wibako

skrzypienie przy opuszczaniu/podnoszeniu ramiena banana 428B

Moderator: mechanior

skrzypienie przy opuszczaniu/podnoszeniu ramiena banana 428B

Postprzez pejter » 04 Lip 2021 22:12

Marka i model maszyny: 428 B
Rok produkcji: 1996
Numer seryjny: 7EJ04774

witam,
dziś podczas pracy osprzętem kaparkowym jakieś 2h zaczęło coś skrzypieć z każdym ruchem coraz bardziej przy podnoszeniu i opuszczaniu ramienia tzw. "banana" . Skrzypienie było tylko na tych ruchach reszta ok. Po 10 ruchach przerwałem prace w obawie,że to może wina siłownika. Jednak bardzo to skrzypienie przenosiło się po ramie bo jak przystawiłem ucho do "banana" a pomocnik zadawał ruchy to było mocno wyczuwalne,że to idzie gdzieś z okolic.

Dalej pracowałem już przodem z 1,5h potem odstawiłem maszynę. i po kolejnych 2h odpaliłem i już wszystko ok - bynajmniej na te parę ruchów na sucho. W pon jadę kopać zobaczę co się będzie działo, ale mam plan,że jak zacznie skrzypieć to wypnę siłownik od konika i sprawdzę,czy nadal będzie skrzypieć.

Tylko nasuwa się pytanie,bo może bez obciążenia siłownik będzie pracować ok.

Ciężko jednak było zdiagnozować czy to siłownik a może tuleje w boomie. Chociaż cały tył był tulejowany i to była tak naprawdę pierwsza grubsza praca bo pierwsze to było delikatne skarpowanie z 30min ale wtedy było ok.

Co to może być? Sprzed oczywiście nasmarowany porządnym smarem (nie oszczędzam na takich rzeczach , mimo że maszyna ma 25lat). Zaznaczam było to skrzypienie nie piszczenie. Coś jakby się otwierało stare zapieczone drzwi w maluchu , lub czasem można się spotkać z takim dźwiękiem w osobówkach przy podnoszeniu klapy bagażnika tez taki dziwny dźwięk z teleskopów.

proszę o poradę jak diagnozować.

Pozdrawiam
Piotr

pejter
Pomocnik operatora

  • Posty: 81
  • Rejestracja: 06 Sty 2020 23:01
  • Miejscowość: Myszków

Maszyna: Cat 428B

Firma: może kiedyś "u siebie"


Reklama

simmet

Re: skrzypienie przy opuszczaniu/podnoszeniu ramiena banana

Postprzez koniec84 » 23 Lip 2021 19:40

Tulejka w ramie się nie obraca?

koniec84
Fizol

  • Posty: 37
  • Rejestracja: 15 Lut 2018 18:49
  • Miejscowość: Białystok
  • Pochwały: 2

Maszyna: Liebherr A900 C Litronic, JCB 3cx Super, JCB 3cx eco,

Firma: Nexbud


Re: skrzypienie przy opuszczaniu/podnoszeniu ramiena banana

Postprzez pejter » 31 Lip 2021 21:39

Witam,
Bardzo możliwe że się obraca. Bo tez nie mam innego pomysłu,tylko czy da się to sprawdzić? Też czasem słyszę skrzpienie na obrocie małe, ale się pojawia.

Dodam, że w na w gniazda obrotu oraz na siłowniki były nabijanie nominalne tuleje, a w uszy już dorabianie bo sworzeń był grubszy.

Wniosek że lipny towar na tuleje czy zle spasowane? Można tak pracować? To że skrzypialo, a potem już nie to może dlatego, że material ostygł? Hmm co robić. Moje piersze godziny na zakupionym sprzęcie i takie rzeczy.

Proszę o. Poradę bo nie mam doświadczenia.

pejter
Pomocnik operatora

  • Posty: 81
  • Rejestracja: 06 Sty 2020 23:01
  • Miejscowość: Myszków

Maszyna: Cat 428B

Firma: może kiedyś "u siebie"


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej