wibako

JCB 3CX Zapowietrzający się lewy hamulec

JCB 3CX Zapowietrzający się lewy hamulec

Postprzez MlodyBS » 25 Lut 2019 17:36

Marka i model maszyny: JCB 3CX
Rok produkcji: 2001

Witam. Mam problem ze swoją Koparko-Ładowarka JCB 3CX. Otóż po jakimś czasie od uruchomienia blokuje się lewy tylny hamulec. Pedał lewy hamulca jest bardzo twardy. Co ciekawe przy odpowietrzaniu idzie sam płyn czy to z lewej pompki czy z prawej. Jedyna różnica że z prawej idzie normalnym strumieniem, a z lewej pod bardzo dużym ciśnieniem (może tutaj tkwi problem). Hamulec lewy po zacięciu się i odstawieniu koparki na jakąś godzinę sam się odpowietrza i dalej można jechać. Co ciekawe czasem koparka może jeździć parę godzin i nic a czasami po paru minutach zapowietrza się ten hamulec. W ubiegłym roku wymieniane były tarczki, klocki itd w moście przes serwis jcb więc tutaj raczej jest dobrze. Serwis jcb stanowczo twierdzi ze to wina pomp hamulcowych ale chciałbym usłyszeć opinie innych użytkowników, może ktoś miał podobny problem i będzie chciał się podzielić doświadczeniem. Pozdrawiam

MlodyBS
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 25 Lut 2019 17:26

Maszyna: JCB 3CX

Firma: MONTER


Reklama

simmet

JCB 3CX Zapowietrzający się lewy hamulec

Postprzez Makjo666 » 27 Lut 2019 22:49

U mnie blokował się hamulec przez niesprawne pompki ale wynikało to z niewiedzy poprzedniego właściciela, który dolał do zbiorniczka samochodowy płyn hamulcowy co zniszczyło pompki. Najpierw stawał prawy później oba się blokowały a po popuszczeniu rurki na moście koparka jechała bez oporów. Po przepłukaniu układu i wymianie pompek wszystko wróciło do normy.

Makjo666
Fizol

  • Posty: 35
  • Rejestracja: 14 Sty 2018 21:54

Maszyna: Jcb 4cx

Firma: Własna działalnosc


JCB 3CX Zapowietrzający się lewy hamulec

Postprzez andrew8 » 05 Mar 2019 18:40

Na początku trzeba zacząć od tego, że jeśli przy próbie odpowietrzania nie ma jakichkolwiek pęcherzy powietrza to hamulec się NIE ZAPOWIETRZA.
Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją gdzie zapowietrzający się układ hamulcowy blokował którąś ze stron. Zapowietrzanie się hamulców powoduje złe działanie układu czyli brak siły hamowania a nie odwrotnie.
Obstawiam, że przyczyną twojej awarii jest źle wyregulowane cięgło pompki hamulcowej. Lewa pompka jest cały czas lekko w pracy, hamulce puchną i maszyna staje dęba. Odstawiasz maszynę na godzinę, hamulce stygną i maszyna zaczyna jechać.
Druga możliwość to to co napisał kolega wyżej, zwykły DOT w układzie.
Serwis maszyn.
511-750-769

andrew8
Operator

  • Posty: 389
  • Rejestracja: 27 Maj 2013 23:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 20

Maszyna: jcb.

Firma: mała własna.


Re: JCB 3CX Zapowietrzający się lewy hamulec

Postprzez gruszon18 » 05 Mar 2019 23:04

A ja bym zaczął od sprawdzenia serwa.. Serwo ma ułatwić hamowanie, dzięki niemu pedał hamulca chodzi lekko. Bo gdyby nie ono samo przekazanie siły pompka wymagałoby o wiele większej siły od nas. Tak jak w samochodzie. Jak pedal robi się twardy, a hamulce łapią gdy się zaprzesz do hamowania w większości przypadków winne jest serwo. Uszkodzona pompka, to uszczelnienie nie trzyma płynu który ucieka pomiędzy uszczelnieniami i wtedy pedał wchodzi w podłogę. Skoro hamulce są aż do rozgrzania maszyny, to w samym moście nie ma co szukać przyczyny, tak samo jak po drodze od od hamulca do mostu, bo nie masz typowego korektora siły hamowania. Jedynie stopień, a raczej wysokość pedału hamulca ustawia się cięgnem między pedałem a pompką..

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


JCB 3CX Zapowietrzający się lewy hamulec

Postprzez andrew8 » 06 Mar 2019 00:04

Ale co do tego tematu ma serwo bo nie bardzo rozumiem? Gdyby było uszkodzone to trzeba by było włożyć większą siłę żeby maszyna zahamowała i to w sumie tyle. Puchnięcie hamulców nie ma nic wspólnego z serwem.
Serwis maszyn.
511-750-769

andrew8
Operator

  • Posty: 389
  • Rejestracja: 27 Maj 2013 23:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 20

Maszyna: jcb.

Firma: mała własna.


Re: JCB 3CX Zapowietrzający się lewy hamulec

Postprzez gruszon18 » 06 Mar 2019 08:12

Ty myślisz że to puchnace hamulce. Ale poczytaj jak działa serwo... I jakie są objawy jego uszkodzenia

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


JCB 3CX Zapowietrzający się lewy hamulec

Postprzez andrew8 » 06 Mar 2019 08:31

Wiem jak działa serwo i odkąd naprawiam maszyny nie spotkałem się z takimi objawami jego uszkodzenia a z sytuacją opisaną przez autora tematu miałem do czynienia kilkanaście razy
Serwis maszyn.
511-750-769

andrew8
Operator

  • Posty: 389
  • Rejestracja: 27 Maj 2013 23:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 20

Maszyna: jcb.

Firma: mała własna.


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej