyna powinna palić bez problemu. Chodzi mi bardziej o sam układ elektryczny, czy są jakieś newralgiczne punkty w których prąd może uciekać? Mierzyłem diodą i miernikiem złącza na tablicy bezpieczników i przekaźników, nie wskazuje poboru prądu przy zgaszonym silniku. Zdejmuję nawet klemę na noc i nic to nie daje.
Jeśli miałby ktoś schemat instalacji do tego modelu, lub wie gdzie go szukać byłbym bardzo wdzięczny gdyby się tym podzielił

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez Grześ » 05 Sty 2018 17:12

Sprawdź przewód zmasowania silnika

Grześ
Fachoperator

  • Posty: 599
  • Rejestracja: 09 Lip 2006 19:25
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: Jcb3cx


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez ezsimo » 05 Sty 2018 22:21

Skoro dodatkowy prąd (prostownik rozruchowy) pomaga to szukaj problemu w zasilaniu. Silnik musi dobrze się kręcić żeby zapalił, jak ledwo kręci to nie uruchomisz zimnego. Sprawdź dokładnie klemy, przewody, masę. Upewnij się, czy przypadkiem ktoś nie wymienił przewodów na mniejsze przekroje albo czy coś się gdzieś nie poluzowało. Możesz spróbować dać dodatkowe połączenia (np. solidnymi kablami rozruchowymi) między akumulatorem a rozrusznikiem, jeśli pomoże to wiesz co dalej robić.
Jeśli masz świece żarowe albo płomieniową to sprawdź też czy są sprawne.
Ostatnio edytowany przez ezsimo, 05 Sty 2018 22:22, edytowano w sumie 1 raz

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez Jarewa » 05 Sty 2018 22:22

A moze tak pomiary? a nie zgadywanie ,pomiar prądu rozruchu, pomiar napięcia rozruchu itd przy rozruszniku przy akumulatorze dziecinne proste jak się ma sprzęt a ułatwi życie.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2802
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

3CX ciężko pali po nocy

Postprzez mechanior » 05 Sty 2018 23:16

Z podporami czy funkcjami nie chodzi o metodę na ułatwienie rozruchu tylko ZDIAGNOZOWANIE co jest przyczyną problemu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez Thygerrr » 06 Sty 2018 11:32

Mój temat, mam takie same objawy jak przychodzi zima viewtopic.php?f=12&t=31966

Thygerrr
Operator

Maszyna: różne

Firma: Własna


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez rezoonator » 06 Sty 2018 11:51

Thygerrr i co było przyczyną?

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez Thygerrr » 06 Sty 2018 12:33

Nie wiem,do teraz tak ma,prostownik z rozruchem jedyny ratunek albo kable

Thygerrr
Operator

Maszyna: różne

Firma: Własna


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez ezsimo » 06 Sty 2018 15:22

Sprawdzałeś stan akumulatora i mierzyłeś jego rzeczywisty prąd rozruchowy ? 3CX ma rozrusznik 2.8 kW, akumulator musi mieć dosyć wysoki prąd rozruchowy i sporą pojemność żeby przy niskich temperaturach zapewnić pewny start silnika. Marnej marki akumulatory często nie trzymają prądu deklarowanego przez producenta, a przy niskich temperaturach bywają bardzo słabe.
Swego czasu też miałem problemy z rozruchem, u mnie przyczyną okazały się klemy i styki (w lecie wszystko było ok, w zimie jak akumulator miał mniejszą pojemność to zaczęły się cyrki). Pociągnąłem też dodatkową masę między rozrusznikiem a akumulatorem i od tego czasu problemów nie ma.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez rezoonator » 06 Sty 2018 17:33

Akumulator nowy, duży i mocny 140 Ah, 900A. Zamieniłem się ze znajomym, pożyczył mi oryginalną baterię jcb do 3cx'a i było tak samo, a nawet gorzej na tej pożyczonej, więc prąd rozruchowy od zasilania wykluczam. Klemy, styki i inne łatwo dostępne miejsca oczyściłem i przesmarowałem sprayem do styków.
Spróbuję, tak jak piszecie Panowie, pociągnąć dodatkową mase, jeśli to nic nie pomoże to juz nie wiem...

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez ezsimo » 06 Sty 2018 22:15

Napisz jeszcze, czy od samego początku kręci ledwo co, czy może na początku rozrusznik dobrze kręci, ale ponieważ silnik przez jakiś czas nie chce zapalić to rozrusznik zwalnia i obroty stają się niskie. Jeśli na początku kręci szybko, to jaki jest to czas aż obroty zaczynają poważnie spadać ?

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez rezoonator » 06 Sty 2018 23:42

od początku kręci ciężko, chociaż jest może 10 sekund kiedy kręci w miarę równo i bez "dławienia", ale nie przypomina to mocnego uderzenia rozrusznika, po tym czasie jest już lipa, tylko rozruch pozostaje

rezoonator
Pomocnik operatora

Maszyna: Jcb, Cat, Komatsu

Firma: wdg


Re: 3CX ciężko pali po nocy

Postprzez Wojciech954 » 07 Sty 2018 11:20

Kopci podczas krecenia czy dopiero po chwili zaczyna ?

Wojciech954
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 17 Wrz 2011 11:45
  • Miejscowość: Dolnośląskie

Maszyna: Kazda

Firma: Inko


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez malyslon » 07 Sty 2018 12:37

Ja bym sprawdził czy czasem nie grzeje się jakiś przewód a potem bym jednak skupił się na rozruszniku , to ze był regenerowany nie znaczy że na 100% jest ok. Można by tez spróbować bezpośrednio puścić napięcie do rozrusznika przez dobre kable odłączając od rozrusznika obecne .

malyslon
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 08 Lip 2017 06:56

Maszyna: JCB 3cx sitemaster 2006r

Firma: powiedzmy,że pracuję u brata


3CX ciężko pali po nocy

Postprzez ezsimo » 07 Sty 2018 12:49

Ja bym obstawiał na problem z akumulatorem lub połączeniem. Skoro dodatkowy prąd (prostownik rozruchowy) powoduje, że wszystko działa prawidłowo to problemu należałoby szukać w źródle prądu (akumulator) lub dosyle prądu do rozrusznika (kable, masa, klemy itd). Tak jak kolega wyżej doradził - w pierwszej kolejności poprowadź dwa solidne kable między akumulatorem a rozrusznikiem i zobacz czy będzie OK. Na wszelki wypadek pomiń też stacyjkę i całą elektrykę maszyny i odpal na krótko zwierając plus przy rozruszniku z cewką elektromagnesu rozrusznika. Jeśli to nie pomoże to rozrusznik do sprawdzenia.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: 3CX ciężko pali po nocy

Postprzez Jamar » 07 Sty 2018 17:43

Stawiam że masz przebicie na uzwojeniach rozrusznika, niestety mamy zbyt wielu pseudonaprawiaczy od alternatorów i rozruszników. Miałem identyczny problem w 3CX, rozrusznik dopiero u czwartego z rzędu fachowca został naprawiony. Najczęściej każdy wymienia szczotki i tulejki, podepnie na stole bez obciążenia więc kręci jak szalony, a w maszynie jak poczuje kompresję to zaczyna zwalniać, czasami potrafi słupki na baterii upalić.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1403
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej