wibako

Oznakowanie maszyny w trakcie jazdy?

Moderator: mechanior

Oznakowanie maszyny w trakcie jazdy?

Postprzez Marcindrze » 18 Lut 2015 19:56

Marka i model maszyny: CAT 432F
Rok produkcji: 2013

Koledzy zostałem zatrzymany przez patrol policyjny do kontroli drogowej ponieważ używałem świateł błyskowych. Policjanta zakwestionował również fabrycznie naklejone odblaski i nastąpiło ukaranie mandatem. Odmowa przyjęcia mandatu i sprawa do sądu. Policjant twardo ,że nie mam prawa do używania świateł błyskowych po grogach publicznych i wyskoczył mi z paragrafem.
Tymczasem poszperałem w kodeksie drogowym i art 54 pozycja nr 3 mówi .Jestem ciekaw co na to sąd powie.
RUCH DROGOWY
Rozdział 5 - Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach
Art. 54.

1. Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

2. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o obowiązku jazdy na jezdni lub przy jej prawej krawędzi oraz o zatrzymaniu i postoju, z tym że:

na jezdni jednokierunkowej oraz poza obszarem zabudowanym, podczas oczyszczania drogi ze śniegu, dopuszcza się również jazdę przy lewej krawędzi jezdni;
jazdę po chodniku dopuszcza się tylko przy zachowaniu bezpieczeństwa pieszych.

2a. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może korzystać z autostrady lub drogi ekspresowej nawet wtedy, gdy pojazd ten nie jest pojazdem samochodowym lub jego konstrukcja uniemożliwia rozwinięcie prędkości co najmniej 40 km/h.

3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

4. Zabrania się, z zastrzeżeniem art. 31 ust. 1 pkt 5, używania żółtych sygnałów błyskowych do innych celów niż określone w ust. 1 i 3.
Ostatnio edytowany przez rudesmen, 20 Lut 2015 20:11, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Nie pisz tytułu WIELKIMI literami

Awatar użytkownika
Marcindrze
Fachoperator

  • Posty: 873
  • Rejestracja: 23 Sie 2009 20:18
  • Miejscowość: centralna Polska
  • Pochwały: 14

Maszyna: CAT 428E/2 CAT 432F PREMIER, CAT 301.7d

Firma: MARKOP


Reklama

simmet

OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez bastekwa » 18 Lut 2015 20:03

ja wzeszłym tygodniu też dostałem za koguta 100.z tym że ja przyjąłem mandat, nie mam czasu łazić po sądach.
http://xat.com/Kopaczka
Nie lejemy wody tylko PIWO Zapraszamy.
zapoznałem się z tematem P.I.W.K.O.

Awatar użytkownika
bastekwa
Fachoperator

  • Posty: 564
  • Rejestracja: 28 Gru 2008 17:34
  • Miejscowość: Nakło nad Notecią
  • Pochwały: 19

Maszyna: zbyt długa lista

Firma: made in


Re: OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez Marcindrze » 18 Lut 2015 20:40

Takiego pojeba trafiłem i powiedziałem policjantowi, że pisze nowy kodeks drogowy. Byłe pewny że można używać światła błyskowego tylko nie pamiętałem paragrafu.

Awatar użytkownika
Marcindrze
Fachoperator

  • Posty: 873
  • Rejestracja: 23 Sie 2009 20:18
  • Miejscowość: centralna Polska
  • Pochwały: 14

Maszyna: CAT 428E/2 CAT 432F PREMIER, CAT 301.7d

Firma: MARKOP


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez MARIO/MECALAC » 18 Lut 2015 20:59

To ja po Krakowie śmigam nom stop na kogucie nieraz mijałem drogówkę łyżki w rekinie tyle że pospinane pasami i nie miałem kontroli. Przecież jest w przepisach o ruchu drogowym że pojazdy wolno bieżne mają wysyłać żółte światło ostrzegawcze.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez bundi » 18 Lut 2015 21:01

Pamiętam jak na kursie gość mówił o używaniu koguta tylko przy robotach na drodze. Przy przejazdach mówił, że kop-ład jako pojazd wolnobieżny powinien być oznakowany (trójkąt ze ściętymi wierzchołakmi).
Generalnie trafiłeś na jakąś kutwę, bo jak można się przypierdzielac do kogoś kto chce być bardziej widoczny na drodze :crazy:
Veni Vidi Excavatus

bundi
Operator

  • Posty: 275
  • Rejestracja: 25 Sty 2008 20:10
  • Miejscowość: Twierdza Wrocław
  • Pochwały: 6

Maszyna: New Holland B115B
Wacker Neuson 1703

Firma: usługowa


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez Marcindrze » 18 Lut 2015 21:04

To jest właśnie Polska policja swoje i ich to nie obchodzi.

Awatar użytkownika
Marcindrze
Fachoperator

  • Posty: 873
  • Rejestracja: 23 Sie 2009 20:18
  • Miejscowość: centralna Polska
  • Pochwały: 14

Maszyna: CAT 428E/2 CAT 432F PREMIER, CAT 301.7d

Firma: MARKOP


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez mechanior » 18 Lut 2015 21:11

Na kacu był albo mu żona nie dała...
Jak ostatnio debilowi zwróciłem uwagę że kolega obok ma światła HID w zwykłych oprawach H4 i oślepia innych a w ogóle jeździ na przeciwmgłowych to mi powiedział żebym się nie czepiał innych bo na pochwałę nie zarobię i mnie to nie uchroni przed mandatem... mandatu nie dostałem bo nie było za co, na siłę chciał mi zabrać dowód za pogięty błotnik, że niby może odpaść i stanowi zagrożenie. Ale się nie udało.
Holowałem osobówką inne auto i zawsze z kogutem, a kiedyś mi zwrócił uwagę strażak miejski jak jechałem maszyną że powinienem mieć koguta... sam kutwa nie wiem...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez Marcindrze » 18 Lut 2015 21:20

Widzisz kolego Mechanior co region to inny zwyczaj w policji.

Awatar użytkownika
Marcindrze
Fachoperator

  • Posty: 873
  • Rejestracja: 23 Sie 2009 20:18
  • Miejscowość: centralna Polska
  • Pochwały: 14

Maszyna: CAT 428E/2 CAT 432F PREMIER, CAT 301.7d

Firma: MARKOP


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez raflik31 » 19 Lut 2015 16:42

To ja Wam napisze jak mnie uczono. Według mnie koparko-ładowarka to pojazd wolnobieżny i powinien mieć trójkąt.Nie używa się koguta bo pojazd ten nie przekracza gabarytów. Szerokość bodajże 2,5 metra. Jeśli jeżdzisz np ładowarką l-34 która ma 2,8m szerokości to używasz koguta. A koparko-ładowarką tylko podczas pracy w pasie drogowym. To tak według mnie. :D

raflik31
Młodszy operator

  • Posty: 146
  • Rejestracja: 15 Cze 2008 21:04
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 1

Maszyna: CAT432D ATLAS1404

Firma: Usługi


Re: OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez Marcindrze » 19 Lut 2015 17:18

Kolego ciekawe jak by byl wypadek to wtedy policja by dala mandat za brak swiatla blyskowego :wall: Z tego co sie dowiedzialem to moze byc roznie przez policje intepretowane. Podalem paragraf odnosnie swiatel blyskowych.

Awatar użytkownika
Marcindrze
Fachoperator

  • Posty: 873
  • Rejestracja: 23 Sie 2009 20:18
  • Miejscowość: centralna Polska
  • Pochwały: 14

Maszyna: CAT 428E/2 CAT 432F PREMIER, CAT 301.7d

Firma: MARKOP


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez raflik31 » 19 Lut 2015 17:45

Właśnie. W Polsce to cały kodeks to policjant może sobie dowolnie interpretować. :wall:
Porażka
Teoretycznie to nie powinien ukarać Cie za używanie tego koguta jak również nie powinien ukarać za jego nie używanie podczas jazdy. Ale wiesz jak jest, kasa jest potrzebna.

raflik31
Młodszy operator

  • Posty: 146
  • Rejestracja: 15 Cze 2008 21:04
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 1

Maszyna: CAT432D ATLAS1404

Firma: Usługi


Re: OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez Piotrekk » 19 Lut 2015 18:10

dołożyliśmy górnikom, rolnikom i trzeba to jakoś teraz odbić...

Piotrekk
Młodszy operator

Maszyna: cat 428 series 2


Re: OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez lukasb » 19 Lut 2015 21:14

Marcindrze napisał(a):Rozdział 5 - Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach
Art. 54.

1. Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

2. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o obowiązku jazdy na jezdni lub przy jej prawej krawędzi oraz o zatrzymaniu i postoju, z tym że:

na jezdni jednokierunkowej oraz poza obszarem zabudowanym, podczas oczyszczania drogi ze śniegu, dopuszcza się również jazdę przy lewej krawędzi jezdni;
jazdę po chodniku dopuszcza się tylko przy zachowaniu bezpieczeństwa pieszych.

2a. Kierujący pojazdem, o którym mowa w ust. 1, może korzystać z autostrady lub drogi ekspresowej nawet wtedy, gdy pojazd ten nie jest pojazdem samochodowym lub jego konstrukcja uniemożliwia rozwinięcie prędkości co najmniej 40 km/h.

3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

4. Zabrania się, z zastrzeżeniem art. 31 ust. 1 pkt 5, używania żółtych sygnałów błyskowych do innych celów niż określone w ust. 1 i 3.


Kolego przytoczony przez Ciebie paragraf uderza w samo sedno. Zgodnie z tym powinniśmy po drogach publicznych jeździć na włączonym pomarańczowym świetle ostrzegawczym. Z resztą taka jest interpretacja IMBiGSu, czyli instytucji która nas uprawnia do obsługi maszyn. I to bez względu na to, czy jedziemy mini ładowarką czy koparkoładowarką czy ładowarką z łyżką powyżej 5m3 to zawsze jest to maszyny wolnobieżna i ze względu na prędkość jaką będziemy osiągać na drodze (max 25km/h) będzie to zachowanie nietypowe, pomijając już konstrukcję.
Także policjant chciał się popisać, tyle że mógł wcześniej poczytać literaturę.
Życzę powodzenia w sądzie.

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez ksieciunio » 19 Lut 2015 21:19

Sprawa z gory przegrana ,pojazd nieprzekracza dopuszczalnych wymiarow,nie jedzie bokiem ze wzgledu na konstrukcje,nie rusza wysiegnikami,niema jakichs wystajacych poza obrys elementow (chyba ze zapomniales lyzke z tylu schowac :mrgreen: i dynda sobie na boki)
Wszystkie elementy sa schowane w obrysie pojazdu,nie prowadziles zadnych prac porzadkowych ,budowlanych ,nie przewoziles materialu przez ulice na terenie budowy .
Gliniarz ma racje niestety.

ksieciunio
Operator

Maszyna: hammelmann aquajet 12


Re: OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez Marcindrze » 19 Lut 2015 22:00

Sad zdecyduje. art54 poz 3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

Awatar użytkownika
Marcindrze
Fachoperator

  • Posty: 873
  • Rejestracja: 23 Sie 2009 20:18
  • Miejscowość: centralna Polska
  • Pochwały: 14

Maszyna: CAT 428E/2 CAT 432F PREMIER, CAT 301.7d

Firma: MARKOP


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez raflik31 » 20 Lut 2015 16:17

Kolego Lukasb niestety nie masz racji. Jest tak jak pisze kolega Ksieciunio. Nawet na kursach tak własnie uczą. Wielokrotnie chodziłem na kursy różne, miedzy innymi też robiłem 2 kategorie na ładowarki i na koparki i za każdym razem uczono mnie tak samo. Ale życzę też powodzenia w sądzie :D

raflik31
Młodszy operator

  • Posty: 146
  • Rejestracja: 15 Cze 2008 21:04
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 1

Maszyna: CAT432D ATLAS1404

Firma: Usługi


Re: OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez Marcindrze » 20 Lut 2015 16:34

Policja swoje, a sądy swoje dopuki policjanta nie odpowiada za swoje decyzje karą prawną lub finansową będzie zawsze się wychylał bo komendant każe karać. Już raz byłem na sprawie bo policjant chciał mi dać 400zł mandatu podczas prac na kolei przejechałem pod zakaż na przejezdzie podczas prac sad przychylił się do uniewinnienia. Nawet jak sad uniewinni karanego to policja ma to w dupie i kara dalej. Dobrym przykładem jest Emil Raul z programu łowca fotoradarów to przecież tam straż miejska pisze nowe prawo. :lol:

Awatar użytkownika
Marcindrze
Fachoperator

  • Posty: 873
  • Rejestracja: 23 Sie 2009 20:18
  • Miejscowość: centralna Polska
  • Pochwały: 14

Maszyna: CAT 428E/2 CAT 432F PREMIER, CAT 301.7d

Firma: MARKOP


Re: OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez lukasb » 20 Lut 2015 17:03

raflik31 napisał(a):Kolego Lukasb niestety nie masz racji. Jest tak jak pisze kolega Ksieciunio. Nawet na kursach tak własnie uczą. Wielokrotnie chodziłem na kursy różne, miedzy innymi też robiłem 2 kategorie na ładowarki i na koparki i za każdym razem uczono mnie tak samo. Ale życzę też powodzenia w sądzie :D


Kolego nie wiem, gdzie robiłeś uprawnienia, ale w ośrodkach w których ja zdawałem egzaminy uczyli i uczą tak jak napisałem. Z resztą miałem okazję dłużej pogadać z egzminatorem i to co wspomniałem powyżej, stanowisko IMBiGSu jest takie, że operatorzy mają mieć włączone pomarańczowe światło ostrzegawcze w trakcie jazdy po drodze publicznej.

lukasb
Pomocnik operatora

  • Posty: 57
  • Rejestracja: 03 Kwi 2014 11:22

Maszyna: Volvo BL71

Firma: Mo


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez raflik31 » 20 Lut 2015 17:51

przecież nie będziemy się tutaj spierać. Dobrze byłoby jakby Kolega wygrał to w sądzie. Według mnie jednak jeśli maszyna nie przekracza gabarytów nie ma obowiązku używania koguta. Nie rozumiem jednak dlaczego policjant traktuje używanie tego koguta jako wykroczenie.

raflik31
Młodszy operator

  • Posty: 146
  • Rejestracja: 15 Cze 2008 21:04
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 1

Maszyna: CAT432D ATLAS1404

Firma: Usługi


OZNAKOWANIE MASZYNY

Postprzez rudesmen » 20 Lut 2015 20:08

Prawo jest tak napisane, że policja może je interpretować dwojako. W trakcie przejazdu można, ale nie należy używać koguta. Na drodze sądowej bez problemu powinieneś wygrać.

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2156
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej