wibako

WYMIANIA ślizgów teleskopu

WYMIANIA ślizgów teleskopu

Postprzez micuel2 » 06 Lis 2015 19:30

Marka i model maszyny: Fermec 860
Rok produkcji: 1995

Witam,

Chciałbym dopytać jak zabrać się za wymianę ślizgów tylnego wysuwanego ramienia w Fermecu.
Najpierw zaczynać od górnych ślizgów czy na tych na końcu ramienia??
konieczny jest demontaż całego teleskopu?

Pozdrawiam :)

micuel2
Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 22:15

Maszyna: TEREX TLB 890

Firma: FHT GAWLIK


Reklama

simmet

WYMIANIA ślizgów teleskopu

Postprzez Artur860 » 21 Gru 2015 01:59

Nie ma konieczności demontażu całego ramienia, więc zaczynasz obojętne od których.
Teleskop musi być złożony.
Górne wymieniasz bardzo łatwo bo odkręcasz jedynie dwie duże śruby na wierzchu ramienia, schodzi Ci stalowa płyta ściskająca ślizgi oraz zewnętrzny ślizg.
Zdejmij sześciany centrujące ślizgi i podkładki dystansowe o ile jeszcze są.
Wewnętrzny ślizg wysuń do góry.
Nowe ślizgi zamontuj w odwrotnej kolejności, z tym że pamiętaj aby dołożyć podkładek dystansowych na tyle aby ślizgi nie stawiały oporów po skręceniu śrubami, a żeby też nie został duży luz.

Z ślizgami na końcu ramienia była chwila więcej zabawy, ale też nie było to specjalnie wyczerpujące.

Boczne wymieniasz poprzez odkręcenie 4 metalowych płyt (po 4 śruby każda).
Płyty mocujesz w imadle i wykręcasz z nich np rolhakiem okrągłe ślizgi. Cyba, że ślizg już nie wystaje to musisz wydłubać go jakimś przecinakiem. Nowe ślizgi wbijasz w miejsce starych. Ja jeszcze ze względu na wytarcie ramienia podłożyłem jeszcze pod ślizgi wycięte z cienkiej blachy krążki.

Ślizgów końca ramienia góra i dół nie ruszałem, więc się nie wypowiadam. Ale wydaje mi się, że wysuwają się w stronę łyżki po odkręceniu płyt podtrzymujących.

Generalnie na opisywanych przeze mnie ślizgach jest spora możliwość skasowania luzu bez ich wymiany. Także rozbierz i spojrzyj do nich zanim kupisz nowe. A jeżeli już trzeba nowe to da rade je dorobić i wyjdzie sporo taniej.

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Artur860
Fizol

  • Posty: 44
  • Rejestracja: 19 Maj 2014 23:46
  • Miejscowość: Zduńska Wola
  • Pochwały: 1

Maszyna: Fermec 860 '98

Firma: ART-KOP


Re: WYMIANIA ślizgów teleskopu

Postprzez micuel2 » 21 Gru 2015 08:25

Dziękuję Ci bardzo za pomoc, w wolnym czasie zabieram się za montaż, Opiszę jak poszło.


Pozdrawiam :D

micuel2
Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 22:15

Maszyna: TEREX TLB 890

Firma: FHT GAWLIK


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej