wibako

Co kupić na początek przy rozruchu firmy - branża sanitarna

Miejsce do zadawania pytań typu: "3CX czy 428?"

Moderator: peckiel

Co kupić na początek przy rozruchu firmy - branża sanitarna

Postprzez maxkorzen » 23 Maj 2007 12:04

Na początek chciałbym wszystkich przywitać,
działam od kilku lat w branży budowlanej - przede wszystkim kubaturówka, lecz w tej chwili pora na rozpoczęcie działań w branży sieci zewnętrznych. W sieci zawsze mam ten sam NICK i można mnie jeszcze spotkać na forach LOB, KRC i RLKP, również ten sam nick mam na Allegro.
W chwili obecnej jestem na etapie poszukiwań sprzetu do oddziału firmy.
Potrzebuję maszyn do wyposażenia (na początek) 4 brygad do montażu sieci wodociągowych w miastach. Co możecie polecić?
Prześledziłem tematy na tym forum i wydaje mi się, że powinienem się skoncentrować na poszukiwaniach koparek kołowych (ATLAS?) 4 szt i koparko - ładowarka (NEW HOLLAND?) 1 szt.
Czy to wystarczy? co jeszcze powinienem zakupić? wywrotkę z HDSem? jaką? jakie inne wyposażenie? młot do kucia?
interesuje mnie sprzęt nie starszy niż 5-6 letni, gdzie można taki kupić? może znacie jakiś dilerów, którzy wystawią mi gwarancję - przynajmniej na 3 miesiące rozruchu.
Zdaję sobie sprawę, że takich pytań już kilka było, ale może bardziej doświadczeni koledzy pokuszą się o stworzenie mini-poradnika dla takich jak ja żółtodziobów?
pozdrawiam

maxkorzen
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 23 Maj 2007 11:18
  • Miejscowość: mazowsze

Reklama

simmet

Postprzez Klawek » 23 Maj 2007 20:18

Jeżeli planujesz rozwinąć interes na sieciach to na początek proponuję wynajem koparki (najlepiej z doświadczonym operatorem) plus jedna swoja kop-ład
Później można pomyśleć o kop-ład ale proponuję JCB ze sprężarką (wyjściami na młot)
Koszt maszyny niewiele większy a ile przydatniejsza.
Jeżeli planujesz brać głębokie ciągi proponuję gąsienicówkę, jeżeli płytsze to wystaczy kołówka.
najlepiej jak na jednej budowie masz normalną kopareczkę plus kop-ład.
można wtedy zawalić szybciuto podnieść coś na palecie itd, itp.
Samochód skrzyniowy + wywrotka najlepiej z HDS
czyli moja propozycja na firmę jak jest kasa:
2 koparki + 2 kop-ład + sam. z HDS i wywrotem (HDS nie jest zbyt konieczny ale dobrze jak jest)
Bydajmniej u mnie w takich relacjach pracuje sprzęt.
Ostatnio przy długim ciągu ok 30km (głęb. ok 2,2 - 2,3 m) miałem 1 gąsienicówkę i 2 kop-ład (jedna ze spreżarką) i mała spychareczka o wadze do 10T (jakiś Cat, bo dety za słabe). Spokojnie mi to stykało plus wywrotka do podwożenia materiałów i ciągnik z przyczepą ( przy 10godz. pracy moje chłopaki kładli średnio po 300m rury w polu na 1 koparkę) brygada liczy u mnie 4osoby plus operator (dwóch zgrzewa i dwóch kładzie w wykopie)

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez maxkorzen » 23 Maj 2007 22:03

Klawek, dzięki za wyczerpującą odpowiedź,
prace w najbliższym czasie będę prowadził tylko w mieście i na dodatek w drogach asfaltowych więc gąsienice odpadają,
wstępnie planowałem takie zakupy :
4 koparki kołowe + 1 kop-ład + 1 wywrotka z HDS,
4 koparki bo cztery fronty robót, kop-ład raczej tylko do pomocy, bo na miejskich ulicach, których nie można wyłączyć z ruchu i tak ledwie będzie się mieścił sprzęt,
czy mogę założyć, że koparka czy też kop-ład musi mieć sprężarkę (chodzi o sprężarkę oleju hydraulicznego, prawda?) by móc zamontować młot? podejrzewam, że młoty nie są kompatybilne pomiędzy różnymi producentami koparek (młot z CATa nie pasuje do KOMATSu, tak?)
jakie koparki kupić? czy np 16 ton jest wystarczająca czy też szukać cieższych?
ze względu na prace w mieście, raczej ważniejsze są niskie koszty eksploatacji (małe spalanie, tani serwis) niż szybkość bo przecież w gąszczu kolizji i tak nie przyspiesze, mam racje?
teraz gdzie szukać sprzętu? wiem, że JCB handluje równiez używanym sprzętem, sporo czytałem o NEW HOLLAND - dlaczego ich kop-ład są tak tanie?
VOLVO, KOMASTU, FURUKAWY sobie darować?
Waryński produkuje coś sensownego?
czy ograniczyć wybór do : ATLAS albo CAT?
jakiej mocy powinien być silnik w koparce a jaki w kop-ład?
z góry dzieki za pomoc,
pozdrawiam

maxkorzen
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 23 Maj 2007 11:18
  • Miejscowość: mazowsze

Postprzez Klawek » 23 Maj 2007 22:40

Jeżeli waliłem przez miasto to głównie koparka kołowa - Atlas 1404 (jeżeli ciągnę szalunek to koparka kołowa o wadze ok 18-20T staje się niezbędna np. u mnie 1704) plus
mała 3cx do pomocy (tu powieź, tam podsypać)
W mieście na dużych ciągach zawsze musisz mieć 2 w obwodzie skład jak wyżej
Młoty nie zawsze pasują od różnych modeli ale po czasie złapiesz jak je dopasowywać do własnego sprzętu (popytać u dilerów)
New Hollanda odpóść sobie !!!!!!.
Pomyśl na JCB lub Cat (chyba najlepsze na rynku) :wink:
Kołówka to raczej Cat bo mam lub miałem atlasa przelatał u mnie ok 8000h, zepelina ok 4500h, Cata ponad 10000h i jcb ok 4000h to najlepiej sprawuje się cat chociaż części drogie, ale mało awaryjny
Jeżeli operator doswiadczony to sprzęcior długo pochodzi (mam 3 operatorów z stażem dłuższym niż mam lat i 4 "młodych") u starszych sprzęcior żadko się sypie (drobne naprawy przed sezonem starczają) natomiast u młodzieży to jest znaczniej gorzej 2-3 naprawy w roku więcej (takie grubsze, węży i drobnych usterek nie liczę)
W mieście szukaj 1 maszyny z krótkim tyłem - czasami bardzo przydatne.
Rozejrzyj się za urżywkami nie tylko u dilerów :wink:
Bo u nich czasami można niezły złom kupić za sporą kasę znam to z autopsji :cry:
Kupuj sprzęcior raczej jednej firmy, bo można sporo upustu dostać :wink:
((Jeżeli złapiesz jakąś robotę na warmi i mazurach chętnie pomogę sprzęcikiem stawki mam zawsze do dogadania :wink: ))
Miasta z regóły odpuszczam. Ale jak dobrze płacą to godzę się nawet i w mieście od metra
W miastach musisz mieć szalunki bo bez tego ani rusz, czasami trzeba zabić larseny (te budowy odpuść)
Zastanów się nad gąsienicówką (do 24T), bo w mieście nie wszystko robi się kołówką (na starych pasach transmisyjnych nic nie zniszczysz)
Mam dwie i często stoją w mieście :wink: (brak u lokalnych firemek takiego sprzęciora)
więc na brak zajęcia nie narzekam
Jakby co pisz na priv na pewno odpowiem.

Klawek
Operator

  • Posty: 475
  • Rejestracja: 25 Lut 2007 20:21
  • Miejscowość: Mrągowo
  • Pochwały: 3

Postprzez agil » 31 Lip 2007 15:07

Chciałem panowie zaznaczyc ze fakt faktem w miescie bez obudow jest ciezko ale zwykla obudowa standartowa kringsa smialo 3 cx-em przesuwasz i robisz z nia co chcesz najwieksza wada w kop-lad jest to ze ma obrot tylko 180 stopni co w miescie przy niejednokrotnie ciasnych uliczkach stanowi bardzo duzy problem zgadzam sie ze zawsze musisz miec 2 koparka w obwodzie bo niejednoktornie wysyp czy tez piasek masz ktorys km od odcinka a co do gasienicowek nie zgodze sie z tym ze w miescie odpadaja sa gasienicowki nawet do 13 t na gumowych gasienicach w miastach na sieciach bardzo sprawdzaja sie obrysowki ktore smialo ci sie bez problemu sie obroca,ale nie ukrywam ze kolowki sie przydają druga sprawa powiem ci widze ze planujesz 1 auto jezeli faktycznie chcesz robic sieci to z tym 1 autem mozesz miec problem poniewaz teraz na sieciach nikt sie juz nie pier........ tylko jest calkowita wymiana gruntu wiec wszystko z wykopow jest na odwoz co jak sam sobie pewnie zdajesz sprawe 1 autem bedzie problem druga sprawa same koparki to nic musisz jeszcze pomyslec o jakims porzadnym sprzecie do zageszczania bez tego ani rusz. A jezeli chcialbys robic jakies ciagi wodne i planowalbys np zakup zgrzewarki doczolowej to smialo i glowa recze za polskie zgrzewarki NOWA TECH z Wadowic jedne z lepszych przedewszystkim lekkie wiadomo sa GF, RITMO czy inne zgrzwarki ale te nasze polskie sa w przystepnych cenach i sa bardzo dobre w Polsce wiekszosc firm robiacychna tych typu sieciach wlasnie ich uzywa.

Jak cos to pisz napewno odpowiem.

Klawek napisał(a):Bydajmniej u mnie w takich relacjach pracuje sprzęt.
Ostatnio przy długim ciągu ok 30km (głęb. ok 2,2 - 2,3 m) miałem 1 gąsienicówkę i 2 kop-ład (jedna ze spreżarką) i mała spychareczka o wadze do 10T (jakiś Cat, bo dety za słabe). Spokojnie mi to stykało plus wywrotka do podwożenia materiałów i ciągnik z przyczepą ( przy 10godz. pracy moje chłopaki kładli średnio po 300m rury w polu na 1 koparkę) brygada liczy u mnie 4osoby plus operator (dwóch zgrzewa i dwóch kładzie w wykopie)


Mam jedno pytanie zasadnicze jaka srednica rury i czy zgrzewana na komputer czy normalnie ?? :> Druga sprawa rozumiem ze wszystko na odklad ??

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez agil, 31 Lip 2007 15:12, edytowano w sumie 1 raz

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez WojtekP » 31 Lip 2007 16:20

agil napisał(a): A jezeli chcialbys robic jakies ciagi wodne i planowalbys np zakup zgrzewarki doczolowej to smialo i glowa recze za polskie zgrzewarki NOWA TECH z Wadowic jedne z lepszych przedewszystkim lekkie wiadomo sa GF, RITMO czy inne zgrzwarki ale te nasze polskie sa w przystepnych cenach i sa bardzo dobre w Polsce wiekszosc firm robiacychna tych typu sieciach wlasnie ich uzywa.
Pozdrawiam


jak reczysz glowa to bys mogl ja stracic - zgrzewarka z wadowic nie jest lekka w porownaniu do niemieckich "Witz" "widos" jest wiekszych gabarytów i gorzej wykonana

posiadamy zgrzewarke witz'a i jest o niebo lepsza od nowatech'owskiej samo wykonanie jednej a drugiej mówi za siebie

niedawno wybieralismy miedzy nowa z nowatech a uzywka w tej samej cenie co nowa i wybór padl na zgrzewarke niemiecką i był trafiowny w 10

Polecam swoje usługi w zgrzewaniu doczołowym w woj. lubelskim rur PP i PE o średnicy do 250
Kopalnia piachu Lubartów, kruszywa piach piasek.
http://www.plewka.com.pl
Przyłącza oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne.
Przewierty sterowane Vermeer D7x11, kruszenie gruzu wyburzenia kruszarka.

Awatar użytkownika
WojtekP
Fachoperator

  • Posty: 635
  • Rejestracja: 28 Lis 2006 12:18

Maszyna: cat, liebherr, zeppelin, man, scania

Firma: Kopalnia piachu Lubartów, wyburzenia gruz kruszony.


Postprzez agil » 31 Lip 2007 16:23

Mamy chyba z 4 NOWA TECHY mamy tez aluminiowe pasci Fischera czy stalowe Ritmo, a jezeli Widos jest lzejszy od wadowickiej zgrzewarki to mi kaktus na rece wyrosnie ale tez powiedz o jakiej srednicy mowisz zgrzewarki , ale i tak te nasze polskie zgrzewarki sa 1 z lepszych. Jeszcze zalezy co grzejesz bo to nie sztuka grzac sobie kolana czy trojniki w garazu ale zgrzej to w wykopie.

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez WojtekP » 31 Lip 2007 16:27

agil, grzalismy ostatnio srednice 225 i scianka 13,4 a zgrzewarka jest do 250 i jest leciutka i zgrabniutka w porównaniu z nowatechem i potwierdza to człowiek który zgrzewa od kilku lat rury na różnych zgrzewarkach, nowatech słuzy im w firmie jako awaryjny sprzęt
Kopalnia piachu Lubartów, kruszywa piach piasek.
http://www.plewka.com.pl
Przyłącza oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne.
Przewierty sterowane Vermeer D7x11, kruszenie gruzu wyburzenia kruszarka.

Awatar użytkownika
WojtekP
Fachoperator

  • Posty: 635
  • Rejestracja: 28 Lis 2006 12:18

Maszyna: cat, liebherr, zeppelin, man, scania

Firma: Kopalnia piachu Lubartów, wyburzenia gruz kruszony.


Postprzez agil » 31 Lip 2007 16:29

Powiem to tak nie mowie ze nie ale i tak twierdze ze te wadowickie zgrzewarki sa 1 z lepszych grzalismy nie tak dawno 630 PE z podwykonawca oni mieli fischera do ktorego bez koparki nie podchodz bo same sanie wygladaja jak odciaznik do dzwiga a nowatech-owskie sanie we 2 dzwigach smialo tak samo z patelnia czy skrawarka czego nie mozna powiedziwec o fischerze. O Ritmo nawet nie wspomne.

Awatar użytkownika
agil
Fachoperator

  • Posty: 698
  • Rejestracja: 08 Maj 2006 19:51
  • Miejscowość: Pszczyna

Postprzez sebek » 13 Paź 2007 13:39

No nie wiem nie wiem czy będziesz miał dużo zamówień na instalacjie wodociągów w miastach ponieważ w dużych aglomeracjach bardziej preferują technologie bezwykopowe

sebek
Pomocnik operatora

  • Posty: 60
  • Rejestracja: 24 Wrz 2007 14:51
  • Miejscowość: kolbuszowa

Postprzez dYmeK » 15 Paź 2007 13:45

Sebek ja zaczynałem branże od kupienia koparki Atlas 1302 z 1973 roku za 30 tys i kupna wywrotki 3 osie Iveco Magirus z 83roku za 50 tys. Wydałem 80 tys a na takim zestawie w sezonie budowlanym zarabiałem 40 tys netto co miesiąc nie licząc kosztów paliwa
Ponieważ pracowałem na jednym i drugim sam , nie musiałem nikomu płacić, po 3 miesiącach już byłem na czysto i moglem dalej inwestować i zarabiać pieniądze i ulepszać i dokupywać nowy sprzęt i tak doszedłem do tego co teraz mam czyli.
Koparka Atlas 1304 rok 99.Atlas 1304 rok 92.Atlas 1302 rok 73, ł-34 rok 90
Wywrotki Man 6x4 rok 92 , Man 6x4 rok 99, Man 8x4 rok 99, Iveco 6x6 rok 93, Iveco 6x4 rok 83 , Mercedes 6x4 rok 90, Mercedes 6x4 rok 97.
Ciągnik siodłowy Volvo FM 12 z 88r + naczepa brandys 3 osie , Ciągnik Siodłowy Man 19-343 rok 95 + Cysterna do Bitumu rok 96.

Do tego wszystkiego doszedłem przez 8 lat , co prawda mając troszkę układów na roboty w kilku miejscach.

W miesiącu Wrzesień miałem następujące faktury :
za 2 atlasy 1304, ładowarkę ł-34,Mana 8x4, 2 Many 6x4, Mercedesa 6x4, Iveco 6x4 miałem 180 tys brutto za roboty drogowe na Mazurach ( droga Bartoszyce-Kętrzyn ) .

Za Kopanie rowów melioracyjnych dla gminy Atlasem 1302 + wywóz ziemi Iveco Magirus zarobiłem 30 tys brutto.

Za wożenie Mas bitumicznych z Buska Zdroju do Pułtuska Manem z cysterka zarobiłem ponad 30 tys .

Za wożenie cementu Volvo FM 12 z naczepa brandys zarobiłem 20 tys .

Także dzięki znajomością można sie dobrze dorobić , dlatego uważam ze warto inwestować w ta branże , teraz zakupuje przesiewacz FINTEC i będę sprzedawał przesiewany i płukany piasek z kopalni .

dYmeK


Wielofunkcyjne koparki

Postprzez Broker » 27 Lis 2007 21:35

Jeżeli potrzeba pomocy przy montowaniu brygad do wodociągów to niezbędne są w tych czasach koparki wielofunkcyjne:D, na nie zawsze będzie praca
Mecalac-Ahlmann-Gallmac-Doa-Genmac-RAM- Tesmec

Broker
Pomocnik operatora

  • Posty: 56
  • Rejestracja: 24 Lis 2007 21:57
  • Miejscowość: Zgierz

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej