Przełącz do głównego szablonu
Maszyny Caterpillar - żółte inaczej.
Wyślij odpowiedź

CAT 432D Operowanie widłami

01 Lis 2017 21:00

Marka i model maszyny: CAT 432D(1)
Rok produkcji: 2003

Witam wszystkich. Mam problem z transportem palet - głównie ich przewóz. Od nowości moja kopaczka nie posiadała wideł stąd mam małe doświadczenie w tej kwestii... Posiadam CATa 432D, nic nie regulowałem od nowości, żadnych zaworów przy rozdzielaczach nie skręcałem. Czy to normalne, że przy otwartym rekinie (najczęściej prawie na maxa otwartym żeby szczelina widokowa była duża) gdy celuję widłami w paletę nie mogę zamknąć łyżki aby wziąć paletę "na siebie"? Jeśli chcę paletę przechylić w swoją stronę muszę bardziej otworzyć rekina i wówczas uzyskuję odpowiedni kąt palety (poziom) jednak siłowniki rekina nie trzymają i najczęściej po chwili znowu paleta nie jest w poziomie... Też nie możecie na otwartym rekinie zamykać łyżki czy u mnie coś z zaworem przy rozdzielaczu(mam do podkręcić)? Przygodę z widłami dopiero zaczynam i dla siłowników rekina to niedobrze aby ciężar palety spoczywał na nich, lepiej żeby łyżka była zamknięta i stąd moje kolejne pytanie... Kiedy macie palety spiętrowane i jest to jakis delikatny materiał typu specjalna kostka brukowa gdzie nie może być widać rys to mam mały problem, wolałbym w tę górną paletę wjechać widłami z otwartym rekinem i potem tylko zamknąć łyżkę (przy otwartym rekinie) żeby widły nie zrobiły żadnych rys kiedy palety stoją krzywo i mają niskie poprzeczki, zdjąć tą paletę na dół i dopiero potem zamykać rekina jednocześnie zamykając łyżkę aby transportować towar z całkowicie zamkniętym rekinem... Problemem jest wjechanie w górną paletę przy otwartym rekinie i potem zamykanie rekina przy jednoczesnym zamykaniu łyżki aby uzyskać całkowite zamknięcie rekina dalej do transortu kiedy palety są na niskim klocku (niskiej poprzeczce) a widły dość grube i zawsze jakaś ryska się zrobi... Jak sobie w tym radzicie? Otwieracie rekina prawie na maxa żeby ucelować w paletę i potem od razu zamykacie rekina zamykając łyżkę? Jak wjeżdzać w dolną paletę, na czuja czy wychylacietrochę na bok głowę żeby było widać kąt wideł? Te dolne palety na nierównej ziemi/trawie trochę uciążliwe są.

CAT 432D Operowanie widłami

01 Lis 2017 21:12

yyyyy... za dużo informacji na raz :D
Nowsze maszyny mają tak ustawione ciśnienia że na szczęce nie pokombinujesz a jak przegniesz z obciążeniem to ramie nie opadnie (gdyby zjechało spokojnie w dół na glebe było by w sumie bezpieczne dla ładunku) ale łyżka się otworzy/wysypie - czyli paleta lezy na ryju w stercie przed maszyną...

CAT 432D Operowanie widłami

01 Lis 2017 21:29

Hehe trochę głupie to rozwiązanie że łyżka się otworzy.

Re: CAT 432D Operowanie widłami

02 Lis 2017 06:54

jak palety zbieram z ziemi to podjeżdżam z otwartym rekinem na maxa, celuje, "wjeżdżam widłami" pod paletę, pcham dźwignię do przodu od ładowacza(pływająca łyżka się załącza) i w tym momencie zamykam rekina. dalej tylko trzeba ponieść. Musisz sobie jakąś metodę sam opracować, ile operatorów tyle technik pracy. Palet z kostką to chyba nie wolno wozić na widłach(nie powinno się), u mnie na przykład można wozić na widłach max 700kg(maszyna stara)

CAT 432D Operowanie widłami

02 Lis 2017 08:19

W 432D jest chyba najwygodniejsze operowanie rekinem z widlami że wszystkich maszyn (krokodyl pod kciukiem). Ja palety które są na ziemi biorę na czuja na zamkniętym krokodylu, te co są wyżej to uchylam trochę krokodyla i podnosząc do góry od razu zamykam. Jak trzeba otworzyć całkiem to też nabieram paletę na otwartym krokodylu i jak jeszcze paleta jest na ziemi to go zamykam do końca. Pamiętaj że jak Góra łyzki jest w poziomie to widły też leżą poziomo na ziemi

Re: CAT 432D Operowanie widłami

02 Lis 2017 17:40

damman napisał(a):. Pamiętaj że jak Góra łyzki jest w poziomie to widły też leżą poziomo na ziemi

Ile bym oddał żeby też tak mieć w mojej maszynie :)

CAT 432D Operowanie widłami

06 Lis 2017 10:32

Ja zawsze podnoszę palety na otwartym na maksa rekinie i potem ewentualnie go zamykam korygując ustawienie palety poprzez zmianę kąta nachyleni łyżki.

Pracuje na CAT 432D z 2005 roku i nie ma on najmniejszych problemów z podnoszeniem palet z kostką brukową czy innymi materiałami. Powiem więcej, podnoszę nim bigbagi których masa przekracza 1 tonę i dopiero wtedy przymaksymalnej wysokości faktycznie czuć, że ładowacz ma ciężko.

CAT 432D Operowanie widłami

06 Lis 2017 11:07

Paleta kostki ma ok 1400-1500 kg a krawężniki 1600kg więc bigbagi to żaden wyczyn :mrgreen:

CAT 432D Operowanie widłami

06 Lis 2017 18:20

Poziomujesz łyżkę opuszczasz do ziemi zatrzymując trochę nad co by nie porysować terenu na którym jesteś :D gajaga w prawo co by opuścić widły na ziemie i popraw w lewo co by widły stukły o łyżke i masz je 5 -10 cm nad ziemią i wjazd w paletę kilka razy popróbujesz i trafisz za każdym razem ,polecam te metode na euro palety z dechą na dole bo te od kostki to wystarczy widły po ziemi pchać a tak euro nie rozwalisz .wiem że troche ten opis zabawny ale kiedyś taki stary operator mi tak poradził i już tak 12 lat
robie i polecam dalej .pozdro

CAT 432D Operowanie widłami

19 Lis 2017 01:34

Techniki są różne.. Ważne żeby pamiętać o masie maksymalnej która można na widlach przewozić.. Spotkałem się z czymś takim że w Case'ie masa była opisana że 500kg na jedną sztukę wideł czyli max była tona ogólnie.. A obecnie na jcb mam 850 kg na widły.. A co lepsze że właśnie palety z kostką ważą ponad 1300kg. Wiec w sumie nie wiem jak odbierać już to wszystko..
Wyślij odpowiedź