wibako

luz na tylnych kołach

Moderator: mechanior

luz na tylnych kołach

Postprzez Silver » 13 Paź 2018 18:56

Marka i model maszyny: CAT 428D
Rok produkcji: 2003
Numer seryjny: BMT03213

Witam
Kupiłem ostatnio Cata 428D z 2003 roku i okazało się że jak podniosłem maszynę to na tylnych kołach jest luz.
To znaczy , jak pcham koło tylne od góry w stronę kabiny to wtedy ten luz się pojawia.
Jest on dość mocno wyczuwalny ale nie tak znowu żeby koło całe latało.
Szacuję że odchylenie na średnicy koła jest około 3 do 4mm
Jeden koleś nastraszył mnie że to może zaskutkować pęknięciem półosi i w rezultacie odpadnięciem koła.
Czy to prawda?
Nadmienię że koparka pracuje w nierównym terenie na przechyłach i często w tych warunkach przewozi ziemię

Na dodatek jak zmieniam jazdę z przodu do tyłu lub na odwrót to są słyszalne i wyczuwalne stuki

Proszę o poradę czy to jest coś co trzeba niezwłocznie robić czy w takim stanie będę mógł przerobić około 500mh

Pozdrawiam

Silver
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 13 Paź 2018 18:45

Maszyna: CAT 428D

Firma: P.P.H " ANKA "


Reklama

simmet

luz na tylnych kołach

Postprzez Bartek_cat » 13 Paź 2018 19:06

Mały luz na kołach to normalna sprawa w tych mostach.
Stuknięcia przy zmianie kierunku jazdy może powodować luz wzdłużny na sworzniu mocowania przedniego mostu. Sprawdź czy między ramą a mostem jest przerwa, jeśli tak to dopasuj podkładkę.

Bartek_cat
Operator

  • Posty: 323
  • Rejestracja: 24 Lut 2012 21:01
  • Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
  • Pochwały: 7

Maszyna: CAT 428D 428 M316D 323EL, Mercedes 2048 4141

Firma: .


luz na tylnych kołach

Postprzez Brandix » 13 Paź 2018 20:15

Jeśli nie ma wycieku przy kołach tylnego mostu - nie przejmowałbym się tym aż tak. Ten typ tak ma, że występuje luz na tylnych kołach (tak jak i w serii B i C...) nawet w nowych maszynach pewien luz był - taka już konstrukcja mostu.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: luz na tylnych kołach

Postprzez Silver » 14 Paź 2018 07:39

Piękne dzięki za szybką odpowiedź
Co prawda jak ją kupiłem to mały wyciek był z lewego koła ale po zmianie oleju ustąpił.

A tak w ogóle to co kwalifikuje do zmiany łożysk w tylnych kołach czy na półosiach , nadmierny luz ( to znaczy jak duży ) czy wyciek.

Jeszcze jedno jak jadę to słychać takie popiskiwanie

Silver
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 13 Paź 2018 18:45

Maszyna: CAT 428D

Firma: P.P.H " ANKA "


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej