wibako

Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez Deciarz » 16 Gru 2014 22:41

Marka i model maszyny: JCB 4CX
Rok produkcji: 2009

Witam! Przymierzam się do kupna JCB 4cx eco z ok 2012 roku mógłby mi ktoś podpowiedzieć co sprawdzić przy kupnie dużo czytałem na ich temat i zdecydowalem sie na skrzynie autoshift turquelock power slide (przesuw ramienia) i easy control.serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi. lecz powiedzcie mi króra ze skrzyń jest lepsza powershift czy autoshift

Deciarz
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 16 Gru 2014 22:32

Maszyna: jcb 4cx,jcb 802,jcb 8060,O&K mh 2,6,scania 6x6

Firma: trans-kop


Reklama

simmet

na co zwrócić uwagę.

Postprzez peckiel » 17 Gru 2014 19:16

Kolego założyłeś temat w złym dziale. Jeżeli nosimy się z zamiarem zakupu maszyny to na forum mamy do tego specjalne działy. Druga sprawa to używaj polskich znaków. Za ich nie używanie można otrzymać ostrzeżenie.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez puszek_ZGY » 17 Gru 2014 21:50

Kolego Deciarz ostatnio wypowiadałem się na temat pomocy w kupnie, dotyczyło to JCB 3CX nieco starszą, aniżeli ty preferujesz, ale znajdziesz w tym temacie informacje, które Cię nurtują ;) Poniżej link:

viewtopic.php?f=19&t=27445

A jeśli chodzi o skrzynie to:

- powershift - jest to skrzynia półautomatyczna z manetką zmiany biegów znajdującą się przy kierownicy, po lewej stronie. Skrzynia posiada 4 biegi (proszę mnie poprawić, być może nie jestem dobrze zorientowany, ale miałem styczność tylko z 2-ma "dżejkami" ze skrzynią powershift, które miały 4 przełożenia).

- autoshift - jest skrzynią automatyczną z manetką zmiany biegów znajdującą się przy kierownicy, po lewej stronie, z tym że dla odróżnienia od "powershift'u" JCB posiada 6 biegów, z tym, że biegi 1-4 zmieniamy manualnie, tzn przekręcając manetkę przy kierownicy (to samo co powershift), z tym że autoshift zamiast sygnowanego 4-go biegu na manetce, tak jak to ma miejsce w powershift posiada literkę "A", po której uaktywnieniu tryb jest w pełni zautomatyzowany, tzn kolejne biegi 5-6 zmieniają nam się same po przekroczeniu danej prędkości obrotowej silnika.

Różnice jak widać z opisu, to ilość przełożeń. Sam osobiście nie miałem przyjemności poruszać się maszyną z AS, ale z opowiadań słyszałem, że ów skrzynią można jechać ok 50km/h; PS to ok 40km/h.

Informację, które Ci napisałem powinny wystarczyć do rozstrzygnięcia sporu pomiędzy PS a AS ;)
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez Deciarz » 17 Gru 2014 22:40

O kurczę a ja myślalem że w AF(autoshift) bieg 5,6 to dwa biegi turquelocka (czyli turquelock ma 2 przełożenia) i co najpierw się dzieje - torquelock blokuje zmiennik czy zmienia bieg na 5lub 6 (jeszcze na hydraulice)

Deciarz
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 16 Gru 2014 22:32

Maszyna: jcb 4cx,jcb 802,jcb 8060,O&K mh 2,6,scania 6x6

Firma: trans-kop


Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez puszek_ZGY » 18 Gru 2014 00:36

Blokada torquelock włącza się automatycznie na najwyższym przełożeniu po osiągnięciu danej prędkości obrotowej silnika (zapewne w instrukcji obsługi jest podane konkretnie jaka to prędkość), ale jest to średnio 1700-1800obr/min.
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez Deciarz » 19 Gru 2014 13:41

ale co sprawdzać przy kupnie

Deciarz
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 16 Gru 2014 22:32

Maszyna: jcb 4cx,jcb 802,jcb 8060,O&K mh 2,6,scania 6x6

Firma: trans-kop


Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez Nazar » 19 Gru 2014 14:07

Mała poprawka - Autoshift ma położenia manetki 1-2-3-A. Położenie A, czyli auto - to zmiana automatyczna między 3, a 6 biegiem. Przy czym nie ma różnicy między 4 biegiem w Powershift, a 6 w Autoshift - to w zasadzie takie samo przełożenie i taka sama prędkość maksymalna.
TorqueLock nie powoduje zwiększenia prędkości maksymalnej, a jedynie zwiększa przyspieszenie, stąd może wrażenie, że maszyna ma większą prędkość maks.

Ale prawda jest taka (co podaje fabryka), że obie wersje prędkość maks mają na poziomie 40 km/godz.

Nazar
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 08 Wrz 2006 14:50
  • Miejscowość: Mazowsze
  • Pochwały: 3

Re: Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez puszek_ZGY » 19 Gru 2014 16:25

Nazar napisał(a):Autoshift ma położenia manetki 1-2-3-A. Położenie A, czyli auto - to zmiana automatyczna między 3, a 6 biegiem.


Czyli na pozycję "A" i tak musisz przełączyć ręcznie (czyli można nazwać to 4 przełożeniem), więc biegi 5-6 wchodzą automatycznie.

Deciarz napisał(a):ale co sprawdzać przy kupnie


Chyba bez zrozumienia czytasz postu, bądź nie czytasz całych, a ktoś wylewa w nich swoje doświadczenia na marne...

Ale przypominam Ci moją pierwszą odpowiedź na Twój temat:

puszek_ZGY napisał(a):Kolego Deciarz ostatnio wypowiadałem się na temat pomocy w kupnie, dotyczyło to JCB 3CX nieco starszą, aniżeli ty preferujesz, ale znajdziesz w tym temacie informacje, które Cię nurtują ;) Poniżej link:

viewtopic.php?f=19&t=27445

A jeśli chodzi o skrzynie to:

- powershift - jest to skrzynia półautomatyczna z manetką zmiany biegów znajdującą się przy kierownicy, po lewej stronie. Skrzynia posiada 4 biegi (proszę mnie poprawić, być może nie jestem dobrze zorientowany, ale miałem styczność tylko z 2-ma "dżejkami" ze skrzynią powershift, które miały 4 przełożenia).

- autoshift - jest skrzynią automatyczną z manetką zmiany biegów znajdującą się przy kierownicy, po lewej stronie, z tym że dla odróżnienia od "powershift'u" JCB posiada 6 biegów, z tym, że biegi 1-4 zmieniamy manualnie, tzn przekręcając manetkę przy kierownicy (to samo co powershift), z tym że autoshift zamiast sygnowanego 4-go biegu na manetce, tak jak to ma miejsce w powershift posiada literkę "A", po której uaktywnieniu tryb jest w pełni zautomatyzowany, tzn kolejne biegi 5-6 zmieniają nam się same po przekroczeniu danej prędkości obrotowej silnika.

Różnice jak widać z opisu, to ilość przełożeń. Sam osobiście nie miałem przyjemności poruszać się maszyną z AS, ale z opowiadań słyszałem, że ów skrzynią można jechać ok 50km/h; PS to ok 40km/h.

Informację, które Ci napisałem powinny wystarczyć do rozstrzygnięcia sporu pomiędzy PS a AS ;)


Jeżeli teraz uważnie to przeczytasz zapewne będziesz wiedział na co zwrócić uwagę przy kupnie ;)

Autor postu otrzymał pochwałę
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez Nazar » 19 Gru 2014 23:19

Puszek - tak - na "A" też trzeba przekręcić manetkę :)

Krótko mówiąc - w chwili obecnej JCB nie proponuje tzw. pełnego automatu - jeśli komuś na tym zależy powinien skupić się na CAT - oczywiście, jeśli szuka maszyny z górnej półki - bo wg mnie i CAT i JCB to właśnie ten poziom - reszta, pomimo wielu zalet - nadal się uczy ;)

Spokojnego weekendu i udanych zakupów w zatłoczonych marketach :D

Nazar
Młodszy operator

  • Posty: 183
  • Rejestracja: 08 Wrz 2006 14:50
  • Miejscowość: Mazowsze
  • Pochwały: 3

Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez Deciarz » 20 Gru 2014 17:55

przepraszam że zapomniałem to napisać ale czym się różni opcja z czarnym i żółtym dachem. I błotniki czarne i żółte (czytałem że to jest jakiś tylni przesów czyli o co chodzi?).

Deciarz
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 16 Gru 2014 22:32

Maszyna: jcb 4cx,jcb 802,jcb 8060,O&K mh 2,6,scania 6x6

Firma: trans-kop


Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez puszek_ZGY » 20 Gru 2014 21:01

SiteMaster - żółty daszek kabiny oraz błotniki.

Contractor
- czarny daszek kabiny oraz błotniki. A ponadto w odróżnieniu od wersji "SiteMaster" to koła przód 20" (SiteMaster posiada 18").

To tyle co mi wiadomo. Może ktoś jeszcze rzeczowo wypowie się w tej sprawie :)
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez Deciarz » 20 Gru 2014 21:44

tylko że nie chodzi mi o 3cx tylko o 4cx eco. I z tego co wiem dopiero od 2010r szły czarne błotniki tylne ale czym się różnią bo słyszałem że jakimś przesuwem bocznym czy coś takiego.Powiedzcie mi czym naprawdę się różnią błotniki i dachy i co jest lepsze.

Deciarz
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 16 Gru 2014 22:32

Maszyna: jcb 4cx,jcb 802,jcb 8060,O&K mh 2,6,scania 6x6

Firma: trans-kop


Na co zwrócić uwagę przy kupnie JCB 4CX ECO

Postprzez puszek_ZGY » 22 Gru 2014 15:45

Hmm... to tu nic nie wskóram. Jeśli chodzi o hydrauliczny przesuw "wieszaka z koniem" to tak jak napisałeś - powerslide markowany przez JCB.

Autor postu otrzymał pochwałę
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej