wibako

Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez OlMat » 26 Sie 2015 17:17

Witam zakupiłem koparko ładowarkę MF 50 HX od znajomego który ją używał do dorywczych prac. Ja jestem nowicjuszem nie miałem wcześniej do czynienia z koparkami,lecz chce się nauczyć obsługi i ją trochę odnowić.Problem jest taki że bardzo ćiężko działa wspomaganie,kolega twierdzi że wymieniał pompę i tak zawsze było że przy wolnej jedzie ciężko się skręcało.Nie wie do czego służy parę przycisków bo ich nie używał np: wajcha koło fotela po lewej stronie tak się zastała że nie idzie jej ruszyć :).Proszę o pomoc jakieś schematy instrukcje,Gdzie lać jaki olej bo on twierdzi że w kabinie pod nogami do skrzyni leje się olej hydrauliczny do pompy głównej a do ramienia z przodu po lewej stronie olej hydrauliczny do jazdy i wspomagania,coś mi to nie pasi. Jaki powinien być stan oleju na ramieniu w tym okienku na postoju ? .Proszę o pomoc z góry dziękuje.

OlMat
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 25 Sie 2015 21:16

Maszyna: Mf 50 HX

Firma: Prywatna


Reklama

simmet

Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez marcin55555 » 27 Sie 2015 13:36

Zacznij od początku... Idź i zrób uprawnienia. Tam dowiesz się podstaw... Co to jest DTR-ka troszkę o budowie maszyny i zasadach działania pewnych układów i wtedy z taką podstawową wiedzą można zacząć działać. Nieznajomość budowy maszyny powoduje nieprawidłowe podejście do eksploatacji i duże koszty utrzymania. Można wlewa olej silnikowy przez rurkę od bagnetu ale po co tracić pół dnia na taką zabawę?

marcin55555
Pomocnik operatora

  • Posty: 65
  • Rejestracja: 03 Mar 2015 09:19
  • Miejscowość: Zielona Góra
  • Pochwały: 1

Maszyna: MF 860
Cat 432D

Firma: PHU


Re: Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez OlMat » 27 Sie 2015 17:48

Mam taki zamiar iść na kurs,na budowie i mechanice się trochę znam wiem jak działa układ hydrauliczny,potrzebuje tylko własnie dtr od takiej maszynki bo nie mam rentgena w oczach,więc proszę o pomoc czy są dwa zbiorniki osobne na olej hydrauliczny czy jeden wspólny z przodu bo znajomy lał do skrzyni i z przodu olej hydrauliczny.A także do czego służą przyciski w kabinie tak jak ta wajcha po lewej stronie fotela której za chiny nie idzie ruszyć.

OlMat
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 25 Sie 2015 21:16

Maszyna: Mf 50 HX

Firma: Prywatna


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez MARIO/MECALAC » 27 Sie 2015 19:41

ta wajcha domyślam się że to zapieczony ręczny. Wstaw zdj interesujących cię rzeczy a rozszyfrujemy je co do czego oraz ten zbiornik. Na pewno zbiornik oleju jest z prawej a nie z lewej? bo jeden to ON i on nie jest na ramieniu jeden czy drugi zbiornik tylko pod ramieniem i robi jako stopień.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez marcin55555 » 27 Sie 2015 21:26

Piszesz chaotycznie i bez zrozumienia.Nie gniewaj się ale jeżeli znasz zasadę działania układów to po co pytasz gdzie lac olej? Znajomy pewnie już w niedługim czasie nie będzie twoim znajomym jak rozumiesz ile narobił złego maszynie lejąc hydrol do zmiennika. Hydraulika siłowa działa pod hydrolem, napęd i skrzynia olej do zmiennika np stou a olej w silniku to znowu inny... Dlatego zasugerowałem dtr ke. Ta Wajha to pewnie blokada łyżki która się włącza na czas jazdy.

marcin55555
Pomocnik operatora

  • Posty: 65
  • Rejestracja: 03 Mar 2015 09:19
  • Miejscowość: Zielona Góra
  • Pochwały: 1

Maszyna: MF 860
Cat 432D

Firma: PHU


Re: Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez OlMat » 27 Sie 2015 22:08

Za chaotyczny opis przepraszam,a pisałem gdzie lać jaki olej bo z mojego punktu widzenia zbiornik dal siłowników i jazdy oraz wspomagania jest wspólny w ramieniu stałym łyżki przedniej, i jak bym się nie znał to bym robił jak znajomy i nie zadawał pytań.Proszę o pomoc .Dzięki

OlMat
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 25 Sie 2015 21:16

Maszyna: Mf 50 HX

Firma: Prywatna


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez mechanior » 27 Sie 2015 22:22

OlMat napisał(a):z mojego punktu widzenia zbiornik dal siłowników i jazdy oraz wspomagania jest wspólny w ramieniu stałym łyżki przedniej,


Nie ma czegoś takiego jak RAMIĘ STAŁE, domyślam się że to po prostu RAMA MASZYNY a zbiornik jest do niej przymocowany.
Zacznij od lektury forum, poczytaj co i jak się nazywa bo jak będziemy rozmawiali różnymi językami to się w życiu nie dogadamy...

Wspomaganie i hydraulika chodzi na jednym obwodzie który ma być zalany olejem hydraulicznym, skrzynia ma swój obwód hydrauliczny z osobną pompą.

Proszę o używanie znaków przestankowych bo to powoduje niejasność i chaos wypowiedzi.
Zresztą jest to zapisane w regulaminie forum.

Na początek proponuję wpisać w szukajkę "HX 50" i przeczytać wszystkie tematy dotyczące tej maszyny co pozwoli złapać odpowiednia terminologie i ogólny zarys działania maszyny oraz jej poszczególnych układów.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez OlMat » 27 Sie 2015 22:35

Znowu przepraszam za opis,ten zbiornik jest w ramie na której jest zamocowane ramie od przedniej łyżki,( po prostu rama służy jako zbiornik)a co do skrzyni to nie wiem nic o dodatkowej pompie,pompy mam dwie jedna tłoczkowa od siłowników a druga mała pipidówka od jazdy i wspomagania przykręcona do silnika z prawej strony pod alternatorem.

OlMat
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 25 Sie 2015 21:16

Maszyna: Mf 50 HX

Firma: Prywatna


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez Tomasz-51 » 28 Sie 2015 07:16

Do zbiornika z przodu lejesz olej hydrauliczny i odpowiada on za ramie z tyłu i ładowarkę z przodu. Zbiornik jest jakby w ramie tak to sobie mf wymyślił. Do skrzyni lejesz olej hydrauliczno przekładniowy np. ATF (tak jest u mnie i chodzi ok.) wchodzi 60 litrów a więc spory wydatek , odpowiada on za jazdę i układ kierowniczy a dzwignia po lewej stronie fotela to blokada tylnego mostu. Jesli pompa była zmieniana to orbitrol może być walnięty , serwis zaleca wymianę pompy i orbitrolu jednocześnie ja tak zrobiłem i chodzi jak złoto , a przed tym też działy się cuda. Maszyna nie jest zła na pewno są lepsze cichsze , szybsze ale radzi sobie nie gorzej niż inne. Powodzenia.

Autor postu otrzymał pochwałę

Tomasz-51
Operator

  • Posty: 248
  • Rejestracja: 21 Sty 2010 12:02
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 12

Maszyna: MF 60HX,Gallmac60WMW,
MB-Trac, Deutz DX110


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez MARIO/MECALAC » 28 Sie 2015 08:00

A przepraszam pomyliła mi się wajcha od ręcznego z prawej. Zmęczenie robi swoje hehe.

Wrzuć zdj pulpitu tych przycisków co Cię interesują. Coś poradzimy
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez OlMat » 28 Sie 2015 21:32

Witam ponownie dziękuje wszystkim za fatygę i pomoc,dużo mi to pomogło, proszę o dalsze porady co do tej maszyny na co uważać itp.Rozmawiałem dziś z operatorem koparki który mi powiedział że lanie oleju HL-46 do skrzyni nie zaszkodzi jej ponieważ przy tak wiekowym sprzęcie i wypracowanym, skrzynia na prawidłowym oleju chodzi głośno bo olej jest rzadszy ,twierdzi że jego 2 maszynki JCB cały czas śmigają na oleju hl w skrzyni tylko zimom trochę gorzej bo trzeba poczekać na rozgrzanie oleju. A co wy o tym sądzicie ?

OlMat
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 25 Sie 2015 21:16

Maszyna: Mf 50 HX

Firma: Prywatna


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez MARIO/MECALAC » 28 Sie 2015 21:37

Zmień wiedzę a nie jakiegoś paproka zwanego operatorem. Do skrzyń tylko się leje oleje ATF lub Stou.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez OlMat » 28 Sie 2015 22:27

Dzięki za wskazówkę, chyba jednak spuszczę ten olej ze skrzyni i wymienię, tylko mnie przeraża że to koszt rzędu 600 zł(60litr) i jak wleje ten rzadszy olej do tej skrzyni to zacznie się lać jak z prysznica. :(

OlMat
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 25 Sie 2015 21:16

Maszyna: Mf 50 HX

Firma: Prywatna


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez MARIO/MECALAC » 28 Sie 2015 23:06

To zanim wlejesz rzadszy to pasowało by uszczelnić i sprawdzić stan skrzyni.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez mechanior » 28 Sie 2015 23:17

A dlaczego rzadki ma się lać a gęsty nie? Zastanów się...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez OlMat » 29 Sie 2015 11:37

Witam dziś odkręciłem obydwa węże od siłownika wspomagania kierowniczego i jak skręcałem kierownicom w prawo czy w lewo to z obydwóch węży leciał olej,czy to normalne :) , wydaje mi się że chyba orbitrol jest walnięty a nie pompa.Tylko mnie zastanawia jak pompa daje dobre ciśnienie to w takim przypadku silnik powinien działać pod dużym obciążeniem.Patrzyłem na allegro jest zestaw naprawczy koszt 70 zł jak myślicie pomoże taki zestaw?.

OlMat
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 25 Sie 2015 21:16

Maszyna: Mf 50 HX

Firma: Prywatna


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez marcin55555 » 01 Wrz 2015 08:31

Najlepiej prześledzić zasadę działania orbitrola. czyli podstawa działania elementów maszyny.Na jakiej podstawie stwierdziles że jest odpowiednie ciśnienie to mnie zastanawia? Robiłeś pomiar ciśnienia? Czy na oko stwierdziles że jest ok bo wypływa olej? Jeżeli orbitrol nie cieknie to nie powinno z nim być problemów....

marcin55555
Pomocnik operatora

  • Posty: 65
  • Rejestracja: 03 Mar 2015 09:19
  • Miejscowość: Zielona Góra
  • Pochwały: 1

Maszyna: MF 860
Cat 432D

Firma: PHU


Re: Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez OlMat » 01 Wrz 2015 10:51

Ciśnienia nie mierzyłem,tylko podejrzewam że to orbitrol bo olej leci z dwóch węży podczas skręcania .

OlMat
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 25 Sie 2015 21:16

Maszyna: Mf 50 HX

Firma: Prywatna


Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez mechanior » 01 Wrz 2015 11:11

OlMat napisał(a):podejrzewam że to orbitrol bo olej leci z dwóch węży podczas skręcania


Taki objaw o niczym nie świadczy, tylko pomiar ciśnień jest miarodajny.
Gdy jedna strona orbitrolu jest pod ciśnieniem druga musi "odebrać" olej z drugiej strony siłownika więc łączy się z przelewem układu hydraulicznego (odprowadzenie na zbiornik) w którym występuje co najmniej ciśnienie słupa oleju w zbiorniku a w praktyce około 2-3 bar.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Ciężko działa wspomaganie Pomocy z obsługą MF 50 HA (HX)

Postprzez OlMat » 04 Wrz 2015 20:18

No i kolego chyba masz rację,bo dziś wymontowałem orbitrol i ten zestaw naprawczy tak naprawdę to uszczelnienie zewnętrznej obudowy parę oringów ,jutro go założę bo trochę mi zeszło z wymontowaniem i rozebraniem a potem złożeniem.Nie liczę na sukces.

NASTĘPNY POST NA STRONIE NR.2
Ostatnio edytowany przez OlMat, 05 Wrz 2015 21:47, edytowano w sumie 1 raz

OlMat
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 25 Sie 2015 21:16

Maszyna: Mf 50 HX

Firma: Prywatna


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej