wibako

Przednia łycha.

Moderator: mechanior

Przednia łycha.

Postprzez Młody92 » 23 Paź 2018 21:01

Marka i model maszyny: CAT 424D
Rok produkcji: 2005

Witam.
Jestem początkującym operatorem w firmie (trochę z przypadku :)) i robota trafiła mi się z dnia na dzień praktycznie.Nie mam się kogo poradzić gdyż zmuszony zostałem praktycznie sam uczyć się maszyny.Ale do rzeczy przy dźwigni do przedniej łychy pisze w instrukcji że jest opcja że gdy sunę łychą po terenie to ona tak jakby "pływa" i sprawdziłem to na wył silniku i faktycznie jak się bardziej popchnie wajche do przodu to jest coś takiego ale sęk w tym jak to włączyć podczas uruchomionego silnika aby cały ten osprzęt nie szedł na dół. (A może ten bajer jest po to aby przy jeździe po ulicach nie bujało na jamach? :) P.S a jak to nie to to czy jest coś takiego w tym modelu)

Pytanie nr 2.
Czy szkodliwe jest dla kop-ład ruszanie z 4-tego albo 3-ego biegu po równym terenie? Czy za każdym razem muszę redukować do 2 jak ruszam np ze świateł.

Pytanie nr 3.
Mam bardzo słaby hamulec postojowy,próbowałem naciągnąć linkę kręcąc gałką od wajchy ale nie daje to poprawy. Kontrolka na pulpicie się świeci że zaciągnięty ale co z tego skoro mimo tego mogę maszyną normalnie ruszyć.

Pytanie nr 4.
Co ile powinno się wymieniać olej silnikowy,transmisji oraz hydrauliczny?

Pytanie nr 5.
W jakiej pozycji zostawiać maszynę na fajrant (na noc,weekend) na kołach czy podniesioną na łapach i na łyżce?

Sprawa dotyczy koparko ładowarki CAT 424D :)

Sporo tego wiem,kopię już jakiś czas i dobrze mi idzie. Pomyślałem że fajnie byłoby bardziej poznać tą maszynę od strony konserwacji i eksploatacji.

Młody92
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 17 Lip 2018 18:47

Maszyna: CAT

Firma: Jak to firma :)


Reklama

simmet

Przednia łycha.

Postprzez mechanior » 23 Paź 2018 22:36

424D to jedna z najbardziej ubogich wersji.
Opcja SRS/ RODE CONTROL czyli KOMFORT JAZDY czyli AMORTYZACJA ŁYŻKI zwana niepoprawnie "pływającą" to płatna opcja dodatkowa z włacznikiem na konsoli kierownicy po lewej, kółko z falą.

Opcja pływającej łyżki uruchomiana przez pchnięcie i zablokowanie dźwigni służy do wyrównywania terenu.

Jeśli nie ruszasz co 5 minut i nie widać przegrzewania skrzyni możesz to robić z 3 biegu.

Na dole przy moście na wale jest zacisk ręcznego, dwie nakrętki 19mm służą do regulacji luzu klocków, poluzuj maksymalnie rączkę regulacji kabinowej i dociągnij nakrętki do uzyskania wstępnego napięcia na zaciągniętym hamulcu, potem doreguluj rączką, sprawdź czy na klockach jest jeszcze cokolwiek okładzin.

Olej silnikowy co 500, skrzynia i mosty 1000, hydraulika 2000, wszystkie filtry co 500, takie informacje masz w pierwszym temacie u góry - zestawienie filtrów i olejów...

Maszynę zostawiasz na kołach z osprzętem położonym na ziemi.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Przednia łycha.

Postprzez Młody92 » 24 Paź 2018 10:32

A ile mm mają mieć klocki jeszcze na chodzie. Zaglądałem dzisiaj pod spodem i linka wygląda na cala tyle ze ta sprężyna na spuszczonym recznym chodzi z góry na dół.

-- 24 Paź 2018 09:32 --

Ale jak kręcę ta rączka to nie widać żeby ta linka się naciągala. Może jest zerwany jakiś gwint w tej galce czy jak?

Młody92
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 17 Lip 2018 18:47

Maszyna: CAT

Firma: Jak to firma :)


Przednia łycha.

Postprzez mechanior » 25 Paź 2018 11:40

Napisałem COKOLWIEK, o ile jest choć z 1-2 mm powinno działać
sprężyna tylko napina linke, jak hamulec był długa nie regulowany to mogło się coś zaciąć, trzeba dokręcić regulację pod spodem i spróbować mocno szarpnąć dźwignię w kabinie
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej