wibako

438C dokręcanie śrub silnika?

Moderator: mechanior

438C dokręcanie śrub silnika?

Postprzez gregor 438 » 01 Mar 2016 22:20

Marka i model maszyny: cat 438 c
Rok produkcji: 1998
Numer seryjny: 1 TR

Mam kilka pytań:
1 czy momenty dokręcania głowicy podane na kopaczce,tyczą się też mojej maszyny czyli-45 Nm - 95 Nm - 135 Nm? i wału-Panewki korbowodowe: dokręcić nakrętki palcami po czym 100 Nm.
Panewki główne: śruby wkręcić palcami po czym 245 Nm.?
2 Jak docieracie silnik po kapitalce i po ilu mtg.zmienić olej w silniku?
Maszyna z turbem,nr silnika 5HK
Z góry dzięki za info

gregor 438
Fizol

Maszyna: CAT 438 C


Reklama

simmet

Kilka pytań

Postprzez Brandix » 01 Mar 2016 22:51

Te momenty, które znalazłeś tyczą się perkinsa 4.236 - a ty masz 1004.4 (a dokładniej 1004.4T). Zaraz Ci napiszę momenty, z jakimi trzeba dokręcać te elementy.

Edit:
mechanior napisał(a):korbowody wyposażone w nakrętki i szpilki: 125 Nm a wyposażone w śruby 155 Nm
główne panewki wału korbowego: 265 Nm


Dokręcanie głowicy:
1. Dokręcasz wszystkie śruby z momentem 110 NM
2. Powtarzasz krok 1, aby upewnić się, że śruby są dokręcone odpowiednio
3. Dokręcasz śruby o odpowiedni kąt (krótkie (S) - 150 stopni; średnie (M) - 180 stopni; długie (L) - 210 stopni)
Jakbyś nie miał kątomierza - 150 stopni = 2,5 płaszczyzny , 180 stopni = 3 płaszczyzny, 210 stopni = 3,5 płaszczyzny).

perkins.png


Co do docieranie - ja w miarę normalnie eksploatowałem maszynę po remoncie, ale też jej nie piłowałem (pracowałem spokojnie, w średnim zakresie obrotów). Ale jeśli chcesz jakąś instrukcję, to proszę:
mechanior napisał(a):Przez około 100 mth nie przekraczać ok 1800 obrotów, pilnować temperatury płynu i stanu oleju, po odpaleniu silnika odczekać 5-10 minut aby silnik dobrze się rozgrzał, po ukończeniu pracy również odczekać do wyrównania temperatury, nie dodawać gwałtownie gazu, nie dopuszczać do dużego obciążenia silnika (gwałtownego spadku obrotów) również przez pracę na zbyt niskich obrotach. Przy kopaniu tyłem utrzymywać obroty na poziomie 1200-1500. Podnosić obroty przy używaniu przedniego osprzętu. Po pierwszych 10-50 mth wymienić olej i filtr oleju silnikowego.


Autor postu otrzymał pochwałę
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej