wibako

428B problem z jazdą

Moderator: mechanior

428B problem z jazdą

Postprzez Rufi » 14 Lis 2011 21:14

Marka i model maszyny: CAT 428B
Rok produkcji: 1994

Witam wszystkich
Na wstępie chciałem się przywitać, jestem nowy na forum ale przeglądam już "kopaczke" jakiś czas :)
Od kwietnia posiadam moją pierwszą w życiu maszynę tego typu - CAT'a 428B. Jestem dość zielony w temacie, naprawie i eksploatacji takich sprzętów ale juz troche niestety na swoich błędach się nauczyłem (przedni most, napęd etc.). Chłonę więc Wasze porady i doświadczenia jak gąbka :D
Mianowicie przeglądałem forum i jest kilka problemów/porad tego typu ale nie do końca odpowiada to mojemu problemowi.
Podczas jazdy na 4 biegu usłyszałem dziwne "buczenie" więc wrzuciłem luz. Po ponownym wrzuceniu biegu Cat nie ruszył, pomieszałem biegami, przód/tył itd i jakoś ruszyłem dalej. Następnego dnia maszyna raz jechała, raz odmawiała (żadnego buczenia juz nie było) poprostu na żadnym biegu nie ciągła.
Podnosząc się na łyżce i łapach podczas TRZYMANIA guzika "sprzęgła"? na lewarku zmiany biegów koła się kręcą i maszyna chce jechać!! (i jedzie). Czy to jest problem tego guziczka? Taki sam guzik przy przedniej łyżce działa normalnie poprawnie ale nie powoduje jazdy maszyny tylko wiadomo, "wysprzęgla".
Sprawa druga - olej w skrzyni i jego stan. Na zagrzanym silniku mam duuużo ponad stan... W oleju (Hipol czerwony - tyle mi wczesniejszy wlasciciel powiedział) są bąbelki, takie pęcherzyki - to normalne?
Z góry dziękuje za pomoc
A może jakieś namiary w okolicach Rzeszowa na jakiegoś mechaniora w "miare" rozsądnych pieniądzach?
Pozdrawiam

Rufi
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 20:38

Maszyna: CAT 428B


Reklama

simmet

428B problem z jazdą

Postprzez henieken » 14 Lis 2011 21:26

hipolu się nie leje do transmisji.....

henieken
Młodszy operator

  • Posty: 154
  • Rejestracja: 19 Mar 2011 17:24
  • Miejscowość: południe
  • Pochwały: 1

Maszyna: cat jcb

Firma: taka sobie


Re: 428B problem z jazdą

Postprzez motodarek » 14 Lis 2011 21:37

henieken napisał(a): hipolu się nie leje do transmisji.....

Moze producent maszyny nie zaleca, ale czerwony hipol to jak przypuszczam ATF i raczej nie jest przyczyną usterki,
jeździłem na ATF-ie 5 lat 3 CX-em i ze skrzynią nie miałem najmniejszych problemów.
Więc przyczyn niedomagania maszyny szukał bym gdzie indziej, całkiem możliwe że szwankuje elektryka.

motodarek
Operator

  • Posty: 356
  • Rejestracja: 03 Cze 2007 17:54
  • Miejscowość: EP
  • Pochwały: 4

Maszyna: JCB 3CX

Firma: malutka


428B problem z jazdą

Postprzez mechanior » 14 Lis 2011 23:45

NIE WOLNO LAĆ ATFa do skrzyń CATa, JCB może jest przystosowany do tego oleju
CAT na pewno nie, jeśli robiłeś coś 5 lat to nie znaczy że robiłeś to dobrze :wink:
stosowanie ATF odbija się na żywotności sprzęgieł i uszczelnień

1. na forum jest opis JAK i GDZIE SPRAWDZAĆ OLEJ W SKRZYNI (428B też...)
robi się to na ODPALONYM SILNIKU I ZAGRZANYM OLEJU, pomiar ze zgaszonym silnikiem jest NIEWAŻNY
2. olej do skrzyni biegów to UTTO TO4 SAE 30 lub 10W30 HYDRAULICZNO-PRZEKŁADNIOWY
NIE HIPOL, NIE ATF, NIE SILNIKOWY i NIE HYDRAULICZNY, ma spełniać dokładnie takie wymogi jak podałem
dopuszczalne jest stosowanie olejów wielosystemowych typu STOU, ważna jest tutaj norma CAT TO4
3. wyłącznik wysprzęglika (guzik na drążku) może być zepsuty sam w sobie lub jego wiązka, zwłaszcza jeśli drugi działa
trochę chaotycznie to opisałeś, czy naciśnięcie guzika powoduje że maszyna ZACZYNA JECHAĆ czy po prostu BRAK REAKCJI NA WCISKANIE ?
4. w maszynie B jest mechaniczny zawór kierunku jazdy który posiada newralgiczny punkt w postaci tłoczka regulującego ciśnienie, jest w nim otworek niesamowicie "lubiący" zapychać się różnymi zanieczyszczeniami np ze zużytych tarcz sprzęgłowych lub elementów uszczelnień zniszczonych na skutek stosowania NIEPRAWIDŁOWEGO OLEJU
to zapchanie powoduje skoki ciśnienia w układzie i ślizganie się sprzęgieł jazdy, dłuższa eksploatacja spowoduje uszkodzenie ww sprzęgieł, opis czyszczenia zaworu jest na forum

coś jeszcze ? :mrgreen:

WYMIEŃ OLEJ I FILTR !!
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428B problem z jazdą

Postprzez Rufi » 15 Lis 2011 21:24

Pomiar stanu oleju robiłem na odpalonym silniku, maszyna chodziła z 15 minut w miarę ustawiona w poziomie, co do oleju to bardzo możliwe ze wcześniejszy właściciel zalał zły (miał też JCB i lał pewnie ten sam), na dniach wymienię na odpowiedni.

Naciśnięcie guzika na lewarku zmiany biegów powoduje JAZDĘ MASZYNY. Na pewno nie działa poprawnie, dziwne to...

Mechanior jak Ty to wszystko pamietasz? dał bym Ci na ogólny serwis całą maszynę :D

Rufi
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 20:38

Maszyna: CAT 428B


428B problem z jazdą

Postprzez DMSERWIS » 15 Lis 2011 22:09

No to guzik dziala na odwrót.

DMSERWIS
Fachoperator


Re: 428B problem z jazdą

Postprzez mechanior » 16 Lis 2011 01:17

DMSERWIS napisał(a):No to guzik dziala na odwrót.

możliwe, czasem tak się psują

jak ja to pamiętam? robię to codziennie... to doskonale utrwala wiadomości, poza tym nie ma ludzi nieomylnych, też zdarza mi się często coś popierdzielić, prawda DM? :lol: ale koledzy z forum czuwają i poprawiają jak trzeba...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 428B problem z jazdą

Postprzez Rufi » 16 Lis 2011 21:16

Rozłączyłem kable od nieszczęsnego guzika w miejscu wyjscia z lewarka i działa wszystko poprawnie :D

Jutro postaram sie zamówić nowy.

Dzięki wielkie za pomoc wszystkim

Rufi
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 14 Lis 2011 20:38

Maszyna: CAT 428B


428B problem z jazdą

Postprzez mechanior » 16 Lis 2011 22:39

to zapraszam, mam na stanie
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


428B problem z jazdą

Postprzez motodarek » 17 Lis 2011 00:04

mechanior napisał(a):jeśli robiłeś coś 5 lat to nie znaczy że robiłeś to dobrze :wink:


Może i nie do końca dobrze , ale źle też nie było ;)
Jak sprzedawałem maszynę , jazda była silna czyli ATF nie był taki ostatni ;)

motodarek
Operator

  • Posty: 356
  • Rejestracja: 03 Cze 2007 17:54
  • Miejscowość: EP
  • Pochwały: 4

Maszyna: JCB 3CX

Firma: malutka


428B problem z jazdą

Postprzez mechanior » 17 Lis 2011 01:25

motodarek napisał(a):Jak sprzedawałem maszynę , jazda była silna czyli ATF nie był taki ostatni

DRAMAT!!, mimo pełnego szacunku dla kolegi (zwłaszcza że motocyklista - btw: jaki olej lejesz do swojego motocykla?)
nie chodzi o to czy jazda jest silna czy nie, lub czy olej jest dobry (jest dobry ale do innej skrzyni), chodzi o to że jak ktoś przewidział stosowanie oleju 10W30 to zastosowanie ATF szkodzi !!
może skrzynia nie rozleci się w 15 minut od zalania ATF (w przypadku 80W90 może tak być) ale na pewno nie pożyje swoich przewidzianych 25 tyś mth... zdecydowana większość awarii w maszynach w wieku 5-10 lat to wina nieumiejętnej obsługi czyli przekraczania terminów przeglądów, stosowania podłych materiałów, ciągłego przeciążania maszyny i napraw wykonanych "po łebkach" i na podłych materiałach...
co z tego że nic się nie stało jak wlałeś ATF... kupisz następną maszynę, ale jaką masz gwarancję że ta kupiona, używana, nowsza i lepsza nie była równie niefrasobliwie (nie użyję mocniejszych określeń) użytkowana ? może poprzednik nawet nie wymienił filtra oleju w hydraulice i skrzyni ?
a potem narzekania: "ten CAT to dziadostwo, most rozleciał się już po 3000 mth, nawet nie zdążyłem wymienić oleju..."
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


428B problem z jazdą

Postprzez motodarek » 17 Lis 2011 21:56

mechanior napisał(a):DRAMAT!!, może skrzynia nie rozleci się w 15 minut od zalania ATF (w przypadku 80W90 może tak być) ale na pewno nie pożyje swoich przewidzianych 25 tyś mth...


Pewnie racja, ale ok 20k mth już ma za sobą i na takim oleju też wcześniej chodziła (nie wiem jak długo).
Niczego nie chcę tu udowadniać ale znajomy jeździ na ATF-ie 4CX em już ponad 10 lat i jak na razie z pozytywnym skutkiem.
Z tym ATF-em poszedłem za jego radą, ale jak widzę nastawiasz mnie tu na właściwe tory ;)
Wymiany oleju zawsze pilnowałem i awarii z tego tytułu nie było.
Nowsza zalana oryginałem, na takim chodziła i niech tak zostanie.
A dobre rady zawsze mile widziane :)
btw: A do motocykla leje Motul i jak na razie nie zawiódł, chyba dobry jest :wink:

motodarek
Operator

  • Posty: 356
  • Rejestracja: 03 Cze 2007 17:54
  • Miejscowość: EP
  • Pochwały: 4

Maszyna: JCB 3CX

Firma: malutka


428B problem z jazdą

Postprzez mechanior » 17 Lis 2011 22:44

ja też kiedyś Motul a teraz Castrol Performance GP 1 albo Repsola, czasem zdarzy mi się kupić SIKOLENE ale tylko dla tego że to FUCHS którego jestem przedstawicielem więc tak wypada :lol:
motocykli już/jeszcze nie mam (na pewno jeszcze jakiś się przewinie), na razie karmię stadko quadów
jak sam wiesz dobry olej musi kosztować, te motocyklowe są żywym przykładem, kwoty ponad 30 pln za litr to norma
co dopiero dobry PROFESJONALNY wyrób do maszyny budowlanej wartej wielokrotnie więcej ?? a przede wszystkim maszyna zarabia więc WYPADA O NIĄ DBAĆ... motocykl czy inna zabawka jak się popsuje to odstawiasz i już, a sprzętem budowlanym trzeba pracować żeby na siebie i ciebie zarobił...
ta filozofia jednak jest wielu użytkownikom maszyn a również tego forum obca...
świata nie zmienimy ale można się przynajmniej starać

zresztą czy ja tak do końca dobrze robię? przecież im więcej awarii na skutek nieprawidłowej eksploatacji tym lepiej dla mnie :twisted:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej