wibako

Licznik motogodzin

Moderator: mechanior

Licznik motogodzin

Postprzez atdan » 05 Mar 2019 23:08

Witam!

Mam problem z licznikiem motogodzin- stary się rozlał więc kupiłem nowy. W starym są trzy styki,
IMG_20190305_214713.jpg

Ten nowy również ma trzy styki i wygląda identycznie ale jeżeli podłącze do niego przewody- żółty na " c" , czarny na "-" a czerwony na "+" to przy każdym odpaleniu maszyny licznik się zeruje. Według schematu nowy licznik powinien chyba być podłączony tylko do dwóch przewodów a styk " c " jest tylko do zerowania ( tak to rozumiem).
IMG_20190305_214713.jpg

Co więc podłączyć do "+", żółty czy czerwony i co z tym który zostanie ?
Załączniki
IMG_20190112_120154.jpg

atdan
Młodszy operator

  • Posty: 105
  • Rejestracja: 30 Maj 2013 21:23
  • Miejscowość: Gdańsk

Maszyna: atlas 1404


Reklama

simmet

Licznik motogodzin

Postprzez mechanior » 06 Mar 2019 18:49

Jaka maszyna, numer seryjny, licznik oryginalny?
Powiedz mi jaki sens ma mieć licznik motogodzin maszyny który da się ZEROWAĆ??
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Licznik motogodzin

Postprzez atdan » 06 Mar 2019 23:34

Zakładając nowy temat wpisuję numer seryjny itd ale nie wiem czemu się nie wyswietla ? Maszyna cat 432e 2006 r licznik z lewej strony przy kierownicy. Odpowiadając na pytania to licznik w zamienniku. kilka liczników które oglądałem ma możliwość zerowania i z tego schematu, który zamieściłem też to wynika chyba , że źle go czytam. Jaki to ma sens - nie wiem dla mnie to bez znaczenia. Licznik jest mi potrzebny dla własnych potrzeb- kiedy wymienić olej itd. Z godzin i tak się nie rozliczam ale trochę bez sensu mieć licznik, który zeruje się po każdym odpaleniu, przecież nie będę co odpalenie notował stanu licznika. Może wystarczy odpiąć jeden przewód - tylko nie wiem, który to sygnał z alternatora i do czego trzeci?

atdan
Młodszy operator

  • Posty: 105
  • Rejestracja: 30 Maj 2013 21:23
  • Miejscowość: Gdańsk

Maszyna: atlas 1404


Licznik motogodzin

Postprzez mechanior » 07 Mar 2019 10:07

Producent maszyny ma inne zdanie od ciebie na temat licznika motogodzin. Pakujesz jakiś akcesoryjny, nieoryginalny, zupełnie niedostosowany element i pytasz jak to zrobić? Spytaj sprzedawcę, powinien wiedzieć.
Schemat który podałeś jest dla mnie bez sensu, podpięcie do jakiegoś silnika chyba elektrycznego (?) nie ma uzasadnienia z punktu widzenia konstrukcji układu, zwłaszcza biorąc pod uwagę że role tego niby SWITCHa (czyli z mojej miernej znajomości angielskiego WYŁĄCZNIKA liczenia godzin) ma pełnić np TERMOSTAT???

W oryginale do licznika są trzy styki:
-czarny masa
-czerwony stałe zasilanie +12v
-żółty sygnał z alternatora uruchamiający liczenie
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Licznik motogodzin

Postprzez atdan » 07 Mar 2019 21:30

Licznik dedykowany jest do cata, nawet wygląda dokładnie jak orginał ale masz rację zadzwonię do sprzedawcy bo chyba w naszym kraju powinna być polska instrukcja. Ale dzięki za kolory - chociaż wiem jaki kolor za co odpowiad.

atdan
Młodszy operator

  • Posty: 105
  • Rejestracja: 30 Maj 2013 21:23
  • Miejscowość: Gdańsk

Maszyna: atlas 1404


Licznik motogodzin

Postprzez mechanior » 08 Mar 2019 10:45

Licznik nie jest dedykowany do CATa ponieważ CAT nie ma w maszynach liczników z możliwością ZEROWANIA, to że tak ci powiedział sprzedawca czy że jest to napisane przez producenta nie znaczy że tak jest naprawdę. Każdy sprzedawca i producent(zwłaszcza chiński) powie ci wszystko byle byś od niego kupił towar.
Możliwość zerowania głównego licznika motogodzin kłóci się z sensem posiadania w ogóle takiego licznika który ma przecież podawać rzeczywisty i niezafałszowany przebieg maszyny od dnia pierwszego uruchomienia.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Licznik motogodzin

Postprzez atdan » 08 Mar 2019 21:29

Szkoda gadać o rozmowie z sprzedawcą. Z opisu aukcji wynika coś innego a on mówi co innego - twierdzi że licznik służy do liczenia godzin po przekręceniu kluczyka i podaniu plusa - moim zdaniem zwykły zegarek bez sensu a odwzorowany na licznik z maszyny. Dodaje link do aukcji żeby inni nie zrobili takiego samego błędu jak ja bo ten mogę wyrzucić do kosza :-). A może ktoś się wypowie jak rozumiecie tą aukcje bo moim zdaniem z opisu wynika, że ten licznik pasuje do koparko-ładowarki cat :-)
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7671968563

atdan
Młodszy operator

  • Posty: 105
  • Rejestracja: 30 Maj 2013 21:23
  • Miejscowość: Gdańsk

Maszyna: atlas 1404


Licznik motogodzin

Postprzez mechanior » 09 Mar 2019 16:59

No napisane jest niby że do marki CAT ale wszyscy wiemy jak działają tacy sprzedawcy, to jest towar z Chin, ciagną badziewie całymi kontenerami i kopiują opisy z chińskich stron a nasi skośni bracia wymyślają takie bajki że aż zęby bolą - tylko po to żeby wcisnąć ten szajs klientowi...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej