wibako

MF 50HX '89 - jak działa 5 bieg?

MF 50HX '89 - jak działa 5 bieg?

Postprzez ufosi » 02 Mar 2024 19:47

Witam,

Mam od pewnego czasu koparko-ładowarke MF 50 HX. Jest to maszyna ze zmiennikiem i 4-biegowa skrzynia, a na desce rozdzielczej są dwa przyciski (zielony i czerwony) które odpowiadają za załączenie 5 biegu, z tego co wiem to chyba pomija zmiennik i spina silnik ze skrzynia - tak przynajmniej zrozumiałem jakiś opis. Według instrukcji trzeba na 4 biegu rozpędzić maszynę i nacisnąć zielony przycisk i wtedy załącza się 5 bieg. U mnie niestety gdy nacisnę krótko przycisk zielony to nic się nie dzieje, maszyna dalej jedzie na 4 biegu, a gdy przytrzymam dłużej ten zielony przycisk to wtedy rozłącza mi wogole jazdę, tak jakbym wybił na luz i dopiero gdy nacisnę wtedy czerwony przycisk albo przycisk na dźwigni zmiany biegów to spowrotem maszyna wraca do jazdy na 4 biegu.

Co może być przyczyną? Może ktoś wie jak działa i co odpowiada po kolei za ten 5 bieg? Bo z tego co mi się udało ustalić, to jest w obwodzie czujnik wbitego 4 biegu, który nawet jest pominięty (jest zwora) przez poprzedniego właściciela. Cewka od tego 5 biegu też jest, przewody do niej dochodzą. Jak rozpocząć diagnostykę? Może jest jeszcze jakiś czujnik prędkości? Który nie pozwala wbić tego biegu poniżej jakieś prędkości i ten czujnik się zepsuł? Chociaż wydaje mi się że trochę zbyt stara maszyna (89r) na takie zabezpieczenia - ale mogę się mylić. Rozpędzam ją do 25km/h na 4 biegu bez problemu, ale 5tka by się przydała na dłuższą jazdę :)

ufosi
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 02 Cze 2023 18:10

Maszyna: Ostrówek NK

Firma: Prof-Glass


Reklama

simmet

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej