wibako

Fermec 965 - Opinia

Fermec 965 - Opinia

Postprzez spidi40 » 25 Lip 2019 13:12

Marka i model maszyny: Fermec 965
Rok produkcji: 2000

Witam wszystkich

Nosiłem się z zamiarem kupna koparko - ładowarki w określonej kwocie, rozważając wszystkie za i przeciw padło na Fermeca 965.

Zalety:

Niezawodny silnik perkins, mechaniczna skrzynia (fiatowska), szybko złącze hydrauliczne, sterowanie joystickami, równe koła (przód tył), obie osie skrętne.

Wady: mogą występować problemy z elektryką - elktroniką

Wcześniej naczytałem się o awaryjności tej maszyny i o tym że będą problemy z elektyrką, elektroniką i ogólnie że maszyna katastrofa.

Maszyna była dosyć tania, a bogato wyposażona, sterowanie na Joystick, szybko złącze hydrauliczne. Najważniejsze nie wybita na ramionach ( zero luzów )

Po zakupieniu maszyny, wymiana olejów i fitrów, następnie likwidacja wycieków oleju ( głównie przewody na tylnym ramieniu ) wymienione na nowe.

Sprzęt przepracował około 200 motogodzin i zaczął się problem z elektryką. Po chwili pracy brak reakcji na joysticki. Pomagało zagaszenie i odpalenie maszyny i ponowienie to samo za chwilę.

Padło na płytę główną. Wysłanie jej do naprawy nie przyniosło efektu.

W końcu Fermec trafił do mechatronika, który zajmuje się sprzętem budowlannym i rolniczym.
Szybka diagnoza, płyta uszkodzona.

Biorąc ją poziomo i lekko przeginając, widać było jak się płyta rozwarstwia, więc pyta złom.

Nową płytę dostałem za 5 000 pln netto i była z Angli w przeciągu trzech dni.

Nowa płyta która przyszła jest dużo grubsza od starej oraz jest lepiej umocowana do stelaża ( przyszła razem ze stelażem na którym jest mocowana ).
Osoba która teraz naprawia podeszła do tematu profesjonalnie, bo na wszystkich wtyczkach które są wpinane do płyty głównej, PIN-y na każdym przewodzie wymieni na nowe, tak aby nie było luzów.

Okazało się również, że mój fermec miał łatane na bieżąco uszkodzenia elektryczne, poprzez odcinanie kabli z wiązki która idzie do płyty i wstawianie obejść, lub lutowanie między przekaźnikami przewodów.

Podsumowując: gdybym teraz decydował się na zakup koparko-ładowarki, po raz kolejny w tej kwocie był by to Fermec. Jak występuje problem z elektryką, zamówić i założyć nową płytę i po problemie, mamy z głowy elektrykę na kolejne 20 lata, no chyba że, przewód się jakiś przetrze.

Co do pozostałych części, łyżki do kopania i inne części pasują od Terexa ( bo jest to ta sama maszyna praktycznie )

spidi40
Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 17 Lut 2019 13:37

Maszyna: Fermec 965

Firma: własna firma


Reklama

simmet

Re: Fermec 965 - Opinia

Postprzez lysy1983 » 10 Wrz 2019 09:35

a co z Joystickami jesli sie popsuja? Kiedys nosilem sie z zakupem MF865, wlasnie przez sterowanie na Joystickach,(rowne kola mi nie potrzebne), ale podejrzewam, ze utrzymanie takiej maszyny w porownaniu do standardowego MF860 jest o kilka, albo kilkanascie tysiecy drozsze I wyjdzie to przy dodatkowych naprawach
poszukuję dtr do mf 60hx i yanmar b27-2 w jęz polskim
posiadam dtr do tych maszyn w jeż ang(MF) i niemieckim(yanmar i MF)

lysy1983
Fizol

Maszyna: MF60hx

Firma: xxx


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej