wibako

Cat 428A swieca żarowa

Moderator: mechanior

Cat 428A swieca żarowa

Postprzez Jasiuhonda » 19 Lis 2023 22:09

Witam zakupiłem niedawno cata 428A z 1987 roku. Stary dziadek ale w miare oryginalnym nie wymeczonym stanie. Mam pytanie odnosnie swiecy zarowej: Od czego jest taki mechanizm po lewej stronie pod filtrem powietrza? Gdy wlaczam podgrzewanie swiec to cos tam pstryka?

Jasiuhonda
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 10 Maj 2020 23:08

Maszyna: Niemam

Firma: Dom


Reklama

simmet

Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez BKK » 19 Lis 2023 23:37

Jak jest jedna, to raczej na pewno świeca płomieniowa, a nie żarowa. Czyli cykać tam może przekaźnik zasilania i elektrozawór paliwa.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez Jasiuhonda » 20 Lis 2023 13:03

Tam jest jakis elektrozawor nie swieca plomieniowa. Mysle ze cos sue tam przykreca,jakis samostart albo cos... pytanie czy idzie to kupic czy lepiej przerobic na swiece plomieniowa?

Jasiuhonda
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 10 Maj 2020 23:08

Maszyna: Niemam

Firma: Dom


Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez BKK » 20 Lis 2023 13:21

Zrób no zdjęcie tego czegoś.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez Jasiuhonda » 20 Lis 2023 14:10

Takie cos to jest nie idzie tam zaden przewod paliwowy, a z gory odkreca sie ten czarny dekiel i wkreca sie cos. Ogolnie kopara odpala ladnie ale nie wiadomo co bedzie zima
Załączniki
20231118_191838.jpg

Jasiuhonda
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 10 Maj 2020 23:08

Maszyna: Niemam

Firma: Dom


Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez mechanior » 20 Lis 2023 21:37

to jest zawór eteru ale butle do tego dostać to wyczyn, teraz sprawdzałem to ponad 200 kosztuje i niedostępna, generalnie ten silnik nie ma problemu z odpalaniem w naszych warunkach zimowych byle był sprawny
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez BKK » 20 Lis 2023 22:10

mechanior napisał(a):to jest zawór eteru ale butle do tego dostać to wyczyn, teraz sprawdzałem to ponad 200 kosztuje i niedostępna, generalnie ten silnik nie ma problemu z odpalaniem w naszych warunkach zimowych byle był sprawny

No i z bezpieczeństwem tego po latach bywało różnie. Osobiście sprawnego systemu nigdy nie widziałem.
Jeśli silnik ma problemy z odpaleniem, to można to uznać za druciarstowo, ale pracować będzie, trzeba to przerobić na wtrysk plaka lub czegoś podobnego. Eter, czyli w zasadzie samostart, też tak działał.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez Jasiuhonda » 20 Lis 2023 23:15

A da rade to przerobic na swiece plomieniowa? Ogolnie to silnik pali przy obecnej temperaturze na pol obrotu ale nie wiem co bedzie jak bedzie wiekszy mroz... w zasadzie to zima maszyna raczej nie potrzebna ale jakby co to ma zapalic. Kupilem takiego rodzynka niby ponad 4000mth ale kto to wie... stalo w krzakach hu... wie ile i trzeba ogarnac trochę

Jasiuhonda
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 10 Maj 2020 23:08

Maszyna: Niemam

Firma: Dom


Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez BKK » 21 Lis 2023 12:24

Świeca płomieniowa, to prosty układ. Potrzebny przekaźnik świecy załączany automatycznie z czujnika/czujników temperatury lub ręcznie, elektrozawór paliwa, sama świeca i przewód paliwowy. Montujesz świecę zamiast tego ustrojstwa. Podłączasz do niej paliwo przez elektrozawór paliwa z powrotu wtrysków i robisz sterowanie. System działa prosto - kiedy zachodzi potrzeba podgrzewasz świecę, kiedy się zagrzeje, to otwierasz elektrozawór i kręcisz silnikiem. Paliwo z trysków trafi na świecę i się zapali.
W starych Iveco 2.8 była świeca płomieniowa i cały moduł nią zarządzający. Tylko nie wiem, czy chciałoby to współpracować z elementami nie od zestawu. Są dostępne też inne moduły, choć większość sprzedawców jest głupia lub chytra, jak wolisz, i opisuje moduły grzania świec żarowych, również jako świec płomieniowych, co nie jest prawdą.

BKK
Młodszy operator

Maszyna: różne naprawiam

Firma: prywatna działalność, elektromechanika pojazdów nietypowych, motocykli, wynalazków, zabytków


Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez Jasiuhonda » 21 Lis 2023 20:02

Dziekuje za zainteresowanie,mysle ze ogarne temat. Mam kilka pytan odnosnie maszyny jesli ktos cos podpowie bede wdzieczny:
1 Czy do hydrauliki mozna dolac olej titan utto to-04 30?
2 Nie dziala przesuw tylniego ramienia podobno ten oryginalny zawor jest nie udany i mozna go zastapic innym, jakim?
3 Czy zeby rozruszac silowniczki od przesuwu trzeba sciagac caly tyl?
4 Po zapaleniu swiatel we wszystkich zegarach oprocz obrotomierza wskazowki ida na maksymalna wartosc, bez swiatel dzialaja prawidlowo. Co moze byc przyczyna?
5 Czasami przedni rozdzielacz sie tak jakby zacina. Mam kompletny mechanizm zabezpieczajacy wysypywaniu sie urobku na maszyne jak podniesie sie do samej gory i przy ramieniu jest jakis czujnik(taki sam jak od stopu) podlaczone jest do rozdzielacza. Co to jest i czy to moze miec zwiazek z blokowaniem rozdzielacza? Sory ze tyle pytan jak co to usune post i pozakladam nowe tematy

Jasiuhonda
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 10 Maj 2020 23:08

Maszyna: Niemam

Firma: Dom


Re: Cat 428A swieca żarowa

Postprzez mechanior » 23 Lis 2023 11:20

świeca jest elektrozaworem... jak się zagrzeje to puści paliwo, więc wystarczy przekaźnik dużej mocy (40-50A) i przewód paliwowy, najlepiej przynajmniej częściowo metalowy by przy samej świecy nie był wrażliwy na rozgrzewanie, nawet otwór w kolektorze powinien już być z wkręconym korkiem 1/2 cala
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej