wibako

Sterowanie zwykłe czy na joystikach ?

Sterowanie zwykłe czy na joystikach ?

Postprzez Gilbert » 19 Gru 2008 21:52

Cześć Koledzy ,
gryzie mnie które z wymienionych sterowań w maszynie 3-5 letniej będzie mniej awaryjne. Bo że joystiki są wygodniejsze to wiem ale jak w praniu to wygląda. Powiedzcie proszę jakie macie doświadczenia w temacie. z góry dzięki za informację.

Gilbert
Pomocnik operatora

  • Posty: 83
  • Rejestracja: 12 Gru 2008 20:14
  • Miejscowość: Małopolska

Reklama

simmet

Postprzez Ambrozy » 20 Gru 2008 00:32

Witam.


Odpuść sobie joye.

Pozdrawiam

PS. Wredna maszyna na joy-ach do naprawy itp...

Awatar użytkownika
Ambrozy
Operator

  • Posty: 253
  • Rejestracja: 11 Mar 2007 17:37
  • Miejscowość: google
  • Pochwały: 17

Postprzez bartifeeli » 20 Gru 2008 15:58

wydaje mi sie ze na zwyklym sterowaniu jest lepsze wyczucie ruchow.
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Postprzez WojtekP » 20 Gru 2008 16:03

Jeżeli chodzi o koparko - ładowarki to nie wypowiadam się bo nie robiłem na takiej z joy'ami ale odnośnie koparek to 100% joy'e tylko i wyłącznie.
Kopalnia piachu Lubartów, kruszywa piach piasek.
http://www.plewka.com.pl
Przyłącza oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne.
Przewierty sterowane Vermeer D7x11, kruszenie gruzu wyburzenia kruszarka.

Awatar użytkownika
WojtekP
Fachoperator

  • Posty: 635
  • Rejestracja: 28 Lis 2006 12:18

Maszyna: cat, liebherr, zeppelin, man, scania

Firma: Kopalnia piachu Lubartów, wyburzenia gruz kruszony.


Postprzez excavar » 20 Gru 2008 17:09

bartifeeli, dokładnie na Servo ruchy są troszkę opóźnione i jeżlei chodzi o ceny cześci to też na Servo control są wyższe.

Awatar użytkownika
excavar
Fachoperator

  • Posty: 1046
  • Rejestracja: 27 Paź 2008 20:50
  • Miejscowość: JCB SERWIS CZĘŚCI
  • Pochwały: 9

Tylko jostiki

Postprzez andrzej12 » 20 Gru 2008 19:22

W koparkach gąsiennicowych są od kilkunastu lat i nikt nie robi problemu chyba że lubi fortepian, w koparko-ładowarkach zastosowano jostiki, poszła opinia od pseudo operatorów z białoruśki , tępych jak przecinak , i dalej tak pokutuje. Pracuje się wygodniej ruchy są precyzyjne i nie ma się co popsuć, no ale jak ktoś pracował na wajchach i jest tępy to się nie przestawi ,, sef " musi kupić na wajchach.

andrzej12
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 04 Sty 2008 19:29
  • Miejscowość: katowice

Postprzez dawidg2 » 20 Gru 2008 20:00

miałem Mecalaca 87 rok na hydraulicznych dżojach i 1 klasa dobrze się robiło. teram mam w ładowarce 2 gałki i jak się ładuje czy robi na widłach to nie widać różnicy. tylko jak się robi z dzieloną łyżką to trzeba dwoma rękami

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Postprzez Jarewa » 22 Gru 2008 18:04

bartifeeli napisał(a):wydaje mi sie ze na zwyklym sterowaniu jest lepsze wyczucie ruchow.


A ja dodam że nie tylko wyczucie w sterowaniu a także wieksze wyczucie na jakis kabelek kamyczek.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2807
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Postprzez DINO » 23 Gru 2008 14:43

Ja tam wole dzoje i jak narazie nic nie jeszcze niezepsuło w sumie to niezabawrdzo ma tam się cos psuć.
Oczywiście mowa o dzojach sterowanych hydraulicznie nie elektrycznie!!
Od elektryki z daleka!!
Kopie i naprawiam trochę handluje

DINO
Fizol

  • Posty: 28
  • Rejestracja: 05 Lis 2008 19:53
  • Miejscowość: Zachodniopomorskie

Postprzez adam97 » 05 Sty 2009 15:18

robiłem na dzojach i wajchach ,dzoje są lepsze łatwiej wkonywać precyzyjne ruchy i jest wygodnie a przez 2,5tysmth nic sie z nimi nie działo

adam97
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 02 Sty 2009 21:54
  • Miejscowość: Grudziądz

Postprzez bazi » 06 Sty 2009 20:06

oczywisice dzoje sa wygodniejsze szczegolnie dla osoby ktora pracuje takze na obrotówkach, ale na dluzsza mete uwazam ze sa niepraktyczne. By pracowac tylnym osprzetem w maszynie z dzojami nalezy obrocic fotel co niekiedy jest kłopotliwe. Np niwelujac teren przy budynku z dlugim i niskim okapem czesto trzeba odchylic lub nawet opuscic nieco tylna wieze. Na maszynie ze zwykłym sterowaniem sprawny operator jest w stanie to zrobic nie przerywajac pracy przednia łyzka a w maszynie na dzojach.... zatrzymac maszyne, obrucic fotel, wcisnac przycisk itd itd. Lub gdy kopiemy pod jakis kabelek by podjechac maszyna na dzwigienkach podnosimy podpory, obracamy sie nieco nie przekrecajac fotela jedna reka podnismy przednia lyzke druga wlaczamy przelacznik jazdy. I jest wiele takich sytuacji. Osobisice pracowałem na jednej i na drugiej. Na dzojach wiadomo bajer i jest troche wygodniej ale roznica jest naprawde symboliczna i majac takze powyzsze na uwadze wybrałbym standardowe sterowanie.

bazi
Operator

  • Posty: 277
  • Rejestracja: 25 Paź 2006 20:14
  • Miejscowość: W-wa

Postprzez mechanior » 07 Sty 2009 14:56

bazi napisał(a):Na maszynie ze zwykłym sterowaniem sprawny operator jest w stanie to zrobic nie przerywajac pracy przednia łyzka a w maszynie na dzojach.... zatrzymac maszyne, obrucic fotel, wcisnac przycisk itd itd. Lub gdy kopiemy pod jakis kabelek by podjechac maszyna na dzwigienkach podnosimy podpory, obracamy sie nieco nie przekrecajac fotela jedna reka podnismy przednia lyzke druga wlaczamy przelacznik jazdy. I jest wiele takich sytuacji.


kolego wszystko zależy od tego na jakiej maszynie pracujesz, niektóre nie wymagają wciskania jakichś przełaczników w celu pracy tylnym czy przednim osprzętem, oczujnikowany fotel to też fanaberia (acz spotykana), poza tym wszystkie wymienione rozwiązania mają podnieść BEZPIECZEŃSTWO pracy, a nie ją utrudniać i spotyka się je również w maszynach ze sterowaniem cięgnowym, opisane przez ciebie sytuacje nie dotyczą wprost różnic między sterowaniem na JOYach a cięgnowym, wszystkie te czynności które opisujesz jestem w stanie zrobić maszyną na JOYach (CAT 428D :roll: )

joystick z założenia jest bardziej awaryjny niż kawałek drutu z dwoma przegubami na końcach (czyli cięgno) bo po prostu jest bardziej skomplikowany, w praktyce hydrauliczne psują sie rzadko, co innego elektryczne (elektroniczne/proporcjonalne - np.: BOBCAT lub magnetyczne/proporcjonalne sterowanie otwieraniem przedniej łyżki w CAT428D), te wysiadają znacznie częściej.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez chrisus81 » 26 Sty 2009 20:31

dzoje są lepsze
Robilem na VOLVO EC230B i CASE CX210. To jest jak zabawa.
Teraz jestem "na swoim" Mam niestety w CATcie nieszczesne wajchy :wall:
kopiemy

Awatar użytkownika
chrisus81
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 26 Sty 2009 19:17
  • Miejscowość: Otwock

Maszyna: Takeuchi TB125
OK MH CITY
CAT 438B
ATEGO 815


Postprzez mechanior » 26 Sty 2009 20:45

w maszynach o masie ponad 10 Ton sterowanie cięgnami jest rzadkością już od dobrych 20 lat albo lepiej... tematem jest raczej wybór między koparko-ładowarką na cięgnach lub joyach, nie ma co porównywać dużych kołówek czy gąsek bo tam już cięgien nie ma, jak pisałem, od dawna
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez greku77 » 27 Sty 2009 00:09

A prawda jest taka że przeciwnicy joystick-ów muszą dać za wygraną bo producenci zastępuja przestarzałą technologię wajch na elektrnikę.
Porównując najnowszego 3cx na joystick do modelu na mechanicznych rozdzielaczach to dzięki elektronice praca jest dużo przyjemniejsza.
GREKU

greku77
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 18 Lis 2008 23:17
  • Miejscowość: Świdnica

Postprzez mechanior » 27 Sty 2009 00:31

no nie wiem kolego czy możemy mówić o elektronicznych układach proporcjonalnych, czy o hydraulice sterującej czyli pośredniej czyli PILOCIE...
bo moim zdaniem tam nie ma joysticków elektronicznych... przynajmniej tak wynika z tego co piszą i pokazują na stronie JCB:
[glow=darkred]kliknij=>[/glow] System EasyControl Advanced
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez bartifeeli » 27 Sty 2009 18:16

Mi tez to nie wyglada na pelna elektronike. Tak na chlopski rozum pewnie ciezko byloby zrobic taki dzoj zeby byl trwaly ale to tylko domysly. Ja robie na rozdzielaczu i dobrze mi to idzie i jak bym robil z tydzien dwa na dzojach to tez bym potrafil :)

Wszystko sie zmienia w technologii, moze za 10 lat bedziemy sterowac myslami albo same beda kopac :mrgreen:
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Re: Sterowanie zwykłe czy na joystikach ?

Postprzez zeniukomatsu » 04 Lut 2009 22:05

witam ja mam joyjstiki hydrauliczne w koparko ładowarce tylko komatsu i super sprawa:) przepracowałem 2 tys h i jak narazie spoko:) tylko nie wiem czy jcb ma elektroniczne czy hydrauliczne a case z jojstikami słeszałem ze nawet sam kopie :lol:
zenio

zeniukomatsu
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 20 Gru 2008 21:40
  • Miejscowość: grybów

Postprzez mechanior » 04 Lut 2009 22:35

systemy automatyczne w koparkach gąsienicowych były wprowadzane już w latach 70`, można było zaprogramować nieskomplikowane powtarzalne ruchy typu: nabierz-podnieś-obróć-wysyp-przejedź dalej-nabierz-podnieś itd itd... zespół takich maszyn podobno Caterpillar, pracował w kopalniach piasku na śląsku, nie udało mi się tego potwierdzić, sprawę znam z opowiadań starych operatorów...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Sterowanie zwykłe czy na joystikach ?

Postprzez KULASAGROUP » 22 Kwi 2019 10:53

Witam, Panowie po czym na pierwszy rzut oka można poznać czy JCB 3CX ma sterowanie joystickami hydrauliczne czy elektroniczne? Roczniki jakie biorę pod uwagę to 2005-2010.

KULASAGROUP
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 26 Mar 2014 10:14
  • Miejscowość: Rzeszów / Chmielnik

Maszyna: Poszukuję JCB 3CX
Był: OSTRÓWEK KTO-162

Firma: KULASAGROUP RECYKLING


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej