wibako

wymiana oleju i filtra w zmienniku jcb 3c

wymiana oleju i filtra w zmienniku jcb 3c

Postprzez Blaster » 03 Lut 2018 13:25

Marka i model maszyny: jcb 3 c mk II
Rok produkcji: 1979

Witam
Czy przerabal ktoś temat oleju i filtra w zmienniku jcb 3c.
jest to model ze zmiennikiem napędzanym pompom 2 sekcyjną jedna sekcja napędza sprzęgło druga układ kierowniczy.
pompa w tym modelu znajduje się z prawej strony napędzana z rozrządu.

ja w serwisie jcb dostałem filter pasuje na wymiar ale jest wykonany jak filtr do oleju napędowego i po wymianie wydaje mi się że ma za mały przepływ .
Czy tam nie powinien być jakiś filtr siatkowy ? Oryginału jak ją kupiłem nie było na wzór

Blaster
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 09 Sty 2018 22:23

Maszyna: Jcb 3c

Firma: Phu Baster


Reklama

simmet

wymiana oleju i filtra w zmienniku jcb 3c

Postprzez ezsimo » 03 Lut 2018 19:00

U Ciebie powinien być filtr 32/300301, podobny z wyglądu jak wkłady do filtra oleju silnikowego (nawet coś popularnego i dostępnego tam pasowało gabarytowo ale nie mogę znaleźć notatek jaki był to wkład filtra).

Jeśli chodzi o oleje, to powinny być:
1) Zmiennik ok. 20,4 L - Mobil Delvac 1310
Przy czym ten olej jest praktycznie nieosiągalny. Ja stosowałem Fuchs TO-4 10W, ale słyszałem że inni z powodzeniem używają ATF Dexron II i w skali dłuższego użytkowania są zadowoleni.

2) Skrzynia biegów / przekładnia główna ok. 50 L - Mobilube HD90
Można spokojnie stosować dowolny olej przekładniowy GL-4 80W90.

Pamiętaj, że poziom oleju w zmienniku sprawdzasz na bagnecie przy silniku pracującym na wolnych obrotach.

Autor postu otrzymał pochwałę

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


wymiana oleju i filtra w zmienniku jcb 3c

Postprzez Blaster » 04 Lut 2018 09:42

a czy przy wlewaniu oleju do zmiennika nie trzeba go odpowietrzać bo chłodnica jest sporo wyżej .
i czy w środku zmiennika nie ma filtra na schemacie mam rysunek w miejscu tam gdzie jest korek spustowy jest w deklu i zaraz za nim pokazują tak jakby filtr siatkowy?

I pytanie jak spuścić stary olej - czy rozpinać węże od pompy tak żeby spuścić też z chłodnicy

Blaster
Fizol

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 09 Sty 2018 22:23

Maszyna: Jcb 3c

Firma: Phu Baster


wymiana oleju i filtra w zmienniku jcb 3c

Postprzez ezsimo » 04 Lut 2018 13:46

Stary olej zlewasz przez dużą śrubę (korek) w prostokątnej obudowie rewersu. Odkręć tą dolną pokrywę z korkiem i będziesz widział od razu co się dzieje w środku, może warto coś wyczyścić. Tam na smoku będziesz też miał filtr siatkowy do wyczyszczenia. Uszczelkę dolnej pokrywy od razu sobie wymień (można dociąć bo dokupienie raczej trudne lub absurdalnie drogie).

Jeśli chodzi o chłodnicę to ona jest wyżej i olej z niej grawitacyjnie spływa do miski obudowy rewersu, ale oczywiście przy okazji warto odkręcić węże i zobaczyć w jakim stanie jest chłodnica i czy nie jest zabrudzona od środka. Odpowietrzać przy nalewaniu oleju nic nie trzeba. Jeśli masz sprawne uszczelniacze w zmienniku i rewersie to olej do chłodnicy idzie pod ciśnieniem a potem wraca do miski rewersu, samo się odpowietrzy.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej