wibako

Skrzynia powershift duży poślizg

Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez House » 24 Wrz 2023 09:22

Witam
Od jakiegoś czasu nasila się słabe przełożenie mocy na koła koparki, tzn przy załączonym 4x4 po wbiciu w urobek przodem na 1 biegu koła mielą ale już na 2 biegu nie ma reakcji obroty rosną ale koła nie maja siły się obrócić. Podczas jazdy 3 i 4 bieg jest trochę ospały trzeba jej trochę obrotów do rozpędzenia ale jak się bujnie to już jakoś jedzie. Przy podjazdach na wzniesienia na 4 biegu obroty się utrzymują ale prędkość spada.
Co do skrzyni, został wymieniony olej i pojawiła się delikatna poprawa ale to nie to. Pomiar ciśnienia w punkcie pomiarowym obok cewek pokazuje 11 bar ale spada dość gwałtownie przy zmianie biegów do 5bar i po chwili znów jest 11bar na każdym biegu ale to chyba normalne.
Co może być przyczyna coraz słabszej jazdy ? Zmiennik, tarczki w skrzyni ?

House
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 24 Wrz 2023 09:00

Maszyna: Jcb 3cx contractor

Firma: Pro House


Reklama

simmet

Re: Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez Doktor jcb » 26 Wrz 2023 10:05

Olej był mocno ciemny przy spuszczaniu? Nie powinno być aż takiego spadku ciśnienia. Czysciles sitko koło korka? Było coś na nim?

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez House » 26 Wrz 2023 10:46

No właśnie nie olej kolor normalny zapach tez ( nie czuć spalenizny) sitko czyste. Olej był wlewany Hyptron 10w. Tak jeszcze myśle wydaje mi się ze przy spuszczaniu starego oleju miał on kolor czerwonawy. Doczytałem tu na forum ze w starszych modelach skrzyń koparek były zalewane olejem atf II czy jest jakaś różnica w tych olejach ? Dodam ze po wymianie na Hyptron chwile było lepiej. Maszyna to jcb 3cx contractor z 2001r

House
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 24 Wrz 2023 09:00

Maszyna: Jcb 3cx contractor

Firma: Pro House


Re: Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez Doktor jcb » 26 Wrz 2023 18:21

Może masz już konwerter zużyty. Tam na skrzyni są dwa korki na 27 klucz chyba. Pod jednym masz suwak ze sprężyną wyjmij i wypoleruj. On utrzymuje te ciśnienie które mierzyłeś. Bliżej silnika będzie drugi korek a pod nim kulka i sprężyna. Ta kulka ustala Max ciśnienie zmiennika. Kup w serwisie nową sprężynę bo może przez lata straciła swoją sztywność.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez House » 26 Wrz 2023 20:03

A jest możliwość sprawdzenia konwertera w jakiś sposób? ( czy jeśli podepnę zegar pomiarowy i wbije się w pryzmę i dam obroty to ciśnienie np spadnie? ) I drugie pytanie czy masz może jakiś rysunek z zaznaczonymi tymi śrubami o których mówisz bo jedną wymacałem jest nad cewkami po lewej stronie a drugiej gdzie szukać ? Zauważyłem również ze np po włączeniu któregokolwiek biegu do przodu lub tylu czuć ze bieg jest zapinany ( nie ma żadnych spowolnionych rekacji ) i koparka chce jechać ale jak już przychodzi wbicie w pryzmę to tylko na jedynce fika kołami a 2 i wyżej ,obroty wchodzą a koła stoją.

House
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 24 Wrz 2023 09:00

Maszyna: Jcb 3cx contractor

Firma: Pro House


Re: Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez Doktor jcb » 27 Wrz 2023 09:20

W twoim roczniku ciśnienia nie zmierzysz bo musiał byś korek odkręcać z obudowy i wątpię żeby ci się to udało. Po za tym pomiar tamtego ciśnienia może nic ci nie dać. Ewentualnie stall test się robi żeby sprawdzić ale najlepszym w twoim przypadku było by wyjęcie skrzyni jeśli jest duży problem otworzenie i ocena. Jak wyglądają kosze i tarcze. Wałki i obudowy. Jeśli wszystko będzie ok to powymieniac uszczelnienia w skrzyni pompę oleju, wymienić zmiennik.

Doktor jcb
Fachoperator

Maszyna: Nic nie mam

Firma: Krzak


Re: Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez House » 27 Wrz 2023 09:49

Ogólnie pewnie na tym się skończy czyli na wyciągnięciu skrzyni i jej rozebraniu. Póki co najmniej inwazyjne jest sprawdzenie tych śrub na klucz 27. Możesz określić najlepiej na rysunku gdzie ich szukać? Dziękuje za zainteresowanie moim tematem.

House
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 24 Wrz 2023 09:00

Maszyna: Jcb 3cx contractor

Firma: Pro House


Re: Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez Jaluk » 04 Mar 2024 15:21

Witam,
Jestem nowy na tym forum.
Użytkuję JCB 3CX sitemaster
I chciałem dołączyć do problemu dużego poślizgu skrzyni.
W mojej JCB 3CX mam podobny problem i zamierzam się za to zabrać
Kolego House czy tyobie udało się rozwiązać problem ze skrzynia i czy jesteś wstanie podpowiedzieć co było przyczyną
Z góry dziękuję za poradę
Pozdrawiam

Jaluk
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 04 Mar 2024 15:15

Maszyna: Jcb 3cx sitemaster 1994r.

Firma: Zakład Produkcyjno-Usługowy JALUK Łukasz Walkowiak


Re: Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez House » 04 Mar 2024 17:54

Wymieniłem zmiennik w skrzyni olej filtr przedmuchałem chłodnice i delikatna poprawa jest ale w moim przypadku jest jeszcze silnik po przejrzenia lub układ paliwowy bo silnik jest słaby. Póki co jeszcze się nie zabrałem za to maszyna używana raczej sporadycznie wiec zabiorę się za to jak się zrobi cieplej.

House
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 24 Wrz 2023 09:00

Maszyna: Jcb 3cx contractor

Firma: Pro House


Re: Skrzynia powershift duży poślizg

Postprzez Jaluk » 04 Mar 2024 18:13

Dziękuję za podpowiedź.
Powodzenia

Jaluk
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 04 Mar 2024 15:15

Maszyna: Jcb 3cx sitemaster 1994r.

Firma: Zakład Produkcyjno-Usługowy JALUK Łukasz Walkowiak


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej