wibako

Sprawdzanie poziomu oleju w skrzyni

Moderator: mechanior

Sprawdzanie poziomu oleju w skrzyni

Postprzez Marcindrze » 25 Wrz 2011 14:35

Marka i model maszyny: CAT 428 E
Rok produkcji: 2010

Witam

Mam pytanie do kolegi mechaniora . Stan oleju skrzyniu sprawdza sie na zapalonej i rozgrzanej maszynie i jak tak sprawdzam to pokazuje mi ponak max jakies 3cm a jak sprawdzam na zimnym i zgaszonym to oleju jest akurat 1cm przed max . Do skrzyni wchodzi jakies 12 L jak na rozgrzanej bym spuscił ten nadmiar to zostało mi by tylko jakies 8 l a to za mało. Dodam ze maszyna tak pokazuje od nowosci i chłopaki z BM mówili ze niektóre maszyny tak maja ma wejsc jakies 12l oleju i dosyc. Jeden gosc dzwonił do bM po odbiorze nowej maszyny ze jest na rozgrzanej maszynie za duzo oleju pojechali sprawdzili i było ok ale sprawdzili na zgaszonej. Natomiast w serii C sprawdzam na rozgrzanej i jest ok.

Awatar użytkownika
Marcindrze
Fachoperator

  • Posty: 873
  • Rejestracja: 23 Sie 2009 20:18
  • Miejscowość: centralna Polska
  • Pochwały: 14

Maszyna: CAT 428E/2 CAT 432F PREMIER, CAT 301.7d

Firma: MARKOP


Reklama

simmet

Re: Sprawdzanie poziomu oleju w skrzyni

Postprzez arjanprojekt » 25 Wrz 2011 20:45

Do mojej 428B wlałem równo baniak 10l (według DTR) a pomiary były takie:
viewtopic.php?f=13&t=13054&p=64146#p64146
Usługi koparko-ładowarką Błonie, Brwinów, Milanówek, Leszno, Pruszków, Teresin, Grodzisk Maz. 607 64 32 11

arjanprojekt
Operator

  • Posty: 291
  • Rejestracja: 21 Cze 2009 09:51
  • Miejscowość: Błonie k/Warszawy
  • Pochwały: 3

Maszyna: Caterpillar 428B, Zetor 25A

Firma: ARJAN PROJEKT


Sprawdzanie poziomu oleju w skrzyni

Postprzez mechanior » 26 Wrz 2011 20:09

heh
w niektórych maszynach poziom oleju potrafi się wahać nawet o kilka cm w zależności od ustawienia w stosunku do poziomu
czasem wystarczy lekko przechylić maszynę do przodu by poziom skoczył ponad MAX
wszystko dlatego że pomiar jest wykonywany w rurze wlewu a nie w obudowie skrzyni
nie bez znaczenia jest tu też temperatura i ciśnienie w skrzyni bo odpowietrznik też nie zawsze bywa w 100% drożny

jednak stan oleju ponad MAX jest równie niepożądany a nawet groźny tak jak poniżej MINIMUM
sprawdzenie stanu wykonujemy na DZIAŁAJĄCYM i ZAGRZANYM silniku a to dlatego że układ musi się napełnić (kanały, sprzęgła i pompa), odpowietrzyć a olej odgazować i rozszerzyć, dopiero wtedy można mierzyć jego poziom

w maszynie 428B jest jeszcze gorzej bo miarka znajduje się pod kątem, kilka milimetrów różnicy na przechyle maszyny daje od razu różnice w centymetrach

najlepiej mierzyć poziom kilka a nawet kilkanaście razy w ciągu dniówki w różnych położeniach maszyny oczywiście jak najbardziej zbliżonych do poziomu

przy wymianie oleju wlewam 12 L i potem sprawdzam poziom, jeśli przekracza max ponad 0,5-1cm spuszczam około 0,5 do 1L
w maszynach 428 oraz 428B (model A oraz B) ze starym typem skrzyni pojemność jest niższa, około 10L
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej