wibako

Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez Geraldo » 03 Paź 2016 21:36

Marka i model maszyny: Ostrówek k162

Witam,
Koledzy chciałbym się do Was zwrócić o pomoc. Kupiliśmy z kolegą na nasze budowy domów Ostrówka. Robimy mu małe pimp my ride :) aby był super-hiper na wiosnę. M. in. porobiliśmy sobie tuleje i sworznie tylnego ramienia, przedniej łyżki, wszystkie nowe kalamitki i pełne smarowanie, wymianę olejów i filtrów w silniku, regulację obrotów płynną w kabinie i inne drobiazgi z zakresu prac dla nas prostych.

Ale problem mamy z hydrauliką z którą tak na prawdę nie mieliśmy do tej pory styczności. Generalnie chyba udało nam się kupić Ostrówka z dobrą hydrauliką - bez problemu na małych obrotach dźwiga się do góry na obu łyżkach, pompa suchutka, rozdzielacz też, podniesione łyżki do góry praktycznie nie opadają (znaczy tak powolutku jak ruch kontynentów czyli chyba dobrze? :)). Siłowniki nie ciekną, oprócz obrotu ale ten temat już poruszany na forum - czytałem. Natomiast węże mamy w bardzo opłakanym stanie, chcemy wymienić wszystkie. Samo poodkręcanie i pozakręcanie nowych węży nas nie przeraża. Pytanie dotyczy spuszczenia starego oleju (oczywiście pójdzie nowy), takiej instrukcji tu nie znalazłem i dlatego uśmiecham się o pomoc:

1. Czy po odkręceniu tej pokrywki pod zbiornikiem oleju cały olej zleci? czy zostanie gdzieś w siłownikach, wężach? jeżeli tak to czy trzeba z każdego spuszczać czy jest jakiś najniższy punkt układu w którym można to zrobić?

2. Czy na zgaszonym silniku olej w układzie/siłownikach będzie pod ciśnieniem i "obrzyga" nas przy odkręcaniu np węża?

3. Domyślam się, że do takiej operacji obie łyżki na ziemi leżą? A podpory?

4. Po naprawach i wymianie węży oraz filtrów nowy olej do zbiornika i żeby go rozprowadzić/odpowietrzyć układ pełny zakres ruchów każdym osprzętem aż do płynnej pracy czy jakoś inaczej? Ile wlać oleju - czytałem na forum że aż pojawi się w kolanku wlewu ale czy tyle wlać i już czy przy pracy pompa rozpompuje olej do siłowników/węży i go tam ubędzie i trzeba będzie dolewać aż wróci do takiego stanu?

Będę wdzięczny za każdą pomoc bo ta hydraulika trochę nas przestrasza

Pozdrawiam

Geraldo
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 25 Lip 2016 09:23

Maszyna: Ostrówek k162

Firma: U siebie


Reklama

simmet

Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez dzierzan » 03 Paź 2016 22:08

1. Po odkręceniu korka zleci olej ze zbiornika, pozostanie olej w wężach, siłownikach i rozdzielaczach. Jeśli chcielibyście spuszczać cały olej to trzeba by odkręcać wszystkie węże, podobnie demontować siłowniki, albo chociaż ręcznie wypychać z nich olej. Na szczęście nie ma takiej potrzeby, wystarczy że spuścicie ze zbiornika :wink:
2. Może zostać jakieś ciśnienie, ale po poluzowaniu węża zaraz spadnie, raczej nic was nie obrzyga, może trochę trysnąć najwyżej.
3. Przy odkręcaniu węży osprzęt powinien być unieruchomiony, bo jeśli będzie w powietrzu to po odkręceniu węża jego ciężar wypchnie olej z siłownika.
4. Odpowietrzanie tak, co do stanu to mniej więcej tak jak piszesz, tylko nie wiem dokładnie w jakim położeniu w ostrówku powinien być osprzęt przy sprawdzaniu poziomu.

Autor postu otrzymał pochwałę

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez Geraldo » 03 Paź 2016 22:15

dzięki dzierzan czyli nasze podejrzenia przynajmniej w części słuszne :)

Czyli tak sobie z tego wnioskuję że aby "wycisnąć" jak najwięcej starego oleju to położyć osprzęt na ziemi w takiej pozycji (przynajmniej spróbować) aby jak najwięcej siłowników miało pochowane tłoczyska? Węże prawie wszystkie pójdą out więc z nich oleju się pozbędziemy.

Geraldo
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 25 Lip 2016 09:23

Maszyna: Ostrówek k162

Firma: U siebie


Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez dzierzan » 03 Paź 2016 22:24

Nawet jeśli tłoczyska będą pochowane to i tak olej będzie w siłownikach po drugiej stronie tłoka. Na pewno będzie go mniej niż przy wysuniętym tłoczysku więc możecie spróbować, ale w ten sposób nie wypchniecie całego oleju z siłowników :wink:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez mechanior » 14 Paź 2016 00:28

Bez przesady.
Wystarczy wymiana tego oleju który sam spłynie...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez Geraldo » 18 Paź 2016 22:09

Nie no aż tak żeby rozmontowywać siłowniki i wyciskać to nie będziemy szaleć :) zabieramy się w weekend za demontaż a potem montaż nowych węży. Dam znać jak poszło nowicjuszom :)

Ale miałbym koledzy jeszcze takie pytanie: gdzie dokładnie powinien być filtr/filtry od hydrauliki?

aha, no i jeszcze sprawa taka, że uczymy się też pracować tym sprzętem. w zeszły weekend zrobiliśmy sobie kolejną lekcję i to taką hardkorową łącznie z utopieniem Ostrego w bagienku do podwozia... wyciągaliśmy się tylną łyżką itd. udało się! dostał mocno w kość. potem jak kopaliśmy to zauważyliśmy, że mocno osłabł tzn. nie był w stanie z taką werwą jak wcześniej podnieść pełnej, czubatej łychy ziemi. czy to może być spowodowane tym, że straciliśmy za dużo oleju z hydrauliki? bo przy tak dużym obciążeniu jakie dostał z jednego węża to w sumie lało się ciurkiem, z dwóch innych mocno kapało. tak na chłopski rozum to objaw zaczął być taki jak w samochodzie jak jest za mało płynu we wspomaganiu - słabo działa i pompa protestuje takim jakby wizgotem, rzężeniem. wcześniej dopóki nie wylaliśmy tyle oleju wszystko było ok. "opukując" zbiornik wydaje się, że stan został tak w połowie, więc odstawiliśmy maszynę i stwierdziliśmy, że dopóki nie ogarniemy węży i nie zalejemy oleju to koniec zabaw. mam nadzieję, że nie zrobiliśmy mu krzywdy...

Geraldo
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 25 Lip 2016 09:23

Maszyna: Ostrówek k162

Firma: U siebie


Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez czesciarz » 19 Paź 2016 15:55

Tylko jak będziesz odkręcać przewody to połóż cały osprzęt na ziemi, zgaś maszynę i poruszaj wszystkimi dźwigniami we wszystkie strony aż zejdzie całe ciśnienie bo inaczej możesz sobie zrobić krzywdę.

czesciarz
Młodszy operator

Maszyna: volvo

Firma: Volvo


Re: Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez Geraldo » 19 Paź 2016 17:25

ok. dzięki za cenną sugestię. sorki, że tak męczę ale tak łopatologicznie to kładę na ziemi osprzęt, gaszę silnik i wtedy ruszam dzwignie we wszystkich zakresach? to spowoduje, że ciśnienie w wężach będzie mniejsze?

Geraldo
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 25 Lip 2016 09:23

Maszyna: Ostrówek k162

Firma: U siebie


Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez zeppelin zm 15 » 19 Paź 2016 18:01

Dokladnie tak kolego
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez Geraldo » 12 Sie 2017 00:54

Cześć. Trochę długo to trwało bo sezon okazał się niezwykle intensywny ale postaram się rozwinąć temat chociaż w skrócie i opisać jak poszło nowicjuszom :) w razie pytań od zainteresowanych tematem tej zabytkowej maszyny postaram się rozwinąć.

1. Jak się okazało pompę jednak zajechalismy. Nie ma się co dziwić bo stan oleju to były 3 wiaderka (na przewidywane ok 200 l) o kolorze i konsystencji smoły :) - pompa została zamontowana zupełnie nowa, finalnie wymienione wszystkie węże jakie w tej koparce są i odtworzony filtr hydrauliki oraz zalany nowy olej dobrej klasy. Efektu co do sprawności i siły kopania możecie się domyślić.

2. Silnik dostał pełny przegląd - wszystkie filtry, oleje, płyny, nowe przewody paliwowe, elektryczne.

3. Część siłownikòw zregenerowana.

4. Odtworzone wszystkie zniszczone lub zapomniane kalamitki/punkty smarne i używane na bieżąco :)

5. Dotoczone tuleje i sworznie tam gdzie trzeba było - a trochę trzeba było :)

6. Nowe wszystkie opony - przód balonówki. Wymiana we własnym zakresie.

7. Tak hobbystycznie w wolnych chwilach wyspawalismy (w znaczeniu stworzyliśmy od podstaw) sobie jeszcze łyżkę 30cm i skarpówkę 110cm.

Powiecie wariaci albo goście co nie wiedzą co zrobić z kasą. Myślę, że nie. Znaczy z kasą bo wariaci na pewno.
Biorąc pod uwagę cenę zakupu tej maszyny i remontu wyszła na zero przynajmniej. Reszta to była dla nas czysta przyjemność i dużo, dużo nauki. Cennej nauki :)
Fajny prosty sprzęt dla majsterkowiczòw :)

Robota wykonana: ok 150mb x 3m koryta pod drogę 40-45cm głęboko, ponad 100mb pod wodę szerokość ok 40cm i głębokość 120cm - oczywiście zasypanie tego. Rozciągnięcie kilkuset ton kamienia. Drobne prace niwelacyje na powierzchni ok 500m2 na działce o spadku ok 5m na 50ciu metrach. Coś ok 300-350mb drenażu.

Teren: trudny, okolice Istebnej, glina, łupek, ił, kamienie, czasem skała... woda, czasem dużo wody...

Nie piszę tego dla przechwałek czy gratulacji :) jakby kto potrzebował porady o Ostrym w trudnych warunkach, jego remoncie i naprawach we własnym zakresie odbywających się po kolana w błocie :) to zapraszam. Opowiem o pocie, pocie, łzach, zwatpieniach i ogromnej satysfakcji.

Wiedza i nauka praktyczna nie do wycenienia.

Takie małe ps
żebyscie mnie od razu nie zjedli. W naszym przypadku posiadanie sprzętu "obsługowego" typu proste narzędzia ale i tokarka, spawarka oraz umiejętność korzystania z nich. Bez tego raczej nie podchodził bym do tematu. Dlatego nasze remonty i naprawy były kosztowo "logiczne".

Tyle

Pozdr
Geraldo :)

Geraldo
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 25 Lip 2016 09:23

Maszyna: Ostrówek k162

Firma: U siebie


Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez darioon » 09 Mar 2020 16:51

Mam pytanie ile płynu hydraulicznego wchodzi do tego zbiornika bo chcę wymienić i nie wiem ile zamówić. Czy czysciliscie ten zbiornik w jakiś sposób przed zalaniem nowego płynu?

darioon
Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 01 Mar 2020 10:55

Maszyna: Waryński KM-251
Ostrówek K-162

Firma: dom


Re: Ostrówek wymiana węży i oleju hydraulicznego

Postprzez Sławek KTO-162 » 13 Mar 2020 23:25

W moim zbiorniku mam od spodu dekiel ok 10x15 cm na 8 śrub m8. Po spuszczeniu oleju szmata, wygiety dut i wecowanie. Syfu sporo.

-- 13 Mar 2020 22:25 --

Orientacyjną ilość oleju moze obliczyć z objetości?

Sławek KTO-162
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 23 Lip 2017 14:45

Maszyna: Ostrówek kto-162

Firma: Montaże schodów ruchomych


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej