wibako

powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez krzysiek_rybak » 29 Lip 2021 22:04

Marka i model maszyny: Jcb 4cx
Rok produkcji: 2020

Witam koledzy
Powstaje mi poduszka powietrza w siłowniku wysuwu i w siłowniku boom. podaje link do filmu jak chodzi wysuw https://www.youtube.com/watch?v=kYxiI8rwFK0 . Przy pustej łyżce wciskam na wysów i siłą bezwładności (masy wysuwu) podciąga powietrze. Koparka ta jest gdzieś zdławiona na przeplywie oleju, przepływ jest gdzieś ograniczony a ciśnienie po pewnym czasie dobija. Przy wciśnieciu rozdzielacza wysuwu przy 1,5 tys. obr. silnika zegar pokazuje 50-60 bar i dopiero jak siłownik dojdzie do konca to po pewnym czasie dobije do 250 bar. W momęcie gdy łyzka dotknie do ziemi, poczuje opór trzeba poczekać 2 sekundy aż do siłownika dobije oleju i dopiero zaczyna wgryzać się w ziemie. Koparka ogólnie jest tępa do pracy od 8 miesięcy praktycznie stoi nieużywana bo chłopaki nie chcą nia kopac
Ostatnio edytowany przez krzysiek_rybak, 30 Lip 2021 08:24, edytowano w sumie 1 raz

krzysiek_rybak
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 30 Lip 2012 17:38

Maszyna: jcb 4cx


Reklama

simmet

powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez Doktor jcb » 30 Lip 2021 07:22

Masz gwarancję więc ci naprawia. Tylko z nimi gadaj a nie od kilku miesięcy jej nie używasz bo się nie chce. Masz też możliwość iść do sądu przecież. Tylko nie idź od razu do telewizji jak pan doktor od 3cx po jeszcze będzie musiał publicznie przeprosić. A jaki wg ciebie ma sens pomiar przepływu oleju którego z góry wiadomo że tam nie ma. Temat banalny. Upominaj się o to co ci się należy to ci naprawią. Gwarancja nawet jak się skończy to zgłoszenie awarii było na gwarancji a temat nie opanowany więc nie kombinuj nie grzeb sam bo wtedy to ci się na pewno gwarancja skończy i to przed czasem.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez Jarewa » 30 Lip 2021 10:18

A co mają naprawiac?? powietrze... Przeciesz wystarczy tylko odpowietrzyć wykonać kilkakrotnie ruchy na max przy maxymalnej wysokości i przy pionie w dół ...

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez krzysiek_rybak » 30 Lip 2021 10:43

Tak tylko przy nastepnym uzyciu wysuwu znowu zrobi sie poduszka

krzysiek_rybak
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 30 Lip 2012 17:38

Maszyna: jcb 4cx


powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez gruszon18 » 30 Lip 2021 13:52

Jak dla mnie wina leży ewidentnie w rozdzielaczu

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez krzysiek_rybak » 30 Lip 2021 14:05

Zalozony nowy i jest to samo. Wymieniony jest takze zawor zwrotny przy zbiorniku hydrauliki.

krzysiek_rybak
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 30 Lip 2012 17:38

Maszyna: jcb 4cx


powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez gruszon18 » 30 Lip 2021 17:13

Nie ma co szukać dalej niż rozdzielacz. To się dzieje na Lini siłownik rozdzielacz. Bardzo możliwe że coś jest nie tak z siłownikiem.



W 4cx na którym pracuje też coś takiego się dzieje ale po postojach. To wina rozdzielacza, bo w jedną stronę przepuszcza, przez co olej który pcha siłownik w "stronę pracy" nie dochodzi ponownie do siłownika, a ten olej który się znajdował w siłowniku ucieka ponownie do zbiornika.

Awatar użytkownika
gruszon18
Fachoperator

  • Posty: 704
  • Rejestracja: 26 Cze 2017 16:47
  • Miejscowość: Świdnik
  • Pochwały: 26

Maszyna: Jcb 4cx Super

Firma: Gpk Mełgiew


Re: powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez Jarewa » 02 Sie 2021 09:46

A instalacja mlota była kiedykolwiek używana?? Jak nie to ja odpowietrz....

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez nobekstar2 » 04 Wrz 2021 21:33

Witajcie mam podobny problem lecz u mnie od momentu zakupu 4cxa buja się cały wysięgnik na głównym siłowniku . Podczas wbijania się grunt trzeba chwilę zaczekać i dopiero maszyny bezproblemowo wgryza się w grunt . Pytanie do Jarewy czy w tym przypadku instalacja młota mogła by mieć coś wspólnego czy wina jest w rozdzielaczu ?
Kopareczki-jcb 3cx 3cx super bobcat x320 mtz 82 koparka łańcuchowa

nobekstar2
Operator

  • Posty: 206
  • Rejestracja: 27 Sty 2008 19:25
  • Miejscowość: kujawsko-pomorskie
  • Pochwały: 1

powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez Doktor jcb » 05 Wrz 2021 09:29

Instalacja młota nawet nieodpowietrzona nie ma nic do tego. Skup się na zaworach arv na rozdzielaczu i zawory antykawitacyjne na dilerze i boom na wyjściu z sekcji i na linii powrotnej pomiędzy rozdzielaczem a zbiornikiem

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez krzysiek_rybak » 06 Wrz 2021 20:18

nobekstar2 napisał(a):Witajcie mam podobny problem lecz u mnie od momentu zakupu 4cxa buja się cały wysięgnik na głównym siłowniku . Podczas wbijania się grunt trzeba chwilę zaczekać i dopiero maszyny bezproblemowo wgryza się w grunt . Pytanie do Jarewy czy w tym przypadku instalacja młota mogła by mieć coś wspólnego czy wina jest w rozdzielaczu ?


Kolego sprawdz czy u Ciebie jest tak samo.
Mam wyprostowane tylne ramie koparkowe. Następnie zaczynam podnosić na maxa boom (główne ramie) i dokładam drugą funkcje w 30% np zamykanie łyżki i wtedy zaczyna całkowicie stawać boom. Moją koparką ciężko jest przejechać równo nad ziemia łyżką używając funkcji boom i dipper.

-- 06 Wrz 2021 20:18 --

Doktor jcb napisał(a):Instalacja młota nawet nieodpowietrzona nie ma nic do tego. Skup się na zaworach arv na rozdzielaczu i zawory antykawitacyjne na dilerze i boom na wyjściu z sekcji i na linii powrotnej pomiędzy rozdzielaczem a zbiornikiem


Kolego co masz na myśli mówiąc na linii powrotnej pomiędzy rozdzielaczem a zbiornikiem. Czy tam jest tylko zawór zwrotny czy coś jeszcze? Dzisiaj był u mnie technik z jcb i wymyślił że trzeba założyć dławik na wysuwie. Chce przyblokować olej na dole siłownika aby siła grawitacji go nie wypychała. Co o tym myślisz? czy taki dławik jest jednostronnego działania czy dwustronnego i przyblokuje mi prędkość na wciąganiu wysuwu?

krzysiek_rybak
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 30 Lip 2012 17:38

Maszyna: jcb 4cx


powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez Doktor jcb » 06 Wrz 2021 22:56

Na lini powrotu musisz mieć zawór który utrzymuje w niej ciśnienie. Ma on dwa zadania. Ciśnienie na powrocie powoduje że siłownik się napełnia olejem po stronie na którą nie puszczasz w tym momencie ciśnienia przez co nie ma zwłoki przy użyciu ruchu w drugim kierunku. Dwa przed tym zaworem jest wyższe ciśnienie niż za nim przez co część oleju poprzez odejście przed nim wraca do zbiornika przez chłodnice dzięki czemu się chłodzi. Tak dlawik uważam że może ci spowolnić funkcje. Od tylnego rozdzielacza idzie linia powrotu i na niej jest taki podłużny nypel a przed nim wąż w bok który idzie na chłodnice. Ten nypel to zawór antykawitacyjny. Może zacznij od tego. I korek na zbiorniku. Jak go odkrecasz musi syczeć ciśnienie dzięki niemu pompa ma lżej ssać i utrzymuje się ciśnienie w zbiorniku.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez krzysiek_rybak » 27 Gru 2021 20:13

Witam
Podkręcenie wydajności na pompie hydraulicznej rozwiązało problem. Koparka jest szybsza i silownik się nie zapowietrza. Zamontowanie dławika na wysuwie było totalną porażką. Czy ktos z kolegów ma informacje jaki jest przeplyw oleju w rozdzielaczu na sekcji boom i dipper (rozdzielacz husco 2020r). Jak dla mnie na boom jest za mały przeplyw oleju przez co trzeba czekac na ramie. W starszej maszynie na rozdzielaczu rexrotha i w nowej na joysticku boom jest sporo bystrzejszy.

krzysiek_rybak
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 30 Lip 2012 17:38

Maszyna: jcb 4cx


Re: powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez Doktor jcb » 27 Gru 2021 22:31

To są dwa różne typy układów z dwoma różnymi typami sterowania. Jak kręcisz sobie przepływem to zmierz sobie deltę p i ustaw to dobrze. Nie wiem czemu ale czuję że wrócisz do tematu bo Jakos mi to nie pasuje co mówisz.

-- 27 Gru 2021 22:31 --

A czemu masz problem z boomem i dipperem pewnie idą niestabilnie jak np skarpujesz.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez krzysiek_rybak » 27 Gru 2021 23:57

delte p juz ustawiali z trzy razy. Wedlug ich dokumentacji jest dobrze. Maszyną tak jak kolega piszesz nie da sie krzyzowac ruchów boom-dipper. Najmądrzejszy (podobno) technik Jcb stwierdził że zaciął się kompensator ruchów. Po czym zabrał maszyne do ih, wyjął rozdzielacz i stwierdził ze w tym rozdzielaczu nie ma jednak kompensatorów. Wzielem nową maszyne na patykach a kolega wziął na joysticku. Obaj mamy w dokumentacji ciśnienie 251bar 165l/min moja jest wolna tempa jego szybka, bystra. Z punktu mojego widzenia te maszyny powinny miec taką samą sprawność roboczą niezależnie od rodzaju sterowania. Podnosze tylne ramie do góry i opuszczam booomem na maxa. łyzka dotyka do ziemi i czekam załózmy 2s az łyzka zacznie wbijac się w ziemie. Przy maszynie starej czekam 1s a przy kolegi maszynie na joysticku czekam 0,5s

krzysiek_rybak
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 30 Lip 2012 17:38

Maszyna: jcb 4cx


powstająca poduszka powietrza w siłowniku wysuwu

Postprzez Doktor jcb » 28 Gru 2021 06:56

No więc jaka ta deltę p masz ustawiona. Jeżeli chodzi o prędkość to nie porównuj maszyn na patykach z maszyna na joystickach. Jesli chodzi o ruchy boom i dipper zacznij od ustawienia suwaków. Tam są takie kreski czy kropki na tych dwóch suwakach. Ustaw je do tyłu maszyny ale najważniejsze ustaw suwaki tak żeby można było przez wszystkie suwaki przełożyć pręcik. Chodzi mi o jego

-- 28 Gru 2021 06:56 --

Ustawienie tych dwóch najbardziej żeby nie był przekręcony. Może to być trudne bo tam są takie dźwigienki które za jakiś czas pozwolą suwaków się znowu przestawić. Najlepiej zamontować starego typu sztywne skręcane tylko na śrubkę.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej