wibako

brak synchronizacji ruchów

brak synchronizacji ruchów

Postprzez gpstrans » 30 Sty 2016 19:22

Marka i model maszyny: mf 50 hx
Rok produkcji: 1992

witam mam problem brak synchronizacji ruchów tzn przy podnoszeniu głównego wysięgnika brak ruchu ramieniem proszę o pomoc maszyna z 1992 roku

gpstrans
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 17 Lut 2012 23:02

Maszyna: MF 50 hx

Firma: gpstrans


Reklama

simmet

brak synchronizacji ruchów

Postprzez Brandix » 30 Sty 2016 21:11

A czy gdy delikatnie (powoli) unosisz wysięgnik, to ruchy ramieniem są? Czy nawet jak ledwo pociągniesz dźwignię, to inne ruchy ustają? Czy na wysokich obrotach dzieje się tak samo?
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


brak synchronizacji ruchów

Postprzez gpstrans » 30 Sty 2016 21:43

jak delikatnie się unosi to się synchronizują ale nie sprawdzałem jak na wysokich obrotach bo tylko na sucho sprawdzałem bo dopiero co kupiłem maszynę i jeszcze nie wyjechałem do roboty nadmienię jeszcze że olej do wymiany bo chyba jest z wodą bo jakiś taki biały

gpstrans
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 17 Lut 2012 23:02

Maszyna: MF 50 hx

Firma: gpstrans


brak synchronizacji ruchów

Postprzez Brandix » 30 Sty 2016 21:51

Jak się zrobiło z oleju mleko, to z pewnością jest do wymiany. Ba - wypadałoby układ przepłukać - kilkukrotnie wymienić olej, bo eksploatacja maszyny z takim olejem może się źle (kosztownie) skończyć... Jeśli dalej będzie się robić mleko, to należałoby dojść do przyczyny tego stanu rzeczy.
Co do synchronizacji ruchów- jak obroty silnika są za niskie, a co za tym idzie - jest mniejszy przepływ oleju (mały wydatek pompy), to zadanie zbyt dużej ilości ruchów maszynie kończy się właśnie tak jak opisałeś - odcina niektóre ruchy (działają tylko te, które mają priorytet - są bliżej źródła zasilania). Myślę, że kwestia synchronizacji, będzie też zależeć od przyzwyczajenia się do maszyny.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


brak synchronizacji ruchów

Postprzez gpstrans » 30 Sty 2016 22:14

mysle że bialy olej to wina braku korka wlewu oleju jutro sprawdze jak na wysokich obrotach i dam znać

gpstrans
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 17 Lut 2012 23:02

Maszyna: MF 50 hx

Firma: gpstrans


Re: brak synchronizacji ruchów

Postprzez puszek_ZGY » 31 Sty 2016 03:12

gpstrans napisał(a):dopiero co kupiłem maszynę i jeszcze nie wyjechałem do roboty


gpstrans napisał(a):mysle że bialy olej to wina braku korka wlewu oleju jutro sprawdze jak na wysokich obrotach i dam znać


O zgrozo!

Testowałeś w ogóle tą maszynę w terenie? Czy po prostu kupiłeś "kota w worku"?

Ja nie rozumiem. Bułki, chleb idziesz i kupujesz w sklepie, ale żeby maszynę potraktować jak przykładowo produkt spożywczy, czyli np bułkę to już lekka przesada. Maszyna za kilkadziesiąt tysi i brak jakiegokolwiek zainteresowania się jej stanem technicznym :crazy:

Wracając do tematu, to jak sam wspomniałeś:

gpstrans napisał(a):i jeszcze nie wyjechałem do roboty


Nie chce Cie martwić ale szybko to możesz nie wyjechać do tej "pierwszej" roboty...

Jak już kolega Brandix zdążył wspomnieć, że czeka Cię płukanie układu hydraulicznego, jest to dość niewdzięczna i nieudolna operacja, bo w zależności jak układ skompensuje "namiastki" wody to taki układ możesz płukać nawet kilkukrotnie!

Maszyną na mieszance wodno olejowej długo nie pociągniesz, a raczej maszyna, choć wątpliwe jest już to jak długo wcześniejszy właściciel eksploatował ją "bez korka". Domniemam, że coś tam wsadził, worek, szmatę, prezerwatywę, czapkę, skarpetę, dziurawa pończochę, perukę babci czy cokolwiek co mogłoby uszczelnić wlew. Ku.wa co ja w ogóle pieprze :wall:

Kolejnym martwiącym znakiem może być to, że

gpstrans napisał(a):witam mam problem brak synchronizacji ruchów tzn przy podnoszeniu głównego wysięgnika brak ruchu ramieniem


A to już daje dużo do myślenia. I samo przypuszczenie, że poprzedni właściciel mógł "trochę" jeździć z "szmatką" w "dziurce", wydaje się być już bardziej oczywiste.

Taki efekt może dawać upadająca pompa, która jest w stanie przed agonalnym i ledwo co zipi, jedzie na "ostatnim dechu", a nad nią krążą czarne chmury i ostatni "gwóźdź do trumny"...

Koniec końców,gdybym pojechał oglądać maszynę i zobaczyłbym brak korka i Bóg wie co za "indywidualne rozwiązania" to obróciłbym się na pięcie, bądź klasycznym "moonwalkiem" podążyłbym w stronę "ewakuacji".


puszek_ZGY napisał(a):Brandix napisał(a):
Skoro to pompa o stałym wydatku, to wybieraków w rozdzielaczach raczej nie będzie.

puszek_ZGY napisał(a):
No i niekiedy nie od autora dowiaduje się informacji o maszynie a od innego życzliwego użytkownika ;)

Teraz to masz pretensję do kogoś, o to że nie znasz maszyny. Udzielasz porad nie znając maszyny ???


Kolego Puszek_ZGY, w związku ze zgłoszeniami kilku użytkowników upomina się abyś skupił się na merytorycznym doradzaniu w rozwiązywaniu problemów, co każdy sobie ceni jak podkreśla, a darował swoje prywatne przemyślenia i docinki które odbierane są przez innych jako aroganckie i uszczypliwe. Skargi dotyczą nie tylko tego tematu ale również kilku innych - co ciekawe ostatnich.
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


brak synchronizacji ruchów

Postprzez gpstrans » 31 Sty 2016 11:27

na temat zakupu maszyny i jej historii nie będę się rozpisywał bo to nie ma nic wspólnego z tematem, ciekawym zjawiskiem jest przy pompie w "agonalnym" stanie to że pozostałe funkcje działają jak należy tzn. np. obrót i zamykanie łyżki lub podnoszenie głównego wysięgnika i ruch ramieniem od siebie nie dzieła tylko ruch ramienia w kierunku koparki razem z głównym wysięgnikiem

gpstrans
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 17 Lut 2012 23:02

Maszyna: MF 50 hx

Firma: gpstrans


Re: brak synchronizacji ruchów

Postprzez puszek_ZGY » 31 Sty 2016 15:48

gpstrans napisał(a):na temat zakupu maszyny i jej historii nie będę się rozpisywał bo to nie ma nic wspólnego z tematem, ciekawym zjawiskiem jest przy pompie w "agonalnym" stanie to że pozostałe funkcje działają jak należy tzn. np. obrót i zamykanie łyżki lub podnoszenie głównego wysięgnika i ruch ramieniem od siebie nie dzieła tylko ruch ramienia w kierunku koparki razem z głównym wysięgnikiem


To całkiem zmienia bieg sprawy. O takich rzeczach trzeba wspomnieć.

Ale do sedna. Nie wiem czy tu akurat jest problem czysto natury mechanicznej. Rozumiem że próbujesz na wolnych obrotach (650-700obr/min) połączyć funkcję podnoszenia wysięgnika (boom) i ramienia (dipper)?

Przy takich obrotach pompa ma moc w przedziale z 15-20KM, poza tym próbujesz użyć 2-ch funkcji najbardziej obciążających układ.

Maszyna swoje lata świetności ma już dawno za sobą, także też można brać to pod uwagę.

Przy pracy w gruncie staraj się utrzymywać obroty ok 1500, czyli w pobliżu max momentu.

Jeśli to nie to, sprawdź wybieraki w rozdzielaczu (kulki, gniazda, uszczelnienia).

Jaką pompę masz w tym Fergusonie?
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


brak synchronizacji ruchów

Postprzez Brandix » 31 Sty 2016 17:33

Pompa zwykła, zębata. Jej wydatek przy 2200 obr/min to 118 l/min. Maksymalne ciśnienie to 190 bar.
Główny zawór przelewowy znajduje się na przednim rozdzielaczu.
Tyle mi wiadomo na temat układu hydraulicznego (roboczego - bo ukł. skrętu to zupełnie odrębny układ z inną pompą) w tej maszynie.
Skoro to pompa o stałym wydatku, to wybieraków w rozdzielaczach raczej nie będzie.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: brak synchronizacji ruchów

Postprzez puszek_ZGY » 31 Sty 2016 18:41

No właśnie w tym jest problem, że ktoś oczekujący pomocy napisze 2 zdania, a niekiedy nawet jedno i chce odpowiedz od razu na talerzu, jak jest jeszcze tysiąc innych czynników o których należałoby wspomnieć aby zaoszczędzić czas, zarówno swój jak i reszty użytkowników forum. A wtedy trzeba się wszystko dopytywać, domyślać się, domniemać, a najlepiej mieć szklaną kulę i w niej szukać sprzymierzenia :mrgreen:

Brandix napisał(a):Skoro to pompa o stałym wydatku, to wybieraków w rozdzielaczach raczej nie będzie.


No i niekiedy nie od autora dowiaduje się informacji o maszynie a od innego życzliwego użytkownika ;)

W takim przypadku to raczej mało prawdopodobne aby wybieraki były w układzie z pompom zębatą. Ale, żeby zaoszczędzić czas warto napisać wszystkie możliwe sugestie, bo nikt całego swojego wolnego czasu nie będzie tylko pokładał na pomocy na forum ;)

A wracając do tematu to najpierw można byłoby się przyjrzeć rozdzielaczowi. Sprawdzić uszczelnienie owej sekcji, suwak, sprężyna, uszkodzenia mechaniczne, tj. rysy, zadziory.

Autor mało mówi o problemie, więc ciężko rzucić trafne info odnośnie usterki.
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


brak synchronizacji ruchów

Postprzez gpstrans » 31 Sty 2016 19:43

witam ponownie , myślę "kolego Puszek " że się za bardzo podniecasz ,szanuje to że chcesz pomóc ale ja w niedzielę mam ciekawsze zajęcia ,maszynę kupiłem dla potrzeb własnych więc nie zależy mi czy ją naprawię dzisiaj czy za tydzień ,wracając do tematu chciałem dzisiaj pomęczyć maszynę ale niestety pękł przewód od ramienia wiec poczekamy jutro wymienię na nowy i dam znać więcej pokory Panowie pozdrawiam

gpstrans
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 17 Lut 2012 23:02

Maszyna: MF 50 hx

Firma: gpstrans


brak synchronizacji ruchów

Postprzez puszek_ZGY » 31 Sty 2016 20:35

gpstrans napisał(a):witam ponownie , myślę "kolego Puszek " że się za bardzo podniecasz ,szanuje to że chcesz pomóc


A czym tu się podniecać? Tym, że nie umiesz uszanować czyjegoś czasu, wnikliwie opisując problem, oczekując pomocy.

gpstrans napisał(a): w niedzielę mam ciekawsze zajęcia


gpstrans napisał(a):maszynę kupiłem dla potrzeb własnych więc nie zależy mi czy ją naprawię dzisiaj czy za tydzień ,wracając do tematu chciałem dzisiaj pomęczyć maszynę ale niestety pękł przewód od ramienia wiec poczekamy jutro wymienię na nowy i dam znać


Nie zależy Ci na szybkiej naprawie, ale jednak chciałeś coś wskórać i strzelił ci przewód. Śmierdzi mi tu hipokryzją...

BTW Im dłużej woda będzie w układzie, tym gorzej dla jego "kondycji".

Odpowiedz jeszcze na poniższe pytania:

Funkcja sama w sobie działa prawidłowo, tak?

Tylko po połączeniu tej funkcji (ramię - dipper) z jakąkolwiek inną, już nie funkcjonuje?

Czy maszyna w jakimkolwiek zakresie obrotów zachowuje się tak samo?

Czy na nierozgrzanym i rozgrzanym oleju objawy są takie same?

Sprawdź jakie są optymalne obroty pracy, przykładowo, tzn w jakim zakresie obrotów, maszyna funkcjonuje płynnie.
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


brak synchronizacji ruchów

Postprzez Tomasz-51 » 31 Sty 2016 20:48

Jaki masz styl układu dźwigni? Koparkowy czy koparko ładowarkowy. Ja na początku w swoim mf 60hx jak kupiłem miałem kop-ładowarkowy i było ok ale ze względu na przyzwyczajenie do koparki przełożyłem przewody i jest jak w koparce i są objawy takie jak u ciebie ale się przyzwyczaiłem robiąc funkcjami proporcjonalnie do potrzeb. A olej wymień i będziesz miał git maszynę.

Tomasz-51
Operator

  • Posty: 247
  • Rejestracja: 21 Sty 2010 12:02
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 12

Maszyna: MF 60HX,Gallmac60WMW,
MB-Trac, Deutz DX110


Re: brak synchronizacji ruchów

Postprzez Brandix » 31 Sty 2016 20:51

Tomasz-51 napisał(a):Jaki masz styl układu dźwigni? Koparkowy czy koparko ładowarkowy. Ja na początku w swoim mf 60hx jak kupiłem miałem kop-ładowarkowy i było ok ale ze względu na przyzwyczajenie do koparki przełożyłem przewody i jest jak w koparce i są objawy takie jak u ciebie ale się przyzwyczaiłem robiąc funkcjami proporcjonalnie do potrzeb. A olej wymień i będziesz miał git maszynę.

Zdajesz sobie sprawę, że oprócz przewodów, powinieneś zmienić także miejscami zawory liniowe zabezpieczające te funkcje?
Mogą być one ustawione np. na różne wartości ciśnień, czego skutkiem może być niedomaganie funkcji...
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


brak synchronizacji ruchów

Postprzez Tomasz-51 » 31 Sty 2016 22:34

To chyba nie w tej maszynie albo w mojej nic niema, bo między rozdzielaczem a siłownikiem jest tylko przewód hydrauliczny. Może się źle wysłowiłem funkcje obie naraz działają ale trzeba ostro dać w rurę ale to zabójstwo a nie praca a na obrotach 1100/1200 to tak jak pisałem wyżej.Poprostu na łamanie i na podnoszenie ramienia idzie więcej oleju niż na obrót czy łyżkę. A może poprostu moja maszyna też niedomaga, w sumie to swoje lata już ma.

Tomasz-51
Operator

  • Posty: 247
  • Rejestracja: 21 Sty 2010 12:02
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 12

Maszyna: MF 60HX,Gallmac60WMW,
MB-Trac, Deutz DX110


brak synchronizacji ruchów

Postprzez Brandix » 31 Sty 2016 22:38

Zawory liniowe powinny być wkręcone w sekcje rozdzielacza (z dołu i z góry).
Posłużyłem się zdjęciami znalezionymi w internecie (olx) - pochodzą z maszyny MF 50 (ale dokładnego modelu nie podano)
MF.png
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


brak synchronizacji ruchów

Postprzez Tomasz-51 » 31 Sty 2016 23:01

Wydaje mi się że mój rozdzielacz wygląda inaczej. Nie jest składany z segmętów jak chyba widać tutaj,i nie ma tych śrub (zaworów pod nimi) ale ręki nie dam sobie uciąć. W każdym bądź razie robię tak od 2008r i jakoś działa.
Na olx jest jeszcze jedno ogłoszenie z rozdzielaczem, te za 1600pln i bardziej ten by pasował choć za bardzo z tych zdjęć nic nie widać.

Tomasz-51
Operator

  • Posty: 247
  • Rejestracja: 21 Sty 2010 12:02
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 12

Maszyna: MF 60HX,Gallmac60WMW,
MB-Trac, Deutz DX110


brak synchronizacji ruchów

Postprzez gpstrans » 04 Lut 2016 15:32

Witam , panowie chwilowo się nie odzywam wymieniam olej i przy okazji prób kilka węży do wymiany bo maszyna dość długo stała i podeszły wiec zrobiło swoje ,odezwie się jutro jak ustalę ,wszystkie ruchy same w sobie działają ok tylko w połączeniu z innymi funkcjami dokładniej opiszę po konkretnych próbach

gpstrans
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 17 Lut 2012 23:02

Maszyna: MF 50 hx

Firma: gpstrans


brak synchronizacji ruchów

Postprzez gpstrans » 05 Lut 2016 15:44

Witam , mam jeszcze pytanie czy może ktoś posiada numer filtra hydrauliki do tej maszyny MF 50 HX podaje nr seryjny 544 30 D 473 tego niestety też nie było z góry bardzo dziękuje

gpstrans
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 17 Lut 2012 23:02

Maszyna: MF 50 hx

Firma: gpstrans


brak synchronizacji ruchów

Postprzez gpstrans » 10 Lut 2016 00:06

Witam ,ponownie wiec tak , maszyna już śmiga wymieniony olej filtry i przy okazji ciężkich prób kilka przewodów ,co prawda "na sucho " te dwa ruch jakoś nie bardzo chcą współpracować ale pod obciążeniem jest wszystko ok . :banan:

gpstrans
Fizol

  • Posty: 22
  • Rejestracja: 17 Lut 2012 23:02

Maszyna: MF 50 hx

Firma: gpstrans


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej